Chat

Cohemská praxe

Markéta Nováková

Záznam chatu ze středy 4. května 2016

BKBr: „Proč ten název Cohemská?“

Markéta Nováková : „Cochemská praxe vznikla u okresního soudu v německém městě Cochem, odtud tedy název tohoto postupu. Vznikla na základě dobrovolnosti, kdy se sami odborníci v opatrovnickém řízení (soudci, advokáti, OSPOD, soudní znalci, mediátoři) dohodli, že budou postupovat jinak a sice tak, aby byl skutečně chráněn a hájen zájem dítěte.“

ED: „Jak je v Čechách toto téma známé?“

Markéta Nováková : „Spolek Cochem.cz vznikl na začátku roku 2015 a od té doby se snaží šířit povědomí o tomto postupu interdisciplinární spolupráce. Velkou měrou k tomu také přispěl Úřad mezinárodněprávní ochrany dětí, který realizoval v rámci projektu přeshraniční spolupráce projekt, který se Cochemskou praxí a její aplikací zabýval. My jsme měli možnost aktivně se na tomto projektu také podílet a i díky této spolupráci jsme navázali kontakty s mnohými odborníky. Na Cochemskou praxi také upozorňuje kampaň nadace Naše dítě, na které jsme měli možnost také spolupracovat Myslete na děti. www.mysletenadeti.cz - Tato kampaň je především zaměřená na rodiče, kteří se rozvádí nebo rozchází s cílem upozornit na to, že jejich děti prožívají opravdu těžké období a jak jim mohou pomoci toto období přestát.“

aab: „Dobrý den, do kolika let, lze dítěti přikázat styk s příbuzným, když to dítě nechce a od kolika se může rozhodnout samo?“

Markéta Nováková : „Dobrý den, myslím, že vztah s příbuznými by neměl být přikazován, ale přirozeně podporován oběma rodiči. Život není snadný a široká rodina může být vždy nápomocná. Zkuste se podívat na věc očima rodičů, kteří se nerozvádí - v takovém případě dítě vyloženě podporujete v tom, aby mělo rádo své tety, babičky, dědečky apod. V situaci rozvodu se to bohužel nedaří. Dítě by mělo být vždy slyšeno, když o to samo projeví zájem. Věkové hranice jsou v podstatě doporučující a liší se stát od státu, využívání této možnosti, slyšet dítě - nebývá využívaná soudci příliš často. Cochemská praxe s participací dítěte počítá.“

EVIL: „Jak jste se k tomuto tématu dostala?“

Markéta Nováková : „Vlastně náhodou. Můj bývalý kolega prošel rozvodem a hledal nějakou organizaci, která by usilovala o zlepšení situace mužů/otců u rozvodu. On sám usilovala o střídavou péči u svých dvou dětí (obě starší 10-ti let). Jeho návrh střídat se s manželkou v bytě, kde budou bydlet děti nenašel u jeho ženy podporu a vlastně jakákoliv jeho snaha o domluvu nebyla odborníky v opatrovnickém řízení podpořena. Doslechl se o Cochemské praxi o které toho mnoho nevěděl a český internet žádné informace neposkytoval. Předestřel mi tuto myšlenku s tím, že uděláme web, kde budeme o Cochemské praxi informovat. Od té doby se začalo dařit nejen informovat, ale také zapojovat jednotlivé odborníky, kteří sami po změně volají. Momentálně je to moje hlavní pracovní činnost, kterou bych chtěla dovést do zdárného konce - zavedení Cochemské praxe v ČR, tak aby byla dostupná pro všechny děti a také jejich rodiče.“

Petra: „Dobrý den paní Nováková. Od kolika let věku dítěte si může dítě nesezdaného páru samo určit, s kterým z rodičů chce po jejich rozchodu žít? Příp. od kolika let věku dítěte soudy přihlíží na názor dítěte? Děkuji za odpověď!“

