Chat

Trénování paměti

Jakub Pok

Záznam chatu z úterý 29. října 2013

DAYD: „Existují semináře, přednášky v ČR o trénování paměti?“

Jakub Pok: „ano, semináře existují. já osobně vedu semináře na trénování paměti, tématem jsou jak obecné techniky, tak techniky na zrychlené učení c. jazyků a dále i specializované jako např. pamatování obličejů a jmen, hracích karet aj.“

DAYD: „Jak lze paměť trénovat?“

Jakub Pok: „paměť lze trénovat pomocí paměťových technik. často se hovoří o mnemotechnických pomůckách. Pomocí těchto technik je možné si uložit neomezené množství informací - čísla, slovíčka, jména a obličeje, dlouhé několikastránkové úseky na např. maturitu či státnici, aj.“

Petra: „Pane Poku,již po ránu jak vstanu si nemohu vůbec vybavit co dělat,vzpomínky informace mám v mlze,počítání,katastrofa,od dětsví sem se špatně soustředila,domnívám se že mám již zdegenerovaný mozek je naděje je mi jen 33let,přitom mám maturitu....“

Jakub Pok: „dobrý den, musím říci, že k nám chodí velké množství lidí, kteří řeší právě tento problém. Pamětové techniky jsou velmi univerzální a není vůbec komplikované se je naučit. Zároveň je velmi zajímavé, že se samotnou technikou přichází i koncentrace, neboť není možné se na techniky nesoustředit. Máme již desítky účastníků, kteří se pomocí technik naučili velké množství informací a zároveň získali zpět mnohdy velmi důležité sebevědomí. Naše pamět je fantastická, je třeba se jí jen naučit používat.“

Svobodová: „Dobrý den, ráda hraju na počítači různé hry - nemyslím ty střílečky aj, ale např. Mahjongg, solitér, nebo jsem objevila stránku Sensen, kde jsou různá cvičení na skládání slov ze slabik v časovém limitu, nebo zapamatování různých tvarů a obrázků a pak je v rychlosti zopakovat. Co si prosím o tom myslíte, jedná se o trénování paměti a pohotovosti myšlení, nebo to nemá velký význam? Sama na sobě pozoruju, že jsem trochu bystřejší, ale jména si stále špatně vybavuji. Díky za odpověď.“

Jakub Pok: „každá taková hra, pokud se mění podmínky a přicházejí nové podněty je prospěšná. pamětové techniky jsou právě proto velmi užitečné, že neustále vytváříme nové asociace, příběhy plné fantazie. Jména a obličeje jsou pro nás neuchopitelná. Je zapotřebí použít techniku, která je velmi lehká a dá se velmi rychle osvojit. Zde používáme místo slov obrazy. např. paní navrátilová může být jako tenistka Navrátilová s ten. raketou, následně si spojím raketu s výrazným rysem v obličeji paní Navrátilové (např. husté obočí). V Praze máme za 14 dní právě na jména a obličeje 3hodinový seminář (11.11.)“

PETRA: „DOBRÝ DEN PANE POKU.PROSÍM O RADU.NEUDRŽÍM MYŠLENKU , NAPŘ.JDU PRO NĚCO KONKRÉTNÍHO,PŘIJDU A NEVÍM CO JSEM CHTĚLA.STÁVÁ SE MI TO TÉMĚŘ POŘÁD.JSEM 6LET NA MD,MÁM POCIT,ŽE MI MOZEK ZAKRNĚL.PROSÍM O RADU.DĚKUJI“

Jakub Pok: „Dobrý den, je zapotřebí začít používat pamět aktivně,např. si věci přestat psát, nespoléhat se na zápisky, poznámky apod. Výborné jsou techniky, které je možné trénovat jen cca 10 min po ránu. Podíváte-li se do archivu Sama doma, uvidíte několik technik, které jsem zde prezentoval. 2-3 krát týdně bych si vybral jednu techniku a aplikoval.“

Matěj: „Dobrý den, mám problém zapamatovat si několik stránek učiva do školy (i když si to čtu třeba 4x dokola). Jak si nejlépe zapamatovat učivo do školy? Existují nějaké nejlepší triky? Prosím o odpověď“

Jakub Pok: „výborná je paměťová technika zvaná LOCI METODA. zde si je možné vytvořit desítky paměťových bodů a na tyto body navázat (asociovat) informace, které si chci zapamatovat. Já zde mám např. velké množství z občanského zákoníku. S novým občanským zákoníkem si budu chtít dát do paměti celý tento občanský zákoník, který obsahuje přes 3000 paragrafů. To píši jen pro představu, aby bylo vidět, že možnosti jsou neomezené.“

Dan: „Jalou techniku bych měl zvolit k zapamatování učiva?“

Jakub Pok: „jednoznačně paměťovou cestu, resp. techniku zvanou LOCI METODA. její použití je de facto neomezené. podívejte na moje stránky Školy paměti, zde se o ni zmiňuji.“

