Chat

host

Táňa Kalinová

Babyrady: koupání nejmenších

Záznam chatu z úterý 14. února 2017

ANTI: „Čeho se vyvarovat - co by nemělo být u koupání nejmenších a co by naopak nemělo chybět u koupání nejmenších?“

Táňa Kalinová : „je potřeba se vyvarovat chladného prostředí, chladné vody, nadmíru používání mýdla a jiných mycích prostředků, nevhodné kosmetiky. Shonu a spěchu. Nikdy miminko nepouštíme z dohledu ať při koupání nebo na přebalovacím pultu.“

Hana: „Dobry den pani Kalinova, chci se zeptat zda je vhodne miminko koupat na klasickem latkovem lehatku. Dekuji“

Táňa Kalinová : „Při koupání ve vaničce různé typy lehátek můžeme používat, zvláště pak v novorozeneckém období, kdy ještě maminka nebo tatínek si není zcela jisti při manipulaci s miminkem nebo novorozenec ještě nemá zcela zahojený pupíček. Trochu nevýhodou látkových lehátek je chlad, který může miminko pociťovat, pokud se potah lehátka namočí.“

Marcela: „Dobrý den, už jste říkala, že koupat miminko 1-2x týdně. Je správně koupat pouze ve vodě? Nepoužívám žádnou kosmetiku. Pokud ano, od kdy je třeba kosmetiku používat - šampon, mýdlo...?Co genitálie- umývat také pouze vodou?Po koupeli je nutné miminko celé natřít nebo se taky nemusí? A obličej také natírat? Používám pouze po koupeli mléko Nivea,ale nenatírám obličej. Je to správné?“

Táňa Kalinová : „Pokud hovoříme o koupání,tak předpokládám koupání ve vodě. Základní prostředky potřebné pro hygienu používáme s mírou, není potřeba každé koupání. Obyčejné dětské mýdlo je základ, po koupání používáme přírodní oleje bez parfemací,barviv a konzervantů. Miminko můžete natřít po koupeli celé nebo jen lokálně, kde je potřeba. K omývání je voda základem.“

Kamila Matyášková: „Dobrý den,mám doma 3 měsíční miminko už od narození mi u koupání moc pláče. Radili mi že ji mám zabalit do plátěné plinky ale i tak pořád pláče. Zima ji být nemůže topime doma až moc. Už opravdu nevím co se děje že se ji do vody tak moc nechce. Děkuji nashledanou“

Táňa Kalinová : „Některé malinké děti se nekoupou rády, mohou mít negativní zkušenost z dřívějška, chladná voda, nevhodná doba, únava, nervozita rodičů apod. Zkuste četnost koupání snížit. Koupání pak zkrátit na kratší dobu. Po celou dobu s miminkem neztrácejte kontakt, prostě ho držet jednou rukou pod hlavičkou a za protilehlou ručku. Vyhněte se zprvu polévání hlavičky, postupně zkuste zjišťovat, co pro miminko je akceptovatelné, polévání nožiček ručiček. Postupně ho opět může zkusit přivykat.“

Zuzana: „Přeji krásný den paní Kalinová, mám dotaz ohledně každodenního koupání miminka, neboť u nás v rodině starší členové a tedy i zkušenější, radí že musím koupat denně. Jinak jsem horkým kandidátem na titul "špatná máma, která miminko zanedbává". Jak mohu argumentovat?“

Táňa Kalinová : „Z hlediska hygieny opravdu není potřeba miminko koupat každý den. Pokud to vezmeme z pohledu uvolnění miminka ve vodě, hry, denního rituálu, pak samozřejmě každodenní pobyt ve vodě není na škodu, za předpokladu, že miminko stále nemyjete. Pouze použijete vodu. Je důležitá vaše pohoda a pohoda miminka.“

Terezie: „krásný den milá dámo, jak často doporučujete koupat děti ve věku 2 a 4 roky ? A z jakých duvodu? Děkuji pěkně.“

