Chat

Domácí kořenící směsi

Eva Francová

Záznam chatu ze čtvrtka 19. května 2016

Hanka: „Jak poznám kolik mám přidat soli? Nebo se dá ochutit jídlo bez soli? Děkuji“

Eva Francová : „Běžně míchám bylinky a sůl v poměru 1:1, tzn. misku bylinek a misku soli, ale raději i méně. Dosolit můžete i samostatně nakonec. Bylinnou směs můžete samozřejmě používat í bez soli.“

SK: „Ideální skladování pro domácí kořenící směsi?“

Eva Francová : „Směsi se nejlépe skladují ve sklenicích s víčkem, bez přístupu světla a vzduchu.“

FANTA: „Ideální legální, bezpečná a hygienická výroba domácích kořenících směsí?“

Eva Francová : „Vždy používat pouze ty bylinky, které bezpečně známe a poznáme.“

Jan: „dobrý den, mohu se zeptat na libeček,jak ho jinak využít než do polévky?děkuji“

Eva Francová : „Libeček je účinná léčivka, zlepšuje vylučování žluči a trávicích fermentů a zmírňuje trávicí obtíže. Vzhledem ke své hodně výrazné vůni i chuti není čaj z libečku příliš oblíben, ale můžete jej přidat i do omáček nebo do dušené zeleniny, ale doporučuji používat ho s mírou.“

Jarmila: „Dobrý den, beru lék na ředění krve a nesmím jíst zelené věci kvůli vysokému obsahu vitaminu K, který ruší účinky léku.Mohu používat sušené bylinky ? Je tam obsah vitamínj K nižší ? Např, majoránka, libeček ... děkuji Jarmila“

Eva Francová : „Dobrý den, obecně platí, že sušením se obsah všech vitamínů snižuje, ale zda je pro vás v sušených bylinách obsah vitamínu K v bezpečném množství, nedokážu posoudit.“

Tery: „dobrý den,máte muj obdiv,jaké máte základní kořeníc amědi?jké koření namíchat?“

Eva Francová : „Dobrý den, používám dvě základní směsi - do polévek libeček, popenec, dobromysl, petrželka, celerová nať a česnáček + sůl. K okořenění zeleninových směsí - tymián oregano, dobromysl, petrželka + sůl.“

SK: „Je pravda, že ieální pro skladování domácích kořenících směsí jsou malé skleničky od dětské výživy?“

Eva Francová : „Nemusí být zrovna od dětské výživy, skleničky s víčkem obecně.“

Hana: „dobrý den,máte radu proč nekupovat koření v sáčku?“

Eva Francová : „Pokud myslíte kořením v sáčku mleté koření, tak je vždy lépe koření koupit vcelku (pepř, muškátový oříšek, kmín, koriandr, kardamom, hřebíček, nové koření a další) a doma podrtit v hmoždíři těsně před použitím. Vůně je neporovnatelná.“

Dana: „Dobrý den,máme chatu v lese,ve výšce 900m.Můžu pěstovat bylinky i tam a jakým způsobem a jaké druhy?Zkoušela jsem kadeřavou petržel a rychle skončila.Nevím,zda dodat zeminu ze zahradnictví.Děkuji“

Eva Francová : „Dobrý den, bohužel vám nedokážu odborně poradit, zkuste se zeptat v nejbližším zahradnictví, jaké byliny jsou vhodné pro vaši nadmořskou výšku.“

Danuše: „dobrý den, plánuji si udělat bylinkový záhon , přemýšlím o šalvěji,vubec nevím zda a jak bych ho využívala,poradíte mi prosím?“

Eva Francová : „Šalvěj je výtečná léčivka s mnoha oblastmi působení. V kuchyni je výborná jako aromatická bylinka třeba do omáček na těstoviny. Zkuste šalvějové lístky osmažit na másle a polít jím na talíři špagety nebo nočky. Šalvěj je jedna z mých nejoblíbenějších kuchyňských bylinek.“

Marie: „Dobrý den paní Evo, chtěla bych se zeptat, zda je možné "po domácku" nahradit dnes tak zprofanované grilovací koření. Děkuji. Marie“

Eva Francová : „Určitě, proč ne. Podívejte se na složení vašeho oblíbeného kořenícího přípravku a namíchejte si je sama z dostupného koření.“

Lucie: „Dobrý den, je možné zakonzervovat libeček? Myslím do nějaké soli, do skleničky? JAk dlouho takto vydrží? Každý rok ho zamražuji a pak mě v mrazáku dost překáží. Sušit ho nechci, ztratí tu svoji svěží zelenou barvu. Používám ho celou zimu, takže potřebuji uchovat velké množství.Děkuji“

Eva Francová : „Do soli jsem jej nakládat nezkoušela, ale nevidím důvod, proč by to nešlo. Sušením ztratí barvu jen částečně, je nutné ho sušit na tmavém místě bez přístupu přímého světla, vůně zůstane i v usušeném stavu.“

