Chat

Leváci - pomůcky do školy

Marcela Vodičková

Záznam chatu ze čtvrtka 13. února 2014

Katka: „Může levák psát i obyčejnou prupiskou?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, levák samozřejmě může psát i obyčejnou propiskou. Jen psací výrobky určené speciálně levákům usnadňují život jak jim, rodičům i učitelům. Samozřejmě záleží na tom kolik danému dítěti je let. U dětí, které začínají psát je dobré, alespoň ze začátku zvolit právě tyto produkty pro leváky.“

DAYD: „Existuje hodně spec. obchodů pro leváky - internet, kamenné?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, ano psací produkty pro leváky seženete v každém větším papírnictví, kde by vám dokonce měli prodavači poradit, který produkt zvolit. Produkty pro leváky můžete koupit také ve velkoobchodech. Existují už i prodejny eshopového druhu.“

DAYD: „CO si myslíte o někdejším hrozném předělávání leváků na praváky?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, nejsem odborník na předělávání leváků na praváky, ale z praxe mohu jen doporučit leváky nepřeučovat....mohly by v budoucnu mohli mít spousty problémů jak psychických tak zdravotních.“

DAYD: „Kolik procent české dětské populace je leváky? A kolik je nadané na obě ruce?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, jak jsem před chvilkou v pořadu řekla, bohužel přesný počet neznám, ale dovoluji si odhadnout něco kolem osmi procent.“

Lucie B.: „Dobrý den, máme 4leté dítě - je levák. My rodiče jsme praváci, zatím má jen nůžky pro leváky, ale hodně teď chce "psát" - máme tu dát obyčejnou tužku nebo již nějaké speciální "pero" pro leváky? Celkově mám problém mu ukázat správné držení tužky atd, jako pravák si to neumím moc přenastavit v hlavě - jsou nějaké stránky kde se dá dočíst víc?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, ohledně správného držení tužky bych určitě poprosila paní učitelku ze školky, pokud do školky chodí. Jinak správné držení tužky můžete určitě najít na internetu, případně na stránkách výrobců ergonomických psacích pomůcek. Vzhledem k tomu, že vaše dítě je teprve čtyřleté, určitě bych ho nenutila psát, ale pokud má samo zájem, určitě ho v tom podporujte...kreslení a psaní podporuje rozvoj mozku a kreativity jako takové, takže jen podporovat. Ohledně produktů pro leváky. POkud zjistíte, že vaše dítě má správný úchop, na což je zatím brzy, pak není nutné použít ergonomické produkty pro leváky, i když rozhodně ty ničemu neublíží, naopak, bude se mu s nimi psát snadněji,pokud úchop není ideální, pak zkuste grafitové tužky nebo pastelky ergonomického tvaru určené právě levákům.“

Veronika Pavlíčková: „Dobrý den paní Vodičková, televizi jsem si zapnula až teď, tak se možná zeptám na věc, která už zazněla. Mám tříletého syna a on stále používá ke hraní, malování i jídlu obě ruce. Možná mi přijde, že levou trochu častěji. Kdy poznám, jestli z něj bude levák nebo pravák?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, paní Pavlíčková, nejsem speciální pedagog, takže vám nedokáži odborně poradit, pokud váháte nad leváctvím a praváctvím, určitě bych se poradila se speciálním pedagogem. Ale z praxe, tři roky je ještě hodně brzy. Laterality se určuje kolem pátého roku věku dítěte. Určitě bych neváhal kontaktovat např. Mgr. Drábovou, která byla v pořadu jestli se nepletu, včera.“

Michaela: „Dobrý den, myslíte si, že je dobré používat pomůcky pro leváky? Není lepší například používat "obyčejnou" tužky a naučit se jí používat?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, Michaelo, určitě máte pravdu. Pokud se děti naučí správnému úchopu, pak samozřejmě mohou používat jakýkoliv psací produkt. Produkty určené leváků, či jiné ergonomické produkty dětem usnadňují život v začátcích psaní(a nejen jim, ale i pedagogům a rodičům). Jde opravdu o to, naučit se správnému úchopu, aby pak v budoucnu neměli nejen problém se psaním, ale i jiné zdravotní problémy.“

