Chat

inteligentní byt

Ing. Vít Janovský

Záznam chatu ze čtvrtka 4. prosince 2014

Adéla Voborná: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat, co podle Vás znamená inteligentní byt? Nevím, co si pod tím mám představit... Děkuji“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den. Pod pojmem inteligentní byt si představujeme byt, který je schopný zpětné vazby, tedy sám o sobě je schopný "přemýšlet". V praxi si to můžeme představit tak, že byt díky senzoru dechové aktivity je v noci schopný odhalit apnoe (poruchy dechu - člověk nedýchá) a obyvateli bytu tak doporučit návštěvu lékaře.“

c: „Co polointeligentní byt, jak byste si ho představoval?“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, pod pojmem "polointeligentní" byt bych si představil neúplné řešení dohledového systému. Tedy "polo řešení", kdy systém je schopný detekovat problém, či vyhodnotit krizovou situaci, ale dále nic nepodnikne, nevyšle žádost o pomoc. Samotný pojem inteligentní byt vychází již z konceptu elektroinstalace.“

Agáta: „Dobrý den. Sluší vám to☺“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, děkuji za kompliment. Nic méně, jsem tu za jiným účelem.“

Petra: „Nedochází k případům, kdy tzv. inteligentní byt poplašně zareaguje? V daný čas udělá něco, co by neměl - špatně vyhodnotí situaci?!“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, poplašné alarmy samozřejmě patří ke všem dohledovým systémům. Ať už se jedná o systémy zdravotní nebo zaměřené na hlídání objektů. Já jsem názoru, že je lepší vyvolat zbytečný poplašný hovor, než neudělat nic.“

M.: „Zdravím, jak to vidíte například s cenou takového zařízení? Druhý dotaz, na jakém principu funguje ten detektor dýchání? Mám si to představit jako nějakou krabičku zavěšenou na stropě nad postelí? A do třetice, vznikají třeba i nápady na přístroje co budou například navrhovat vhodnou stravu? :)“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, pokusím se odpovědět na jednotlivé otázky níže. add 1) Cena celé instalace se liší účelem. Tedy pokud budeme chtít systém zaměřený pouze na sledování tlaku, jedná se o tisícovou částku. Pokud se bude jednat o instalaci komplexní "inteligentní" elektroinstalace (ovládaná okna, elektrospotřebiče, detektory zatopení...) a zdravotního dohledového sytému (přístroje pro měření tepu, dechu, napojení na dohledový pult...) dostaneme se k částce okolo miliónu korun. add 2) Pod klasickou matrací je uložená speciální podložka, která snímá miniaturní pohyby člověka. Na jejich základě vyhodnocuje tepovou a dechovou frekvenci. Pokud by vás to zajímalo blíže, podívejte se na pojem balistokardiografie. add 3) V dnešní době již existuje mnoho mobilních aplikací, příruček a krabičkových diet. Vím, že existuje speciální lednice, která detekuje spotřebované krabičky jídla a je schopná sama objednávat chybějící potraviny.“

klara: „Dobrý den. Přemýšlím že bych to nechala na instalovat mé babičce do bytu. Můžete mi poradit na koho se obratit nebo vy tyto služby poskytujete instalci. Babička je už starší a mýslím že je to dobrá věc. Dá se i aby to upozornila i mě například na telefon“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, dohledových systému pro seniory v dnešní době existuje celá řada. Jsou realizované v podobě osobní jednotky, která je schopná kontrolovat člověka všude, kde je signál GSM, tedy i mimo byt. Existují instalace přímo do bytu, které nevyžadují interakci obyvatele bytu. Doporučuji projekty www.zustanfit.cz popřípadě www.zivot90.cz.“

sk: „Patří do inteligentního dnešního bytu světlík a pokoj pro služku?“

Ing. Vít Janovský: „Myšlenka osobního zdravotního systému nerozlišuje majetkové poměry majitele bytu, ale jeho zdravotní stav. Tedy zda má služku nebo ne, není podstatné.“

