Chat

Závislosti dětí na sladkém

PhDr. Karolína Hlavatá

Záznam chatu ze středy 26. února 2014

Petra: „Dobrý den, snažím se dětem sladké (bonbony atd.) nedávat vůbec, ale ve školce ho dostávají a samozřejmě nejsem schopna uhlídat babičky. Bojím se, že když s nimi nebudu a bude jim sladké nabídnuto, přeženou to, protože doma to nemají (už se to 2x stalo - věk 4 a 2 roky). Zvýší to možnost vzniku závislosti a mám změnit přístup (jak) nebo se snažím správně? Děkuji“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, určitě není nutné dětem sladkosti zcela zakazovat, zákaz u dětí může vyvolávat mnohem větší touhu po sladkém a v případě, že se k němu dostanou, snědí pak větší množství. Pokud není potíž s hmotností, může dítko denně 1 sladkost dostat.“

Alena: „Dobrý den,můžou sladkosti způsobovat že jsou po nich živější děti jak napružené,prostě neumí pak být v klidu,nebo je to jen mýtus?“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, studie jednoznačně neprokazují, že by sacharidy vedly k hyperaktivitě. Naopak, v mnoha studiích bylo prokázáno, že sladké pokrmy působí tlumivě. Takže se spíše jedná o mýtus:-)“

Katka: „Dobrý den, mám dvě malé děti (5 a 2 roky) - prosím o radu, jaké zdravé mlsání jim dopřát? Děkuji za odpověď, Katka“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, nabízejte zejména ovoce, ovocné saláty, tvarohovo-jogurtové dezerty s ovocem, doma připravené zmrzliny, domácí pečivo, nejlépe s tvarohem nebo ovocem.“

eva: „Dobrý den. Mám obě děti závislé na kokinách. Neustále nějaké vyžadují (4a2roky). Odmítám, odměřuji a již mě napadlo jen řešení - nechat je sladkým "přecpat". Myslíte, že by to přineslo ovoce? Oba jsou alergici na mléko. Takže mají hodně omezení, takže jí jen ty nezdravé gumové medvídky apod. Bez takovýchto sladkostí není jediný den.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, záleží na tom, kolik sladkého denně sní. Sáček bonbonů denně je hodně, za doporučenou porci je považováno 25 g. Kupujte menší balení bonbonků, nebo jim je odměřte do jejich oblíbené mističky. Přecpávat je nenechávejte, spíše korigujte množství. Denní malá porce nevadí.“

Zuzana: „Dobrý den, snažím se bonbony nahrazovat ovocem a to nejlépe v dopoledních hodinách, odpoledne pak občas dávám čokoládku, jeden čvereček s min. obsahem kakaa 70%. Sladíme agavovým sirupem nebo občas medem. Občas se snažím péct sušenky z vloček či špaldové mouky se sušeným ovocem, aby děti enstrádaly, dělám to dobře? Děkuji“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, děláte to dobře. Můžete i občas uvařit sladké jídlo, třeba palačinky, žemlovku, dělejte sladké dezerty z tvarohu, ricoty a ovoce. Když občas upečete koláč nebo závin, také to není na škodu.“

