Chat

Tasemnice

RNDr. Věra Tolarová

Záznam chatu z úterý 23. dubna 2013

SK: „Je nějaký specializovaný ústav v ČR na léčebu tasemnic a specializ. ústav na výzkum tasemnic?“

RNDr. Věra Tolarová: „Na léčbu tasemnic není zapotřebí žádný specializovaný ústav, mohou jí provádět praktičtí lékaři, nebo specializované infekční kliniky, výzkumem se zabývá Parazitologivký ústav v Českých Budějovicích.“

Jiřina: „Dobrý den, prosím Vás, mému synovi vyšlo z krve, že má zvýšenou hodnotu eosonofilů a to 0,13. Výsledky jsme dostali do ruky před týdnem a teprve příští týden budeme podávat vzorek stolice kvůli parazitům. Chtěla bych se zeptat, zda tato hodnota je hodně vysoká a zda časový rozdíl od výsledků do odběrů a vlastně dalšího vyhodnocení neni příliš dlouhý a nemůže se tím něco zanedbat. Synovi jsou 4 roky. Velice děkuji za odpověď“

RNDr. Věra Tolarová: „Eosinofilie může provázet některá onemocnění helminty, ale také nemusí. Hodnota eosinofilie vašeho syna není příliš vysoká, může souviset i s něčím jiným. Nebezpečí z prodlení nehrozí, je potřeba vyloučit i nákazu roupy, což se neprovádí ze stolice, ale pomocí lepicí pásky, kterou se zachytí vajíčka roupů v okolí konečníku, kam je samičky roupů kladou.“

Helen: „Před pěti lety mi v Praze na onkologii diagnostikovali rakovinu prsu a navrhli chemoterapii a následné odnětí prsu. Odjela jsem na kliniku do Švýcarska, kde následně diagnostikovali cystu echinokok granulosis - měchožila zhoubného, byl nasazen Cesol atd. - takže naše české laboratoře neumějí parazita najít ?“

RNDr. Věra Tolarová: „Určitě umí, jen je třeba na to pomýšlet a provést sérologické vyšetření, které spolehlivě odhalí protilátky proti tomuto parazitu. Je však divné, že vám echinokoka neodhalili lékaři zobrazovacími metodami, kde je cysta vidět. Je to u nás vzácné onemocnění.“

m.martinů: „Zdravím Paní Doktorko. Jak se dostane tasemnice do hovězího? Děkuji“

RNDr. Věra Tolarová: „Do hovězího dobytka se dostane pokud dobytek pozře články nebo vajíčka tasemnice. Pokud se nehnojí fekáliemi pastviny tak to má dost těžké a proto je jich dnes tak málo.“

Míša Černá: „Dobrý den, zdravím Vás. Zeptám se celkově na parazity v těle rok a půl starého dítěte, které chodí do jeslí. Je možné nějak poznat, že má nějaké parazity v těle a je preventivně dobré ho "odčervit" a příp.čím?? Díky moc M“

RNDr. Věra Tolarová: „V jeslích předpokládám vysokou úroveň hygieny a proto nepředpokládám příliš nějakou parazitární nákazu. Výjimečně připadá do úvahy nákaza roupy, tak jako v ostatních dětských kolektivních zařízeních. Pokud byste pozorovali nějaké bělavé červíky cca 1 cm velké, dejte je do skleničky s vodou a přineste do laboratoře.“

Tonda: „Mám potvrzené už několik let astma, byl jsem před rokem v Izraeli a dostal těžký záchvat, po delším vyšetření mi zjistili, že mám na plicích filárie - mám někde napsaný i konkretní druh, do té doby jsem nikdy necestoval do zahraničí, žijí na jižním Slovensku, kde se to prý běžně vyskytuje u psů, poštípaných od komárů, takže na lidi takoví komáři nejdou ??“

RNDr. Věra Tolarová: „Dirofilarióza u psů se vyskytuje vzácně i na Slovensku, přenáší ho komáři, kteří žijí u nás, u člověka nalezena výjimečně, zjišťuje se sérologicky, váš případ neznám a tak ho nemohu podrobněji komentovat.“

