Chat

Partnerské vztahy - počítač, internet a komunikace v rodině

Mgr. Irena Beranová

Záznam chatu z pondělí 21. ledna 2013

Enter: „Co zablokování nevhodných stránek pro malé?“

Mgr. Irena Beranová: „Určitě je na místě pro malé uživatele nastavit nějaký filtr.“

Enter: „Internet, počítač - dobrý sluha, ale zlý pán i v rodině?“

Mgr. Irena Beranová: „V otázce je vlastně obsažena i odpověď- internet je velmi dobrý sluha, ale v případě, že se stane pánem našeho času atd., je zlým pánem.“

Enter: „Jsou dnes ještě rodiny bez internetu či dokonce bez PC?“

Mgr. Irena Beranová: „Určitě ano, ale většinou je to již cílené ze strany rodičů.“

Kelhen test: „V čem mohou pomoci - internet a počítač v komunikaci v rodině?“

Mgr. Irena Beranová: „Je velmi důležité zdůraznit i pozitivní roli počítače a internetu, ale nikdy by neměl nahradit komunikaci v rodině. Své místo má ve chvíli, kdy například děti studují v zahraničí apod.“

Ondřej Černý: „Kolik času by jste doporučila, aby trávili děti u PC v 5ti letech?“

Mgr. Irena Beranová: „Obecně se mluví o tom, že nejde ani tak o čistý čas strávený u počítače, ale jak vše probíhá. U takto starého dítěte je třeba mít přehled o všem, co dítě dělá, nejlépe společně si zahrát, okouknout, jak dítě dělá pokroky, mluvit o hře či programu apod. Ale určitě by čas u počítače neměl zabírat největší díl volného času. Vedle je třeba podporovat i jiné aktivity, výlety, hry atd. Pokud bych měla říci u pětiletého dítěte, pokud hraje hru- tak cca do půl hodiny; při sledování pohádky to samozřejjmě může být více.“

Petra Chalupová: „Od kdy je vhodné "pouštět" dítě k počítači? Záleží to plně na rodičích nebo je daná nějaká hranice. Nemám na mysli teď jen internet. Děkuji“

Mgr. Irena Beranová: „Věková hranice není daná. Dokonce existují výukové prográmky pro děti od šesti měsíců. ALE VŽDY ZÁLEŽÍ OPRAVDU SPÍŠE NA RODIČÍCH.Nejprve dítě jen posadit na klín, aby okouklo počítač, vidělo myš apod. Postupně mu dovolit pustit například pohádku apod.Také se orientovat dle vás-rodičů. Pokud je to pro vás nepřirozené, tak klidně kontakt s počítačem oddálit. Přirozenou cestou dítě počítač objeví v předškolním věku či vstupem do školy.“

Renáta Štůsková: „Má 15letá dcera prosedí celé odpoledne na pc na soc.sítí. s kamarádkami. Nedá si říct, kdy jí pc vezmu, je uražená a nebaví se.Jak se mám k ní chovat, myslí si, je v právu. Mě to drásá akorát nervy, ale ustupovat ji nechci,děkuji moc.“

Mgr. Irena Beranová: „U takto staré dívky by bylo dobré, kdyby část své komunikace s kamarádkami realizovala přímo- setkávaly se, chodily někam ven či posedět. Ale částečně je třeba jí ponechat možnost sdílet přes počítač. Určitě by bylo vhodné z vaší pozice jao rodiče požádat ji a společně vymyslet jasná pravidla, čas strávený u počítače apod. Současně stanovit i konkrétní postihy, když pravidla poruší. Můžete sepsat třeba i společnou smlouvu, podepsat ji. V případě velké bezradnosti není vůbec na škodu vyhledat odbornou pomoc. Stále je dobré podobné věci řešit včas, než-li hledat pomoc již když je zle.“

Anet: „Můj manžel často sedí u pc, hraje i online hry. Nyní čekáme rodinu a mám obavy, aby se nestal vzorem pro dítě, které by pak u pc sedělo stejně jako on. Prosím o radu.“

Mgr. Irena Beranová: „Je určitě velmi důležité, jak se chováme my jako rodiče, pro dítě jsme vzorem, dítě se dle nás učí komunikovat, řešit potíže apod. Bylo by dobré si o všem již nyní s partnerem promluvit, stanovit si čas, kdy bude na počítači a kdy budete spolu, mluvit o tom, co vás čeká, o svých představách, pocitech atd. Udělat změnu již před narozením miminka.“

Lenka: „Dobry den , nase trileta holcicka si rada zahraje hry na tabletu sama ho umi jiz ovladat kouka i na pohadky vydrzi u toho tak hodinu nekdy i dve je to spatne dekuji za odpoved Lenka“