alča: „Dobrý den, máme s manželem rozdílné názory na dávkování sladkostí pro 9 letou dceru. Naše dcera je od malinka bezproblémový jedlík a spíš má tendenci si dávat porce jako my. Není tlustá, hodně sportuje, tancuje, takže výdej má, jen prostě není "samá ruka, samá noha", jako ostaní nepapající holčičky. Každý den chce po návratu ze školy něco sladkého, jsem s ní domluvená na 1 sladkosti za den a je mi jedno, co to je, pokud to není celá tabulka čokolády. Většinou si dá perník či tatranku, miňonky nebo hořické trubičky, atd. Pokud mám domácí pečenou buchtu, tak 2 kousky.Manžel mi tvrdí, že jí to moc dávkuji a kdybych třeba nebyla doma, snědla by toho mnohem víc, jako "protržená", prý v ní tím dávkováním pěstuju blok a až bude bez dozoru, bude se sladkým přejídat a přibírat. Prý jí mám nechat přísun sladkého na ní, nechat košík se sladkostmi na stole, ať si vezme co chce kdy chce, s tím já kategoricky nesouhlasím. Cukr jí nic nedá. Navíc jí manžel nechává běžně pít třeba kofolu, když je to během dne, dejme tomu, ale když večer, tak se zlobím, ale moje argumenty, že je v tom spoustu cukru a energie a dcera pak nemůže usnout, můj manžel nebere a myslí si, když jí to nedá, tak to bude dcera tajně vyhledávat. Nevím, jak to vyřešit, je to věčný boj. Snažím se sladkosti domů nekupovat, ale pro nečekanou návštěvu se občas koupené oplatky hodí, navíc si je manžel kupuje sám, takže je opravdu těžká domluva. Díky za odpověď.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, váš přístup je správný, jedna sladkost denně je OK: Sladkosti by neměly být volně přístupné a jejich konzumace neomezená, to bohužel manžel pravdu nemá. Sladké nápoje jsou obecně považovány za jednoho z velkých viníků pro vznik obezity, sladké nápoje by měly být podávány opravdu jen občas. Nápoje s kofeinem jsou nevhodné úplně.“

Martina: „Dobrý den ,ráda bych se zeptala moje děti obě 6 a 3 roky milují bombony ,neustále je vyžadují.Moc jim je nedávám ,dopoledne jeden a odpoledne jeden,občas i mezi .Jelikož jsem byla jako malá to samé a rodiče mi bombony zakazovali,pamatuju si na situaci ve školce kdy jsem odcizila pytlík bombonu ,protože mi ho doma nechtěli dát .Mám strach abych tímto u dětí zákazem nevyvolala něco podobného a ještě dotaz kolik těch bombonů je možno denně dát ,jestli se to takto dá říct .Děkuji.Martina“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, zákazy nejsou na místě, určitý kontrolovaný příjem je optimální. Děláte to dobře.“

Radka: „Dobry den, snazim se u deti o zdravy a rozumny zivotni styl. Ne, ze bych jikdy nedavala cokoladu, ale velmi mi vadi kazdodenni sladkosti a bonbonky ve skolce! Da se s tim neco delat? Po roce ve skolce uz moje starsi projevuje navyk - kazdy den se jeste ve skolce pta, zda dostane i ode mne bonbonek, cokoladu, susenku. Pritom doma, venku atd si ma sladke ani nevzpomene, max si vezme jeden a uz nejevi zajem. Dekuji a mejte hezky den :-) Radka“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, ve školce jistě děti dostanou pouze malé množství bonbonků, pak to problém není. Dcerce můžete vysvětlit, že bonbon již dostala a zítra je také den. Úplné vyřazování sladkostí z dětského jídelníčku není dobré, dítě pak po sladkém ještě více touží. Namísto kupovaných sušenek upečte doma vhodné pečivo nebo koláč, pokud dítě nemá problémy s hmotností, může denně určité množství sladkého dostat.“

Míla: „co se stane se zdarví 5 leté holčičky,když každý den jí sladké,večer jí housky,chleba a již má znatelně velké bříško“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, hrozí riziko vzniku nadváhy a obezity, přičemž z obézního dítěte se mnohdy stává obézní dosplěý. I malé děti mohou mít první známky aterosklerózy, vysokou hladinu cholesterolu nebo vyšší krevní tlak. Zaměřte se na pravidelný jídelní režim, dostatečný příjem zeleniny, ovoce, polotučných mléčných výrobků, libového masa a ryb. Suché pečivo bez sýra, vajíčka nebo pod. a doplnit zeleninou.“

Jarka: „Dobrý den, mohou sladkosti ovlivnit chuť k jídlu? Myslím když dítě dostane např. sušenku třeba hodinu před oběděm, že by pak nechtěly obědvat?“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, určitě ano. Stejně působí i sladké nápoje.“

