Chat

Monika Němcová
Záznam chatu ze čtvrtka 10. března 2016
Hana: „Dobrý den, jak usnadnit 8letému synovi příchod mimina (po narození)? Syn se těší a kreslí miminku obrázky.“
Monika Němcová: „V osmi letech váš syn velice dobře vnímá svou zodpovědnost a určitě může prožívat i pocit ohrožení. Doporučuji aby u vás rodičů měl stále pocit bezpečí, který vyniká uznáním jeho role staršího a respektem k jeho přáním a vyslyšení jeho potřeb. Další sourozenec po osmi letech většinou už bude veden jako prvorozené dítě. Držím vám palec.“
SK: „Není to individuální - jaký vliv má na dítě pořadí narození?“
Monika Němcová: „Samozřejmě ano. Každá rodina se skládá z vlastního rodového systému a tudíž vztahy v rodě naší maminky a tatinka ovlivní i způsob jakým "povedeme" naše děti.“
DAYD: „Co jedináčci?“
Monika Němcová: „Dobrý den. U vedení jedináčka je důležité zda je to plánované nebo vynucené, prostě další dítě nevyšlo. Jedináček vedený od začátku rodiči, kteří chtěli jedno dítě bude veden systematicky a může na něho být kladeno veliké očekávání od rodičů. Dlouho bude mít pocit nedostatečnosti, protože nesplnil ještě to nebo to. Zatímco jedináček neplánovaný může od rodičů dostat víc, protože mu rodiče věnují daleko více pozornosti, kterou by jinak dělili mezi další děti. Může v dospělosti mít problémy, které budou pramenit z jeho pocitu, že potřebuje víc než od partnera dostává.“
WAR: „Co když se pořadí narození částečně změní smutnou událostí, že dítě, děti zemřou?“
Monika Němcová: „Dobrý den. Velice těžká chvíle pro rodiče i pro sourozence. Dítě které následuje po zemřelém bude mít vnitřní pocit, že ho má nahradit. Jeho role ale je v systému jiná. S tím se může poněkud potýkat.“
Barbora: „Krásný den, máme dceru 3,5 y a syna 1 y . je důležité, abychom byli spravedlivý k oběma nebo aby ta starší dcera měla privilegia? Děkuji“
Monika Němcová: „Dobrý den. Určitě vaše dcera potřebuje uznání a pocítit vaši důvěru. Spravedlivé dělení není žádoucí. Pravděpodobně by jste sami byli nespravedliví. Sama příroda vám ukazuje o kolik dopředu je vaše dcera a ona potřebu váš respekt. Děkuji“
Markéta: „Dobrý den, zajímalo by mě, jak by mělo vypadat ideální rozložení pořadí narození u partnerů? Ovlivňuje jejich vztah a fungování? Děkuji za odpověď“
Monika Němcová: „Dalo by se říct, že pokud váš muž vyrostl v rodině, kde měl mladší sestru a vy jste vyrostla se starším bratrem, tak to by mohlo teoreticky :-) fungovat nejlépe.“
Zuzana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám šestiletého syna a každým dnem čekáme dvojčata - holčičky. Syn je v euforii moc se na sestřičky těší, dost ho zapojujeme do příprav. Jak přistupovat k dětem s takovým věkovým rozdílem? Jako k jedináčkům?Předem děkuji. Zuzana“
Monika Němcová: „Dobrý den. mám radost s vámi. Dvojčata vám ale dají hodně "práce" a tak váš syn potřebuje mít jasno na koho se má se svými požadavky obracet. V šesti letech děti jdou do školy a cítí velikou potřebu sdílet vše se stejně starými dětmi. Vaše holčičky nebudou jedináčci. Budete mít jiný úkol. Ta která se narodí jako první, tu budete pravděpodobně vést jako starší a tu druhou jako "mladší" nej mladší z vaší trojice. Děkuji a přeji hodně sil“
Martina O.: „Dobrý den, chtela bych Vás poprosit o radu.Mám 10letou dceru je to taková velitelka potom máme 7letého syna je to takovej ufňukanek a nevím jak ho to odnaučit,potom máme 2leteho syna jak jste právě v pořadu řekla je to takovej rebel mluvit nechce,vzteká se na veřejnosti toto jsem dřív u předešlých dětech nezažila a dost s tím bojují potom máme nejmladší dítko to má 6mes zatím je pohodář tak uvidíme. Mohla by jste mě prosim poradit jak to trochu ukočírovat jinak musím říct,že dcera je velká pomocnice a po me takovej velitel a kluci jsou taky skvělí ...jsou prostě moji nej.“
Monika Němcová: „Dobrý den. Začnu od nejmladšího - ten má ještě čas, začne se zapojovat i ukazovat, kdo je až si začne hrát. Váš rebel potřebuje hodně pozornosti a váš klid a nedhled ve všech situacích, kdy dělá to, co se vám "nelíbí". Je to těžké, ale doporučuji nekritizovat a dát mu pozornost. Sedmiletý syn a jeho fňukání - jaký vztah máte k tomuto jeho projevu? pokud ho budete přijímat i když fňuká, věřím, že se uklidní - může to trvat tak dlouho, než se opravdu zbavíte svého vztahu k lítostivosti. Mít oporu ve vaší dceři je přesně to, co potřebujete a tím myslím obě. Děkuji“