Slávka: „Dobrý den, je vhodné se odčervit jen tak naslepo, jak se to dělá např. u pejsků"? Ohrožují nás i jiní parazité kromě tasemnice, když se člověk pohybuje hodně mezi zvířaty ( psi, koně, kočky, ptáci)? Děkuji. děkuji.“

RNDr. Věra Tolarová: „Odčervování naslepo je holý nesmysl, zbytečné a neúčinné zatěžování organismu. Léčí se cíleně na prokázanou nákazu. Ze zvířat na lidi je přenosných pouze málo druhů parazitů. Většina zvířecích parazitů pokud se dostane do člověka, nedokáže se v nich vyvíjet.“

Zuzana Schierová: „Dobrý den, v dnešní době je stále populárnější úprava ryb za syrova v japonských restauracích, konkrétně Lososa ,Tuňáka, krevet atd. Mohou syrové mořské ryby být napadeny parazity, nebezpečnými pro člověka? Má smysl ryby před konzumací na několik dní zmrazit? Děkuji, přeji pěkný den“

RNDr. Věra Tolarová: „Syrové mořské ryby mohou obsahovat nějaké druhy červů, které se mohou u člověka výjimečně dočasně uchytit.Příliš však neškodí. Hlubokým zmrazením se červy zahubí.“

Adámek: „Proč tu vlastně v ČR parazitologii máme, když tu žádní paraziti nejsou a účinné léky proti nim také ne ?“

RNDr. Věra Tolarová: „Parazity tady stále máme, ale dříve jich bylo mnohem více. Potřebujeme mít k dispozici parazitologická vyšetření i právě kvůli občasnému zvýšenému výskytu a kvůli záchytu nákaz importovaných z tropů. Účinné léky pro ty, kteří je skutečně potřebují k dispozici jsou, patří však pouze do rukou lékařů.“

Martina Loudová: „Dobrý den, existují studie, které spojují výskyt parazitických červů u člověka (tuším, že právě tasemnic a roupů) s absencí alergií. Probíhá nějaký výzkum i u nás a vidíte do budoucna léčbu paraziti jako možnou? Děkuji“

RNDr. Věra Tolarová: „Parazité mohou spíše alergie vyvolávat a ne jejich pomocí alergii léčit.“

jana: „Dobrý den,chovám kočky,které žijí venku a loví myši.Sice je občas odčervuji,ale zrovna u nich pozoruji články u zadku.Jsou vylučované články nebezpečné?Mohu se od nich nakazit?“

RNDr. Věra Tolarová: „Kočičí tasemnice nejsou pro člověka nebezpečné. Kočky mohou přenášet na člověka toxoplasmózu a toxokarózu.“

Marie: „Měli jsme nedávno u našich sousedů případ, bylo to asi před dvěma léty v létě, soused dostal vysoké horečky a třesavky zničeho nic, dělali všechna možná vyšetření, ale nezjistilo se nic konkrétního.Naštěstí měli známého lékaře pracujícího v zahraničí, a ten si jej vyšetřil sám. Zjistil tropickou malárii - p. falciparum. Tento člověk cestoval pouze do okolních států, v tropech nikdy nebyl. Jak je to možné?“

RNDr. Věra Tolarová: „Není to možné, věřila bych vyšetření pouze v akreditované laboratoři.“

Petr: „Hippokrates řekl, že naše strava bude naším lékem. Jaká strava zamezí výskytu tasemnice a když už je, jaká strava od ní pomůže?“

RNDr. Věra Tolarová: „nejezte syrové maso, léčí se pouze specifickými léky, žádná strava vás parazitů nezbaví.“

Petr: „Vyskytují se tasemnice u vegetariánů a veganů?“

RNDr. Věra Tolarová: „Ne.“

Petra: „Může tento parazit nějak výrazně ovlivnit naše tělo na životě?“

RNDr. Věra Tolarová: „Druh tasemnice bezbranná, která se u nás vyskytuje, zůstává pouze ve střevě a člověku příliš neškodí.“

