Chat

BabyRady - výběr jména

Dr. Milan Harvalík

Záznam chatu z úterý 22. března 2016

M: „Dobrý den, jaká je prosím karmická či energetická zátěž u jmen Štěpán,Martin,Jáchym? děkuji moc za odpověď.“

Dr. Milan Harvalík: „Dobrý den, asi Vás zklamu, ale v souvislosti s vlastními jmény se zabývám jinými problémy a neznám ani žádného kolegu z mého oboru, který by jména z tohoto úhlu pohledu studoval.“

SK: „Je podle Vás dobré a nutné vybírat jméno podle příjmení, aby se jméno a příjmení k sobě hodily?“

Dr. Milan Harvalík: „Nemyslím si, že by to bylo přímo nutné (rozhodně to není nijak nařízeno), ale osobně bych to velmi doporučoval, protože kombinace jména a příjmení člověka obvykle provází celý život a pokud působí směšně nebo svému nositeli přináší jiné problémy, jistě to není dobře.“

ANTI1: „CO říkáte na výběr jména podle toho jak se jmenují rodiče, příbuzní?“

Dr. Milan Harvalík: „Jsou pro i proti - na jednu stranu se tím udržuje rodinná tradice, na druhou stranu nejsou nositelé stejných jmen v rodině někdy rádi, když se pak rozlišují označeními typu "starý" - "mladý", "velká" - "malá" :-). Volba je ale vždy na rodině.“

CHRISSS: „Co si myslíte o tom, když někdo vybírá jméno dítěte podle slavné osobnosti?“

Dr. Milan Harvalík: „Je to jedna z motivací výběru jmen, řekl bych, že je pak vždy nutno počítat s tím, že pokud dítě "nedostojí" obrazu slavné osobnosti, může mu takové jméno být spíš přítěží. Opět je to ale věc svobodné volby.“

SKINF: „Co jména podle negativních ideologií - komunismus, apod? Jaký máte názor na to, když to někdo vybírá podle té negativní ideologie?“

Dr. Milan Harvalík: „Co konkrétně myslíte jmény podle negativních ideologií? Adolf, Vladimír, Bedřich, Karel...? Jména nemohou za to, kdo byl jejich nositelem, ačkoliv i to má vliv na jejich (ne)oblibu.“

Michaela Zíková: „Krásný den, zajímá mě, když bych chtěla mít druhé jméno, co vše je zapotřebí? Děkuji za odpověď.“

Dr. Milan Harvalík: „Stačí požádat na matrice. Pokud je zvolené jméno v souladu s příslušným zákonem, lze ho zapsat.“

Marie Jarkovská: „Dobrý den, zajímalo by mne, zda mohu svému budoucímu synovi dát jméno Marian. Jeho otec se také jmenuje Marian bez dlouhého Á. Bohužel se s krátkým A toto jméno nevyskytuje v českém kalendáři a tak si nejsem jistá, zda je toto jméno bez dlouhého A oficiálně schválené. Děkuji za odpověď.“

Dr. Milan Harvalík: „Ano, je to možné, a to i bez znaleckého posudku.“

Iva M.: „Pekny den. Zajimave tema a pro mne aktualni. :-) Nasi holcicku pojmenujeme SUE. Overovala jsem, ze je povolene i u nas. U chlapce chceme Christian. Zeptam se, lze? Koncovka -an nebo -án? S dikem divacka Iva“

Dr. Milan Harvalík: „Christian určitě, u Christiána si nejsem jistý, obávám se, že spíše ne.“

Anna Mbwambo: „Dobrý den, rádi bychom pojmenovali naši holčičku jménem Malaika. Ve svahilštině to znamená anděl. Manžel pochází z Tanzanie a tam je to běžné jméno. Je to vůbec možné a jak postupovat. Děkuji za odpověď Anna“

Dr. Milan Harvalík: „Obraťte se na matriku. Pokud Vám jméno nebude chtít zapsat, bude třeba požádat o znalecký posudek, podrobné instrukce najdete na webu našeho ústavu www.ujc.cas.cz. Výsledek nelze předvídat, je nutné ověřit, zda je jméno v souladu s českými zákony.“

Lenka: „Dobrý den,chtěla jsem se zepat jestli můžu dát dítěti jméno Nikol?Musí se to řešit s matrikou? V některém kalendáři je uvedené,jinde je pouze Nikola. Děkuji a přeji pěkný den!“