Iva: „Mám vnoučata od dcery, kterým nikdy dcera nezakazovala sladké a vnučku od syna kdy její maminka je zásady nedávat nic sladkého a mezi nimy je rozdíl v tom, že vnoučata od dcery si vůbec nevšimnou sladkého, kdežto vnučka od syna nepřehlédne třeba jen bombon. Myslím si, že je to v tom zákazu a že přísloví zakázané ovoce nejvíc chutná platí dvojnásobně.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, máte pravdu. V dětském jídelníčku je jistě místo na sladké a v rozumné míře nejsou na škodu.“

pavla: „Dobrý den, to co jste říkala o kojení mě opravdu nadzvihlo. Jsem laktační poradkyně a každé své dítě jsem kojila 2,5 roku. Vždy když začali plakat tak jsem jím prvně dala prs a pak zjišťovala jestli jím není něco jiného. Dceři je teď 7 let a závislá na sladkém určitě není. Sní málo co a synovy jsou 3 a sladké nemá rád vůbec. Myslím si že je to o návycích které dostanou od rodiču a ne na kojení. Akorád maminy zase vystrašíte a nebudou kojit.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, o pozitivech kojení není třeba diskutovat, je pro dítě tím nejlepším, o tom žádné pochyby. Ale jistě sama víte, že některé maminky opravdu jako první dítko přikládají k prsu a nehledají příčinu neklidu jinde. Podobný způsob nemusí vést k závislosti na sladkém, ale může se narušit jídelní chování. Některé děti pak v pozdějším věku hledají útěchu v jídle a to opravdu může být problém.“

Eva: „Dobry den, mam dceru starou rok a 3 mesice a do roku jsem jí vubec nesladila. Po roce jsem zacala sladit treba vecer krupici s mlekem troskou medu, davala jsem jí na pití jablecny 100 procentni dzus, ted davam ovocny caj napr. citron se zazvorem a sladim troskou medu. cukr nedavam vubec.Je to spatne, ze sladim medem? Nebo trosku jí neuskodí? Jeste se chci zeptat na takové ty brumíky a pecene buchty, kolace, koblízky apod...ja jí teda nedavam zadne sladke, ale babicky ano a je dost obtizne jim to zakazat :-).Je spatne kdyz mala sni treba kolac tydne? nebo to pro jednou nevadi? jaky mate na to vubec nazor?Dekuji za Vas cas a mejte se pekne“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, med má oproti cukru určité pozitivní vlastnosti, např. přítomnost některých bioaktivních látek, apod, nicméně energetická hodnota je stejná, ´jako u cukru. Ideální je, pokud dítě dostává neslazené nápoje, občasné podání sladkého pečiva určitě na škodu není. babička jistě umí připravit skvělé tvarohové, ovocné koláře nebo buchty, na tom není nic zlého. Koblihy, sušenky, oplatky obsahují značné množství tuku a cukru, není vhodné je upřednostňovat.“

Helena: „prosím o radu ohledně syna 16let, je na intru a prý, jim dobře nevaří a hlavně proto si nahrazuje jídlo sladkostmi, ale sladké miluje od malička, což je vidět i na poškozených zubech, moc děkuji“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, pohovořte se synem o možnostech výběru jiných potravin, které jej zasytí a nebude se jednat o sladkosti. Příkladem jsou ovocné polotučné tvarohy, jogurty, zakysané mléčné výrobky, sýr, drůbeží šunka. Těmito potravinami se syn může dojídat bez rizika tloustnutí nebo kazivosti zubů.“

DAYD: „Jak se pozná, že je dítě už závislé na sladkém?“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, pokud dítko úporně vyžaduje sladké, konzumuje velké množství a zdá se, že stále nemá dost. Projevem je i neklid, pokud sladké nedostane, popř. odmítání běžné stravy.“

