Chat

Rozdělení majetku během manželství

JUDr. Jan Roth

Záznam chatu ze středy 20. února 2013

PL: „Jak často jste řešil jako právník rozdělení majetku během manželství, dá se říct, že jste na tuto věc specialista?“

JUDr. Jan Roth: „Dobrý den, rozdělení majetku se naše kancelář věnuje jako jednomu z oborů našich právních služeb, ale nezabýváme se výlučně touto oblastí. Pokud zúžení SJM zvažujete, doporučuji obrátit se na advokáta v místě Vašeho bydliště.“

Aneta Glaubaufová: „Nazdárek Honzíku, krásná náhoda. :) Opět. V televizi ti to sluší, i když je vidět, že si trochu nervózní. Drž se. :)“

JUDr. Jan Roth: „Dům, který dostal Váš manžel, je jeho výlučným majetkem (pokud jste ho nedostali darem oba). Na vypořádání z domu tedy právo nemáte. Máte ale právo na vypořádání investic, které jste ze společných peněz do domu investovali. Pokud jste tedy za trvání manželství opravili střechu, máte právo na vypořádání této investice.“

Kamila: „Když se před uzavřením manželství neuzavře předmanželská smlouva, jak se manželé poté vyrovnávají? Kde se smlouva sepisuje?“

JUDr. Jan Roth: „SJM lze rozdělit (zúžit) i za trvání manžrelství. Toto zúžení je možné buď formou notářského zápisu (vždy) nebo rozsudkem (pokud jeden z manželů získá živnostenské oprávnění.“

H. Bušová: „Manžel má dospělé a dobře zabezpečené děti z prvního manželství. Koupili jsme společně byt a chtěli bychom ho darovat naší společné dceři. V bytě žijeme a tudíž máme strach, aby se náhodou nezadlužila a nenastaly problémy s tím spojené. Jak nejlépe to vyřešit? Lze byt přepsat na mne, manželku, s dodatkem o tom, že kdybych zemřela manžel musí v bytě stále bydlet? Řešila jsem 3 dědická řízení a ráda bych to chtěla mít v klidu vyřešeno.Děkuji moc.“

JUDr. Jan Roth: „Byt dceři darujte nyní (pokud je nezletilá, budete potřebovat souhlas soudu) a současně zříďte věcné břemeno doživotního, bezplatného užívání pro Vás oba. Druhou možností je přepsání bytu na Vás, Vy zřídíte shodné věcné břemeno a byt závětí odkážete dceři.“

Maserati: „Který zákon upravuje rozdělení majetku během manželství v ČR?“

JUDr. Jan Roth: „občanský zákoník“

Pavla: „Dobrý den, lze něco vyloučit z BJM i zpětně? Mám na mysli případ, kdy jeden z partnerů příjde až následně na dluhy vygenerované životním partnerem. A dále které datum je rozhodné pro vyloučení z BJM - tj. od kdy už další přiskakující dluhy patří jen jednomu z nich. Děkuji moc za odpovědi“

JUDr. Jan Roth: „To nelze, lze rozdělit poze tzv. "do budoucna")“

Ivana: „Ještě bych měla dotaz. Manžel má byt, v kterém žijeme. Je lepší ho dát do společného majetku manželů, nebo raději ne? Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „pro Vás to určitě výhodné je, protože získáte práva k bytu. Pro manžela to tak výhodné není“

Kateřina: „Dobrý den, když manžel dostal za trvání manželství dům od svých rodičů darem a tvrdili jeho rodiče, že po 10 letech ten majetek automaticky přejde i na mou osobu., je , nebo byla někdy taková právní formule? Opravovali jsem ten dům a mi bylo řečeno, že přestože jsem do něj dala své peníze, nemám na nic z toho nárok. Je to pravda? Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Dům na Vás ze zákona nikdy nepřejde. Na náhradu investic do výlučného majetku manžela právo máte.“

