Chat

host

Michaela Svatošová

Kyberšikana

Záznam chatu z úterý 18. října 2016

DISM: „Které věkové kategorie se v ČR nejvíc týká kyberšikana?“

Michaela Svatošová: „Dle průzkumu neziskové organizace Gender Studies, o.p.s. se kyberšikana týká téměř všech věkových skupin od dětí až po střední generace a výjimkou není ani generace seniorů/ek.“

MORTAR: „Je dostatečná legislativa proti kybešikaně v ČR?“

Michaela Svatošová: „Legislativa je dostačující, problém je v aplikaci. Tresty jsou nízké a případy velmi často končí jen jako přestupky.“

pavel: „coje kyber sikana“

Michaela Svatošová: „Kyberšikana je negativní opakující se jev, který se děje v souvislosti s užitím informačních a komunikačních technologií a internetu.“

mirek: „Dobry den ,chci se zeptat jestli se da facebookový profil smazat-odstranit. dekuji za odpoved“

Michaela Svatošová: „Facebookový profil smazat zcela nejde, Facebook nabízí možnost tzv. zmražení účtu. V případě, že se rozhodnete účet obnovit i po několika letech, za stávajících podmínek to bude možné.“

Markéta: „Manželovy intimní fotografie má jeho bývalá milenka, vydírá nás. Již jsme ji zaplatili určitou finanční částku, ale teď vyhrožuje zveřejněním na soc. sítích její manžel. Výhružky probíhají přez modil nebo facebook. Co máme dělat? Manžel již jednou zkolaboval, byl 8 měsíců v pracovní neschopnosti, bere silná antidepresiva.“

Michaela Svatošová: „Toto je velmi závažná forma kyberšikany, doporučujeme vám neprodleně kontaktovat policii. Ukládat veškerou evidenci případu, včetně finanční transakci a předat to policii ČR. Stačí přijít na jakoukoliv pobočku.“

DAYD: „Jaká je nejlepší prevence kyberšikany a jaká je nejlepší represe proti kyberšikaně?“

Michaela Svatošová: „Jako prevenci doporučujeme seznámit se s technologiemi, které používáme a nastavit si řádně zabezpečení účtů i samotných zařízení. Dále doporučujeme používat silná hesla, skladovat informace na bezpečném místě a dvakrát si rozmyslet s kým je sdílíme.“

Michaela: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat na Váš názor na zákaz zveřejňování fotek nezletilých (byť už vlastních) dětí na sociálních sítích? A zda je možné, že se něco takového u nás taky zakáže? Děkuji“

Michaela Svatošová: „Zveřejňování fotografií nezletilých není nelegální činnost, problém je to až v případě, kdy se tak děje BEZ SOUHLASU. Toto naše legislativa upravuje. Toto je otázka na konkrétní poskytovatele sociálních sítí, v jejich podmínkách musí být vždy uvedeno, jak se domáhat pomoci, nejčastěji způsobem nahlášení nevhodného obsahu a osoby.“

majka: „Vím, že určitá osoba má mé intimní fotografie. Mohu se bránit zveřejnění dříve, než je nežádoucí majitel skutečně zveřejní? Zatím pouze vyhrožuje.“

Michaela Svatošová: „I vyhrožování je nezákonné, máte právo se už teď obrátit na policii a problém nahlásit. Doporučuji mít co nejvíc důkazů a dokladů (smsky, emaily, chatové zprávy...)“

GF: „Jaké jsou příčiny a důsledky kyberšikany?“

Michaela Svatošová: „Důvodů proč se kyberšikana děje je celá řada - z velké části jde o změny mezilidských vztahů a komunikace obecně. Zvykli jsme si řešit problémy on-line a ne osobně - virtuální svět nám umožňuje interagovat s velkým množstvím osob na jednou a dodává nám leckdy falešné pocity moci a anonymity, že si můžeme dovolit víc než v reálném prostoru.“

DISM: „Jak se vy věnujete kyberšikaně?“

Michaela Svatošová: „Jsem koordinátorka projektu Stop kybernásilí na ženách a mužích, realizovaném neziskovou organizací Gender Studies a zabývám se výzkumem, osvětou i prevencí.“

IGR: „„Dle průzkumu neziskové organizace Gender Studies, o.p.s. se kyberšikana týká téměř všech věkových skupin od dětí až po střední generace a výjimkou není ani generace seniorů/ek.“ Proč se tomu věnuje Gender Studies, o.p.s.?“