Dr. Milan Harvalík: „Je to možné (jako ženské jméno), a to i bez znaleckého posudku.“

Petra Štosová: „Dobrý den pane Hravalíku, s manželem jsme vybrali pro naši holčičku, která se má za pár měsíců narodit, jméno "Maja". Vím, že se toto jméno používá v Polsku a několik žen s tímto jménem žije i v ČR. Jak zjistím, jestli toto jméno úřady akceptují? Děkuji za odpověď, Petra Štosová“

Dr. Milan Harvalík: „Pokud je jméno v knize M. Knappové Jak se bude vaše dítě jmenovat? (a Maja je), pak by matrika měla jméno zapsat i bez znaleckého posudku.“

Veronika: „Dobry den, rada bych se Vas zeptala jaka jmena jsou v dnesni dobe nejcasteji davana? Dekuji.“

Dr. Milan Harvalík: „Je jich řada, např. Jakub, Adam, Tomáš, Matyáš, Filip, David, Ondřej, Matěj, Lukáš, Vojtěch, Daniel, Šimon, Jan, Eliška, Tereza, Adéla, Natálie, Sofie, Kristýna, Karolína, Ema, Barbora, Anna, Kateřina...“

Jitřenka: „Jmenuji se Jitřenka a chtěla jsem zeptat, proč toto jméno není v kalendáři?Vím, že v současné době v naši zemi žije okolo 600 Jitřenek. Všem lidem se toto jméno moc líbí, tak by nebylo špatné ho zařadit do kalendáře. Děkuji“

Dr. Milan Harvalík: „Zařazení jmen v kalendářích je zcela na jejich vydavatelích, žádná instituce ani zákon to neupravuje.“

Petra: „Dobre odpoledne, jste zastancem toho, aby se deti jmenovaly po svych rodicich?“

Dr. Milan Harvalík: „Už jsem odpovídal, podívejte se prosím na mou odpověď.“

Monika: „Dobrý den, náš syn se jmenuje Velen, je to krásné staročeské jméno. Bohužel není v kalendáři, podle nějaké knihy jmen jsme našli, že Velen slaví svátek 13.2. na Věnceslava. Budete znát odpověď na otázku, kdo určuje a čím se řídí výběr jmen v kalendáři? Děkuji za odpověď a přeji pěkný den, Monika z Ostravy.“

Dr. Milan Harvalík: „Už jsem odpovídal, mohu navíc dodat, že většina kalendářů uvádí kalendárium podle doby před r. 1989, kdy zařazení jmen schvalovala speciální komise, a případně ho mírně obměňuje.“

Karolína: „Dobrý den, vyskytují se i v ČR případy, kdy je jméno zvoleno z fantasy knih? Příkladem takového trendu je třeba Velká Británie a pojmenovávání podle oblíbených postav z Pána prstenů nebo Hry o trůny.“

Dr. Milan Harvalík: „Jde o to, jestli je jméno v souladu s příslušným zákonem, jinak to není možné.“

Monika: „Pane doktore, v pripade, ze rodice ditete nejsou sezdani, melo by dite nest prijmeni po matce nebo po otci? Dekuji.“

Dr. Milan Harvalík: „Záleží na dohodě rodičů, možné je obojí.“

Ivana z Brna: „Dobrý den, moje prapraneteř narozená v roce 1914 se jmenuje RICHENZA. Žádnou jinou ženu, ani holčičku tohoto jména neznám a lidé se tomu jménu také diví. Je to prý Eliška Rejčka. V rodině jsme si již na jméno zvykli a jelikož jeho nositelkou je moc roztomilá a šikovná holčička, tak se nám už i líbí.“

Dr. Milan Harvalík: „Máte pravdu, Rejčka byla ve staré češtině užívána pro Richenzu.“

Jana V.: „Dobrý den, spousta mých kamarádek pojmenovala své dcery nepřechýleným příjmením. Např. Amanda Novák, je to vůbec v českém jazyce možné? Osobně mě to mrzí, sama učím český jazyk a jsem hrdá na svůj jazyk, proto nějak nechápu, proč rodiče v ČR dávají tato jména..o křestních jménech už ani nemluvě (Nella, Stella, Agatha, Samantha apod.) Jaký je váš názor? Děkuji“