Mgr. Irena Beranová: „Není špatně, že holčička umí ovládat tablet. Důležité je, aby po celou dobu nebyla s tabletem sama, účastnit se jejích her, dbát na výběr aktivit v počítači a současně ji zabavovat i jinými činnostmi. Je pravda, že dvě hodiny hraní u takto starého dítěte je dost. Určitě by bylo dobré dělat i přestávky- půl hodinu a následně také půl hodinu, mezitím jít ven, spolu něco vytvořit apod.“

Jitka: „Jak poznat, zda je 13 leté dítě závislé na PC ?“

Mgr. Irena Beranová: „Tráví u něho více času, než u jiných aktivit, nedokáže bez počítačedobře fungovat- bez něj je nesvůj, neužije si jiné činnosti, lže o čase stráveném u počítače, tajně si ho zapíná atd. Je velmi tenká hranice mezi využíváním počítače v dobrém- nadměrném nadužívání a závislostí. Je i na místě vyhledat odbornou psychologickou pomoc- nezávislý člověk, který zjistí, jak na tom dítě je, jak přemýšlí apod.“

veronika: „mam dvouleteho syna a chce na pocitaci poslouchat pisinicky a koukat na pohadky“

Mgr. Irena Beranová: „To není problém. Je důležité pohlídat čas a jiné aktivity.“

Jiřina: „Dobrý den. Můj 14 letý syn se občas dívá na svém počítači na nějaký pornografický materiál. Mám mu to zakazovat nebo je to v tomto věku už jen jeho věc? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Irena Beranová: „Určitě to není jen jeho věc. Je pravda, že děti jsou zvědavé, v tomto věku chlapci obzvlášť ohledně sexuálních témat. Nemůžete se asi vyhnout tomu, že se k podobným materiálům dostane, ale je důležité o tom s ním mluvit, mluvit o možných rizicích atd. Aby věděl, co s sebou nese brouzdání po podobných stránkách, možné důsledky v oblasti trestně právní, například i vůči vám jako rodičům- majitelům techniky apod.“

Pavla: „Dobrý den,můj syn je často na počítači,ale nemyslím si,že je na něm nějak závislý.Zajímavé je ,že nehraje hry jako ostatní hry,dívá se na mapy a plánuje výlety s babičkou,taky často vyhledává různá informace.Myslíte si,že je to dobrý stav k PC ?Nevím jak dlouho ho tam můžu nechat.Děkuji“

Mgr. Irena Beranová: „To je opravdu dobrý způsob využití techniky. Ale i tak se popisuje závislost nejen na hraní her, ale i o nadměrném sbírání informací. Ale nemyslím si, že by to byl případ vašeho syna. Pokud má hledání informací jasný cíl a pak se i cesty a výlety realizují, nevidím v tom problém.Ten samotný čas bych v kuse viděla cca do dvou hodin, raději s přestávkami.“

Radka: „Dobrý den,mám dva syny 10 a 14roku.ve škole se učí velmi dobře,ale chtějí trávit více času u počítače i ve všední dny a nevím jestli je to správně.Nerada bych aby se zhoršil jejich prospěch.Jaká doba by byla optimální jakou by měli u počítače trávit?“

Mgr. Irena Beranová: „Počítač v tomto věku opravdu získává i další roli- výukově i sociálně. Ale přesto bych striktně stanovila kdy a kolik času, aby si vše mohli kontrolovat i oni a i vy, sdělit i kamarádům, kdy jsou připojeni apod. Myslím, že není nutností být připojený denně, pokud navštěvují školu, mají i jiné aktivity a kamarády.“

Martina C.: „Dobrý den, s manželem jsme již 14 let, ale komunikace mezi námi vázne, nevím jak to mám napravit. Manžel, když bych chtěla něco řešit, tak nemá čas. Máme dvě děti i tam vázne komunikace že strany manžela, ptž podniká, tak je velmi zaneprázdněný. A potřebovala bych u dcery posílit sebevědomí, je v páté třídě, možná, že něco dělám já špatně. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Irena Beranová: „Asi by bylo dobré začít řešit partnerský vztah, klidně vyhledat pomoc (partnerská terapie, mediace, koučování), co bude pro vás pro oba příjemnější. Na zbytek nedokáži odpovědět, musela bych mít více informací.“

Jana, Pardubice: „Mám 14 letou dceru, která hraje celé odpoledne hry, když ji řeknu, ať končí je uražená,mu sím ji to několikrát opakovat. Pak si řekne, že hrát nebude a pustí si jen písničky. Za chvíli zjistím, že chatuje s kamarádkami. Co s tím ?“

Mgr. Irena Beranová: „To je již situace, kdy domluva s dítětem nefunguje. Bylo by dobré si společně sednout, dát jí jasně najevo, že vám tento způsob fungování nevyhovuje, a hledat jiné možnosti uspořádání času, společně tráveného času apod. Stanovit i postihy při nedodržování společně domluvených pravidel. V případě potřeby mít počítač u sebe a předávat jen na domluvenou dobu apod.“