Kristýna: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat .Jakou použít pomůcku,pro učení slovíček.Děkuji“

Jakub Pok: „Dobrý den, na slovíčka existuje výborná technika, které se říká "key words method", technika klíčového slova. Zde se po správné aplikaci a použítí dá uložit až 25 nových slovíček do 5 min, což znamená, více než 100 slovíček do hodiny. Sám techniku pravidelně aplikuji.“

Marek: „Dobrý den, Chtěl jsem se zeptat jakým způsobem trénujete/procvičujete paměť , jelikož studuji a v blízké době mě čeká maturita rád bych se přiučil a třeba i inspiroval, děkuji za odpověď“

Jakub Pok: „Dobrý den, trénuji každý den po ránu cca 10-15 min. jednou trénuji čísla, jednou slovíčka, jindy si jako právník ukládám paragrafy a velké statě. Na každou z výše uvedených témat aplikuji patřičnou techniku. Pomocí těchto technik, které se každý může naučit na našich kurzech, je možné svou paměť vytrénovat tak, že si uloží min. 10-15 tel. čísel do 5 minut, až 20historických dat včetně událostí, obličeje aj. Zní to možná neuvěřitelně, ale píší to záměrně, aby bylo zřejmé, že vše je postaveno na řádném osvojení techniky.“

Adéla: „Také by mě zajímalo použití paměti v učení. Můžete to prosím Vás rozvést ve vysílání? Myslím, že by to uvítalo hodně lidí. Děkuji“

Jakub Pok: „Dobrý den, jako student jsem to kdysi dávno velmi řešil, připadalo mi dost nepraktické se učit "jen tak", učení bylo mnohdy mučení. Faktem zůstává, že nikdo nás nikdy neučil, jak se učit. Pamětové techniky a aplikace těchto technik je jedna z možností, jak pochopit, že jsou i jiné metody než klasické "biflování". vše je založeno na základních principech jako fantazie, asociace, logika. Jakmile toto pochopím a potrénuji, jsem připraven na složitější systémy jako LOCI METODA (paměťová cesta) a techniku na ukládání čísel. Následně jsem schopen si uložit prakticky cokoli. Účastníci našich kurzů většinou přijdou bez jakýchkoli znalostí technik, odcházejí a potvrzují, že vůbec nechápou, proč již všechny tyto techniky všichni nepoužíváme. podívejte se do literatury a případně na naše stránky, zde si uděláte větší představu.“

Košťálová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdy je vhodná doba na učení(kdy si člověk zapamatuje více-ráno, večer)? děkuji“

Jakub Pok: „dobrý den, je těžké generalizovat. Někomu více vyhovuje ráno, druhému večer. Co je ale velmi zásadní je doba učení a způsob opakování. Je vyzkoušeno, že kontinuálně bychom se neměli učit více než 50 min, resp. by naše jedna učební jednotka měla trvat mezi 20-50 minutami. První opakování naučené by mělo přijít do 10min. po učení, následující ideálně do 24h a poté již týden, měsíc... Velké množství lidí se učí tak, že neopakuje vůbec, popř. až po týdnu, což je chyba.“

Karel: „Také bych se přimluvil o to, aby jste se zmínil více ve vysílání o těchto technikách, či na jaké webovky se podívat, Děkuji“

Jakub Pok: „Dobrý den, máte-li chuť, podívejte se na naše stránky skolapameti.cz.“

Hana Červená: „Dobrý den, druhým rokem studuji při mateřské dovolené VŠ. Stále jsem asi nenašla ten správný styl učení abych ta velká množství znalostí si zapamatovala. Je prosím nějaká rada?:) Předem moc děkuji a přeji krásní den. Hanka“

Jakub Pok: „Hanko, to je klasika, nikdo nás nikdy neučil, jak se učit. Pomocí paměťových technik je možné si paměť "ochočit", získat jakýsi nástroj, o který se budeme moci kdykoli opřít. Doporučuji vyzkoušet:)“

Tereza: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je nejlepší způsob pro zapamatování zápisu- třeba si z něj zapamatovat jen pár bodů, a jak si zapamatovat složité termíny, děkuji za odpověď“

Jakub Pok: „Dobrý den, vytvořte si v bytě deset či více bodů. Představte si, že např. první bod budou dveře do bytu, následně vkročím do bytu a druhý bod bude věšák, třetí skřín, další lampa... kopírujte byt a vyberte několik bodu (držte posloupnost). Následně si projdete těchto několik bodů, dokud je nebudete znát velmi dobře. Poté si vezměte první bod, zde vchodové dveře a spojte je s prvním bodem vašich zápisků, a to nějakým vtipným, absurdním způsobem. Stejně jako jsme ukazovali s Alenou před chvílí. Trénujte toto 2-3 týdně a uvidíte, že technika funguje.“