Markéta Nováková : „Dobrý den, to je velmi těžká otázka. Pokud ji položíte dítěti, pak už jen tou otázkou mu ubližujete. Dítě by chtělo žít s oběma rodiči, chtělo by, aby oba zůstali v jeho životě i po rozvodu nebo rozchodu. Je na rodičích, aby se domluvili na tom, jak to zorganizují a pak se zeptali dítěte, zda s tím souhlasí a co by k tomu chtělo říci a příp. dle toho nastavení měnit, ale nestavit ho před rozhodováním mezi jedním nebo druhým. Ohledně soudů a výslechů dítětí je to tak, že je to soudce o soudce jiné. Někdo má upravenou kancelář, kde dítě vyslechne, někdo jede i za dítětem třeba do školy apod., někdo dítě do opatrovnického řízení vůbec nezapojuje. V Cochemské praxi dítě prostor dostane a je na OSPODu indikovat, že chce být slyšeno. Věk vlastně nehraje roli, protože někdy potřebuje dítě jen pocit, že na něm záleží. Snad jsem Váš dotaz zodpověděla.“

Veronika: „Nemám dotaz, ale musím Vám napsat, že jsem nadšená, že se v rozvodové problematice dějí konečně takové změny, prohlížím si stránky cochem.cz a moc Vám fandím!“

Markéta Nováková : „Děkuji! A šiřte to, prosím, dál, dejte nám like na Facebooku. Každá podpora pomáhá! Děkuji! Markéta Nováková“

lucie: „Dobrý den, prosím chtěla bych se zeptat jak může 11 leté děvče zvládnou rozvod rodičů. Děkuji a přeji krásný den..“

Markéta Nováková : „Dobrý den, nejdůležitější pro děti je ujištění, že mohou nadále milovat své rodiče a že jimi i nadále budou milovány. Nejlépe uděláte, když budete svou dceru v lásce k otci posilovat a nebránit jí. To je to nejlepší, co můžete pro svou dceru udělat. Nebojte se také vyhledat pomoc pro sebe - poradny apod. Není lehké se s tím vypořádat. Pomohou Vám také v komunikaci s Vaší dcerou. Jakou volit apod. Děkuji za dotaz, Markéta Nováková“

Soňa: „Jsem nadšená, že něco takového tady vzniklo a snad se dál rozroste. Já prožila s manželem spor o jeho dceru z 1. manželství a byla to hrůza. Její maminka "všechno" (lži, podvody - vše přes dítě, navádění dítěte atd.) dělala ve jménu lásky a že to je to nejlepší pro JEJÍ dceru. Nepomohly ani soudy, ani soc. pracovnice a nakonec ani dětský psycholog, protože když nechce spolupracovat rodič v jejíž péči je dítě, tak druhý rodič toho sám moc nezmůže ... Kdyby ještě fungovaly nějaké terapie pro dospělé děti z takto postižených rodin, tak by to bylo moc fajn :-) Moc Vám fandím a ať máte co nejvíc urovnaných rodinných vztahů! Hezký den, S.“

Markéta Nováková : „Děkuji! Cochemská praxe tohle umí vyřešit a umí zapojit i širší rodinu. Hezký den, Markéta Nováková“

Lucie: „Dobrý den, kéž by chocemska praxe fungovala již u nás, můj manžel má syna s předchozího vztahu, s jeho bývalou přítelkyní není domluva možná, dělá naschvály,syna nedava jak je dane soudem, manžel se nemůže nijak bránit. Nebo je nějaké řešení?Když byl bez práce a nepobiral podporu,musel platit výživné v plne výši,jelikož to finančně nezvládl,platil pouze cast,s tím,ze vse doplatí. Ihned na něj byla uvalena exekuce. Je toho opravdu spousta, hledám pouze řešení. Jak se může manžel bránit? Dekuji“

Markéta Nováková : „Dobrý den, to je v současném stavu velmi těžké a aplikace Cochemské praxe by měla vůbec zabránit tomu, aby se spor do této fáze dostal. Je možné obrátit se na kancelář ombudsmanky, na organizace pomáhají otcům, ale nejúčinnější je snažit se komunikovat s OSPODem tak, aby je přesvědčil, že on skutečný zájem o dítě má. Požádat o asistovaný styk, ačkoliv to zní nelogicky, může se jím domoci toho, že matka bude dítě předávat a OSPOD přesvědčit, že to není on, kdo je problematický. Je to těžké. Důležité je vytrvat a snažit se navázat vztah s dítětem třeba i na dálku, vést mu deník, kam zapíše co bez něj prožíval, co by dělali kdyby byli spolu apod. Držím Vám palce. Markéta Nováková“