Jana: „Co nesmí chybět v inteligentním bytě?? děkuji“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, pokud má být byt funkční, určitě musí obsahovat sadu senzorů, řídicí jednotku, a pak samozřejmě vhodnou formu reprezentace naměřených dat.“

nikola: „inteligentní byt si představuji asi tak, že vejdu a vše ovládám hlasem...? Je to ono ?“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, ano je to jedna z variant jak je možné byt ovládat. Konkrétně ovládání hlasem a převod informací ze senzorů na hlasové hlášky může velmi usnadnit nevidomým lidem život. Například klasická kamera u domovního zvonku může být napojená na počítač, který je schopný detekovat známé osoby a tak informovat nevidomého o tom kdo stojí za dveřmi.“

L: „Kdyz bych to domu chtela na instalovat na koho se mak obratit. Máme naky kontakt na vaši společnost?“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, záleží na tom, co by jste od systému očekávala. Od toho se pak odvíjí i realizátor. Pokud se jedná o dohledový systém pro nemocné či seniory, existují lokální organizace (pečovatelské služby), které se této problematice věnují a konzultují tyto dotazy.“

Klára Navrátilová: „Dobrý den chci jse zeptat co jsi pod pojmem inteligetni byt mám představit? a zdali jde jsi byt ve kterém bydlím předělat na ten tzn.intelgitní?děkuji za odpověd“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den. Předělat samozřejmě jde, ale nejlepší je začít s instalací síti již v počátku výstavby či rekonstrukce.“

Petra Kupková: „Krásný den, pane Janovský, může inteligentní byt nějakým způsobem ovlivnit náš zdravotní (ať už psychický nebo fyzický) stav? Děkuji Vám za odpověď.“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, ovlivnit nás jistě může. Rozdělil bych vliv na krátkodobý a dlouhodobý. Z krátkodobého, tedy aktuálního hlediska systém pomáhá člověka udržet "na živu". Například máme dítě trpící cukrovkou. V noci, při zjištění nízké hladiny cukru, může byt vzbudit rodiče a zajistit tak péči o dítě. Z dlouhodobého hlediska nás byt může "motivovat" ke zdravějšímu stylu života. Tomu se věnují i projekty Google a Apple. Kdy nás za dostatečnou fyzickou aktivitu během dne odměňují medailemi. Porovnávají se výsledky jednotlivých členů domácnosti a přirozená lidská soutěživost pak motivuje ke zdravějšímu stylu života. Dalším příkladem může být audiovizuální stimulace lidí s psychickou nemocí v ústavech. Kdy zabarvení osvětlení a příjemná hudba stimuluje nemocné k lepší náladě. Kontrola reakce nemocného na změnu je možné realizovat pomocí speciálního programu, který snímá lidi pomocí kamery a vyhodnocuje jejich výraz v tváři. Jedná se o podobný systém, který je využíván například na letištích pro odhalení teroristů.“

Katka Jaklová: „Zdravíme pana Víťu ;-) bývalí kolegové z Citfinu“

Ing. Vít Janovský: „Děkuji za pozdrav a přeji poklidné prožití Vánočního času.“

Anthony: „Pane Janovský, tušíte něco o diabteu? Víte kolik % diabetiků používá seznory a kolik % klasická pera? A i když už to bude jeden z menšiny se senzory, tak určitě bude rozumnější alarm integrovat do inzulinové pumpy, kterou má takový diabetik stále s sebou. Pokud byl váš grant vyplacen na tento účel, tak podle mě (jako otce diabetického dítěte) měl jít spíš na výcvik asistenčních psů, kteří dokáží rozpoznat hypoglykemii ještě před tím než nastane.“

Ing. Vít Janovský: „Dobrý den, mluvil jsem pouze o možnostech, které je schopný byt realizovat. Pro představu. Jinak problematikou diabetes se zabývám již o počátku mého studia na vysoké škole. A za tu dobu jsem měl možnost se zúčastnit například i speciálních táborů pro diabetiky jako zdravotník. Takže s dětmi a lidmi s I. typem diabetu jsem neustále v kontaktu. Dokonce takto nemocní studenti se podílejí na vývoji aplikací a pomůcek pro nemocné. Takže doufáme, že když přicházejí podněty přímo od nemocných, tak má naše práce smysl. Musím přiznat, že často naše myšlenky jsou odlišné a bez konzultace s nemocnými by jsme šli špatnou cestou. Proto chceme na tomto pracovišti propojit vývoj s reálnými lidmi.“

Venca: „Kde tento ukázkový byt bude stát?“

Ing. Vít Janovský: „V rámci Universitního centra energeticky efektivních budov ČVUT.“