Marie K.: „Dobrý den pane doktore, když si s manželem rozdělíme společné jmění manželů, znamená to, že budu ochráněna před jeho exekucemi?“

JUDr. Jan Roth: „Pokud majetek rozdělíte správně, budete ochráněna vůči exekucím z dluhů Vašeho manžela. Je důležité, zda má manžel dluhy již nyní nebo zda se chcete chránit do budoucna.“

Hanka: „Dobrý den pane Roth. Je možné, že když moje matka má několik půjček a nebude je platit a dojde to až do exekuce, že může exekutoř přijít i na mě? V tom případě - je asi lepší tuto situaci předejít tím, že sepíšeme celý byt a všechen nábytek na manžela? A do té smlouvy se sepisuje každá věc zvlášť? Děkuji za odpověď, Hanka“

JUDr. Jan Roth: „Kvůli dluhům Vaší matky, Vás exekuce postihnout nemůže. Přepis bytu na Vás, by mohl byt ochránit, ale tento přepis má řadu rizik.“

Maserati: „Když je předmanželská smlouva má cenu dělit majetek během manželství?“

JUDr. Jan Roth: „Ne, to už máte vyřešeno předmanželskou smlouvou“

Šárka Bardová: „Žijeme s manželem odděleně, chtěla bych aby mi podepsal zúžení SJM, on to odmítá, jak ho k tomu donutit? Děkuji.“

JUDr. Jan Roth: „Nemusí to podepsat. SJM lez rozdělit i žalobou. Kontaktujte právníka, ať Vám pomůže s rozdělením SJM rozsudkem.“

Žaneta: „Dobrý den. S přítele by jsme se chtěli vzít, ale přítel má nějaké dluhy. Chci se tedy zeptat jestli jde sepsat nějakou předmanželskou smlouvu že dluhy jsou jen jeho a já stím nemám nic společného, aby mi nikdy nikdo nemohl sáhnout na plat. Jde sepsat takovou smlouvu před manželstvím.“

JUDr. Jan Roth: „Do doby vyřešení dluhů bych do manželství nevstupoval. Po vyřešení dluhů bych požádal soud o zúžení SJM, pak Vás majetek ohrožen nebude.“

Ivana: „Dobrý den, mám manžela, který ještě za svobodna koupil byt, v kterém nyní žijeme. Chceme byt dát do vlastnictví manželů. Co proto máme udělat? Kde to zařídit, jaké dokumenty jsou potřeba? Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jan Roth: „Požádejte notáře, ten jediný může výlučný byt začlenit do SJM. Druhou a levnější možností je nepřevádět byt do SJM, ale do podílového spoluvlastnictví - darem (každý bude vlastnit 1/2). Za tímto účelem kontaktujte advokáta nebo notáře.“

Marcela Kupková: „Dobrý den, máme již několik let uzavřenu notářskou smlouvu o zúžení SJM včetně budoucích přímů a závazků. Zde je tedy uvedeno pokud je třetí straně obsah této smlouvy znám. A z toho pramení můj dotaz. Jakým způsobem se mohu bránit proti neuváženým úvěrům mého manžela (manželství stále trvá)? V případě že on tuto skutečnost sám při uzavírání úvěru neuvede. Existuje nějaký registr do kterého jsou povinní instituce poskytující úvěry nahlížet, kde by zjistili že máme zúžené SJM. Kam bych tuto skutečnost mohla nechat zanést, případně jiný způsob jak toto ošetřit. Je přece nemožné obesílat veškeré bankovní a hlavně nebankovní společnosti poskytující úvěry dopředu. Děkuji za odpověď Marcela Kupková“

JUDr. Jan Roth: „Dobrý den, o zúžení SJM musí manžel informovat již při podpisu úvěrové smlouvy. Žádné registry neexistují. Výhodnějším řešením je požádat o zúžení SJM soud.“

Tereza: „Dobrý den , lze rozdělit SJM včetně dluhů ? Jak je to s dluhy z podnikání a SJM při rozvodu ? Děkuji T.“