Lucie: „Dobry den.mohla bych se zeptat,zda je mozne zapojit se do Cohemske praxe? Respektive co by clovek musel mit za vzdelani a mohl se tumu venovat? Hrozne me nedchlo jakym zpusobem se daji resit tak neprijemne situace a jsem rada,ze se neco takoveho dostalo i do Ceske republiky.“

Markéta Nováková : „Dobrý den, nevím, jestli byste chtěla pomoci nám Cochem.cz v jejím prosazování nebo jste z jedné profesí v opatrovnickém řízení a chtěla byste tuto praxi začít aplikovat. V obou případech je nejlépe obrátit se na mne na marketa.novakova@cochem.cz Děkuji. Markéta Nováková“

Leona: „Žiju s partnerem, který je rozvedený od roku 2012 a z manželství má dvě malé děti (5 a 7 let). Až do roku 2015 se táhlo soudní řízení o úpravu styku otce s dětmi a i přes soudní rozhodnutí v dnešní době stále dochází k obrovským problémům mezi rodiči. Matka si děti přivlastnila pouze za své a otci sice dle rozsudku umožňuje kontakt, ale toť vše. Žádné informace o dětech neposkytuje, o všem rozhoduje sama - nástup do školy, kroužky, akce školky pro rodiče,... Má OSPOD nebo soud nějaký podobný nástroj jako jste popisovala při rozvodu dle Cochemské praxe?“

Markéta Nováková : „Dobrý den, pokud otec nebyl zbaven rodičovské odpovědnosti (a to určitě nebyl, když má s dětmi upravený styk), pak má právo na veškeré informace a pokud mu je nedává matka, může je požadovat od školy, od pediatrů apod. Ať se zkusí obrátit na OSPOD s tím, že k tomuto dochází a prosbou, aby mu poskytli podporu toto s matkou vyřešit. V Cochemské praxi je od počátku jasné, že dítě bude (v nějaké úpravě) žít i nadále s oběma rodiči a rodiči postoupí poradenskou péči, tyto problémy se vyřeší už v procesu rozvodu. Kdyby jeden z rodičů chtěl ve výkonu rodičovské péče tomu druhému bránit, pohrozí mu soudce úpravou péče a tento rodič si to většinou rozmyslí.“

Soňa: „A like na FB Vám dám taky! :-) Budu šířit dále!!! :-)“

Markéta Nováková : „Děkuji!“

Petra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jsem 10 let rozvedená, dceru mám ve své péči, které je 11 let. Ke svému otci jezdí jednou za 14 dní od pátku do neděle.(soudně dané) Ted se čtyřikrát stalo, že se bývalí vubec neozval nereagoval na mé tel. a sms a dceru si vubec nyvyzvedl!! Vubec netuším jaký měl duvod proč si dceru nebral. Co v tomto případě mám dělat? Stále nereaguje neodepisuje a ani dceři se vubec neozývá. Děkuji P.“

Markéta Nováková : „Dobrý den, tady je těžké radit. Zkuste se obrátit na OSPOD, aby Vám pomohli otce Vaší dcery zkontaktovat, že se Vám to nedaří a nemohla jste tudíž dceru "předat".“

Veronika: „Dobrý den, me dvě dcery jsou v péči exmanžela a vyvolal v nich syndrom zavrzeneho rodiče s nemohu se s nimi, i přes velkou snahu, stykat. Nebudu vůbec komentovat postup soudkyně, ale naštěstí se mi podařilo si vymoci rodinnou terapii, leč bezvysledne a s dcery se nevydam. Otec trvdi, že dcery nenavadi a nijak s nimi nemanipuluje. .... Co mohu dělat? Existuje ještě nějaka možnost, jak se s nimi, alespoň vídat? Kromě toho počkat az přijdou do puberty a utvoří si svuj pohled na život? Je jím 10 a 11 let. Děkuji mnohokrát“

