Chat

Hygienická stanice hl. m. Prahy – závadné hračky

Pavel Zikl

Záznam chatu ze čtvrtka 23. ledna 2014

MDe: „Odkud jsou nejčastěji hračky, z kterého zahraničí? A jak často jsou závadné ty domácí - z ČR?“

Pavel Zikl: „Většina hraček se dnes vyrábí v Číně. Nejrizikovější jsou ty, které se dováží přímo z Číny. Pokud jsou v Číně vyráběny pro renomované výrobce, Ti si kvalitu a bezpečnost hlídají. Čeští výrobci jsou pravidelně kontrolování i v průběhu výroby a jejich výrobky jsou bezpečné.“

DAYD: „Na jaké úrovni je kontrola hraček v ČR - nezávadnost?“

Pavel Zikl: „Úroveň kontroly je v této oblasti zcela srovnatelná s nejvyspělejšími zeměmi EU. Např. v roce 2013 hygienici oznámili do systému rychlého varovaní před nebezpečnými výrobky RAPEX 43 hraček z důvodu obsahu nebezpečných látek a v odhalování těchto nebezpečných výrobků jsme byli nejúspěšnější v Evropě. Druzí byli Španělé s 21 nálezy a pak Německo a další státy. Ke zvýšené úspěšnosti v odhalování nebezpečných výrobků přispěla i intenzivní spolupráce s celníky.“

Iva: „Dobrý den, kde se dá dozvědět, které hračky jsou závadné? děkuji“

Pavel Zikl: „V ČR nalezené závadné hračky jsou zveřejňovány na webu Ministerstva zdravotnictví ČR. Výrobky z celé Evropy jsou zveřejňovány např. na webu časopisu D-Test“

Lucie: „dobrý den,mám možnost poznat, zda výrobky z Číny obsahují škodlivé látky? píší na etikety konkrétní názvy?“

Pavel Zikl: „Ano, např. u kosmetických prostředků, pokud je ve složení na laku na nehty uvedena látka DBP (dibutylftalát), není lak bezpečný. U hraček se obsah závadných látek nedá takto zjistit, protože složení není ani povinnost uvádět. Při výběru hraček je proto podstatné nechovat se rizikově, tj. nenakupovat od neznámých osob, bez dokladů, výrobek je potřebné si prohlédnout jestli nevykazuje nezvyklý pach nebo se z něj neuvolňuje barva, jestli je označen jménem a adresou firmy a nejlépe, pokud je Vám tato firma známá. Hračka musí mít i značku CE.“

Martina: „Dobrý den, co je prosím v nepořádku s dětskými talířky, které ležely na stole při rozhovoru s paní moderátorkou? Myslím, že máme ty samé doma :( Děkuji.“

Pavel Zikl: „Talířek uvolňoval formaldehyd v nadlimitním množství, mistička byla v pořádku. Bohužel uvolňování formaldehydu se nedá rozpoznat okem. Můžete se obrátit na prodejce, aby Vám bezpečnost potvrdil, případně porovnat s nebezpečnými výrobky na webu MZČR. Formaldehyd se také neuvolňuje do suchých potravin např. oříšku. Pokud si nebudete jista, je lépe nepoužívat.“

Ivana: „Dobrý den, nerozumím tomu, proč se tvrdí, že všechny hračky z Číny jsou škodlivé. Spousta hraček značkových se v Číně vyrábí Lamaze Taf toys Fisher price atd... Jsou to kvalitní hračky. Myslím,že vše záleží na tom, kdo výrobu v Číně zadává a jak tu výrobu hlídá. Nedá se přece říci, že vše vyrobené v číně rovná se špatné... Nebo ano???“

Pavel Zikl: „To máte pravdu a zmínil jsem to v některé z předchozích odpovědí. Dle našich zkušeností je při nákupu na tržišti minimálně 3x vyšší pravděpodobnost koupě závadného výrobku než v standartní tržní síti. Nedomníváme se, že by v Číně úmyslně vyráběli nebezpečné výrobky, ale vyrábějí co nejlevněji z levných surovin, to je příčina. V Číně se dají zakoupit za vyšší cenu samozřejmě i bezpečné výrobky se zárukou.“

Ivana: „Proč jsou závadné hračky uvedeny na stránkách MZ ČR a na stránkách D testu? Přece když jsou závadné, tak musí byt staženy z trhu a není potřeba před nimi zákazníka varovat, když už by neměly být na trhu. Moc děkuji za tuto odpověď a doufám, že v pořadu zazní... Toto by asi zajímalo hodně diváků.“