Michaela Svatošová: „Téma kybernásilí chápeme jako společenský problém, který zasahuje do rovnosti žen a mužů ve společnosti. Genderově podmíněné násilí omezuje integritu a svobodu projevu a díky němu dochází k vytváření nerovnosti ve společnosti, což je jedním z našich stěžejních témat.“

majka: „Děkuji za odpověď. Jaká je pravděpodobnost, že mi policie pomůže a nebude vše ještě horší?“

Michaela Svatošová: „Policie se musí případem zabývat a musí vám podat hlášení o tom k jakým zjištění došla a obeznámit vás s průběhem vyšetřování. Stejně tak i poskytovatelé internetových služeb musí každý jednotlivý případ řešit a podat vysvětlení. Nenechte se odradit, toto jsou věci, na které máme právo.“

Markéta: „Je možné se s Vámi spojit mimo vysílání nebo i osobně?“

Michaela Svatošová: „Určitě, kontaktujte nás přes naši právní poradnu www.stopkybersikane.cz nebo přímo přes www.genderstudies.cz, díky.“

INNERS: „Kdo je nejvíce kyberšikanou postižen jako oběť a kdo nejvíce je pachatelem kyberšikany? - myslím v ČR a ptám se na věk“

Michaela Svatošová: „Statistiky evidujeme největší problém u osob cca 18-45 let. Ženy hlásí případy kyberšikany častěji než muži a jsou i ochotnější problém řešit.“

WINTER: „Který trestný čin v českém trestním právu řeší šikanu?“

Michaela Svatošová: „Česká legislativa problém kyberšikany nezná, nicméně obsahuje celou škálu negativních jevů, které problém postihují - nebezpečné pronásledování, vydírání, porušení ochrany osobních údajů, atp.“

SK: „Gender Studies - k této organizaci patří jména J. Šiklová a L. SOkačová - obě se také věnovali či věnují kyberšikaně?“

Michaela Svatošová: „Gender Studies se věnuje tomuto tématu posledních 5 let.“

STOFM: „Představte prosím Gender Studies, díky!“

Michaela Svatošová: „Gender Studies je nevládní nezisková organizace, naším hlavním tématem jsou otázky genderové rovnosti, které jdou napříč společností. Naše poslání http://genderstudies.cz/gender-studies/prohlaseni.shtml.“

Lenka R.: „Dobrý den, někdo založil na mé jméno profil na Amatéři.cz..jde údajně o erotickou seznamku, kde se zveřejňují amatérské fotografie (většinou akty apod..). Někdo tam uveřejnil i moje telef.číslo a fotku, kterou asi zkopíroval z facebooku (je to fotka v plavkách). Hledám tam údajně někoho na seznámení...a nabízím různé erotické hrátky a sex. praktiky. Já se k účtu nedostanu..kontaktovala jsem administrátora..ale profil existuje zřejmě dál, neboť mi neustále chodí sms...a mám telefonáty od mužů, kteří si tento profil na výše uvedených stránkách našli. Co s tím mohu dělat...?podle mého se jedná o blízkou osobu či o nějakého býv. přítele. Jak bude Policie postupovat? Dokáže zjistit, kdo tento účet založit a nějak ho postihovat? Děkuji moc.L.“

Michaela Svatošová: „Dobrý den, váš problém je poměrně závažný a komplexní, poprosila bych vás, abyste nás kontaktovala se stejným dotazem na www.stopkybersikane.cz, naše právnička se vám ozve a problém s vámi dořeší. Díky“

BRKBR: „Dá se řešit kyberšikana i občanskoprávně u soudu?“

Michaela Svatošová: „Ano lze to. Konkrétní dotaz můžete směřovat na www.stopkyberiskane.cz.“

ANTIMONY: „Jaká je nejlepší represe proti kyberšikaně?“

Michaela Svatošová: „Nejlepší represe je osvěta a prevence. Případy kyberšikany je třeba nepodceňovat a především nezjednodušovat, problém je třeba vnímat jako formu násilí.“

ANTIMONY: „Jaká je nejvýstižnější definice kyberšikany?“

Michaela Svatošová: „Negativní jev nebo soubor jevů, který souvisí s informačními technologiemi a internetem, u šikany je specifické, že se děje opakovaně a trvá delší dobu, cílí na jednotlivce i celé skupiny.“

Lenka R.: „Děkuji..ozvu se...chci se ještě zeptat, za jsou vaše služby zdarma nebo placeny (jaká je cena)...“

Michaela Svatošová: „Služby jsou poskytovány zdarma.“