Markéta Nováková : „Dobrý den, zkuste požádat o asistovaný styk, o navykací režim, kdy byste si mohla začít s dcerami vztah znovu budovat. Je také možné přibrat je do té rodinné terapie, jestli tam už nejsou a výsledkem by mohlo být doporučení a nějaký režim, jak s dcerami vztah znovu navazovat. Je dobré vést dcerám deník, foto nebo webovou stránku, cokoliv co bude mapovat Vaši snahu o vztah s nimi, v budoucnu by to mohlo pomoci vztah s nimi obnovit.“

MARIE: „DOBRY DEN DCERA ZIJE 10 LET S PRITELEM,MAJI 2 DETI 10 A 5 LET.ROZCHAZI SE A PRITEL CHCE STRIDAVOU PECI,DCERA S TIM NESOUHLASI,PROTOZE JAKO OTEC FUNGUJE AZ TED,DCERU DESETILOU HODNE OVLIVNUJE.ZITRA UZ MA BYT SOUD OHLEDNE SVERENI PECE MATCE.ASI SE NEDOMLUVI.JAK VYUZIT VAE SLUZBY AKOLIK STOJI.BYDLI ASI 20 KM OD NOVEHO JICINA.DEKUJI“

Markéta Nováková : „Dobrý den, jestli bydlí kousek od Nového Jičína, tak je velmi pravděpodobné, že se budou odborníci snažit postupovat dle principů Cochemské praxe, ale zatím jen dle těchto principů, zkoušet tento model v praxi teprve začnou. To, že otec začal fungovat jak otec až teď ještě neznamená, že nebude fungovat dobře. Zřejmě to měli nějak nastavené a na tom nastavení se podíleli oba (tím kdo kolik dával a co byl ochoten dělat. Bylo by dobré, kdyby se Vaše dcera snažila pochopit, proč střídavou péči chce (jestli zatím není snaha mít děti co nejčastěji a strach, že pokud bude výlučná péče, o široký kontakt s dětmi přijde). Vaše dcera by se měla snažit s manželem komunikovat a domluvit se za pomoci odborníků. Naše organizace Cochem.cz neposkytuje služby jednotlivým rodinám, ale snaží se působit na odborníky z řad profesí, které se opatrovnického řízení účastní, šířit osvětu, propojovat organizace a také připravovat cestu legislativních změn apod. Mohu poradit jen to, aby se Vaše dcera snažila s manželem domluvit. Třeba přistoupí na výlučnou péči se širokým stykem. Ať se rozhodně nesnaží děti manipulovat nebo jim bránit se s otcem vídat, tím by jim velmi ublížila.“

Veronika: „Děkuji, jde o to, že samy nechtějí a pokud jsou me snahy neustále hanobeny exmanželem a tchyni, nebude to mit spíše kontraproduktivní charakter a děvčata se vuci me ještě více vyhrani? Na terapii byly a nepodařilo se opetovne navázat vztah.“

Markéta Nováková : „Tak zkoušejte alespoň tu pasivní cestu. Jestli to nemáte zakázané, zkuste jim občas napsat nebo zavolat. A nemějte jim za zlé, že se chovají, jak se chovají. Je to pro ně těžká situace a volí pro sebe bezpečnou variantu.“

Zuzka: „Dobrý den, v předchozí odpovědi radíte "Ať se zkusí obrátit na OSPOD s tím, že k tomuto dochází a prosbou, aby mu poskytli podporu toto s matkou vyřešit. " Má OSPOD k řešení nějaké kompetence nebo chápu dobře, že pokud je "poprosím" je řešení jen jejich dobrá vůle??“

Markéta Nováková : „Dobrý den, OSPOD by měl reagovat a probrat s Vámi možnosti postupu. Poskytuje poradenské služby a toto do toho spadá.“

Marie: „Dobrý den! Jak pomoci dítěti, když ho druhý rodič po rozvodu nechce vídat.“

Markéta Nováková : „Dobrý den, to je velmi těžká situace a je dobré dítěti vysvětlovat, že to rozhodně není jeho vina a že to není způsobeno tím, že je taková nebo takový. Není to lehká komunikace a je na místě vyhledat odbornou pomoc zvláště v případech, kdy by dítě vykazovalo nějaké nestandardní chování. V rámci poraden pro rodinu nebo u psychologů, příp. vyhledat neziskovou organizaci ve svém okolí.“