Pavel Zikl: „To by byl ideální stav, který by byl možná realizovatelný v diktatuře. V současné době nás nejvíce tíží nedohledatelné firmy, určité bíle "koně", přes které probíhá prodej. Hygienická stanice je správní orgán nemá možnost používat policejní postupy, ale na tuto skutečnost intenzivně upozorňujeme příslušné orgány a jak jsem psal výše např. spolupracujeme s celníky a odhalily tyto firmy při dovozu. Proto je důležité, aby i spotřebitelé byly informování a např. nám oznámili, viděl jsem tam a tam prodávat.... Nemůžeme být všude. Na Prahu jsem 4.“

Iveta: „Dobrý den, u dětského povlečení do postýlky jsem dala podnět na jeho kontrolu s ohledem na to, že povlečení vydávalo zvláštní zápach, po jeho prověření KHS Ústeckého kraje se sídlem v Ústí nad Labem bylo zjištěno nadlimitní množství formaldehydu a čekala jsem tedy, že bude povlečení zveřejněno na webu Ministerstva zdravotnictví, nestalo se tak, nerozumím tomu, protože já měla nárok na vrácení peněž, ale ostatní maminky tu možnost nemají, protože výrobek nebyl nikde zveřejněný jako závadný. Povlečení se i nadále prodává v obchodech a není nejlevnější. Přikládám vyjádření hygienické stanice. Překvapilo mě, že ze stejného materiálu byly vyrobeny i dětské spací pytle a zavinovačky a na ty se možnost vrácení nevztahovala, přestože nadlimitní množství formaldehydů bylo zjištěno v té, viz informace níže. Přece nejde o druh výrobku, ale o látku, ze které je ušito, ta vydává formaldehyt, nemá to logiku. Povlečení do postýlky, motiv Afrika. Tento výrobek pro děti ve věku do 3 let nevyhověl požadavkům vyhlášky č. 84/2001 Sb., o hygienických požadavcích na hračky a výrobky pro děti do věku 3 let, a to konkrétně v obsahu formaldehydu (první stanovení 79,6 mg/kg, konfirmační stanovení: 41,4 mg/kg, limit dle vyhlášky č.84/2001Sb. je 30 mg/kg).“

Pavel Zikl: „Souvislosti nevím, ale prověřím“

Michaela: „Dobrý den, mám doma dětskou hrazdičku se závěsnými hračkami. Jednou se jedna z hraček dostala do styku s vlhkou dečkou od dětských slin, která ležela na hračce přes noc. Ráno nešla deka od hračky odtrhnout a na povrchu použité barvy se vytvořily jakoby naleptané puchýřky. Může se něco takového u bezzávadné hračky stát? Jedná se o polský výrobek, ale kde byla hračka skutečně vyrobena nevím. Podle webových stránek splňuje všechny normy. Já ji však od této chvíle nepoužívám a uvažuji o zaslání příslušným orgánům k prověření kvality.“

Pavel Zikl: „Může jít o vadu jakostní bez dopadu na zdraví, ale vhodnější bude zaslání podnětu příslušné krajské hygienické stanici dle místa koupě nebo sídla internetového obchodu.“

Pavlina: „Dobry den pane Zilk, mohla bych Vas poprosit o odkaz nebo oblast kde na MZCR hledat odkaz na zavadne vyrobky? Hledam a hledam a nic nemuzu najit. Dekuji Vam“

Pavel Zikl: „Teď ze studia Vám adresu neřeknu. Zkuste do vyhledavače na horní straně stránky dát heslo nebezpečný výrobek. Myslím si také, že přímý odkaz byl v levé spodní části stránky“

Vlasta: „Dobrý den, je u našich hraček určených pro kojence a vyrobených v ČR zaručena 100% nezávadnost?“

Pavel Zikl: „V této oblasti na 100% není nic nikde na světě. Děláme vše proto, aby procento bylo co nejvyšší. Kombinace naší usilovné snahy a Vaší obezřetnosti při nákupu, je v současné době maximum, co lze pro bezpečnost udělat.“

