Chat

Desatero pro rodiče - proč děti nemusí mít kazy

MDDr. Hana Velebilová

Záznam chatu ze středy 25. května 2016

SKINF: „Děti nemusí mít kazy, když používájí dentální nit, mezizubní kartáček?“

MDDr. Hana Velebilová: „Dovolte abych Vás mírně poopravila, : Děti nebudou mít nikdy kaz, pokud RODIČ bude pravidelně čistit jeho zuby jak běžným zubním kartáčkem, tak i mezizubními pomůckami. Čištění zubů je pro děti značně náročná záležitost se kterou jim musíme pomoci, protože jejich manuální zručnost ještě není natolik vyvinuta aby své zuby náležitě vyčistili.“

WAR: „Děti nemusí mít kazy pravidelným čištěním a nepojídáním sládkého + pravidelnou návštěvou zubního lékaře, že?“

MDDr. Hana Velebilová: „Obávám se, že pod touto "trojicí" by se snadno mohlo umístit mnoho dětí, jež si sice pravidelně čistí zuby, ale nikoliv dobře. Doma nedostávají sladké , a proto si to bohatě vynahrazují ve škole či ze svého kapesného a při pravidelných kontrolách zubního lékaře jim nikdo nezhotoví rentgen a neodhalí vznikající kazy. Je dobré si uvědomit to, že správné čištění dětských zubů je záležitost, kterou by Vám měl předvést a poradit Váš lékař. Že sladkosti v rozumné míře patří do pěkného dětství a není nutné je z něj vyčlenit.“

Petra K.: „Dobrý den, paní doktorko, Prosím máte nějaky návod či radu jak naučit 16ti měsíční děti čistit zoubky. Naše dvojčata jich mají již dost takže si zoubky čistíme ale je těžké je přesvědčit že cucání kartáčku nestačí. Děkuji. Hezký den. Petra K.“

MDDr. Hana Velebilová: „Cucání a kousání do kartáčku je v jejich věku naprosto přirození. Čištění je v tomto věku není možné naučit a proto do zhruba 12ti let je tato povinnost zcela na Vás. A k přesvědčování : Netrapte se tím, čistěte i přes jejich nechuť . Rozhodně by Vám Váš lékař měl být nápomocen a při návštěvách s Vámi diskutoval o tom, jak na strategii čištění .“

madla: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jak můžu zabránit, aby mému 10 letému synovi žloutly zuby? Čistí si je 2x denně, já je mám také zažloutlé, čistím si 3-4 denně, mám slabou sklovinu a má Zubařka mi řekla, že se s tím nedá nic dělat. Můžete mi říct Váš názor, děkuji.“

MDDr. Hana Velebilová: „V deseti letech je zejména potřeba abyste zuby čistila zejména Vy a Váš syn pouze dočišťoval. Pokud jsou zuby zdravé a jedná se pouze o estetickou záležitost, lze v pozdějším věku pomýšlet na bělení zubů.“

Market: „Dobrý den, od kdy děti mají začít používat mezizubní kartáčky? Děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová: „Od chvíle, kdy mají jejich zuby mezi sebou těsný kontakt a nikoliv "mezírky", jak tomu bývá ve velmi ranném věku. A dovolte abych Vás poopravila : Mezizubní kartáček budete k jejich čištění užívat Vy. Vaše zručnost při čištění zubům prospěje jistě lépe.“

Hana J.: „Dobrý den, mám dotaz na občasné mlsání pro dvouleté děti. Je pro zuby " lepší" kousek čokolády ( např. Kinder) nebo lízátko z hroznového cukru či lipo, případně gumové bonbóny?“

MDDr. Hana Velebilová: „Druh sladkosti nehraje roli. Důležité je aby sladkosti byly podány jednorázově a nikoliv aby je díto konzumovalo kontinuálně po celý den. A samozřejmě aby po večerním čištění zubů již žádný cukr nepožíval“

Silvia L.: „Dobry den, syn uz ve svych 3,5 letech ma zubni kamen. Jak se da se odstranit u tak maleho ditete, zvlaste kdyz vubec nespolupracuje - nevydrzi sedet s otevrenymi usty? Dekuji“

