Chat

pitný režim u dětí

MUDr. Zlatko Marinov

Záznam chatu z úterý 29. září 2015

Aneta: „Dobrý den, mám téměř dvouletého syna a je to právě to dítě, které se musí do pití nutit. Chtěla jsem se zeptat, zda v jeho případě stačí, že denně vypije cca 300ml tekutin, nějčastěji bylinkového čaje? někdy pije i více, ale průměrně těch 300ml. Jak ho mám případně motivovat, aby víc pil? Děkuji za odpověď.“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, 300 ml můžeme hodnotit jako nedostatečný příjem. Nicméně do pitné režimu se zahrnují i tekutiny obsažené v potravinách. Obecně se doporučuje ve volných tekutinách v batolecím věku nabídnout v 1 l a další 1 litr v potravinách, zejména bohaté jsou mléčné výrobky a určitě zařadit 2x denně polévku. 2 dcl ke každé porci a je často problém vyřešen. Vždy by měla být dostupná pramenitá vada v barevném pohárku. Případné tipy a triky naleznete na sdetmiprotiobezite.cz . Držím palce v nelehkém boji v nastavení zdravého životního stylu.“

Martina: „Dobrý den, můj dvouletý syn vůbec nechce nesladkou vodu ani čaj. Pije jen sladkou šťávu a to i v noci. Má žízeň pořád. Je to tím, že pije to sladké? Děkuji“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, v případě Vašeho syna se může jednat o tzv. návykové pití sladkých tekutin, které může významně porušit vývoj zubní skloviny. Nejlépe se poradit s praktickým dětským lékařem pro děti a dorost, který Vám určitě poradí, jak nastalou situaci řešit. Základním krokem je dostupná pramenitá voda - vždy a všude a úplný zákaz slazených tekutin. V batolivém období obecně postačí vydržet 3 dny a problém je vyřešen. Bližší informaci případně naleznete na skojenciprotiobezite.cz .“

Marie: „Dobrý den pane doktore, mám vnučku 12 let, která během posledních dvou let neustále přibývá na váze, takže se dostala na současných 62 kg. Jako dítě byla štíhlounká. Je možné, že je to z důvodu onemocnění např. štítné žlázy ? Můžete nám poradit, jak postupovat, ona sama zatím nic řešit nechce. Děkuji. Hezký den“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, tato otázka je spíše na obezitologii, kde často spouštěčem jsou právně slazené nápoje než štítná žláza.“

Daniela Marková: „Dobrý den, kolik tekutin denne by melo vypit trilete dite a nemate nejakou radu, jak ho motivovat, aby pilo?Nase dcera pije malo.Jakmile dostane koupene preslazene piticko, tak to v ni zahučí hned, ale jak do ni dostat bud neslazene, nebo mirne oslazene napoje?“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, rozdíl mezi tříletým a dospělým již není výrazný. Pro dospělého 2,5 l a pro konec batolecího věku 2 l tekutin - nicméně se do pitného režimu započítává i tekutiny v potravě. V naši skladbě potravin to bývá 1 l vyčleněný jako pití, nicméně skutečným odrazem potřeby je množství močení a charakter moči, který by měl být mírně zažloutlý bez zápachu. Sladké do pitného režimu skutečně nepatří Na pití je voda -ne cukřenka.“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak zlepšit pitný režim u rok a půl staré holčičky. V noci nebo k ránu ji ještě stále kojím, přes den již ne, a tak se všemožnými způsoby snažím aby pila čaj či vodu - když vypije tři deci za den tak slavím, ale to je vyjímka.. Střídáme často lahvičky a pítka, protože z nové nádoby ji pití víc baví, ale vydrží to max. dva dny a pak pití opět bojkotuje..“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, V prvém kroku by mělo být zabezpečeno pití při každé porci a dostupné všude kolem batolete. Základním příkladem jste Vy sama a celá rodinná jednotka, pokud se nenapijete při jídle a mezi jídly - těžko, to zvládne batole v období neofobie nebo negace.“