Jitka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, od kolika let byste radila dát poprvé dítěti čokoládu? Mé dceři je necelý rok a půl a již půl roku se u babiček setkávám s tím, že jí chtějí dát čokoládičky. Mně se to nelíbí, někde jsem četla, že by se s čokoládou mělo počkat do tří let.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, pokud se vám podaří dítko uchránit do dvou let, bude to dobré. Problém pak zpravidla nastane, když je v rodině více dětí, pak starší "lákají" mladšího. Zkuste babičky poprosit, ať upečou dobrý kolář s tvarohem, ovocem nebo připraví kompot nebo ovocný salát.“

Johana: „Dobrý den, myslíte si, že pozitivní vztah k jídlu je svým způsobem dědičný? Díky za odpověď a noste vlasy v culíku častěji, sluší vám! :)“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, děkuju:-) Jídelní preference a vztah k jídlu je do určité míry dědičný, studie ukazují, že se děti rodí buď s preferencí bílkovinných potravin nebo potravin sacharidových. Tyto preference zpravidla přetrvávají po celý život.“

Silvia: „Dobrý den, moje děti 5 a 2 mají hodně rády sladké, většinou startují den sladkou snídaní v podobě přesnídávky s piškoty nebo ovocným jogurtem. Pak si dají většinou nějaký pečený ovocný koláč jak jdou ze školky. Je to hodně? Čím zdravím nahradit třeba tu snídani? Děkuji. Silvia P.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, zkuste bílý jogurt s troškou medu nebo džemu nebo méně sladkými snídaňovými cereáliemi. ovocný jogurt je také v pořádku. Zkuste i opečený toust pomazaný žervé a doplněný troškou džemu.“

DAYD: „Jak je to v ČR se závislostí dětské populace na sladkém - stále horší?“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, v dětské populaci není problémem pouze vyšší příjem sladkostí, ale i potravin tučných a slaných, což je případ fast foodu. tyto potraviny, stejně jako sladkosti, vyvolávají libé pocity a mohou vést ke vzniku určité závislosti na těchto potravinách.“

DAYD: „Jak zbavit závislosti na sladkém dítěte, existují speciální lékaři, poradny?“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, s problematikou závislostí nebo poruch příjmu potravy se zabývá dětský psycholog.“

Renata: „Dobrý den, HARIBO jako sladké ano či ne a od kolika let? Děkuji“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, záleží na výrobku. Některé produkty jsou velmi sladké, popř. ještě navíc obalené v cukru. Čtěte informace na obalech a vybírejte ty výrobky, kde je obsah sacharidů nižší. Dítěti bych do jednoho roku sladké nepodávala, pokud se zdaří nedávat bonbony do dvou let, bude to perfektní.“

Martina Křístková: „Dobrý den, mám 6 letou neteř, má nadváhu, praktická lékařka říkala, že by měla mít o 2 kg méně, měří cca 120 cm a má cca 27 kg. Švagrová uvažuje o preparátu na potlačení sladkého - obsahuje chrom, je možné doporučit nějaké sladké nebo v jakém množství nebo nahradit dia? Děkuji. Křístková“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, podávání podobných přípravků dětem je zcela nevhodné! Doporučuji konzultaci s nutričním terapeutem, popř. se inspirujte na stránkách www.hravezijzdrave.cz, kde je problematika dětské obezity detalilně řešena, vč. typů a nápadů na ozdravění jídla. Pokud je u dítěte diagnostikována obezita, není cílem hubnutí, ale udržení hmotnosti v čase. Dia výrobky nejsou také žádným přínosem, namísto sacharózy obsahují buď fruktózu (ovocný cukr, který má trochu jiný metabolismus než sacharóza, ale energetická hodnota je stejná). U dia výrobků bývá i vyšší příjem tuku. Takže úprava jídelníčku a více pohybu a je po problému s nadváhou.“

Lucka N.: „Dobrý den, synovec už v roce jedl buchty, v roce a půl párky, hranolky, teď v téměř dvo letech lízátka, sušenky... I když nesní celý oběd, někdy se ho ani nedotkne, hned se rozeběhne ke skříňce a vyžaduje sladkost. I dle jeho paní doktorky má více kilo než by měl mít. Například nesnědl večeři, ale hned mu místo toho dávají sladkou náhradu, aby snědl aspoň něco.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, jistě sama cítíte, že tento přístup není v pořádku. Sladkosti jsou zpestřením jídelníčku a pokud dítě nejí normální jídlo, není vhodné mu dávat sladké. Pokud nechce jíst hlavní jídlo, může dostat jogurt nebo ovoce, ale rozhodně ne sladké. Uzeniny a smažená jídla by v tomto věku měla být opravdu výjimkou.“