MDDr. Hana Velebilová: „Dobrý den. Zubní kámen je velice závažná věc u takto malého dítěte. Rozhodně doporučuji navštívit odborníka - zubního lékaře. Existuje mnoho metod, jak s dětmi komunikovat a pokud to bude potřeba, lze jemnou medikací ovlivnit jeho stres a úzkost a zuby vyčistit.“

Lucie: „Mám dvouletého syna, čištění zubů je poměrně neoblíbené. Stačí, když mu budu dočišťovat zuby večer? A rán ho nechám, aby si je čistil jen sám? Nechci aby získal k čištění zubů úplný odpor.“

MDDr. Hana Velebilová: „Násilné čištění takřka nikdy nevede k odporu v čištění. Naopak ale je doložené, že vzniklé bolesti a váčky u zubů vedou k následným fobiím a strachu ze zubní péče.Čistit jednou denně je naprosto dostatečné, pokud je opravdu důkladné.“

Andrea B.: „Dobrý den, od kdy začít čistit první zoubky? Dceři je 16měsíců. Máme už používat klasicky kartáček a pastu?“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano. Od chvíle, kdy se v puse objeví zub - čistěte. Zubní pasta může a nemusí být, není v procesu očistování důležitá.“

Markéta T.: „Dobrý den, můžete mi prosím sdělit jak se jmenuje roztok, který odhalí zda je na vyčištěných zubech stále plak a je volně dostupný v lékárnách. Děkuji za odpověd´, hezký den.“

MDDr. Hana Velebilová: „Jedná se o produkt firmy Liste** a má růžovou barvu. Je dostupný i v nákupních centrech.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat na Váš názor, zda je dobré nechat dětem tzv. zapečetit stoličky. Předem děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová: „Rozhodně ano. Toto ošetření plně doporučuji.“

Petra: „Dobry den,pani zubarka mi nabidla pro dceru 10 let tzv.pečetení zubu-trvalé stoličky. Jake s tim mate zkušenosti? Dekuji za odpoved“

MDDr. Hana Velebilová: „Je to velice dobrá metoda, jak minimálně invazivně předejít vzniku daleko větším "průšvihům" v podobě rozsáhlejších kazů.“

Eva: „Dobry den, jaka je Vase zkusenost? Je lepsi u cca trileteho ditete cistit niti ci mezizubnim kartackem ci je to jedno? Nase MDDr. nam pri posledni navsteve kladla na srdce, at zacneme cistit niti, s muzem pouzivame pouze mezizubni kartacky. Je u ditete snazsi vycistit niti? Dekuji.“

MDDr. Hana Velebilová: „Domnívám se, že je jedno jaký instrument je používán. Pokud je Vám milejší mezizubní kartáček, tak určitě čistěte jím, protože jde o Vaši zručnost a tu je třeba uplatnit.“

Zuzana: „Dobrý den, nedávno jsem byla na pravid.kontrole u zub. lékaře se svým 8 letým synem. Velmi mě překvapilo, že jsem zapaltila 500 Kč za amalgánovou plombu, ačkoliv má lékař smlouvu s naší pojšťovnou. Je běžné, že i děti platí za plomby?? Děkuji.“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano, ošetření dětského pacienta je materiálově a často i časově náročnější , než ošetření dospělého pacienta. Proto je li zhotoveno kvalitně, pak je jeho cena rovnocenná ne_li vyšší než cena ošetření pro dospělého pacienta.“

Monika H.: „Dobrý den, je důležité pro dítě konzumace fluoridových tablet?Od jakého věku je dobré používat pastu s Fluorem?“

MDDr. Hana Velebilová: „Fluoridové tablety ani pasty nejsou v péči o zuby podstatné. Podstatné je mechanické očisťování. Tablety bych nedoporučovala vůbec. Pastu s adekvátním obsahem Fluoridu pouze občas od 3 let.“

Barbora Poláková: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda antibiotika mohou mít vliv na zkažení mléčných zoubků. Děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano, pokud jste antibiotika požívala v těhotenství či pokud dítě mělo intenzivní antibiotickou terapii v ranném dětství ( 2 - 6 let)“

Horáková: „Dobrý den, paní doktorko. Děkuji za vaše dnešní povídání. Hned jsem sebe a děti objednala na preventivní kontrolu, se kterou máme 2 měsíce zpoždění. S mým 17ti měsíčním hadem je to boj, čištění, kde často přijdu k újmě v podobě kousnutí do prstu (fakt to bolí) nemá rád, ale snažíme se. Starší tříletý to zkouší sám a já vždy!!! dočišťuji. Hezký den a mnoho spokojených zdravých pacientů. S pozdravem, Horáková“