Táňa Kalinová : „Koupejte podle potřeby dítěte. Samozřejmostí je denní péče o hygiena tělíčka včetně péče o genitál.“

Alena: „Dobrý den, když se okoupe miminko ve vodě s mýdlem, je třeba pak miminko ješte oplachovat čistou vodou? Dekuji.“

Táňa Kalinová : „Obecně doporučujeme používat dětské mýdlo, které následně můžete opláchnout vodou.“

Barbora: „V porodnici se mi dostalo protichůdných názorů - že stačí miminko koupat co třetí den, pak že samozřejmě každý den. Intuitivně jsem si vybrala 1. možnost s tím že zadeček oplachuji pod tekoucí vodou i několikrát denně. Chtěla jsem se vás zeptat, co říkáte na koupání v kyblíčku - mně přijde, že je to lepší než ve vaničce. Už tím, že celé tělíčko je ponořené a není mu tak zima. Děkuji.“

Táňa Kalinová : „Správně. Kyblíčky doporučuji po zhojení pupíčku. Pokud Vám manipulace s miminkem vyhovuje a miminko je spokojené, koupání si užívejte dál.“

Irena: „Dobrý den paní Kalinová, chtěla jsem se Vás zeptat, jestli je lepší po koupání používat dětský olej na tělo nebo dětský hydratační krém (př.Nivea). Děkuji.“

Táňa Kalinová : „Doporučuji používat prostředky bez konzervantů, barviv, parfemací. Předčasně kůži novorozenců a kojenců nezatěžovat. Velmi záleží na snášenlivosti prostředků.“

Katka: „Dobrý den paní Kalinová, syn 6-měsíců má kašel, proto jej v této době nekoupu. Je to správně? Případně jak dlouho po nemoci by se dítě nemělo koupat. A ještě mám druhý dotaz, je vhodné koupat dítě zhruba hodinu před spánkem? Děkuji.“

Táňa Kalinová : „V akutních stádiích infekčních onemocněních je koupání určitě dobré vynechat. Nicméně platí stále, že je potřeba o hygienu miminka každodenně pečovat. Vhodná doba koupání je, když miminko není unavené a hladové, pokud pak zbývá ještě čas před spánkem, to nevadí.“

Nikola: „krásný den, jak často koupat syna 2 roky, má suchou pokožku , řekla bych až atopickou. S jemnou vyrážkou.díky“

Táňa Kalinová : „Je potřeba se poradit s odborníkem, který vám poradí jak kůži ošetřovat a doporučí vám i četnost celkové koupele, vzhledem ke stavu kůže Vašeho syna.“

Daniela: „Dobrý den, paní Kalinová, miminko čekám za pár týdnů. Zajímalo by mě teplota vody, teplota prostředí. Jestli jsem to dobře pochopila podle předešlých dotazů mýt mýdlem 1-2 týdně a zbylé dny, pokud chci, tak pouze ve vodě. Protože trpím na atopický ekzém, zvažuji zda zbylé dny mýt pouze ve vodě nebo vůbec. A stačí opláchnout genitálie, obličej podle denní potřeby? Mě (na doporučení kožního lékaře) pomohlo mýt se ve vodě s/bez mýdlem pouze obden. Je možné, že dítě bude mít tendenci nebo zdědí ekzém po mně?! Jak s pupíkem? Jak mýt pečovat o genitálie chlapečka?“