JUDr. Jan Roth: „Ano, SJM rozdělit lze včetně dluhů, které vzniknou v budoucnu. Těch existujících, se to netýká.“

LolaMIshella: „Dobrý den, mam dotaz. V červnu planujeme s partnerem svatbu. Rodice z prodeje nemovitosti mi venovali financni odmenu, kterou ulozili na vkladni knizku, jeste vsak neni castka neni zapsana na vkladni knizce.Pokud si ji necham zapsat nyni, nabyva tato castka ve spolecne jmeni manzelu i presto, ze nejsme jeste manzele? Jeste jedna otazka: pritel nesouhlasi s predmanzelskou smlouvou, jak postupovat abych byla chráněná před připadnými financnimi problemy v budoucnu. Dekuji za odpoved.“

JUDr. Jan Roth: „Pokud budou peníze připsány před svatbou, jsou Vaše a manžel nemá na podíl nárok. Za manžellství Vám je je mohou rodiče darovat - doporučil bych jednoduchou smlouvu. I v tomto případě budou peníze pouze Vaše.“

Veronika: „Co všechno spadá do SJM? Než jsem se vdala vlastnila jsem několik nemovitostí. Jsou stále "moje" nebo mohou spadat do SJM?“

JUDr. Jan Roth: „OC jste získala před svatbou do SJM nepatří, ale můžete je tam zahrnout.“

Blanka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jak by to při rozvodu bylo s domem, který manžel dostal od rodičů jako dar. Ale v té době jsme již byli manželé a dům jsme společně zrekonstruovali (přístavba, výměna oken, zateplení atd.) Děkuji A přeji hezký den.“

JUDr. Jan Roth: „Budete mít nárok na 1/2 investic, které jste do domu za trvání manželství vložili.“

alena: „Dobrý den,manžel během manželství pomalu ale jistě si bez méhob vědomí nabral půjčky cca 7OOtisíc kc nyní si ty drobné půjčky přefinancoval do jedné velké .Před přefinancováním jsem nevydržela a došlo právě k zůžení společného SJM.Mám dům a hypotéku pořízený ještě před manželstvím ,pokud by manžel neplatil svůj dluh a nemá žádný majetek mám se obávat o střechu nad hlavou,nebo i rozděllení SJM mě kryje?Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Majetek získaný před manželstvím dluhy manžela neohrozí. Ohledně majetku, který jste ze SJM vyčlenili je podstatné, zda jste SJM rozdělili rozsudkem nebo notářským zápisem.“

Ivana: „Ještě bych měla dotaz. Manžel má byt, v kterém žijeme. Je lepší ho dát do společného majetku manželů, nebo raději ne? Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Záleží, co od toho čekáte. Začlenění bytu manžela do SJM je pro Vás výhodné, ale v případě rozvodu Vás bude muset manžel tzv. "vyplatit". V případě Vašich dluhů bude byt postižen exekucí.“

jana: „Dobrý den, chtěla bych zúžit SJM notářským zápisem, manžel souhlasí, chci udělat refinanc úvěru nemovitosti kterou jsem koupila ještě před manželstvím a banka požaduje manželův podpis i když ručitele nepotřebuji. Manžel podepsat nechce, raději souhlasí s zúž.SJM. Je vůbec nemovitost naším SJM když jsem ji získala před uzav.manž., může banka podpis manžela požadovat? Děkuji J.“

JUDr. Jan Roth: „Pokud jste koupila před manželstvím, byt do SJM nespadá. Banka chce spolupodpis právě proto, že nem,áte zúžené SJM. Dohodněte se Bankou, zda jí místo spolupodpisu manžela bude postačovat zúžení SJM notářským zápisem. To by mělo stačit.“