Kateřina: „Dobrý den, jakým způsobem se může dítě nakazit tasemnicí, a jakým druhem, když by přítomnost tasemnice měla ovlivnit prospívání dítěte? (svalová hypotonie, rychlé zažívaní, a celkově velmi vyhublé tělíčko již několik let). Ve stolici pouhým okem žádné články nenacházíme a praktický lékař řekl, že by dítě muselo být hospitalizováno několik dní, aby se přítomnost tasemnice potvrdila nebo vyvrátila, ale že to vidí jako nepravděpodobné a tedy trápení dítěte hospitalizací. Jak pravděpodobné to vidíte vy? Co byste nám poradila? Předem moc děkuji, Katka“

RNDr. Věra Tolarová: „Pokud by dítě mělo tasemnici, články byste určitě pozorovali. Nepředpokládám však, že by dítě konzumovalo syrové maso. Hledejte jinou příčinu než parazity.“

Jarka a Vlasta: „Zdravíme Vás z procesu, moc Vám to sluší.“

RNDr. Věra Tolarová: „OK.V.T.“

Dudla: „Mohu mít v těle několik tasemnic najednou?“

RNDr. Věra Tolarová: „Není to pravděpodobné, v těle se usadí zpravidla pouze jedna.“

Michaela: „Dobrý den, paní doktorko, mohu tedy tasemnici "získat" v dobré restauraci z tataráku? Mohu sama nějak poznat, že maso není "v pořádku"? Je lepší se vyhýbat pokrmům ze syrového masa? Myslím tím i např. sushi... Děkuji hezký den“

RNDr. Věra Tolarová: „Každá konzumace syrového masa je riziková. Riziko snížíte tím, že si tatarák připravíte sami ze svíčkové, nebo v prověřených restauracích (včetně sushi).“

Anna: „Jak je možné zjistit, zda nemám parazity v plicích ? Tyto věci není možné zjistit ze stolice, pokud paraziti nejsou právě ve střevech.Manžel tuto diagnozu kdysi měl, vyšetření bylo tehdy provedeno v Německu, dostal léky Ivermectin a Hertrazan, ale tady nic takového neexistuje. Myslím, že má tuto nákazu zpět a že ji na mě tělními tekutinami přenesl, ale tady se člověk nedočká žádného vyšetření, snad jen pak pitva“

RNDr. Věra Tolarová: „Nevím, jakou nákazu máte na mysli, ale na všechny parazitózy, prokázané ověřenými laboratorními metodami léky k dispozici jsou na specializovaných infekčních klinikách.“

Jarek: „Syn nám hubnul, mysleli jsme, že je to ze stresu, jezdíme mezi Prahou a Holandskem. Vzali jsme ho tam na větší vyšetření, zjistili mu asi 8 druhů parazitů, mezi nimi byly oba druhy echinokoka, 3 druhy tasemnic a hlísti, následně jsme si nechali udělat vyšetření v Praze a nenašli nic, naše české laboratiře nefungují ?“

RNDr. Věra Tolarová: „Pokud vám byla diagnóza prováděná nějakým "zázračným přístrojem" tak tomu nevěřte. Taková nálož parazitů by vás zabila, nehledě na to, že by to byla celosvětová rarita.Věnujte pozornost jiným příčinám onemocnění, paraziti to asi nebudou.“

Jana: „Babičce po smrti následnou pitvou zjistili, že měla v hlavě boubele-cysty tasemnice, těsně před smrtí jí dělali různá vyšetření a nic se nezjistilo, jak je to možné ?“

RNDr. Věra Tolarová: „Pokud by tomu tak bylo, byla by to vzácnost. O případu nic nevím, musela by mít asi nějaké neurologické potíže, zobrazovacími metodami a sérologicky se onemocnění dá diagnostikovat.“

Dana: „Poradíte nejlepší specializovanou infekční kliniku na parazity ? Jaká metoda prokáže nejlépe parazity v plicích nebo na mozku ?Příp. ve tkáni ?“

RNDr. Věra Tolarová: „Parazitologické problematice se věnuje každá infekční klinika, specializovanou problematikou tropických chorob se zabývají na Bulovce. V našich podmínkách ale není nákaza plicními nebo mozkovými formami parazitóz pravděpodobná.“

A. Miklová: „Četla jste knihu "Deník Poradce" od Ing. Hany Bláhové ? Podle vás to všechno není reálné ?“

RNDr. Věra Tolarová: „Knihu jsem nečetla, ale názory pí Bláhové nejsou podloženy žádnými odbornými studiemi běžnými v oblasti zdravotnictví.“