Kristýna: „Dobrý den, je správné si každý den dát třeba čtvereček čokolády?“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, není na tom nic zlého. Je stále lepší si denně dopřát drobnou sladkost, než pak sníst celou čokoládu a mít výčitky svědomí. Vychutnejte si svou denní kostičku:-)“

Hanaka: „Dobrý den pani doktorko.Říkala jste,že není dobré říkat dětem nejdříve musíš sníst oběd pak bude sladké.Ale jak by jste to udělala když dítě před obědem začne něco vyžadovat(sladkého) a já potřebuju aby nejdříve opravdu ten oběd snědlo.Děkuji,hezký den.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, bylo to myšleno hlavně v tom smyslu, aby dítě nebralo oběd jako nutné zlo. Pokud vám to dobře funguje, dopřejte dítěti drobnou sladkost po obědě. Důležité je také s dítětem mluvit - podívej, maso, brambory, zelenina...ti dávají sílu, budeš rychlý, apod., sladké ti nic hodnotného nedává. hezky spapej oběd, pak si můžeš dátr sladké.“

Veronika: „Dobrý den, dceři je 21 měsíců, zatím neochutnala ani piškot, miluje ovoce i zeleninu, bohužel se nesetkávám vždy s kladnými reakcemi okolí, občas je mi dáváno najevo, že dceru "okrádám"..Myslím, že ji rozhodně nešidím, naopak, ale mám obavy, že za rok, s nástupem do školky, dojde na sladkosti. Je lepší ji na ně "připravit" a občas začít dávat nebo využít toho, že je dcera nevyžaduje, protože je nezná a vydržet to bez nich, co to půjde? Díky, hezký den.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, pokud dcerka sladké nevyžaduje a je spokojená s ovocem a zeleninou, buďte ráda. Občas doma udělejte sladký oběd nebo upečte buchtu, na sladké ji připravovat nemusíte.“

Lucie G.: „Dobrý den, mám syna 22 měsíců. Na pití mu od 6 měsíců dávám pouze detské bylinné čaje (kupované, neslazené). V letních měsích jen čistou vodu. Synovi to vyhovuje, pije dostatečně, nemusím ho nijak nutit. Ale tchyně furt říká, že to není zdravé, aby pil pouze bylinné čaje. Je to pravda? Děkuji za odpověď.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, pokud se jedná o dětské bylinné čaje, mohou být podávány denně, není problém. samozřejmě speciální bylinné čaje jsou určeny pouze pro občasné pití a je třeba zohlednit léčebný účinek bylin. V dětských čajích je zpravidla obsažen list jahodníku, maliníku, to jsou bezpečné "listy". Synkovi často nabízejte i vodu, dětské ovocné čaje, občas vodu ředěný 100% džus, ať má pitný režim pestřejší, ale žádnou zásadní chybu neděláte.“

Máša: „Dobrý den paní doktorko. Jsem celoživotně obézní a závislá na sladkém. Obezita v mém dětství byla symbolem zdravého dítěte. Mého syna jsem díky dispozicím držela zkrátka a obézní nebyl. Jak vylétl z hnízda zjistil, že jsem jej celý život "ochuzovala" o různé dobrůtky a brzy mé úsilí zhatil a kila mu naskákala. Dnes jsem kandidátkou na babičku, čeká mé vnouče podobný osud? Hezký den Máša satureika@centrum.cz“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, podobný osud jej čekat nemusí, ale je třeba mít na paměti, že dítě se učí nápodobou a jak jedí rodiče, bude s největší pravděpodobností jíst i dítě.“