Dr. Milan Harvalík: „Nepřechýlená příjmení lze v češtině zvolit, pokud žena splňuje jednu ze 4 zákonných podmínek (cizí státní příslušnice, manželka cizího státního příslušníka, občanka ČR hlásící se k nějaké národnostní menšině, občanka ČR hodlající dlouhodobě žít v zahraničí). Druhá věc je, jak jsou taková příjmení vnímána ve společnosti, existují jak příznivci, tak odpůrci.“

Jája: „Dobrý den, s přitelem vybíráme jméno pro holčičku. Líbí se nám Ema, ale v okolí je ted TOP. Zvazujeme možnost Emily. Prosím, je oficiálně vedeno, můžeme ho v ČR použít? Děkuji.“

Dr. Milan Harvalík: „Ano, je to možné.“

Martina Machajová: „Dobrý den pane doktore. Dali jsme chlapci jméno Vladimír po tatínkovi, dědečkovi, pradědečkovi... Jaké jméno se k tomuto jménu nejvíce hodí pro druhého chlapce. Děkuji“

Dr. Milan Harvalík: „To je hodně subjektivní, pokud chcete zůstat u složených slovanských jmen, pak třeba Jaromír, Miroslav, Jaroslav...“

Věra: „Dobrý den pane doktore, čekáme s partnerem dítě, chlapečka. Křestním jménem bude po tatínkovi, ale protože nejsme sezdáni, ráda bych, aby chlapec měl moje příjmení. Pokud se poté vezmeme, dojde u něj automaticky ke změně příjmení, pokud přijmu příjmení otce a shodneme se na stejném příjmení společných dětí? Děkuji předem za odpověď a přeji krásný den! Věra“

Dr. Milan Harvalík: „Nejsem si zcela jistý, nemám u sebe příslušný zákon. Měli by Vám poradit na matrice.“

Jarka: „Dobry den, jakou problematikou v oblasti krestnich jmen se nejcasteji zabyvate?“

Dr. Milan Harvalík: „Většinou tím, co je spojeno s oficiálním zápisem jména, tedy s ověřováním, zda lze jméno zapsat do rodného listu.“

Martina: „Dobrý den! Do jaké míry si myslíte, že negativně ovlivní život dítěte velmi málo užívané jméno. Ač se jedná o jméno v podstatě tradiční, na které se váží obecně známé pranostiky atd. Přemýšlím, zda dítěti neuškodím, když mu dám jméno, které se vyskytuje v naší populaci dle statistik v řádu několika desítek nositelů tohoto jména. I když se dnes vyskytuje mnoho exotických a zvláštních jmen, ale stále jsem na vážkách, jak moc to může dítěti ztížit život.“

Dr. Milan Harvalík: „Každá zvláštnost může v okolí budit různé reakce, ale zároveň by společnost měla být tolerantní. Otázka je, jak Vámi zvolené jméno bude působit třeba ve školním kolektivu; od malých dětí lze čekat leccos.“

Kateřina Matulová: „Dobrý den, naší dceři jsme dali jméno Magdalena. Setkáváme se však často s dlouhou verzí jména Magdaléna. Lidé to také často pletou a píší ve jméně čárku. V kalendářích se toto jméno také uvádí různě v obou podobách. Jak je to správně? Podobné je to i se jménem Renáta. Děkuji“

Dr. Milan Harvalík: „Možné je obojí - Magdalena i Magdaléna, Renata i Renáta.“

Něha Volková Šumperk: „Vážený pane Havralíku, prosím o zprávu, zda je v seznamu jmen také mé jméno. Prý v roce 1945. kdy jsem se narodila, toto bylo v kalendáři, dnes tam již není. Na netu jsem si zjistila, že jsme jen 3 v republice, ale bohužel se nedá vypátrat kde. Moc Vám děkuji za odpověď.“

Dr. Milan Harvalík: „M. Knappová má ve své knize jen Něhoslavu.“

Nikola: „Dobrý den, chci se zeptat na výběr cizího jména. Pro našeho syna jsme měli vybráno jméno Matěj, ale nakonec jsme zabrouzdali po internetu a líbila se nám kombinace jména Jonáš Márius, ale Márius není v kalendáři.. Co na něj říkáte? Je vhodné dát dvě jména?“

Dr. Milan Harvalík: „Jméno Márius lze zapsat, existuje ve slovenštině. Pokud se Vám kombinace dvou jmen líbí a počítáte s tím, že syn bude stejně nejspíš oslovován jen jedním z nich, proč ne.“