Marta: „Dobrý den, chtěla bych požádat o rozvod, máme společný majetek - rod.dům, do jehož stavby investovali peníze i moji rodičové, cca 1mil.Kč. Pozemek, na kterém stojí, mi byl z jejich strany darován, ale já v dobřé víře (podotýkám i na ,,rozkaz" stavebního úřadu)jsem jej před zahájením stavby rozdělila na poloviny mezi sebe a manžela, rozhodně bych jej chtěla zpět. Manžel si nyní zakoupil automobil na úvěr, s jehož koupí jsem nesouhlasila a ráda mu jej při rozvodu zanechám. Problém je, zda bude schopen ho splácet, nerada bych, aby šli po mně exekutoři.Jaká je pravděpodobnost, že bych za jeho dluhy nebyla zodpovědná, a že dům i s pozemkem zůstal mně (pravděpodobně bych jej musela vyplatit - na mé jméno máme dva úvěry, které bych byla schopna splácet sama). Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Nejlepší by byla dohodo o vypořádání SJM v rámci rozvodu. Jde o tzv. "dohodnutý rozvod". kdy si s manželem dohodnete, jaké majetky si který z Vás nechá. Manžel může sice převzít závazek z leasingu na auto, ale pokud platit nebude, takováto dohoda pro leasingovou společnost bezpředmětná, může chtít doplatek i po Vás a vy budete následně zaplacené chtít po manželovi. Z této leasingové smlouvy se ale 100% "vyvlíknout" nemůžete.“

Anna: „Dobrý den, dostala jsem od rodičů peníze, které jsme s manželem použili s manželem na nákup nemovitosti, dále za tyto peníze nakupujeme pozemky. Nemáme manželskou smlouvu, jelikož před 20 lety nás to ani nenapadlo a ani to nebylo obvyklé. Nyní bychom rádi udělali nějakouo smlouvu nebo dohodu o případném dělění majetku, jaké máme možnosti a kolik taková smlouva stojí?“

JUDr. Jan Roth: „Buď nakupujte nemovitosti rovnou do výlučného majetku jednoho z manželů - manžel již ve smlouvě prohlásí, že tento majetek nabýváte do svého výlučného majetku. Varianta 2 je rozdělit notářským zápisem cca 6.000,- Kč“

Tereza: „Děkuji Vám za odpověď. Poprosím ještě - Je tedy možné, pokud už manžel dluhy z podnikání má, mohu se já nějak ochránit , např.rozvodem a vypořádání SJM ? Děkuji T.“

JUDr. Jan Roth: „Proti již existujícím dluhům se 100% ochránit nelze. Obraťte se na advokáta a požádejte soud zúžení SJM.“

Jana: „Prokázání poskytnutí informace o rozdělení SJM Dobrý den, s manželem jsme 1.10.2007 uzavřeli dohodu o rozdělení SJM. za dva měsíce 1.12.2007 jsme měli svatbu. Manžel i já jsme podnikali, v roce 2011 jsme se rozvedli. Letos jsem zjistila na výpisu z katastru nemovitostí "exekuční záraz" na můj byt (byt byl mnou nabytý před manželstvím v roce 2006 jako členský podíl v družstvu, v roce 2009- doplacena anuita, prokazatelně z mého účtu). V předchozích letech, pokud jsem byla upozorněna telefonicky na manželovo dluh, vždy jsem se o rozdělení SJM zmínila. Exekutor odmítá vymazat dluh z katastru- 1) povazuje nabytí nemovitosti až zaplacením anuity 2) nepovažuje za průkazné moje tvrzení o upozornění na rozdělení SJM. Věc je na mrtvém bodě. neřeší se. zápis trvá. Mám sama možnost podat žádost o rozhodnutí na soud? děkuji .“

JUDr. Jan Roth: „Postoj exekutora jistý racionální základ má - nemovitost jste skutečně získala až doplacením anuity. Jiná věc ovšem je, jakým způsobem jste měli zúžení SJM. Z toho co píšete dovozuji, že bude potřeba podat návrh na vyloučení tohoto bytu z exekuce. Doporučuji kontaktovat advokáta a s ním věc projednat. Bez prostudování dokumentů se tuto otázku těžko kvalifikovaně odpoví.“