Tereza: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, zda lze někde nalézt přehlednou a především správnou tabulku s podíly jednotlivých druhů (složek) potravin, které by dítě mělo přijímat v daném období věku. Máme 6 měsíční dceru a začínám tudíž podávat první zeleninové příkrmy... bojuju nicméně s tím, kolik by toho vlastně měla sníst (až tento příkrm nahradí plně kojejí), stejně tak kolik by např. masa měla později dostávat, ovoce atd. Děkuji za radu.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, dobré informace najdete na www.vyzivadeti.cz.“

Lucka: „Prosím o radu,dcera 3 roky,chce pít jen sladké džusy (dávám tedy jen 100% a ředím trochu vodou) nebo vodu ze šťávou,ale musí to být sladké absolutně odmítá čistou vodu,čaj atd. to raději celý den nepije už nevím jak to řešit“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, postupně snižujte množství cukru v nápojích ředěním. Džus nařeďte v poměru 2:1 ve prospěch vody, šťávy dejte opravdu jen trošku, kupte ovocné čaje s atraktivní vůní (třeba višňový, jahodový) a jen mírně oslaďte.“

Katka: „Dobrý den, Co si myslite o podávání sladkých ale hlavně perlivych vod dětem 2r? Děkuji Katka“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, u perlivých nápojů je hlavní problém v tom, že k dosažení pocitu dostatečného napití stačí vypít menší množství tekutin. Bubliny nás prostě matou a mylně říkají, že již máme dost. U dětí mohou perlivé nápoje vyvolávat i plynatost, u některých dětí bolesti žaludku. Sladké nápoje by měly být podávány zřídka, pokud džus, tak ředěný, pokud voda se šťávou, tak jen šťávy jen trochu. Sladké nápoje jsou považovány za jednoho z viníků vzniku nadváhy a obezity v dětské populaci. Kromě toho, sladké nápoje vedou k tomu, že dítě se zasytí a bude odmítat "normální" jídlo.“

Marcela: „Dobrý den, dcerce je 21 měsíců a babička jí už nabízí čokoládu, koláče, bábovky. Mě se to tedy v vůbec nelíbí, ale uhlídat to nelze. Myslím, že na to má ještě dost času. Od jakého věku je vhodné vůbec dítěti čokoládu a cukrovinky nabízet? Děkuji, pěkný den“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, poproste babičku, ať nedává cukrovinky, ale domácí pečivo bych nezakazovala. Když se vám podaří dcerku uchránit do dvou let, bude to fajn.“

Milena: „Dobrý den paní doktorko. své 15ti měsíční Dceři často sladím čaj, vypije ho více, ke snídani má pečivo s jogurtem nebo mlékem nebo chléb se šunkou a sýrem, s lučinou, poté, pokud chce a má hlad, banán nebo přesnídávka či jiné ovoce, oběd - zelenina,maso příloha nebo hustá zeleninová polévka s luštěninou atd.., svačinka - jogurt s piškoty, banán (podle toho, co bylo dopoledne), puding, tvaroháček.., večeře - chléb s pomazánkou (rybí, tvarohová,okurková, pažitková atd.) nebo se šunkou a sýrem a zeleninou..Je takové stravování v pořádku, nebo je toho sladkého moc, co bych měla vylepšit? Moc Vám děkuji za odpověd.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, jídelníček vaší dcerky mi připadá naprosto skvělý, pestrý, jen tak dál. Jen sladké nápoje zařazujte spíš méně často nebo slaďte opravdu málo.“

Klara: „Dobry den, dcera ve dvou letech moc neji. Vzdy si vezme 3-4 sousta a konec. Ale vahove prospiva. Nevim si rady. Dekuji a pekny den.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, pokud váhově prospívá, nenuťte ji. Nabízejte, podporujte, ale nenuďte. Jen se zamyslete, zda nedostává během dne příliš sladkého pití nebo pamlsků, vč. oblíbených kukuřičných křupek nebo piškotů.“

