Chat

dětské konto, platební karty

Lenka Vichnarová

Záznam chatu z úterý 19. května 2015

Dana Kosinová: „Dobrý den, mám roční holčičku mam pro ni již našetrené nějaké penízky a nevìm zda jí založit dětské konto nebo jinou formu spoření.Stavebnì sporeni nechci.Za odpověď dekuji.“

Lenka Vichnarová: „dobrý den, záleží na tom, na jak dlouho peníze chcete spořit a kolik. Dětské konto má velký význam pro výchovu zacházení s penězi a také je nadstandardně dobře úročené(proti běžným spořícím účtům), ale většinou jen do částky cca 30 000 korun, to můžete počítat s cca úroky ve výši 2,5 %. Pokud máte v plánu uspořit více, založila bych dětské konto a peníze nad danou dobře úročenou částku( každá banka řekne předem, kde je ta hranice nejlepšího úročení) bych vložila jinam, kde by mohly vynést více.“

anna: „Dobrý den, mám 13 letou dceru a konto jsem ji založila v roce 2012.Ale dcera o něm neví to jí spoříme na studia.Chtěla lepší mobil tak jsme jí dali s manželem inspiraci každý měsíc jí odměňujeme fin.čás. za 1-3.Šetřila si na něj 3 roky protože během toho byla u moře na lyžích a svoje poplatky conebylo v rámci si musela uhradit ze svých úspor.Tím jsme zjistily že není márnivá tak jsme jí tento měsíc zbývájící částku doplatili cirka to dělalo 800.-Kč.Udělali jsme dobře? Přeji pěkný den“

Lenka Vichnarová: „dobrý den, podle toho co píšete, je vaše dcera uvážlivá a není marnotratná, takže myslím, že jste to udělali s manželem velmi dobře, že jste ji chybějící peníze doplatili. Navíc obdivuji vás i dceru, že jste vydrželi 3 roky šetřit, v tomto věku, kdy se děti často poměřují i věcmi, které vlastní.“

Vanessa: „Dobrý den, dcera má 3 roky a chtěla bych jí do budoucna ukládat měsíčně např. 500,-Kč. Co by jste nám doporučila, kromě spoření, aby bylo také možné do budoucna např. v případě nutnosti vybrat finance. Děkuji Vanessa“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, doporučila bych vám založit dceři dětské konto s tím, že vyberete takové, které má vyšší úroky a peníze tam budou přibývat. Při frekvenci 500 korun měsíčně našetříte za 5 let cca 30 000 korun plus úroky. V tom okamžiku by bylo dobré začít spořit jinde, protože vysoké úroky přiznává banka jen do cca 25 000 až 30 000 korun tak, aby i další uspořené peníze vydělávaly. K penězům z dětského konta se dostanete snadno, na rozdíl od celkem výhodného stavebního spoření, kde jsou blokovány 6 let.“

Marcela Žabokrcka: „Dobrý den,chtela bych se zeptat kolik a jak často dávat dětem kapesné.Dceři je devěd a ješťe nezná cenu peněz a ani jí to moc nezajma ale pořad by jen utracela za blbosti a sladkosti jak jí to máme vysvětlit.“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, myslím, že byste měla dceři dávat alespoň malé kapesné, v řádu desetikorun, ale každý týden. Takhle malé dítě nemá pojem o čase, neumí vydržet s penězi celý měsíc. Zároveň pokud si holčička peníze utratí, určitě ji nedávejte peníze mimo "vyplatní termín" - aby poznala, že s nimi musí umět vyjít a když dojdou musí počkat a nemůže si nic koupit.“

václav: „Mohu prosím po dovršení 15 roků svého syna dětské konto zrušit a převést prostředky z něj na svůj účet z obavy, že po dovršení 18let syn s nimi může samostatně disponovat(pravděpodobně nevhodně). Děkuji za odpověď“

Lenka Vichnarová: „Ano, myslím, že je to takto možné udělat.“

Zvědavec: „Dobrý den, Vy sama jste pro takové hospodaření s penězi?“

Lenka Vichnarová: „Ano jsem, teoreticky to všechno vládám, ale praxe někdy kulhá:-)“

Hanka: „Dobrý den, moje 13 letá dcera má platební kartu, na konto ji posílám 200 Kč měsíčně, vše ji okolo platím. Výběr má stanoven na 500 měsíčně a platbu kartou také. Je to dostačující? V současné době tam má cca 3000,- Kč. Děkuji moc.“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, já myslím, že to máte nastavené dobře, možná bych dceři peníze trochu zvedla a nechala bych už ji v tomto věku něco platit samostatně ( třeba drobné věci do školy, později(až ji bude 15) i školní obědy, tramvajenku atd. hezký den“