Hana Hýblová: „Dobrý den, dceři je 2 a půl roku asi před půl rokem začala chytat tužku do levé ruky, když to viděla babička přendala jí do pravé.Častěji jí ji měla v levé ruce teď jí drží v pravé, já jí nechávám ať si sama určí ručku. Kdy se to rozpozná, může ještě začít psát levou? děkuji Hanka Hýblová“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, paní Hýblová, dva a půl roku je opravdu hodně brzy na určení laterality. Nejsem specialista pedagog, mluvím z praxe s dětmi. Musím se usmívat, když píšete, že babička se snaží vaší dceři dávat tužku do pravé ruky...tak to bylo ještě před několika lety, kdy opravdu leváci, byli jaksi "divní" a to nejen pro babičky, bohužel i paní učitelky se snažily žáky přeučovat. Nyní je opravdu doba jiná. Určitě nepřeučovat.“

Michaela: „Dobrý den, mohou mít nevyhranění praváci, či skřížená laterarita, problémy se čtením? A pokud ano, tak jak ošetřit, aby nedostával syn špané známky za čtení? Případně na koho se obrátit s řešením?“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, Michaelo, nejsem specialista, nemohu vám tedy odborně poradit. Obrátila bych se na speciálního pedagoga, který bude jistě ve vašem okolí. Vzhledem k tomu, že pracuji s dětmi a to jak praváky, tak leváky, nesetkala jsem se nějak velkým problémem čtení versus levák. Naopak, někteří z leváků jsou často velmi kreativní.“

Jakub Hrnčíř: „Jak poznám jestli jsem pravák nebo levák? Od malička používám obě ruce úplně stejně. Píšu oběma, držím nůž, kleště i vrtačku stejně často v levé i v pravé ruce.“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, Jakube. Zřejmě jste již dospělý, já nejsem speciální pedagog, takže bych nerada odpovídala na vaši otázku a nějak vás zmátla. V jedné knize jsem četla o panu Jiřím Trnkovi, že on tvořil také oběma rukama, neměl vyhraněnou ani pravou ani levou. A jaké nádherné ilustrace vytvořil. Pokud budete opravdu chtít zjistit zda jste pravák či levák, poptala bych se po speciálním pedagogovi.“

Renata Kalibová: „Dobrý den, mám 4,5 letého syna, který se jeví jako vyhraněný levák. Tužky, veškeré nářadí apod. bere primárně do levé ruky. Malování mu moc nejde (a ani ho nebaví) a hodně bojujeme s držením tužky. Myslíte si, že už v tomto věku jsou vhodné pomůcky pro leváky nebo má ještě na správně držení tužek čas? Moc děkuji za radu.“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, paní Kalibová, ohledně vašeho syna...jsou děti, které nechtějí kreslit. Zkuste mu dát velký papír, opravdu velkou plochu tedy minimálně A3 nebo mu dát křídy a kreslete spolu na chodník. Mně se osvědčilo vzít vodovky a jen tak čárat, rozpíjet vodou a pak v obrazci hledat postavičky, kytky, zvířátka..prostě cokoliv. Určitě ho nenuťte nebo mu nepředkreslujte, nechte jeho fantazii plynout. Víte také se mi osvědčilo vzít děti sebou do papírnictví a nechat je vybrat si vlastní pastelky nebo tužky. Ohledně držení tužky. Váš syn je ještě celkem malý, ale i v tomto věku bych mu zkusila dát do ruky ergonomickou tužku, nebo pastelku. Výborné zkušenosti mám stužkami s výřezy...dají se koupit i jednotlivě, jsou krásně barevné a hlavně, jsou syté, takže děti vidí co kreslí. Zkuste koupit jednu, bude se mu líbit, může ji mít částečně i jako hračku. Tím, že mu dáte do ruky ergonomickou tužky pro leváky, nic nezkazíte, naopak.“

