Chat

MUDr. Martin Gregora
Záznam chatu ze čtvrtka 12. prosince 2013
Kateřina Vrbková: „Dobrý den,chci se zeptat jaká je vhodná hračka pro dceru 1,5 roku aby se motorika rozvíjela zavčas? děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „Pro díte v tomto věku jsou vhodné hračky, které podporuji uvědomování si tvarových souvislostí, tedy např kostky, misky,nebo nádoby které se mohou vkládat do sebe, samozřejmě i knžky, zvláště takové, které mají ještě další funkce, jako jsou leporela. Postupně se stávají oblíbené hračky které pomáhají vytvářet fiktivní svět dospělých, jako jsou kuchynky a nadobí pro holčičky a auta a jednoduche stavebnice pro chlapce, ale to už trochu předbíhám, protože, to je opravdu spíš věk až kolem 2 roku.“
Ivana: „Dobrý den,vyrábějí se nějaké hračky přímo dělané pro rozvoj motoriky?“
MUDr. Martin Gregora: „hračka, která by byla přímo určená pro rozvoj motoriky , tedy takto nazvaná, asi není, ale dá se říci, že všechny hračky, které dítě zajímají bere je do ruky( a u nejmenších dětí následně do ust), podporují jemnou motoriku, v závislosti na věku. Důležité je aby dítě mělo možnost hračky ) kostky nebo nádoby) nějakým způsobem do sebe nebo k sobě skládat. Ale znovu opakuji vše je limitováno věkem“
Petra Ševelová: „Na prohlídce v šesti měsících věku mé dcery, mne lékařka chtěla poslat na neurologii, protože dcera zatím nepoužívala palec, věci uchopuje čtyřmi zbývajícími prsty. Měla jsem doma udělat test, zda sebere drobek. To se jí nedaří ani teď v sedmi měsících. Na další kontrole byla v ordinaci zastupující lékařka, která mi řekla, že je to v pořádku, že úchop, kdy je palec k opozici k ostatním prstům přijde až v osmém měsíci. Jak to tedy je, a nemůžu něco zanedbat? Zatím jsem neurologii odmítla. Děkuji moc, Petra Ševelová“
MUDr. Martin Gregora: „je to tak, že vlastně pravdu měly obě lékařky. Opozice palce se skutečně objevuje již v 6 měsících, ale dítě se nevyvíjí podle tabulek, a je dobře nechat mu čas, klidně do 8 měsíců, Vývoj nelze posuzovat podle jedné dovednosti. Záleží na souhře dalších motorických dovedností, tedy i těch ze skupiny hrubé motoriky.“
Pavlína Kolářová: „Dobrý den, máme 8 měsíčního chlapečka a chtěla bych se zeptat, zda-li už v tomto věku lze doporučit nějaké hračky, které rozvíjí dětskou motoriku nebo je to ještě příliš brzo? Děkuji za odpověď“
MUDr. Martin Gregora: „Pro dítě v 8 měsících jsou ideální hračky, které může uchopit a bud je vzít do ust, což je v tomto věku obvyklé, nebo je hodit se stolu na zem, což je v posledním třičtvrtě roku také obvyklé. Děti rády testují zákony gravitace. Dobré jsou i ozvučené hračky.“
Hanka: „Dobrý den, pane primáři. Mám doma předškoláka a stále drží špatně tužku. malou chvilku vydrží správně, ale když se nehlídá, tak mu to nejde. I tak má v ruce docela cit. Je to na překážku, co s tím?“
MUDr. Martin Gregora: „Určitě to na překážku není, Jestli je šikovný a jedna z mála dovedností, která mu zatím tak moc nejde je držení tužky, příliš bych se tím zatím nezabýval. Myslím, že nejhorší by bylo, se upnout na tento problém. Konec konců ve škole se bude této schopnosti učit, od toho škola je, a rozhodně není jediné dítě, kterému držení tužky nyní dělá problém.“
Lucka: „Dobrý den, jaká hračka je z pohledu motoriky vhodná pro 3,5 letého chlapce?“