Alena a Miroslav Sarochovi, prarodice: „Dobry den, nase dcera po 7 letemvztahu odesla za novym pritelem (v insolvenci) Liberce do Plzně a to ze dne na den, zde zanechala veškeré příbuzné. Biologicky otec si pro deti jezdi kazdy lichy tyden dle rozsudku. Do Liberce odjíždějí zpět s problémy : placou, jsou ve stresu, delaji vse pro to, aby k matce nemuseli odjet, pred vchodem jakmile vidi matku utikaji za dum, starší vnuk:ja nechci jet do Plzně, ja se tam bojim. Tato skutečnost se uz na obou(6+3)podepisuje psychicky. Dcera jednala pouze ve svem zajmu, ne v zajmu deti. Jak jim pomoci?“

Markéta Nováková : „Dobrý den, určitě je na místě požadovat změnu úpravy péče o nezletilé děti. Nevím, jestli by otec chtěl, aby byly děti svěřeny do jeho výlučné péče, případně, jestli byste to chtěli Vy (tedy se souhlasem otce, aby děti byly u Vás). Podat podnět na OSPOD můžete i Vy jako prarodiče. Důležité je domluvit se i s otcem dětí.“

Jan: „Je mozne vstoupit do Cochemske praxe v jiz probihajicim rozv.rizeni?“

Markéta Nováková : „Dobrý den, ona u nás ještě nefunguje. Některé její principy se soudci snaží u některých soudů aplikovat ale ne všichni a ne všude. Takovou šancí na změnu v dosavadním průběhu je Jiný soudní rok, což je možnost neformálního setkání se všemi zúčastněnými (soudce, OSPOD, advokáti, rodiče, soudní znalec,... a další). Svolává ho nebo nařídí soudce a u tohoto neformálního setkání je možné vyjasnit si své motivy, co chceme a proč to chceme, co můžeme udělat, aby se komunikace zlepšila apod. To je v současné době asi jediná dostupná možnost.“

Lada: „Dobrý den, skvělá věc! Bude se toto týkat i dalších soudů po rozvodu - např. o zvýšení alimentů, o změnu péče ? Rozvod jsem měla dohodou, ale dovolila jsem si po 5 letech požádat o zvýšení alimentů soudně, vyhrála, na to konto si ex dal žádost o střídavou péči aby tolik platit nemusel. Bylo to velice náročné, 4x soud, psycholog. posudek na všechny, OSPOD rozhovor s dítětem. Trvalo to od podání 3/4 roku, dítě do toho bylo vtaženo, vyhrála jsem, ale je mi líto, že tím muselo dítě projít.“

Markéta Nováková : „Dobrý den, cílem projektu "vyzkoušení" Cochemské praxe je také zmapování četnosti těch následujících soudů v rámci odvolání, návrhů změn na úpravu péče nebo styku apod. Z německé praxe vyplývá, že jich není mnoho. Rodiče se spolu naučili znovu komunikovat resp. pokud se poprvé dohodli sami a pak až přišli k soudu (jako ve Vašem případě), bude uplatněn stejný postup - máte problém se dohodnout - podstoupíte poradenskou péči).“

Ludmila: „Dobrý den chtěla bych se zeptat mám přítele z kterým mám už 7 roku vztah, jeho bývalá žena. Mu dělá porad na schválí kvůli dětem které ma v ona v peci dokonce už to došlo tak daleko ze máme podala trestní oznámení ze děti když Knap přijedou tak já je pri týrám nechce je Knap pouště už podruhé jsme podali stížnost k soudu a do posud se nic neděje přítel platí alimenti dal . nevíme už co dal děkuji za odpověď“

Markéta Nováková : „Za současného vztahu je to velmi těžké a velmi nerovný boj. Je těžké něco radit bez znalosti širšího kontextu. Nezbývá než se bránit a vytrvat. Zkuste získat názor jiného advokáta, než který Vás zastupuje, co by se dalo dělat. Existují linky právní pomoci (www.mysletenadeti.cz), Česká advokátní komora pořádá v každém krajském městě bezplatné poradenství. Podívejte se na jejich stránky na termíny blízko Vašeho bydliště.“

Veronika: „Děkuji mnohokrát a fandim vam.“

Markéta Nováková : „Děkuji!“