Jirka: „Dobrý den, děti máme zatím malé (3 a 0,3). Vzhledem k mému zaměstnání se blízkému soužití s počítači nejspíše nevyhnou a nemám s tím problém. Co mi vyloženě vadí, to jsou akční hry - jejich reálnost je, i přes chytré výmluvy tvůrců, mnohdy až zarážející. Určitě bych své děti od tohoto "fenoménu" rád zcela odstínil, nicméně jsem realista. Máte nějaké doporučení co s tím? Dovedu si představit, že ve 12ti letech bude syn pouštět moje poučky o špatnosti střílení po lidech, byť virtuálním, jedním uchem tam a druhým ven. Díky, hezký den.“

Mgr. Irena Beranová: „Myslím, že už váš nynější přístup a postoje jsou důležité, aby je právě dítě odmala slyšelo. V určitém věku je dobré i dítěti ukázat, pokud se ptá a zajímá, jaké hry existují, mluvit o tom, proč se vám ta a ta nelíbí, co na ní. Lépe je opravdu jít spíše cestou informovanosti, aby se dítě nebálo kdykoli přijít a zeptat se. Od určitého věku už se zčásti musíte spoléhat i na dobrý vkus dítěte, na vaše dosavadní působení, které určitě v dítěti zanechává i stopy v dobrém.“

Hana: „Dobry den, me dcerce je 21 mesicu, kazdy den vyzaduje tablet, kdyz jsem spolu samy doma, tak ji delam jiny program, ale prijde vecer tatka a mala ho vita slovy ,, tata iPad,, chvilku si s ni na tabletu hraje a pak jde s pohadkou spat, minuly tyden se v noci 2xsama vzbudila, vylezla z postele a nasla tablet, ja ji nasla pod stolem, jak si sama pousti Krtecka, je uz to zavislost?“

Mgr. Irena Beranová: „U takto malé holčičky bych nemluvila ještě o závislosti. Spíš není dobré, že má tatínka spojeného pouze s počítačem a s aktivitami na něm.“

Bohdana: „Dobrý den, prosím Vás, mám dvě dcery 14,16 let, které okamžitě, když se vrátí ze školy zapínají PC a jsou nepřetržitě na fcb až do večera. Když se ptám, co tam pořád dělají, odpovídají, že shání úkoly nebo se radí s kamarády na jejich vypracování......Zdá se mi to nemožné, aby několik hodin diskutovaly pouze o škole, ale je mi hloupé číst jejich zprávy. Večer jdou spát a vlastně si ani víceméně nepopovídáme. O víkendech je to trošku lepší...snažím se je zapřáhnout do domácích prací....Myslíte, že mám zjišťovat, co přesně na tom fcb dělají? Žádné hry ani jiné brouzdání na netu je neláká.Děkuji.“

Mgr. Irena Beranová: „Určitě tušíte dobře, že není nutné být kvůli škole stále na počítači. Na vašem místě bych opravdu zkusila zjistit, co řeší apod. Nejdříve bych je osobně požádala,ať mi ukáží, co celou dobu dělají a diskutují, třeba i s nimi strávit jeden večer. Pak bych se snažila společně s nimi najít způsob, jak to dělat jinak. Klidně zavést společné večery u čaje od šesti do sedmi večer ve všední den (nebo třeba půlhodinku, třeba v určité dny...) apod., dle vašich možností. Postupně , hned to nepůjde hladce, nebude třeba o čem mluvit, ale pokud vydržíte, je šance, že se situace bude lepšit.“

Jitka Hrušová: „Jak dlouho nechat trávit na PC 14-letou dceru při hraní her a komunikace na soc.sitích ?“

Mgr. Irena Beranová: „Na to je velmi těžká odpověď. Jasně bych rozlišila hraní her, udržovala informovanost v rodině, co právě dcera hraje, zajímat se o výsledky, třeba se i zapojit. V případě sociáních sítí je to problém. Ale předem bych asi dala jasný čas, který bude vědět dcera i vy jako rodiče i kamarádi, kdy bude online. Pak pouze návštěva, setkání, schůzka atd.“

Michaela Š.: „dobrý den, mám 20 měsíčního syna a manžel koupil ipad. Malému jsme stáhli několik programů, na kterých se učí barvy, zvířátka a různé věci. Je špatné, když už tak malé dítě u tohoto zařízení tráví 2x denně cca půl hodiny? Hodně ho to baví, ale nevím, jestli není moc brzy. Děkuji za odpověď“

Mgr. Irena Beranová: „Myslím, že pokud budete dodržovat přibližně psaný čas s přestávkami a řídit výběr aktivit na počítači a vedle toho budete podporovat i jiné aktivity a hry, procházky atd., nevidím v tom problém.“