Táňa Kalinová : „Teplota v místnosti při koupání doporučujeme cca 23 - 24 stupňů, teplota vody 37 stupňů, délka pobytu ve vodě cca 5 minut. Mýdlo nemusíte používat pokaždé. Důležité je omýt genitál, kožní záhyby. Následně jemně osušit a podle potřeby promazat dětským olejíčkem (bez přísad), mnohdy není potřeba používat na celé tělo, ale lokálně na suchá místa nebo zmiňované kožní záhyby. Péči o pupíček nebo pupeční pahýl vás naučí v porodnici před propuštěním domů. K ošetřování používáme dětský líh (z lékárny)na ošetření pupíčku, který má nižší koncentraci. O genitál chlapečka v novorozenecké a kojeneckém období není potřeba nikterak speciálně pečovat, nesnažíme se přetahovat předkožku. Jakékoliv začervená v oblasti předkožky, ztížené močení řešíme s pediatrem. Na ošetřování oblasti genitálu a zadečku používejte speciální mastičky k tomu určené, které chrání kůži před podrážděním močí nebo stoličky.“

monika vicenikova: „Dobry den, chci se zeptat jestli se muze dostat miminku voda do ouska pri koupani? Je mozne pouzivat na mazani napr. Olivovy olej ci slunecnicovy. .? Kdy zacit chodit plavat s mininkem? Mame 12 tydnu. Dekuji a pekny den Monika“

Táňa Kalinová : „V novorozeneckém věku doporučuji napouštět vodu do vaničky tak, aby ouška nebyly pod hladinou. K ošetření používejte přírodní prostředky nezatížené přidanými látkami. O plavání kojenců určitě najdete spoustu informací, lektorky nejprve dochází do domácího prostředí, od 3 měsíců se miminka koupají ve speciálních vanách.“

Iveta: „Dobrý den, chci se zeptat, zda můžu při přebalování, když je miminko pokakané, raději opláchnout pod kohoutkem (a zda pokaždé použít mýdlo - weleda) místo použití vlhčené ubrousky?“

Táňa Kalinová : „Pokud jste doma, doporučuji omytí zadečku teplou vodou, velmi jemně osušit, nechat chvilku větrat a ošetřit vhodnou mastičkou na zadeček. Vlhčené ubrousky používat příležitostně.“

Michaela Popovič: „Dobré odpoledne. Chtěla bych poradit jaké konkrétní přípravky z lékárny, jak jste zmínila, pro mazání tělíčka a zadečku by jste doporučila? Jsem těhotná a zatím jsem si žádné přípravky nezakoupila. Děkuji za odpověď. Popovič Michaela“

Táňa Kalinová : „Přípravky je dobré si pořídit na poslední chvíli, kvůli kratší expirační době. V lékárně Vám určitě poradí, vhodný přípravek bez umělých přísad.“

Klára: „Dobrý den, jak, prosím, pečovat o nosík a ouška novorozenců a kojenců? A stačí miminko koupat ve vodě s olejíčkem vhodným ke koupeli (bez mýdla) nebo je třeba přidat i mýdlo? Děkuji“

Táňa Kalinová : „Pokud není potřeba vyčistit nosík (krustička), preventivně vůbec do nosánku nic ničím nezasahujeme. Ouška také preventivně pravidelně nečistíme, jen tak občas, když si vzpomenete. Platí zásada, že případně čistíme pouze zkraje, nikdy ne hluboko. Používáme jednorázové vatové štětičky.“

Jana: „Dobrý den, do kdy (jakého věku) se doporučuje koupání 1-2x týdně? Respektive od kdy doporučujete koupat denně? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“

Táňa Kalinová : „Záleží na Vás a citlivosti Vašeho miminka. Maminkám jsem chtěla předat, že každodenní koupání kvůli hygieně je zbytečné. Pokud si koupání vy i miminko užíváte a nemá kožní problémy, koupejte jak vám vyhovuje.“

Jana Krautová: „Dobrý den, našeho 4 měsíčního syna koupu 1x maximálně 2x týdně. Nastane doba,kdybychom jej měli koupat častěji? Třeba v roce nebo později? Vodu má rád. Děkuji“

Táňa Kalinová : „Spíše než "měli koupat", tak "vyhovuje Vám koupání". Sami si zvolte četnost.“