Chat

Týdenní seriálek - bylinky - tělo

Simona Tancerová

Záznam chatu ze čtvrtka 3. dubna 2014

alča: „Dobrý den, která bylinka podporuje zrychlení metabolismu? Děkuji za odpověď a přeji krásný den, Alena“

Simona Tancerová: „Dobrý den, mezi kuchyňské bylinky, které podporují zažívání patří např. kmín, anýz, hořké bylinky jako pelyněk, aromatické bylinky jako dobromysl, majoránka, skořice nebo řebíček. Čaj doporučuji z čerstvé máty, květu měsíčku nebo silná bylinka, ale účinná nejen na zažívání je jablečník obecný.“

Martina: „dobrý den, jaké bylinky jsou vhodné na vlasy? (na lesk a vitalitu)“

Simona Tancerová: „Dobrý den, objem vlasů vám zvětší kořen lopuchu, kořen nebo nať kopřivy podporuje růst vlasů, olej z rozmarýnu vmasírovaný do pokožky hlavy pomáhá proti lupům. Lesk vlasů podpoří jablečný ocet.“

Eva P.: „Dobrý den, co si prosím myslíte o užívání heřmánku v těhotenství-mám na mysli např. 1-2 šálky denně. Moje lékařka říká, že se smí. Nedávno v pořadu sama doma byl gynekolog, který říkal heřmánek v těhotenství neužívat. Jaký je váš názor? Děkuji“

Simona Tancerová: „Dobrý den, heřmánek je v lidovém léčitelství oblíbený pro svůj hojivý účinek na organismus. Zároveň jeho používáním můžete preventivně předejít nachlazení nebo zahlenění. Heřmánek lehce vysušuje, proto se používá na koupele u mokvavých ekzémů nebo opruzenin. Možná proto, že vysušuje ho Váš gynekolog nedoporučil. Zeptejte se ho, určitě Vám to rád vysvětlí.“

Lenka: „Dobrý den, kterým bylinkám se v těhotenství opravdu vyhnout? Pokud si dobře pamatuji, zmínila jste třezalku..mám ráda čaj z meduňky nebo máty, může se v těhotenství pít?“

Simona Tancerová: „Dobrý den, ano třezalku během těhotenství nepoužívejte, meduňku bez omezení. Mátu přiměřeně. Hrníček po jídle na dobré trávení Vám neublíží. Během těhotenství je dobré se poradit s bylinkářem na střídavé bylinné čajové směsi. Bylinkami můžete nemocem předcházet, což je v těhotenství a během kojení zvláště důležité, protože nesmíte běžná léčiva. Směs: květ lípy, květ bezu černého a meduňka je výtečná kombinace, která vám udělá i dobrou náladu.“

petra: „Dobry den, zajimam se o bylinky,ale jsem teprve ma zacatku, temer uplny amater:-D neexistuji nejeke seminare,skoleni nebo neco podobneho, kde se toho vice dozvedet a naucit?konkretne pro me nejlepe moravskoslezsky kraj?“

Simona Tancerová: „Dobrý den, já jsem také věčný student a o bylinkách se dozvídám stále něco nového. Existují velice kvalitní knížky bylinkářů pana Váňi, Zentricha nebo Jiřího Janči. Studujte a zkoušejte. Bohužel, já jsem na dobrý bylinkářský kurz, týkající se evropských bylinek štěstí neměla, ale určitě budou probíhat. Hodně štěstí.“

Tereza: „Dobrý den, existuje nějaká bylina, která se např.pije, po které se lépe tráví-hubne? Děkuji“

Simona Tancerová: „Dobrý den, zkuste svízel přítula, už ho najdete i v přírodě. Můžete jeho vrchní části jíst syrové nebo si z něj udělat čaj. Kořen pampelišky by také mohl fungovat. Tam kořen chvilku povařte. Dvou týdenní pitná kopřivová kůra pročistí organizmus a to může vést k podpoře metabolismu a k lepšímu trávení.“

Ema: „Dobrý den, jsem půlroku po porodu, kojím a mám již třetí měsíc zahleněny nos, rýma mi stéká do krku a pr§dušek, takže celé dopoledne vykašlávám hleny. Lékaři nic nenašli, mohla bych užívat nějakou bylinku na odhlenění?“