Líba: „Dobrý den, zaujala mě Vaše poznámka o tom, že je špatné znamení, když děti při různých aktivitách, např. při hraní venku, bruslení, sáňkování.....si to neužívají,neboť jejich myšlenky jsou zaměřené na počítače, které na ně čekají doma. Prožívám toto se svými sedmiletými dvojčaty, ale ve vztahu k televizi - pohádkám. Prakticky bojujeme o každou chvilku venku, hraní apod., neboť neustále slyším, že když budeme dělat toto, nestihnou už pohádku. Je pravda, že se toto zhoršilo v září s nástupem do školy, kdy je denní režim více plný a nemají tolik volného času pro hry. Můžete mi poradit, prosím, co s tím? Velice Vám děkuji, Líba.“

Mgr. Irena Beranová: „Nástup do školy je velkým zlomem v životě dětí, někdy to není tolik zjevné, projevuje se to právě nervozitou, odsekáváním rodičům apod. Život dětí tak dostává jiný a jasný režim. Proto bych v rámci tohoto režimu omezila i přístup k televizi, počítači. Jasně stanovit pravidla, že do určité hodiny se tv nezapne, kdy se zapne a co se bude pouštět konkrétně, aby to mělo svůj smysl a hlídat i čas. Pohádka nemusí být splněným požadavkem každý den. Běžně můžeme pustit krátkou pohádku místo večerníčku, ale velkou pohádku bych pustila jen v určitý den, kdy nám i dětem to dovolí čas, klidně se podívat s nimi.“

Jana, Pardubice: „Děkuji za vaši předešlou odpověď. ještě je zeptám, jak jste psala, že domluva již neplatí. Je to moje vina, co jsem udělala špatně ? Dcera je převážně zavřená v pokoji, moc trávit času s námi nechce, někdy je v pohodě a fajn, ale převyšují vvýkyvy nálad. Patří to k pubertě nebo mám vyhledat odbornou pomoc ?“

Mgr. Irena Beranová: „V tuto chvíli bych opravdu asi vyhledala odbornou pomoc, konzultaci. Pokud se snažíte s dcerou mluvit, ale ona příliš nereaguje, nic moc se nedozvíte, je to problém. Je pavda, že v tomto věku mohou být výkyvy nálad výrazné.Ale dejte na svoji rodičovskou intuici a pokud máte již pocit, že vaše fungování společné není v pořádku,že je potřeba něco změnit, dělat jinak, určitě vyhledejte pomoc.“

PAVLA: „Dobrý den,s manželem jsme spolu 15 let,máme dvě děti 14 a 1,5 roku.Manžel je velký samotář,nemá tak velkou potřebu být s námi,je podnikatel,od rána od 6 hod do večera není,doma.Najde si volný časpro posilovnu,saunu,tam je i tři hodiny.Doma škemráme at příjde aspon v 17-18 hod.Se synem 14,let není vůbec,s malou hodku az dvě za 2 dny.Často se hádáme ,například včera,jeden den v týdnu jsem chtěla at je s nami.Jak mala usnula tek rikal ze skoci do posilovny nez se vzbudi.Měl přijit v 15 hodin,došel v půl 5,ani slovo omluvy.Sebral se po mojich vyčitkach a šel na firmu.Zjistila jsem na jaře že mi zahýbá,tvrdí že si jen povídají....jezdil za ní na Slovensko.Neumím to pořád udýchat.Zapomenout.Tvrdí že to skončilo,v květnu,na vánoce mu zase napsala a volala,říká ze on s ni nekomunikuje.Nemůžu mu věřit.Mám ho ale pořad ráda,jen nevím jestli se netrápím a nenamlouvám si něco.Když byly synovy 4 roky jel do Ameriky,byl tam 6 let v kuse.Čekali jsme,nikoho jsem neměla a doufala jsem že budeme v pohodě.Klapalo nám to skvěle jak se vrátil,dokud nezačal podnikat,finančně nezavisly.Do poradny ho nedostanu.Jsem podrážděná,vychova dětí je jen na mě,on se stara o peníze.Já nemám absolutně žadné volno pro sebe,ale ani o to nestojim,jen chci mít manžela doma a věnovat se dětem.Začínám přemyšlet o rozchodu,ale neumím si to představit.Jestli nejsem jen sobecká.Děkuji“

Mgr. Irena Beranová: „Je toho mnoho, co máte v sobě. Bylo by dobré vyhledat pomoc (psychologa), mluvit o sobě, dovolit si to, o svých pocitech, probrat vše s někým nezávislým. Udělat si ve všem i v sobě pořádek, ujasnit si, co chcete a co nechcete atd. Určitě se nebojte někoho vyhledat.“