Ivana: „Proč to pro manžela není výhodné? A poradíte mi prosím, co je k tomu potřeba a kde se vše vyřídí? Stačí zajít na katastr nemovitostí? Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Manžel Vám fakticvky daruje 1/2 svého majetku. Pokud s tím manžel souhlasí, doporučuji kontaktovat advokáta v místě Vašeho bydliště. Na katastr zajít netačí.“

Jarka: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda je možné provést zúžení majetku v konkrétním případě: Chceme si s manželem kvůli dědictví našich dětí, které máme každý z jiného manželství, rozdělit rodinný dům. Lze to učinit jen písemně uzavřenou smlouvou s ověřenými podpisy, kterou podáme přímo na katastrální úřad, nebo musíme postupovat přes notáře? Díky za odpověď.“

JUDr. Jan Roth: „Záleží, jestli máte dům v SJM. Pokud ho v SJM máte, musíte kontaktovat notáře.“

Květoslava Severová: „Vážený pane doktore, chtěla bych se zeptat jak je to ohledně rozdělení majetku během manželství v případě, když se můj manžel v roce 2002 dostal do konkursu a vyhlásil úpadek, kde se tehdy celá záležitost vyřešila v rámci našeho SJM, přišli jsme o všechno. Už tehdy jsem sepsala se správcem konkurzní podstaty dohodu o vypořádání vzájemných majetkových vztahů, která byla předána ke schválení k soudu který konkurs na manžela vyhlásil. Bylo mi řečeno, že právní úprava byla toho času taková, že má úpadek stejný účinek jako vypořádání SJM při rozvodu a defacto SJM tímto zaniká. V roce 2007 jsem čelila žalobě společně s manželem, údajně prý proto, že pohledávka vznikla už dávno před konkursem a věřitel se ke konkursu nepřihlásil protože byla celá věc 8 let u místího soudu. Tento spor jsem prohrála, ovšem donutila jsem manžela před notářem sepsat dohodu o zúžení SJM (2007). Nyní mi přišel exekuční příkaz a byl mi obstaven můj osobní účet z exekutorskému titulu z roku 2010 a pohledávka vznikla v roce 2008. Chci se zeptat, jaké jsou moje možnosti na obranu mých práv. V exekučním příkazu je uvedeno že proti němu neni přípustný opravný prostředek. Přitom mi nebylo posláno ani usnesení o nařízení exekuce z roku 2010. To zda oprávněný z exekuce mohl vědět o našem zúžení SJM jsem nemohla žádným způsobem ovlivnit. Za Vaši odpověď a čas velice děkuji. S pozdravem K.Severová“

JUDr. Jan Roth: „Vypořádání SJM notářským zápisem je vůči věřitelům účinné pouze v případě, že o zúžení SJM vědeli při uzavírání smlouvy s manželem. Pokud o tomto zúžení nevěděl, vztahují se dluhy i na Vás.“

Michaela: „Prosím ještě o odpověď u jednoho dotazu: pritel nesouhlasi s predmanzelskou smlouvou, jak postupovat abych byla chráněná před připadnými dluhy v budoucnu ( přítel podniká ). Dekuji za odpoved.“

JUDr. Jan Roth: „Pokud má živnostenský list, požádejte hned po svatbě soud o zúžení SJM. Pokud ale přítel nechce podepsat dohodu nyní, tak si ho takovouto žalobou příliš nenakloníte. Pokud tímto způsobem SJM nezúžíte, budou se dlughy vztahovat i na Vás.“

Sofie: „Dobrý den. Potřebuji radu. Přítel se rozvádí se svojí manželkou. Před manželstvím si koupil RD, který opravuje a opravoval i za dobu vzniklého manželství. Nyní manželka začala s tím, že chce polovinu ceny z domu. Má na RD hypotéku ,kterou platí sám. Ona na domě jen velmi málo pracovala. Má manželka nárok na polovinu ceny domu??? Děkuji za Vaši odpověď.“