Dana: „Dobrý den, občas k běžnému nákupu dostanete nějakou pozornost od prodavače. Naposledy dcerka takhle dostala kačenku do vany pouze zatavenou do igelitu, bez jekýchkoliv údajů o výrobku či výrobci. Je na ní jen reklamní nápis AXA APOLLO. Kačenka je výrobená z tvrdšího plastu a velice zapáchá, takže ji v nejbližší době vyhodím do kontejneru na plast. Je přípustné rozdávání dárků bez jakýchkoliv informací? /dostaly jsme to ve velice známém a slušném obchodě, ne od soukromníka/“

Pavel Zikl: „I dárek musí být bezpečný, proto se neřiďte starým příslovým "darovanému koni...", ale kačenku zašlete nebo alespoň nafoťte a zašlete místní hygienické stanici s maximem údajů, kdy, kdy jak jste zakoupila“

Dana Musilová: „Dobrý den, k Vánocům jsem dceři koupila panenku do vody Malou mořskou vílu od Moxie girl a nedávno jsem někde slyšela, že je tato panenka zdravotně nebezpečná, neboť její ocas(měkký) obsahuje mnoho ftalátů. Poradíte mi co mám dělat, případně jak se skutečně přesvědčit o tom, zda je nebezpečná?“

Pavel Zikl: „Jak bylo uvedeno výše prohlédněte stránky Ministerstva zdravotnictví a porovnejte s vyhlášenými panenkami, v případě nejasností vzneste dotaz s fotografií a údaji z etikety“

Marta: „Dobrý den, mám dotaz ohledně závadnosti materiálů na výrobu hraček pro psy. Jelikož mám malé dítě a psa a hračky si dost často 'vyměňují'. Hračky pro psy jsou z měkých pvc, znamená to, že jsou v nich ftaláty a tím pádem jsou toxické? Kontroluje se to i u tohoto? Děkuji za odpověd“

Pavel Zikl: „Hračky pro psy nejsou legislativně ošetřeny jako hračky pro děti, proto míchání hraček raději zamezte“

MDe: „Čína produkuje závádne hračky - i Hong Kong, Macao a Taiwan?“

Pavel Zikl: „Ano Čína i Hong Kong mají riziko shodné, z Macaa a Taiwanu je hraček méně a zcela to potvrdit nemohu pro nedostatek informací“

Laura: „Dobrý den, jak mohou být závadné plyšové, či hadrové panenky? Může na nich být něco škodlivého? děkuji.“

Pavel Zikl: „V textilních hračkách můžou být primární aromatické aminy, které většinou pochází z barviv (azobarviva)“

Mirka L.: „Dobrý den, hračky staršího data (rodinné poklady cca 30let staré - kočárek pro panenky, panenka aj.) mohou být závadné jak? Děkuji“

Pavel Zikl: „V té době bylo daleko méně chemie, i když pokud by šlo o PVC ftaláty by tam mohly být.“

Monika: „Dobrý den, zajímá mi jedno, stále v naší republice hovořímě o závadných hračkách, či jiném zboží, často zakoupených v pochybných obchodech. Proč nejde zařídit, aby cizinci prodávající na tržnicích a nový fígl-cizinec(vietnamec) otevře obchod a zaměstná české , aby to vypadalo, že zboží nepochází z tržnic. Oni nemusí dokazovat původ zboží ? Proč při porušení našich zákonů, nejsou ihned vyhoštěni ze země-ostatní by si to pak rozmysleli! Každý obchodník od nás musí dokazovat vše a oni si zde dělají co chtějí a pak raději dělají, že nerozumí česky. Proš jinde ve světě takové problémy nemají?“

Pavel Zikl: „Dozorový orgán musí postupovat podle platných zákonů, a platí co není zakázáno to je povoleno. Pokud nemá prodejce nabývací doklady měl by konat finanční úřad.“

Denisa Hellerová: „Dobrý den, pane Zikle, chtěla bych se Vás zeptat, zda existuje seznam výrobců, kteří vyrábí zdravotně nezávadné hračky. Moje dcera si hraje nejvíce s hračkami firem Lamaze, Fisher price, Simba, Sassy apod. Vyvaruji se levným výrobkům neznámých značek vyrobených převážně v Číně. Dnešní trend ale výroby všeho v Číně však postihl i hračky a tak je těžké najít výrobky, které pochází z jiné produkce. Existuje nějaké značení kontrolovaných a nezávadných hraček, které dává přímo Česká republika? Děkuji za odpověď. Hellerová“

Pavel Zikl: „Vyjmenovala jste značky, kde nemáme poznatky o nedodržování bezpečných postupů“