Jarka: „Dobrý den prosím jak mám dceru naučit psát písmena dobře,píše je obráceně jako zrcadlově.Teďko je jí 5 let a začínáme jí učit psát jméno a píše to obráceně.My jsme praváci, tak s tím zkušenost nemáme.Kdy se jí to srovná?děkuji“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, Jarko. Předem chci jen upozornit, že nejsem odborník, speciální pedagog, ale z praxe bych vám poradila. V pěti letech je opravdu brzy, aby děti uměly psát správně písmena. Psaní obráceně jak číslo 3 nebo písmeno E, je úplně normální. Vše se naučí ve škole, věřte tomu. Co je důležité je držení tužky či pastelky...na to dejte pozor. POkud to bude v pořádku, pak bude vaše dcera ve škole v naprosté pohodě. Víte, nedávno jsem byla na jedné přednášce o tom, jak kresba přechází do psaní a dokonce kolik písmen se dá najít v dětské kresbě. Jestliže vaše dcera ráda kreslí nebo píše, podporujte její kreativity, má to neuvěřitelný vliv na vývoj mozku.“

Juraj: „Dobrý den. Mám jen takovou maličkost jako námět. Jako pravák, pokud chci něco odměřit obyčejným stáčecím metrem a rozměr si tužkou v pravé ruce označit rozměr, vždy musím hodnotu odečítat "vzhůru nohama". Levou rukou tu čárku udělat neumím. Pokud si někdy vzpomenete, vyzkoušejte si to.“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, Juraji, děkuji za námět...trochu jsem se v tom ztratila, tady ve studii s eto nedá vyzkoušet. Doufám, že mi dovolí si váš dotaz přeposlat, abych to mohla vyzkoušet. No minimálně musíte být tedy dobrý počtář.“

Vladimír D.: „Dobrý den. Je mi 41 let a v období školní docházky se mne necelé tři roky (1 až 3 ročník) pokoušeli přeučit psát pravou rukou.V té době jsem měl náhlé a ničím v té době nevysvětlitelné zdravotní problémy.Po doporučení mého tehdejšího lékaře mi bylo dovoleno psát levou rukou. Ve Vaší debatě na začátku pořadu jsem zaslechl,že nucené přeorientování na praváka spolu se špatnou polohou při psaní můžou mít vliv na zdraví.V podstatě od mládí mám stále se zhoršující problémy se zády.Nikdo mi,ale nedokázal vysvětlit pravou příčinu bolestí. Pokud by byla příčinou moje špatná poloha při psaní,tak bych chtěl vědět,zda se ještě můžu nějakým způsobem naučit správné poloze.Děkuji VD“

Marcela Vodičková: „Dobrý den, Vladimíre. Děkuji za zkušenost. Víte snažíme se spolupracovat s odborníky na ergonomii, pedagogy i maminkami, právě proto, aby naše děti neměly podobné problémy. Někdy si říkám, že maminky kupují zdravotní boty pro své děti, ale často jim nedochází, co může způsobit špatný úchop nebo rozložení ruky, papíru při psaní nebo kreslení. O správné poloze se rozhodně můžete dozvědět od speciálního pedagoga. Včera byla ve studiu paní Mgr. Drábová, která vám určitě mile ráda pomůže. Zkuste PRODYS.CZ. Přeji vám ať se vám podaří i v tomto věku zjistit příčinu a je vám lépe.“

Zdenka: „Dobrý den, děkuji za užasný vstup. Jsem ráda že takové pomucky existuji. Ve škole jsem se velmi trapila s psanim plnicim perem nebo fixem na mazaci tabulku. Pro leváka tehdy nemožné, pro učitele nepochopitelné. V dnešní době máme užasné pomůcky nejen pro deti... i škrabka na brambory je pro leváky...huráá. hezký den. Levačka Zdenka“

Marcela Vodičková: „Milá Zdenko, já děkuji. Možná jsem poněkud zvláštní v této době, ale já absolutně ze všeho nejvíc chci podporovat děti a nás všechny v kreativitě. ´Jakmile budeme kreativní, budeme autentičtí a budeme sami sebou. Je jedno jestli jsou leváci nebo praváci. Můj partner je levák a musím říct, že před lety měl problémy se psaním, ale dnes...dnes je nadšen, kolik pomůcek pro děti existuje. Přeji hodně štěstí.“