MUDr. Martin Gregora: „stavebnice typu Lego duplo. Zvlášt taková, které umožní dítěti aby si vytvářelo svět dospělých. S tím souvisí i monology a dialogy které přitom vede a tak se rozvíjí po všech stránkách“
Lenka: „Dobrý den, mého syna jsem 11 přenášela, měl zakloněnou hlavičku a nakonec se narodil císařský řezem, měl 55cm, 4,20kg. Od narození je nemotorný, hůře se obléká, špatně píše, kreslí atd. Jinak ve škole říkají, že je inteligentní, je mu 6,5 roku. Dá se toho věkem zbavit? Mohou tyto děti sportovat, naučit se hrát na hud.nástroj? On by moc chtěl. Děkuji.“
MUDr. Martin Gregora: „určitě, určitě se může ve svých pohybových dovednostech dále zlepšit. Záleží na vhodné stimulaci. Jinými slovy, čím víc se mu budete věnovat, čím víc bude sportovat společně, tím to bude lepší. Určitě pro něj nebude optimální když ho přihlásíte do nějakého sportovního oddílu, tam by asi zpočátku zažíval stres,ale když budete sportovat společně, je to pro něj určitě lepší. Hudební nástroje jsou rovněž vynikající pomůckou k rozvoji celé osobnosti,dokonce dechové nástroje zlepší vitální kapacitu plic a pomáhají v prevenci nemocí dýchacích cest.“
Monika Vyktorinova: „Dobry den mam 10.mesicniho chlapecka a neleze,jedine co dela,ze se toci kolem sve osy,a pretaci se ze zad na brisko,kdyz je na brisku tak se neudrzi na rucickach,jinak hracky si bere drzi si je,chodime na RHB,a 19.12. jdeme na neurologii mam strach jestli je maly v poradku,dekuji za odpoved“
MUDr. Martin Gregora: „To ze neleze nevadí. To že se snaží přemístit otáčením kolem své osy a případně přetočením, je celkem běžné. Horší je že jak píšete se neudrží na ručičkách v poloze na bříšku. Nejspíše má dysproporční vývoj, tedx jak neurologové říkají: centrální koordinační tonusová porocha ( CKTP). RHB je na místě. určitě svůj handicap dožene.“
Jarmila Hánová: „Dobrý den, chci se zeptat, kdo vymýšlí ty krásné a nápadité hračky pro děti. Děkuji Jarka“
MUDr. Martin Gregora: „No vidíte, to jste mě dostala! Šikovní návrháři hraček. Ale žádného osobně neznám. Musí to být člověk, který tak trochu zůstává dítětem, a nechává prostor fantazii.“
Oksana Shulga: „Dobry den, pane doktore, mam doma 22mesicniho kluka. Od 15 mesicu si hraje s dotykovym tabletem , ted stravi hranim az hodinu denne. Zacinal na tabletu vkladanim vetsich a mensich krouzku do ramecku, ted vklada ruzne tvary, resi puzzle, serviruje jidlo ve virtualni kuchyni, rozpohybovava provazek s laskominkou pro priserku, spojuje ctverce se stejnym vzorem, rekla bych ze ten ukazovacek pouziva neuveritelne dobre. Vkladani tvaru do plastoveho kybliku, v "realu" ,pak bylo slozitejsi, vztekal se nez se naucil ty figurky treba otacet aby zapadly. Maluje prstovymi barvami a tuzkou, sklada male kostky do veze. Vidite u nas nejaky problem do budoucna? Prevlada ukazovacku jedne ruky ted - uskodi pak ve skole? Dekuji predem, Oksana a Kevin“
MUDr. Martin Gregora: „No je šikovný, velmi. Asi teď když si oblíbil tablet a už s ním umí tolik, není jednoduché obrátit jeho pozornost jinam, ale bylo by dobře pokusit se o to, aby nešel tak jednostrannou cestou.“
Jan K.: „Dobry den. Čas pd času mě na levé ruce chytne křeč do palce. Projevuje se to tak, že se mi palec zkroutí tak, že se silně přimkne k dlani a prohne se směrem ven. V tu chvíli to dosti bolí, a pomuže mi jen to, že si ho druhou rukou silou narovnám. Děkuji za odpověď.“