Simona Tancerová: „Dobrý den, zkuste základní směs květ bezu, květ lípy, květ heřmánku a tu doplňujte někdy květem měsíčku lékařského někdy květem prvosenky a někdy listem meduňky. Mateřídouška pomáhá posílit imunitu, taky jí použijte.“

Libuše: „Dobrý den, není pampeliška jedovatá?_Myslím to mléko co ze stonku vytéká.Děkuji“

Simona Tancerová: „Dobrý den, určitě není. Stonek pampelišky se v lidovém léčitelství používá na podporu funkce močového ústrojí.“

Mirka: „Dobrý den, ráda se dívám na pořad Kouzelné bylinky, musím pochválit recepty té paní ze Svatojánu, už jsem nějaké vyzkoušela. Těším se na další díly, hlavně až budete zakládat bylin.záhony, zrovna budeme zakládat novou zahradu, tak se rády s dcerou budeme inspirovat. Děkuji za tak pěkné a inspirující pořady a určitě se budu bylinkám více věnovat.“

Simona Tancerová: „Dobrý den, děkuji za milá slova. Držím palce při zakládání zahrady. Pro mě byla vždy zahrada radost, ale i dřina a na podzim mi bylo líto, že to vše zmizí a nic z toho. Nyní mám tzv. jedlou zahrádku, kdy i živý plot se dá sníst - je z maliníku a ostružiníku a okrasné kytky jsou všechno bylinky, které na podzim usuším a v zimě popíjím a vzpomínám na léto. Už žádná podzimní nostalgie.“

kopřivy: „Dobrý den, kdybych chtěla uvařit kopřivový čaj, může ho i batole? vaří se celé kopřivy nebo jen listy? A kdy kopřivy rostou?hezky den“

Simona Tancerová: „Dobrý den, kopřiva je častý alergen, zjistěte nejdříve zda Vaše batole není na kopřivu alergické. Dejte mu dvě čajové lžičky slabého nálevu - čaje a počkejte 24h. zda nezareaguje vyrážkou. Určitě nedoporučuji dětem kopřivu čerstvou, kterou doporučuje pan Zentrich dospělým při chudokrevnosti. Slabé bylinné čaje jsou pro děti vhodné, ale musí jim chutnat, aby si bylinky do budoucna nezošklivili.“

Jana: „Dobrý den, můžete mi prosím poradit nějakou bylinku na stres? Vždy si rozhodím celý organismus, bolí mě hlavně páteř a žaludek. Ještě jsem se chtěla zeptat, zda tu levanduli, o které jste se zmínila jste vařila čerstvou, či sušenou. Děkuji moc J.“

Simona Tancerová: „Dobrý den, bylinky na stres jsou například Řimbaba pokud Vás ze stresu bolí hlava, nať meduňky nebo šištice chmelu pokud nemůžete večer usnout, květ prvosenky pokud cítíte silný tlukot srdce nebo úzkost. Dlouhodobě používejte květ měsíčku lékařského, který zvyšuje odolnost organismu proti stresu. Levanduli jsem vařila čerstvou, ale i sušená by fungovala, jen malinko slaběji.“

Pavla: „Dobrý den, mám nedostatek železa v krvi, existují nějaké bylinky, které by podpořily vstřebávání železa z potravy? Můžete mi ještě prosím poradit nějaké bylinky na podporu imunity. Děkuji“

Simona Tancerová: „Dobrý den, kopřiva je výtečný zdroj železa, tak i mateřídouška. Aby se železo lépe vstřebalo použijte nějaký zdroj vit.B jako jsou pivovarské kvasnice nebo Miso - fermentované sójové boby, který organizmu pomůže.“

Petra Puncocharova: „Dobry den, moc dekuji za vas uzasny porad kouzelne bylinky, je uzasnou inspiraci a hladi na dusicce. Muzete mi prosim doporucit nejake bylinky na podporu laktace? Dekuji a preji vonave dny. Petra Puncocharova“

Simona Tancerová: „Dobrý den, jsem ráda, že se pořad líbí. Zkuste anýz, kmín, kopr, chmel.“

alena: „hezký den, četla jsem, že na kozlík si organismus celkem rychle zvykne a přestává účinkovat, jaký je Váš názor, děkuji..“

Simona Tancerová: „Děkuji za Vaši otázku. Je třeba říci, že ani bylinky se nemají používat v nadměrném množství a po neomezenou dobu. Kozlík na čas vysaďte a nahraďte ho jinými bylinkami.“