Chat

test - čínské polévky

Iva Špačková

Záznam chatu ze středy 3. června 2015

Kateřina: „Dobrý den, chci se zeptat, jestli je na čínských polévkách něco zdravého. Děkuji“

Iva Špačková: „Dobrý den, dle českých norem v nich není rozhodně nic nezdravého. Že by v nich však bylo něco významně dobrého, se říci nedá. Všechny mají zhruba stejný poměr základních nutričních živin - bílkovin, cukrů, tuků a sacharidů a podobný energetický příjem. Na zahnání rychlého hladu, kdy nemáte možnost si udělat poctivé jídlo, je využít určitě lze.“

NSanct: „Celkově - obecně - jaké jsou čínské polévky po testu?“

Iva Špačková: „Ve všech je velmi velký podíl soli, který dokonce někdy i překračuje deklarovaný obsah. Každá z nich obsahuje umělá dochucovadla. Někde jich je relativně málo (tři až pět), někde až dvě desítky. Nejsou v nich však žádné škodliviny, tedy těžké kovy a syntetická barviva.“

NSanct: „Co dopadlo dobře v testu čínských polévek?“

Iva Špačková: „Pozitivní zprávou určitě je, že v polévkách nejsou těžké kovy ani syntetická barviva, čehož se leckdo obává. Většina barviv vychází z přírodní báze. Některé dobře chutnají.“

lenka: „V životě jsem to nekoupila. Kdo to jí?“

Iva Špačková: „Jí to hojně studenti na koleji, pro které je "čínská polévka" a horká voda v konvici tou nejrychlejší a nejlevnější možností, jak zahnat hlad. Polévky jí i lidé, kteří bydlí sami a nebaví je vyvařovat pro někoho dalšího. V práci so je občas dává kdekdo. I šéfkuchaři, kteří byli přítomni degustaci, se shodli v tom, že tuto polévku ochutnal aspoň jednou v životě každý. Bohužel je jedí i děti, když je najdou doma ve spíži.“

Petra: „Dobrý den, cena mluví za vše. To není jídlo. Ptam se z čeho jsou ty nudle?“

Iva Špačková: „Nudle byly pšeničné, často bezvaječné.“

NSanct: „Co vše bylo špatně u čínských polívek?“

Iva Špačková: „Špatný byl rozhodně velký obsah soli. Ta nejslanější o pětinu přesáhla denní doporučený obsah soli pro dospělého člověka dle doporučení Světové zdravotnické organizace (5 g/den). Nevhodný byl také velký podíl "éček" u některých polévek. Slabinou bylo i balení u některých polévek, olej a přísady špinily a mastily ruce při jejich přípravě. Některé nudle byly po přípravě dle návodu tvrdé.“

Adam S.: „Dobrý den, osobně si jednou za čas (cca jednou za měsíc) koupím "čínskou" polévku - ovšem tu originální, která není instantní, ale nudle je třeba vařit několik minut, posléze se přidávají další ingredience atd. Tahle polévka je opravdu jednou za čas velmi dobrá z důvodu obsahu mořských řas a dalších "exotických" přísad. Co mě ale zajímá je to, jestli jste testovali i čas, za který je tělo schopno právě tyto nudle z běžných "čínských" polévek strávit, tedy za jak dlouho a jak se lidský metabolismus s touto hmotou vyrovná. Děkuji za odpověď a přeji hezký den! AS“

Iva Špačková: „Čas jsme se stopkami nesledovali, ale zpětnou vazbu jsme měli. Většina členů poroty složené z laiků a šéfkuchařů se shodovala v tom, že měla velké zažívací potíže - pocit cihly v břiše, veliká žízeň, hlad, ale zároveň nemožnost cokoliv dalšího pozřít, nepříjemný pocit na patře, pálení v puse, někoho bolela hlava... tyto potíže u někoho přetrvaly i do druhého dne.“

NSanct: „Co vše se v testu u čínských polívek sledovalo?“

Iva Špačková: „Sledovali jsme podíl základních nutričních hodnot - sacharidů, tuků, cukrů a bílkovin a porovnávali jsme je s deklarovaným podílem. Deklarace odpovídala obsahu a všechny polévky měly zhruba stejný poměr těchto základních živin. Dále jsme sledovali podíl soli a to, zda odpovídá deklarovanému podílu. Zde několikrát skutečnost překročila deklaraci až téměř o 70 procent. Dále jsme sledovali přítomnost těžkých kovů - hliníku, kadmia, olova, arsenu, chromu a niklu - ta nebyla detekována. Dále jsme sledovali přítomnost syntetických barviv - nebyla nalezena ani stopa. Následně dvě poroty (expertní a složená z laiků a šéfkuchařů) hodnotily chuť polévek. Sledovali jsme také složení výrobku a podíl éček v každém vzorku. Mírnou váhu jsme přiřadili i hodnocení obalu výrobku - např. jak je srozumitelný pro spotřebitele, zda obsahuje povinné údaje a zda písmo na něm je čitelné. Mírně jsme zohlednili i to, jak komfortně jde polévku dle návodu připravit.“

Jitka B.: „Dobrý den, jaké je složení samotných nudlí? Předpokládám, že ty neobsahují závratné množství soli a "ochucovadel" Daly by se použít samotné tyto nudle jako instantní příloha k jinému jinému jídlu? I pro děti?“

Iva Špačková: „Laboratoř hodnotila polévku jako celek, ne odděleně na nudle a přísady. Ale ano, pokud by si člověk dával jen samotné nudle, byl by obsah soli a dochucovadel určitě lepší, problém je v tom, že mnoha lidem by, jak ukázal test, nechutnaly.“

lucie: „dobry den, chtela bych se zeptat jestli kdyz clovek ji z tehle polevek jen ty nudle bez koreni jestli jsou v tom okamziku na urovni beznych testovin, a jestli potom by se ev. sem tam dali dat i detem nebo radsi tohle nekupovat vubec“

Iva Špačková: „Dobrý den, nudle jsme samostatně bohužel netestovali a je to dobrý tip na příště je porovnat s běžnými nudlemi. Děkujeme :) Nicméně ve složení byla éčka i v samotných nudlích, takže kdo dbá na správnou stravu, dětem bych je nedoporučovala dávat. Obecně však bez přísad nebude v polévce tolik rizikových složek jako s přísadami. To šlo poznat i podle vůně při přípravě.“

lucie: „dobry den, rada bych se zeptala jestli kdyz tyhle polevky jim ciste bez toho koreni, opravdu jen ty nudle, jestli je to taky nezdrave?“

Iva Špačková: „Bez koření to je lepší. Vhodnější je to také v případě, když si polévku vylepšíte zeleninou či vajíčkem. Nicméně ani poté se o "zdravé a vyvážené" stravě mluvit nedá.“

Sofie35: „Jak dopadl olej v polévkách?A koření?“

Iva Špačková: „Olej ani koření jsme zvlášť neanalyzovali. Některé polévky měly více přísad než ostatní. Podle složení na obale jde však říci, že v přísadách je více éček než v samotných nudlích. Odpovídala tomu i vůně polévek při přípravě - čím výraznější byla a čím více čpěla, tím byla u porotců oblíbenější a měla více dochucovadel.“