MUDr. Martin Gregora: „To asi spíš bude otázka pro mého kolegu, ale nechal bych si vyšetřit hladinu vápníku a případně i nechat prohlédnout neurologem nervosvalové zakončení ruky. ( vyšetření EMG)“
Nina: „Dobrý den,chtěla bych koupit tablet pro šestiletou dceru,předškolačku.Je to vhodné pro ní? Děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „Vývoj nezastavíme. myslím že ano. Blíži se doba, kdy tablet bude běžnou pomůckou školních dětí“
Petra Wolná: „Dobrý den. Máme 10 měsíčního syna. Myslíte si, že dobrou hračkou pro jeho rozvoj motoriky jsou tzv. "zatloukací kužele"? A co si o takovéto hračce myslíte vy. Děkuji. Wolná“
MUDr. Martin Gregora: „pro rozvoj motoriky v tomto věku jsou vhodné všechny hračky, které se do sebe zasouvají, vkládají, u nichž dítě musí přemýšlet nad jejich tvarem, propojením, spojením“
Ilona Pospíšilová: „Dobrý den, pane doktore, mám 11-ti měsíčního syna, který velmi málo používá ukazovák pravé ruky, hybnost i inervace se jeví normální, stále ho má ohnutý do zápěstí a používá ho jen na ukazovaní a to ještě ne vždy, ostatní funkce nahrazuje prostředníkem...jak dloho bychměla ještě čekat se cvičením, snažím se mu ho vždy zapojit, ale bez výraznějšího efektu... Děkuji za odpověď, Pospíšilová“
MUDr. Martin Gregora: „Možná se budu zdát moc tolerantní a liberální ale já bych to teď neřešil. Děti kolem roku věku nejsou ještě tak šikovné, a jak rád říkám, každé dítě je jiné, u každého jde vývoj svou cestou. nezabýval bych se tím, prozatím.“
Petra N.: „Dobrý den, jak rozvíjet dvouměsíčního kojence?“
MUDr. Martin Gregora: „pokládejte ho na bříško na podložku, můžete si lehnout proti němu, prostě mít ho tak aby vám mohl vidět do obličeje, když je na zádech v postýlce, ať má nad sebou hračky ( kolotoč atp) kterých se bude moci dotknout, které může sledovat. Ale hračky, nehračky, nejvíc budete rozvíjet své dítě ve své vlastní něžné náruči. Toteků a mazlení není nikdy dost. byť v podobě např. masáží to určité limity má.Dítě potřebuje i trochu klidu ke svému bouřlivému a překotnému vývoji“
Olga Videmannová: „Dobrý den,mám dvouletou dceru,která má lehký hypotonický syndrom,vše je v pořádku jen máme trénovat jemnou motoriku.Navlékáme korálky,stavíme puzzle,kreslíme,můžete poradit ještě nějaké vhodné aktivity na procvičování?Děkuji za odpověd“
MUDr. Martin Gregora: „Všechny aktivity které dítě baví, kde zapojuje prstíky, jsou vhodné. Dležité je aby se dítě aktivně a bez nucení zapojovalo.“
Lucie: „Dobrý den, mám 11ti měsíční holčičku a stále se jí nechce lézt po kolenou. Jen se plazí. Na kolínka to zkouší, ale dopředu se na nich zatím neposune. Mohl byste mi prosím doporučit nějaký osvědčený trik, jak ji naučit na kolena. Děkuji“
MUDr. Martin Gregora: „Osvědčený trik na to není. Pokud má tendenci k prvním krůčkům, tak že se zvedá při přidržení nábytku, tak možná fázi lezení přeskočí a časem začne chodit. jestli ale tzv. šplhání po nábytku není. pak bych doporučoval neurologické vyšetření a dle výsledku cvičení, třeba Vojtovou metodou.“
Lucka Kunášková: „Dobrý den, je vhodné nabízet devíti týdennímu miminku hračky k uchopení? Fyzioterapeutka, ke které chodíme cvičit, tvrdí, že ho tím zpomalím va vývoji, že se nezbaví uchopovacího reflexu, že mu mám naopak dávat hrazdičku s hračkami, aby do nich mohl trefovat ručičkama“