Markéta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaké minerální vody jsou vhodné pro předškolní dítě a jaké množství může vypít? Nenabízím je často, ale syn je miluje. Děkuji za odpověď“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, obecně minerální vody do pitného režimu dětí nepatří, když nabízet - tak jako společenský nápoj - v stejném množství jako alkoholický nápoj a při společenské příležitosti - maximální doporučené množství je 2 dcl denně nebo 4 dcl občas.“

jarka: „Dobrý den,mám skoro tříletou holčičku a zhruba od dvou let pije jen hruškovou vodu-Kubík,ale opravdu jen tuto příchuť,nyní jsme ve fázi,kdy jí místo originálu dolíváme hruškovou dobrou vodu,dokáže za den vypít i přes litr,jsme z toho nešťastní,jelikož krom tohoto pití má rádá kakao a občas heřmánkový čaj,snahy o vyřazení nebo postupné ředění byly marné,dokonce musíme i do školky nosit tento nápoj,nechtěla tam nic pít a nejen učitelky se bály o její zdraví,prosím poraďte,dokáže být klidně žízní,dokud ono pití nedostane.“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, popisujete typické období negace, kterým batolata procházejí. Pokud se nejedná o sladké tekutiny, ostatní přísady v pitném režimu nevadí. Nicméně je třeba se nevzdát a nabízet žádoucí pití 20-30 x bez nucení. Nicméně pokud je nebude pít celá rodina zvítězit nemůžete.“

Blanka: „Dobrý den pane doktore, chtěla jsem se zeptat, zda je pro děti škodlivé pití sifonu, tedy sycené čisté vody. Dcerka (6let) odmala nepije nic jiného než vodu - i k snídani, obědu a večeři, nyní jí zachutnal sifon a pije ho téměř ve stejném množství jako vodu - tedy cca 1 litr za den. Mělo by se pití sycených nápojů dětem omezovat? Děkuji“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobý den, perlivé nápoje zdravé děti a vůbec dospělé nezatěžují a spíše ozvláštňují pitný režim. To se nicméně netýká pacientů s gastroesofeguálním refluxem, kde není případné říhání žádoucí. U perlivých nápojů je to obecně na osobní preferenci a nemusíte sycené nápoje (bez slazení) omezovat.“

Martina: „Dobrý den, myslíte si,že dvouletému dítěti neuškodí vypít 3 litry nápoje denně, nezatěžuje si ledviny? Děkuji“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, 3 l tekutin denně jsou na hranici. Ledviny se zvýšeným příjmem tekutiny nezatěžují, ale zatěžuje se celkový metabolismus minerálů a stopových prvků. Otázkou je jestli se v jeho případě nejedná o návykové pití sladkých tekutin. Cukr v tomto množství se mnohdy stává spouštěčem nadváhy. Nejlépe se obrátit na praktického dětského lékaře pro děti a dorost, který Vám jistě dobře poradí.“

Petra: „Dobrý den, mám 4měsíčního chlapce a je plně kojený. Kojím po 3-4hodinách. Mám mu mezi kojením zkoušet dávat pít vodu a pokud ano, tak v lahvi se savičkou nebo z kalíšku? A kolik za ten den by měl vypít? Děkuji“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, u plně kojených dětí platí, že do půl roku věku v našich standardních klimatologických podmínkách, žádnou jinou tekutinu nepotřebují. Vychutnávejte si největší dar, který mu můžete dát. S pitným režimem začínáme až s příkrmy a jejich množství závisí spíše na jejich skladbě a textuře.“

Petra: „Dobrý den, jaký máte názor prosím na vodu slazenou troškou sirupu. Děti mi vodu vypijí, ale raději sirup nebo slazený čaj medem. Na dovolených a společenských akcích dovolujeme sladké pití. Jinak doma v žádném případě. Ve školce pijí nesl.čaj, obyčejnou vodu.Jdou se děti předělat na obyč vodu? Mají 5,5 a 2,5 let. Děkuji“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, trochu sirupu určitě nevadí. Obarvit - ochutit, ale nesladit. Jedna kostka cukru v pití, ale o to méně bombonů. V adolescenci rádi sami přejdou k pití vody, pokud to uvidí i u Vás.“

Mgr. Martina Bémová Dis,: „Dobrý den, pane doktore chtěla bych se zeptat kolik tekutin by měl syn vypít, když mu je 21 měsíců?Ještě ráno a večer kojím :o)Předem moc děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, množství tekutin již začíná odpovídat 1 l tekutin, ale spíše záleží na obsahu tekutin ve stravě - ideálně 2x denně polévka, k tomu mléko, kakao, jogurty a můžeme přimhouřit oko. Nicméně platí - ke každé porci 2 dcl vody, kterou může libovolně použít a vždy k dosažení na stolečku během hry.“

Markéta: „Dobrý den, 18 měsíční syn několik posledních dní málo pije a nabízené pití často odmítá. K pití dostává pouze kojeneckou vodu, je ještě 2x denně kojen a vodu přijímá i v kaších, bílých jogurtech atd. Je nějaký způsob, jak ho přimět k pití. Děkuji.“

MUDr. Zlatko Marinov: „Dobrý den, blíže v předchozích příspěvcích.“