Petra T.: „Pěkný den. Mám dvouletého syna a ji opravdu pravidelně. Většinou sni každou porci celou. Teď je v období, kdy občas odmítá nějaký oběd a většinu ovoce kromě banánů. Ale nemá problém s dušenou nebo sýrovou zeleninou. Každý den dostane něco sladkého. Sám si o to řekne, ale stačí mu jeden kousek a další porci sladkého již nevyžaduje. Nevadí, že ho má každý den? Děkuji“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, domnívám se, že jídelní chování vašeho synka je v pořádku.“

Alena z Litoměřic: „Mám jedenáctiletou vnučku která má abnormální chuť na jídlo. Rodiče mají snahu vytvářet takové podmínky, aby měla jídlo na "příděl" ale vnučka jakmile má možnost něco ďobat, tak prostě jí i když nemá hlad. Její nutkání je prostě silnější. Není to o tom, že by nedostávala ode všeho něco a měla něčeho nedostatek, jí prostě vše. Je to problém když příjde třeba návštěva a dá se na stůl občerstvení. Je možné v jejím věku jí pěstovat její "vůli" ? Není to nějaká psychická porucha? Musím podotknout, že je pohybově hodně aktivní a přesto má sklon k nadváze.“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, zde je namístě se zamyslet, zda jídlem nekompenzuje nějaký problém. Lidé (vč. dětí) mají tendence zahánět "emoční" hlad jídlem, protože si tak přinášejí uspokojení. Pokud její jídelní chování opravdu vybočuje z normy, doporučuji návštěvu psychologa.“

Lenka: „Hezký den, je dobré dávat dítěti na výběr z více druhů jídel? Můj 3 letý syn si sám říká, že chce k snídani chléb s máslem nebo s domácí marmeládou. Mám jeho výběrz vyhovět nebo připravovat jídelníček podle svého uvážení? Děkuji“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, určitá svoboda ve výběru je nutná, podporujete sebevědomí dítěte a jeho správný postoj k jídlu. Ideální je dávat na výběr ve smyslu - chceš okurku nebo rajče, dáš di jablko nebo banán nebo jak máte vy snídani - dáš si chleba s máslem nebo džemem?“

Dana: „Dobrý den,pani doktorko chtela bych se zeptat mam 2,5 leteho syna,ji hodne ovoce a zeleniny s tim problem nemam,obcas i to sladke,polevky ma take rad vseho druhu ale horsi je to s druhym jidlem pri obede,mam ho nutit do jidla???nebo kdyz sni polevku a chce nejake ovoce nebo zeleninu mam mu ho dovolit???nevim jak s vahou meri 97cm a ma 15kg ma 28mesicu.nevim jestli to mam nejak resit nebo zda je to v poradku.Dekuji moc Dana“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, do jídla ho nenuťte, pokud jí relativně pestře, je to OK. Hmotnost a výšku posuďte pomocí percentilových grafů, které najdete v jeho očkovacím průkazu nebo na stránkách www.szu.cz.“

Věra: „Dobrý den paní PhDr, jsem babička 7 leté vnučky, která je velmi omezována rodiči hlavně maminkou na jaké vše co obsahuje cukr. Je štíhlá až dost, ale sladké dostává jen za odměnu a to ještě ve velmi malém množství. Musí se pořád učit, chodit na AJ, cvičit atd. Nevím zda jí nechybí cukr, protože co nastoupila do 1 třídy, tak je moc smutná a lítostivá a málo se směje, i když to dříve co chodila do školky byla veselá a živá dívenka. Když přijdu na návštěvu tak mi šeptá, baby nemáš něco sladkého? Pak mi ukázala, jak měla opravdu malý kousek čokolády ukrytý za učebnicemi. Bylo mi jí velmi líto. Děkuji za odpověď. Věra“

PhDr. Karolína Hlavatá: „Dobrý den, to je smutný příběh. Na děti bývá kladeno velké množství požadavků a aby vše zvládalo, potřebuje i dostatek sacharidů. Zkuste se domluvit s rodiči, že vnučce budete pravidelně péct domácí pečivo, to by snad mohlo být akceptováno.“