MDDr. Hana Velebilová: „Děkuji a držím palce. Ať Vás zápal nepolevuje! Bude dozajista odměněn :-)“

Miloslava Klímová: „Dobrý den mám 14 měsíců starou dceru má 4 zuby nahoře a 4 dole, bohužel 2 měsíce brala železo a horní zoubky jí úplně zešedly. Z poloviny je povlak světlejší, ale směrem k dásni je mnohem tmavší. Byli jsme u zubařky a jelikož dcera nespolupracovala ani se jí na to nepodívala. Bylo mi řečeno, že to zmizí, ale po třech měsících je to pořád stejné :0( dcera si do pusinky nenechá sáhnout a čištění je velmi těžké, někdy se to ani nedaří :0( Měla by jste radu? Prý existuje elmex gel a jednou týdně alespoň potřít zoubky, ale pediatrička mi to nedoporučila. Moc děkuji za radu“

MDDr. Hana Velebilová: „Čistit čistit čistit a nebát se zvýšeného odporu. Klidně si přizvěte tatínka . Vaše snažení bude odměněno tím, že předejdete mnohem většímu stresu ze zubního ošetření. Jinak pigment , jež popisujete lze v ordinaci odstranit a věřím, že odborný tým by i Vaše děťátko dokázal zvládnout a to s minimální ujmou v její dušičce:-)“

Jana: „Dobry den, zacala jsem sledovat porad az nyni. Prosim o objasneni bodu v doporucenem 10teru - prevenci: Neprenest na deti bakterie zpusobujici kaz? Co a jak se tim mysli? Dekuji! Hezky den!“

MDDr. Hana Velebilová: „Zejména to znamená, že by si měla maminka ještě v období před početím a v těhotenství být vědoma toho, zda je její dutina ústní zcela zdravá a její sliny tedy neobsahují bakterie zubního kazu. Po narození dítěte totiž často přijde situace , kdy dítě políbí, olízne mu lžičku či dudlík a tím může nesmírně ovlivnit , jaké bakterie poprvé osídlí jeho ústa. A tedy jak bude následně v životě ohrožen zubním kazem.“

Andrea: „Dobrý deň.Dentálna hygienička mne aj mojej dcére čistí všetky zuby dentálnou niťou? Zaujíma ma váš názor,či, je to bežná prax. Dakujem za odpoved.“

MDDr. Hana Velebilová: „Je to vpořádku, pokud tuto nit umíte používat i Vy. Zubní nit je rovnocenným partnerem mezizubního kartáčku, pokud je s ní správně manipulováno.“

Romana K.: „Dobrý den, sama mám posteriorotaci mandibuly a vím, že mi rodiče dlouho nechali dudlík (cca do 2 let). Může být tato vada dudlíkem podpořena nebo dokonce způsobena? Právě řeším dilema, jestli dát dudlík svému 6-týdennímu synovi nebo ho nechat si cucat pěstičky. Moc děkuji za odpověď.“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano, velice pravděpodobně existuje souvislost mezi Vaším problémem a dlouhým ponecháním dudlíku. Ohledně dudlíku - Doporučuji dudlík dát, ale kolem prvního roku už se ho snažit v jeho životě minimalizovat. Momentálně by stejně dudlíček nahrazoval prstíčky.“

Ilona: „Dobrý den, dcera miluje čistění zubů, má kartáče u každé babičky, tak si je čistí 5x denně, je něco, co máme hlídat?“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano. Je potřeba si zkontrolovat JAK čistí. Nicméně jsem ráda, že máte takto motivované dítko a například by bylo zajímavé zakoupit detektor plaku ve formě ústní vody a ověřit si správnost čištění.“

Helena Hořejší: „Dobrý den, paní doktorko, nestihla jsem Vaše povídaní celé, tak nevím, jestli nezaznělo.... kdy je čas navštívit zubního lékaře u malých dětí? A nemyslím teď z hlediska toho, aby si dítě na lékaře zvyklo...někdo říká, že je vhodná návštěva při prvním zoubku, někdo až když je chrup celý, že jinak není, co kontrolovat. Zuby svému synkovi čistím, ale u zubního lékaře jsme ještě nebyli. Je mu 20 měsíců, ale zoubků má jen 11.děkuji“