Jana Báchorová: „Dobrý den, chtěla bych pro svoje dítě zařídit spořící účet. Jsou jí teprve 2 měsíce, takže ještě dlouho by ty peníze nebyly vybírány. Mohla byste něco doporučit? Děkuji“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, nejlepší bude zařídit dítěti dětské konto, kde dostanete vyšší úroky než na běžném spořícím účtu. Vyberte takový, kde jsou co nejvyšší úroky, dětská konta mají skoro všechny banky, podívala bych se na podmínky České spořitelny, Komerční banky, ČSOB Unicreditu či Fio banky. Na webu po zadání termínu"dětská konta" se dostanete i k porovnání dětských kont mezi sebou.“

Betty: „Dobrý den, myslíte si, že je vhodné v dítěti (10let) podpořit výsledky učení penězi, kdy chceme dítě naučit hlavně hodnotě penězům a to takovým způsobem... př. Dítě týdně odměníme za každou pěknou známku 10Kč, za každou špatnou se mu odčítá -5Kč. Děkuji a přeji pěkný den...Betty“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, tak si říkám, abyste na tom moc "neprodělali", když budete každou jedničku platit:-) Já si u peněz za známky nejsem jistá - zastávám názor, že se děti mají učit pro sebe, chápu, že je někdy těžké je motivovat, ale nebylo by lepší dítěti něco slíbit za vysvědčení nebo zlepšení známky u předmětu, který mu jde třeba hůře? Určitě část kapesného by na výkony ve škole neměla být navázaná, často se dítě moc snaží, ale nepodaří se čili řešila bych to individuálně.“

Gabriela: „Dobrý den. Od kdy můžou děti kartou platit v obchodě? Dětské konto mít můžou,ale nevím jestli by jim prodavačka uznala platbu kartou.“

Lenka Vichnarová: „Domnívám se, že by kartou děti v obchodě platit mohly, pozor ale na to, že platby kartou nejsou možné u každého dětského konta, jde spíš o výjimečnou služby, případně je o to nutné banku zvlášť požádat.“

WM: „Je hodně českých bank nabízejících dětské konto?“

Lenka Vichnarová: „dobrý den, je jich poměrně hodně, vím o České spořitelně, Komerční bance, ČSOB, UniCredit, Fio bank a Sberbank, možná i některé další. Jsou mezi nimi rozdíly v úročení a poplatcích zejména za vklady a výběry hotovosti a také výběry z bankomatů cizích bank.“

WM: „Co dětský internetbanking?“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, o internetbankingu bych uvažovala, až když bude dítěti 15+ a bude mít vlastní studentské konto, u dětských kont by to bylo nebezpečné.“

WM: „Pro které dítě není vhodná platební karta?“

Lenka Vichnarová: „Dobrý den, není vůbec vhodná pro notorické ztráceče, důvěřivé děti, které by ji půjčily druhým.“

WM: „Pro které dítě není vhodné dětské konto?“

Lenka Vichnarová: „Dětské konto vnímám spíš jako produkt pro spoření na delší dobu než pro každodenní operaci s penězi. Takže když dítě má pár korun a ty "točí" je lepší, aby mělo podúčet a kartu k rodičovskému účtu a od 15 let pak svůj studentský účet než dětské konto.“

Hana I.: „Prosím o odpověd, chtěla bych dětem spořit, co je nyní na trhu nejvýhodnější za produkt, kde je nejvyšší úrok?? děkuji“

Lenka Vichnarová: „Doporučuji dětské konto, pokud jsou děti do 15 let“

A.S.: „Dobrý den. Finanční poradce nám navrhl spoření pro syna Investiční program active invest, kterému moc nerozumím. Vkládali bychom 1000 měsíčně po dobu 20let. Cílová částka by tedy byla 240 000, ale na úrocích by to stouplo na téměř 600 000. V poznámce je psáno, že výnosy apod. se pohybují podle vzrůstu a poklesu ekonomiky. Znamená to tedy, že naše peníze se mohou i "ztrácet"? Poradce tvrdí, že ne, neboť ekonomika nikdy neklesá, maximálně stagnuje. Peníze jdou prý kdykoli vybrat. Máte s tím zkušenost? mockrát děkuji!!“

Lenka Vichnarová: „Byla bych opatrná, nějak se mi to nezdá.Jde zřejmě o investování do akcií, výnosy jsou nejisté!“

lenka J.: „Dobrý den, může vybrat ze spoření stavebního otec dětí peníze bez mého souhlasu?děkuji“

Lenka Vichnarová: „ne, pokud jde o dětskou smlouvu“