Ivana: „Dobrý den, mám vás moc ráda v Kouzelných bylinkách! Vaše recepty jsou úžasné. Chtěla jsem se zeptat, zda mi můžete doporučit nějakou bylinku po vytrženém zubu, aby to tak nebolelo a hezky se to zahojilo. děkuji moc“

Eva Francová : „Dobrý den, děkuji, to mě moc těší. Zkuste obyčejný heřmánkový čaj, vyplachujte si jím ústa, dobře účinkuje také čaj z listů kostivalu, ten ale nepolykejte, po poválení v ústech jej vyplivnete.“

Marta Hortová: „Dobrý den, jakým způsobem sušíte bylinky? Počasí k dobrému sušení leckdy nepřeje. A děkuji Vám touto cestou za Kuchařku ze Svatojánu. Velmi ráda ji používám.“

Eva Francová : „Dobrý den, koupila jsem si sušicí závěsné sítě, mohu velmi doporučit. Byliny usušíte snadno za jakéhokoliv počasí, potřebujete ale místo. Děkuji za přízeň a mějte se krásně.“

Pavla: „Dobrý den, existuje nějaká směs bylinek, která by dokázala aspoň částečně nahradit sůl v jídle? Důvodem je zdravotní neslaná dieta dovolující pouze 3g soli denně. Bohužel bez soli má téměř všechno jídlo mizivou chuť.“

Eva Francová : „Zkuste přidat mořské řasy, koupíte je v každé zdravé výživě a kromě toho, že částečně nahradí slanou chuť, jsou velmi zdravé. Z našich bylinek doporučuji česnáček, petržel, pažitku, libeček, celerovou nať a popenec.“

M.R.: „Dobrý den, vypadáte dobře, ale dlouhé rovné vlasy vás dělaly mladší :-)“

Eva Francová : „Děkuji :)“

Martina: „Dobrý den, určitě víte i jak používat bylinky zvenku. Poradíte jak na pigmentové skvrny v obličeji? Děkuji“

Eva Francová : „Dobrý den, to bohužel nevím, ale když mi napíšete zprávu na facebookový profil Kuchařky ze Svatojánu, najdu vám to v knihách až se vrátím domů :)“

Majka: „Hezké odpoledne,ráda koukám na Kouzelné bylinky a těším se co zase dobrého připravíte.Jinak pěstuji hodně bylinek tak si taky připravím nějakou směs.Mějte se hezky.“

Eva Francová : „Dobrý den, v Kouzelných bylinkách už rok nevystupuji, ale jsem si jistá, že další kuchaři a kuchařky vás plně uspokojí :) Krásný den.“

Jan: „je vhodné kari koření třeba dětem a je zdravé?děkuji“

Eva Francová : „Kari koření je směs koření a můžete si je namíchat sama, vynecháte ostré koření jako je chilli a pepř a můžete je dětem klidně podávat, pokud jim zachutná. Složení kari směsí najdete snadno na internetu.“

Hanka: „koupila jsem si na podzim petržel s natí, nať jsem umyla a usušila. Pak to páchlo jako moč. Proto raději petržel dávám do mrazáku, pak má tu svoji vůni. Proč to páchlo? děkuji“

Eva Francová : „Patrně byla nať zapařená, když ji koupíte, nevíte, jak dlouho a za jakých podmínek ji skladovali. Vždy je lépe bylinky sbírat sami, to víte, kde rostly a jak s nimi bylo zacházeno. Bylinky z vlastní zahrady nebo čisté přírody neopíráme.“

Pavla: „Dobrý den, je nebezpečí záměny popence při sběru s jinou rostlinou? Už delší dobu uvažuji o jeho vyzkoušení, ale znáte to, to co neznáš nesbírej, tak z toho vždycky sejde. Nemáte nějaký typ jak jej bezpečně poznat? Děkuji“

Eva Francová : „Popenec je nesnadno zaměnitelný, nebojte se. Má okrouhlé až srdčité lístky s výraznými obloučky a fialové květy jsou podobné hluchavce. Vytváří husté koberce. Mladé výhonky jsou zbarvené do červena.“

Jana: „Dobrý den paní Francová, chci Vám alespoň touto cestou poděkovat za Vaše krásné kuchařky, rádi si v nich s manželem listujeme a pročítáme:-) Měla bych na Vás otázku, jaké bylinky by jste mi doporučila při problému bolestivé menstruace - kontryhel, řebříček? Eventuelně v jakém poměru? Ráda bych si je teď na louce nasbírala. Děkuji a přeji pěkné májové dny!“

Eva Francová : „Dobrý den, děkuji :) Na bolestivou menstruaci neexistuje lepší bylinka než kontryhel. Můžete přidat i květ hluchavky a řebříček. V poměru 3:1:2. Krásný máj i vám!“

Lenka: „Díky za Váš blog kuchařka ze Svatojánu. Právě dělám Datlové kuličky s kokosem. Syn má potravinové alergie a už mu pár dní slibuji sušenky. Díky že jste.“

Eva Francová : „Děkuji a ať se sušenky povedou! :)“