MDDr. Hana Velebilová: „Návštěva zubaře je potřeba ve chvíli, kdy má dítě v puse první zoubek:-) Poté následuje takový interval, jaký lékař určí dle mnoha dalších faktorů, nemusí to být nutně 1/2 roku. Ale první návštěva jistě by měla následovat první zub.“

Jana M.: „Dobrý den, zajímalo by mě, kdy je dítě schopno vyčistit si samo pořádně zuby? Mám 6letého syna, zuby mu čistím, ale také bych ho chtěla vést k samostatnosti. Děkuji.“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano, chápu. Doporučuji zuby mu vyčistit a poté mu dát kartáček do ruky a ještě ho nechat si "dočistit " zuby a tím ho právě pomalu nechat uvykat na ten proces. Časem třeba zpozorujete, že jeho dočisťování se stalo rovnocenné Vašemu čištění. Nicméně u chlapců bývá ten věk, kdy už dokáže čistit , zhruba 12 - 13 let.“

Verca: „Dobry den, vadi kdyz 2lete dite zubni pastu z kartacku vetsinou basti nez si s ni cisti zoubky a jak ucit vyplachovat usta?“

MDDr. Hana Velebilová: „Před tímto bych rozhodně varovala. Zubní pasta není při čištění podstatná a nemusí být vůbec přítomna. Proto doporučuji čistit bez pasty.“

Eliška B.: „Dobrý den, na základě Vašich doporučení bych chtěla začít u dcery ( cca 2roky) používat mezizubní kartáček. Jsou nějaká obecná doporučení, jaký typ, velikost, apod vybrat pro malé dítě? Děkuji za odpověď“

MDDr. Hana Velebilová: „Je velmi vachrlaté aplikovat obecné rady neboť ty nemusí vůbec poskytnout pomoc ve Vašem případě. Nicméně je povinnost Vašeho lékaře Vám v tomto ohledu pomoci a instruovat Vás. Nicméně tedy obecně by mezizubní kartáček měl mít takovou velikost aby šel do mezery vložit jen s mírnými obtížemi a nikoliv velmi tenky, který jde sice zavést snadno ale nemá žádný efekt na čištění.“

Zuzana: „Dobrý den, děkuji za zajímavé povídání. S dětmi se zuby bohužel bojujeme, u zubaře nespolupracují a jsou velmi těžko ošetřitelní, především mladší 7 letý syn strašně vyvádí. Doporučíte nějakou medikaci, kterou bychom mohli před návštěvou zubaře podat, aby to nebyl takový stres? Podotýkám, že máme moc milou zubařku, která to s dětmi umí, vše jim ukáže a vysvětlí, ale bohužel na naše to nějak neplatí :-(“

MDDr. Hana Velebilová: „Ano, existuje medikace kterou lze podat hůře spolupracujícím dětem.Tuto látku ale musí podat lékař. Jedná se o látku : Midazolam a s úspěchem s touto medikací ošetřujeme i méně spolupracující dětské pacienty.“

Jana: „Proc je problematicke polykani zua.pasty u malych deti? Diky!“

MDDr. Hana Velebilová: „Zubní pasta obsahuje často fluoridy, jež ve větším množství u takto malých dětí způsobují vady skloviny a kostí. Dále pěnivé látky, umělá sladidla a další nefyziologické látky.“

Kubba: „Dobrý den. S kamarádkou jsme se shodli, že jste nejkrásnější a nejpříjemnější Paní zubařka, co jsme kdy viděli:) K dotazu: jakou pastu s nízkým obsahem cukru, byste doporučila pro 4 leté děti? Respektive, je nutné pastu používat? Má to velký vliv? Děkuji!“

MDDr. Hana Velebilová: „Děkuji za milá slova. Zubní pasta není v procesu očišťování zubů důležití a lze ji vynechat nebo nahradit třeba éterickými oleji a jiné. Pro čtyřleté dítě lze buď povrch kartáčku jen jemně "ušpinit" pastou s nízkým obsahem fluoridů ( do 1000ppm) nebo ji z čištění vynechat zcela eventuálně nahradit jednou kapkou éterického uklidňujícího olejíčku.“