Simona: „Chtěla bych se zeptat jak moc může ovlivnit narození druhého dítěte po 5,5 letech, mám 7 letého syna a chodí do první třídy a máme problém s chováním zlobí a chová se stále dětinsky jako jeho mladší segra. Napodobuje jí a a i ve škole si stěžují na chování, myslím si že to bude asi žárlivost, moc děkuju za odpověď.“
Monika Němcová: „Dobrý den. Určitě to cítíte správně - téma je žárlivost. Tento pocit je v životě velice normální a je důležité si uvědomit, že pokud mu dáte prostor a pochopení. Smíříte se s tím, že může být žárlivý - naučí se nalézt způsob, jak se s ní vypořádat, a to do celého života. Držím palec.“
Pavla: „Dobrý den. Mám dvouletá dvojčata. Holčičky. Tak by mě zajímalo, jak je to u dvojčat? Jestli je to stejné nebo jsou tam nějaké rozdílnosti. Děkuji za odpověď.“
Monika Němcová: „Dobrý den. U dvojčat je ten rozdíl stejný. Už v bříšku věděly o tom, která je ta silnější - šéfka a ta druhá se jí může snažit z tohoto místa jaksi dostat. Je na vás, aby jste to rozlišila a začali se k ní chovat jako k prvorozené. Děkuji“
Monika: „Dobry den, cekame na prichod prvniho ditete na svet a chteli bysme jeste druhe dite. Jak pristupovat k tomu prvnimu i druhemu? Ja jsem narozena jako prvni a citim to tak, ze tomu prvnimu diteti bych chtela dat vice volnosti nez jsem napriklad mela ja. Nechtela bych se na nej zas tolik upinat jako na prvniho a klast na nej vyssi naroky nez na toho druheho. Jak toho dosahnout?“
Monika Němcová: „Dobrý den. Můžu vás ujistit, že naši představu o volnosti si prvorození mohou vykládat všelijak. Doporučuji pozorovat a pozorovat a teprve potom uvidíte, pocítíte, co váš prvorozený potřebuje. To co se nám dělo v dětství můžeme sice změnit, ale aby v tom nebyl pouze opačný přístup než měli rodiče a tudíž se dítě a jeho potřeby vytratit. Děkuji“
Marcela: „Dobrý den proč jsou třetí děti považovány za ty rozmazlené, nemůže to být dáno společností, že společnost to tak řekla a podle čeho se to určuje?“
Monika Němcová: „Dobrý den. Oni jsou rebelové a jaksi se snaží vybočit z řady. Společnost může toto vybočování poněkud dráždit a "obtěžovat". Rozdíly vlastností a pořadí dětí a popisuje ve svých knihách např. Jiřina Prekopová, Alice Milerová. Děkuji“
Pavlína: „Dobrý den, mam mladšího bratra 18 let, často se bohužel nad ním povyšuji jelikož jsem starší je možné aby v budoucnu měl z toho jakési psychické potíže?“
Monika Němcová: „Dobrý den. Nevím o kolik jste starší, ale do své pozice starší sestry jste se narodila a vždy je v pořádku, aby jste ji přijímala. Díky vaší síle váš mladší bratr bude moct nalézt i svou vlastní sílu. Držím palce a děkuji“
Zuzana: „Dobrý den, ráda bych se zeptala jaký věkový rozestup doporučujete (mezi prvním a druhým dítětem). Děkuji“
Monika Němcová: „Dobrý den. Jednoduché - tři roky. Je to historicky podložené. Děkuji“
Galina: „Ahoj, Mo, nas Alex ma 3 a pol tyzdna a July ma 2 a pol roku. Akym sposobom je mozne zachovavat hierarchiu a davat starsiemu surodencovi najavo lasku a uznanie jeho prvenstva? A kolko casu od narodenia moze trvat, kym sa ich vztah ako-tak utrasie pri zachovavani ich hierarchie? (sestra mi vravela, ze cca pol roka) Dakujem :)“
Monika Němcová: „Ahoj Gal. Alex se může snažit už teď dát najevo svou sílu a touhu Juli vyšoupnout z pozice. Je ale maličký a tak doporučuji jet i nadále - Juli je ta starší a podle její síly bude i naš Alex silný. Jeho individualita se začala projevovat už ve tvém bříšku. Až si začnou spolu s Juli hrát, tak tam se to začne prakticky srovnávat. Objímám“
Věra Šibravová: „Dobrý den, chci se zeptat, jak to je s prvorozeným mým synem, ale druhorozeným, mého chlapa.? Syna z předchozího partnerství máme pravidelně od malička, takže ho beru jako vlastního. Pak se nám tedy narodil náš společný syn a nyní máme i společného druhého syna. Ten první (druhý) teď trochu rebeluje. Jakou tedy bude mít roli, nejstaršího a nebo toho prostředního?Děkuji moc a přeji pěkný den V.“
Monika Němcová: „Dobrý den. Je to tak že v rodině je nevlastní pro vás syn, potom váš společný a další dítě opět syn. Doporučuji, aby syn vašeho muže především byl pro vás sice skoro-vlastní, ale vaši vlastní synové nutně potřebují mít jasno. Vaši synové a hlavně teď ten rebelující vám nastavuje zrcadlo, kde on nemusí rozumět tomu, proč by jste měla mít ráda toho, který do vašeho rodinného systému přišel "jen" díky otci. Držím palce“