Eliška N: „Já mám dost krátobou pamět často zapomínávám úkoly ve ve škole co nezapíšu do úkolníčku nedělám vzít úkoly domů. jak mám trénovat pamět?“

Jakub Pok: „Dobrý den, někdy je to jen nepozornost. Možná bych se na věci začal více koncentrovat, vyzkoušel bych si použít i nějakou krátkou techniku. Účastníci našich kurzů mi často potvrzují, že se znalostí techniky a aplikací přichází i lepší koncentrace, pozornost.“

tekla: „Dobrý den. Příjdu domů a "někam" mrsknu klíče. Odcházím z domu a nemohu je najít. Kvůli tomu si dost komplikuji život, hlavně, že mi ujede spoj a příjdu kamkoli pozdě. Jak na to?“

Jakub Pok: „Dobrý den, vše je o pozornosti. Existuje takový trik, že si při odhazování klíčů např. polohlasně řeknete "stůl" či "botník", kde klíče přistanou. Naše mysl bude směřovat k tomu, abychom klíče příště našli. Další, možná praktičtější použití je dávat klíče vždy na stejné místo:)“

Petr: „Dobrý den pane Poku, nemáte pocit, že lidé vás mohou považovat za blázna?“

Jakub Pok: „Dobrý den, je to velmi zajímavá otázka. před více než 13 lety jsem si to myslel o lektorovi, který si uložil na kurzu, kde jsem byl, 52 kanastových karet do 5 minut. tenkrát jsem si říkal: "tak to je šílenec", následně jsem začal pravidelně trénovat a viděl jsem, že to není ani blázen, šílenec či mimořádně talentovaný člověk, ale velmi pracovitý člověk, který chce vyzkoušet, kde jsou hranice lidských možností v rámci memorování. Účastníci našich kurzů potvrzují, že na tom není nic neuvěřitelného/šíleného ((i když to tak mnohdy zní) vše je jen o znalosti techniky a aplikace.“

Jarka: „Ještě jsem se chtěla zeptat, máte nějaké svoje stránky, kde lze čerpat informace? Díky“

Jakub Pok: „www.skolapameti.cz“

Aleš: „Je lidská paměť omezená?“

Jakub Pok: „jsem přesvědčen, že není. Dokazuje to výborně paměťová technika zvaná LOCI METODA, kde je možné si uložit i 100.000bodů. zní neuvěřitelně, ale je tomu tak.“

Petra: „Pane Poku,již po ránu jak vstanu si nemohu vůbec vybavit co dělat,vzpomínky informace mám v mlze,počítání,katastrofa,od dětsví sem se špatně soustředila,domnívám se že mám již zdegenerovaný mozek je naděje je mi jen 33let,přitom mám maturitu....“

Jakub Pok: „zdegenerovaný mozek ne, jen je zapotřebí získat nástroj, jak paměť lépe používat. Jedním z takových nástrojů jsou paměťové techniky, např. body systém, systém spojování (část jsem ukazoval již v seriálu Sama doma - podívejte případně do archivu pod heslem Jakub Pok). Vyberte si jednu techniku, uvidíte, že to bude lepší a lepší. pamět je jako sval, kdyže nebudeme trénovat, paměť bude velmi chabá, když začneme trénovat, a já říkám např. jen 2-3 krát týdně 10min, výsledek se dostaví. vyzkoušejte!“

Eliška N: „pak mám ještě větší problém když se mám něco naučit zapmět mne úbec nejdeš nebo i na písemnku ve škole učím se dělám úkoly mimo pátku podle rozvhu djak je možné více zapamovala hlavně úkoly a často musím do střínky že vezmu jí sešit na hodinu než nebo sešity zapomenu ve střínce?“

Jakub Pok: „Dobrý den, učení nazpaměť bez jakéhokoli systému je nesprávné. Většinou takové učení zahrnuje jen bezsystémové opakování/biflování bez dobrých výsledků. Doporučuji zde použít techniku spojování, kde si stěžejní body takové přednášky napojíme na předem určené body, nebo ze stěžejních bodů sestavíme příběh.“

Martina: „Dobry den, zajimalo by mne, jakou metodu trenovani pameti lze uplatnit pri uceni cizich jazyků?“

Jakub Pok: „velkým pomocníkem je technika klíčového slova. více na našich stránkách Školy paměti.“

HANA: „Dobry den, je mi 54 let a mam IQ 130. Mohu si jeste pamet udrzovat i v tomto veku? Pracuji 10 hodin denne na PC, kde pamet je pro mne velmi potrebna. Dekuji Vam.“

Jakub Pok: „samozřejmě, náš nejstarší účastník měl 87 let a šlo to perfektně.“

Danad: „Je těžké naučit se techniky paměti?“

Jakub Pok: „techniky jsou univerzální, naučí se je každý.“