JUDr. Jan Roth: „Na 1/2 veny domu právo není. Má právo na 1/2 investic - oprav a na 1/2 hypotéky, pokud byla placena za společných peněz.“

Nikol: „Dobrý den pane doktore, chtěla bych se zeptat na jendu věc. Manžel má z prvního manželství dvě děti. Já mám ve svém vlastnictví dům, ve kterém oba bydlíme a manžel má na tento dům hypotéku. Bývalá manželova žena tvrdí, že při našem rozvodu nebo manželově smrti bude polovina domu jeho a tím ji dostanou jeho děti. Je to pravda, Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Pokud je část domu psána na manžela, pravda to je. Pokud na něj psána není, pak záleží, který z Vás zemže 1. Pokud Vy, tak po Vás zdědí dům manžel a po něm děti. Pokud zemře první on, právo na dědictví nevznikne.“

Staňa: „Dobrý den.Manžel si chce vzít pujčku a ja s ní nesouhlasim.Obávam se,že ji pak nesplatí,protože moc pije.Můžu sepsat SJM ohledně pujček,plánujeme rozvod a ja nechci splácet jeho dluhy.Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Buď podejte žalobů na zúžení SJM ještě, než manžel smlouvu podepíše nebo se rozveďte a ať si manžel vezme půjčku poté. Dohodnutý rozvod bude trvat cca 4 měsíce. Pokud si manžel vezme půjčku proti Vaší vůli, budete mít v případě nesplácení velmi omezené šance obrany. Současným dluhům se ale nevyhnete.“

Jana: „Dobrý den,Mám na Vás dotaz.Přítel se rozvádí se svou ženou,společně mají dvě děti,my máme společné jedno dítě. Jěště během jejich trvajícího manželství(běží rozvodové řízení) jsme byli nuceni koupit nemovitost na hypotéku,kterou jsem na sebe vzala jen já. Jak je to prosím s dědickými právy jeho dětí na tuto nemovitost? S tím,že třeba za 10 let má přeci i partner nárok na tento domek,pokud sdílíme společné bydlení a i se společně podílíme na nákladech,tudíž i na hypotéce?Děkuji za odpověď“

JUDr. Jan Roth: „Pokud je dům psán na Vás, tak v případě smrti manžela právo na dědictví dětem nevznikne, a to za předpokladu, že manžel zemře první. Pokud zemřete první Vy, bude po Vás dědit manžel a poněm jeho děti.“

Lenka: „Dobrý den, jsem členkou bytového družstva a vlastním členský podíl, který odpovídá bytu, ve kterém bydlím. Před pár měsíci jsem se vdala. Časem se bude byt převádět do osobního vlastnictví. Ráda bych věděla, zda při převodu bytu do OV budu majitelkou pouze já, jelikož jsem byla před svatbou členkou družstva nebo bude byt již patřit do SJM. Dále by mě zajímalo, zda by bylo případně možné nyní zúžit SJM, aby při budoucím převodu do OV přešel byt pouze na mě. Děkuji“

JUDr. Jan Roth: „Bude to majetek, který získáte za trvání manželství a bude patřit do SJM. Řešením je to, aby byl manžel byl účastníkem smlouvy s BD či "na zvláštním papíru" podpesal prohlášení, že jste doplatek anutity uhradila ze svých výlučných peněz a byt tak nespadá do SJM. Notáře ani nebudete potřebovat.“

Anežka: „Bydlíme s manželem v domě, který je jednou polovinou v jeho vlastnictví a druhá polovina patří jeho bratrovi. Brali jsme si již jako manželé hypotéku a zrekonstruovali dům.Hypotéka se platí z mého účtu.Sice manželství prospívá,ale obávám se do budoucna,kdyby náhodou došlo k nějaké situaci a musela bych z domu odejít,je možné nějak tuto situaci ošetřit zúženým SJM?“

JUDr. Jan Roth: „naopak si SJM rozšiřte o manželovu část domu nebo na sebe nechte část domu převést“