MUDr. Martin Gregora: „Devítiměsíční dítě hračku v podstatě neuchopí, díky ještě zvýšenému svalovému napětí, to proakticky nedokáže a souhlasím s fyzioterapeutkou, že důležitější je hrazdička, aby dítě hračky sedovalo a nutilo ho to vztahovat k hračkám ručky“
Klára: „Dobrý den pane doktore.Chci se zeptat kdy by se dítě mělo umět najíst samo.Mám roční dceru,ráno má ke snídani chléb nakrájený na kostičky,což zvládne sníst sama,všeobecně vše,co má na kousky-koordinace-ruka-ústa v pohodě.K večeři ji dávám kaši,ale tu už sama nezvládne,takže koordinace ruka-lžička-ústa ji nejde. Je ještě brzo nebo už by to měla v roce zvládnout? Dále se chci zeptat jaké množství jiných tekutin kromě kojeneckého mléka by mělo roční dítě vypít. Děkuji za odpověď a krásný den přeji.“
MUDr. Martin Gregora: „Chcete toho od ní moc. Já mám 3 letou dceru, myslím že je celkem šikovná, ale kaše jí lžící také moc nejde, a hlavně nebaví. Roční dítě by kromě mléka mělo mít minimálně skleničku vody, ev čaje, džusu. Ale je mnoho dětí, které jiné tekutiny než mléko odmítají, pokud není letní horký den a pak je řešením přidat vodu do nemléčných příkrmů. To zda dítě má dost tkutiny poznáte podle stoličky, když bude hodně tuhá,bobkovitá,je množství vody hraniční. Píšee se, že optimálně by mělo být v tomto věku až 400ml jinývh tekutin(vody) ale neznám mnoho dětí, které by to vypily.“
Jana: „Dobrý den,mám 2-letého syna.Nechce moc mluvit a bylo nám řečeno že má špatnou jemnou motorikou .Čím podpořit jemnou motoriku v tomto věku.Děkuji za info.Jana“
MUDr. Martin Gregora: „Nejépe hračkami, které ho budou podněcovat k rozvíjení her napodobujících aktivity dospělých. Navíc on si bude vytvářet přitom své monology a dialogy čímž se podpoří rozvoj řeči. Skládačky, puzzle, stavebnice jsou ideální. Ale kupujte tak aby odpovídaly věku“
Šárka: „Dobrý den, našemu malému je 9 měsíců. Ráda bych si s ním hrála - třeba s různýma provlíkačkama a spol, ale přijde mi, že je hrozně nemotorný. Zkoumala jsem, jestli problém není v tom, že by ho to nebavilo - ale to ne. V jakém věku jsou děti schopny hrát si s kostkama, stavět komíny a spol? Jaké hračky jsou teď pro něj nejvhodnější? Nechci být za matku, která srovnává své dítě s ostatními, ale prostě se na toto období už těším a říkám si, že když už sedí, leze, šplhá, v ručičkách leccos udrží a pohazuje si s věcmi, že už by si možná "měl" i hrát s něčí, měla bych mu nějak pomáhat se rozvíjet... jen nevím jak.“
MUDr. Martin Gregora: „Často děti staví komíny až po roce,( a vydrží jim to minimálně celý další rok) nejradši vždy s pomocí rodičů.9 měsíční dítě se skoro vždy jeví neohrabané ale možná vás brzy překvapí, jak je schopné odněkud něco vytáhnout nebo naopak něco někam vložit. Asi nedůležitější pomáhání, které bude potřebovat, je zvedat vše, co hodí na zem. To ho bude nejvíc bavit. Otázka je jak dlouho to bude bavit vás.“
Adriana Blaskova: „Dobry den,prosim vas je mozne, ze nase dcerka,ktera se narodila s dysplasii kycel. kloubu a balili sme ji do ortopedicke perinky, ma ted v 4 letech horsi uchop prstama ruky, napr. tuzky. Dekuji, s pozdravemAB“
MUDr. Martin Gregora: „Myslím, že ne, nespojoval bych drobnou motoriku s dysplází kyčlí“