Dan: „Dobrý den, prosím, jak mohu bezpečně zjistit, že v sobě mám tasemnici? Má člověk ustavičně průjem? Nebo je stolice různá? Jak se to celkově na člověku projevuje? Děkuji za odpověď.“

RNDr. Věra Tolarová: „Nemusíte mít vůbec žádné potíže, pouze vylučujete články. To je jediná spolehlivá diagnosticá metoda. Je nutno články doručit k identifikaci do laboratoře.“

Kateřina: „Děkuji za odpověď. Dítě prošlo mnohými vyšetřeními, které však příčinu neodhalila. Nikdy mu však nebyly dělané testy na parazity. Opravdu se dítě může nakazit tasemnicí jen ze syrového masa? Je mi 10 let. Ještě jednou díky.“

RNDr. Věra Tolarová: „Je ještě jeden druh tasemnice, parazitologické vyšetření by to potvrdilo. Je to však málo pravděpodobné,předpokládá to sníženou úroveň hygieny. neupínejte se pouze k tasemnicím.“

Markéta T.: „Vážená paní doktorko, již delší dobu bojuji s úbytkem váhy. Absolvovala jsem krevní vyšetření na endokrinologii a v metabolické ambulanci s tím výsledkem, že jsem zdravá. Lze přítomnost tasemnice diagnostikovat právě z toho odběru krve? Děkuji moc za odpověď, zdraví Markéta T.“

RNDr. Věra Tolarová: „Tasemnice, které se u nás běžně vyskytují žádné protilátky nevytváří, takže pouze podle článků, případně vajíček ve stolici.“

Jana Korolová: „Chtěla jsem se zeptat,kde se bere boubel v hovězím mase?Vždycky nám říkali,že se vyskytuje ve vepřovém mase-v bůčku.Ale ne v hovězím.“

RNDr. Věra Tolarová: „Tasemnice bezbranná se vyvíjí pouze v hovězím mase, dobytek se nakazí pokud sežere články, nebo vajíčka, která se dostanou do potravy,když se pastviny hnojí fekáliemi.“

DK: „Je na českém trhu dostupný lék proti tasemnicím?“

RNDr. Věra Tolarová: „Lék se koupit nedá a je to dobře, lékaři si ho v indikovaných a odborně diagnostikovaných případech mohou objednat v mimořádném dovozu.“

František Novák: „Kolik je rekord délky tasemnice v Čr, a kolik měří lidské střevo? Děkuji“

RNDr. Věra Tolarová: „Podle literatury je to u tasemnice 20 m.“

VM: „dobrý den,paní doktorko. asi před 2 měsíci jsem poprvé ochutnala tatarský biftek, teď mám obavu z nákazy tasemnicí. často mě bolí hlava, jiné příznaky jsem nezpozorovala,špatně mi není. články ve stolici jsem neobjevila, jen nedávno asi 5 cm dlouhou světlou "nitku" - hlenovitá konzistence. Jak vůbec článek tasemnice vypadá, děkuji“

RNDr. Věra Tolarová: „Článek vypadá jako těstovinové široké nudle, cca 2x 1 cm, bělavé barvy. jakékoliv podezřelé útvary vložte do skleničky s vodou a doručte k určení do laboratoře.“

Pavla V.: „Dobrý den paní doktorko, chtěla bych se zeptat na souvislost domácí zvířata-kočka, pes jejich odčervování. Je také třeba pravidelně kontrolovat stolici u členů domácnosti, popř. preventivně odčervovat nejen zvířata ale i lidi? Co cizopasníci, kteří doputují třeba do hlavy, nebo oční bulvy, je možné že způsobují bolesti hlavy, migrény? Děkuji mnohokrát Pavla V.“

RNDr. Věra Tolarová: „Kočky a psi přenášejí toxokarózu, kočky ještě toxoplasmózu. Na obě nákazy existují laboratorní metody detekce. Pokud zvížata odčervujete a zachováváte základní pravidla hygieny je pravděpodobnost nákazy pro člověka minimální. Odčervování lidí bez prokázané nákazy nemá vůbec žádný smysl.“