Chat

Test zmrzlin

Ing. Jana Pospíšilová

Záznam chatu ze středy 20. června 2012

Kelen: „Stává se, že jsou zmrzliny nevhodně převáženy nebo nevhodně ukládány do mrazáků?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Ano, tyto nedostatky se objevují poměrně často. Takové nevhodné zacházení má pak vliv hlavně na jakost zmrzlin.“

Kelen: „Největší nedostatky zmrzlin jsou jaké konkrétně?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Nejčastější nedostatky souvisí s nesprávným skladováním a zacházením se zmrzlinami vůbec: poškozené obaly, roztátí a znovuzmrazení zmrzlin, deformace, vytvoření ledových krystalů,povolení obsahu - rozměklé zmrzliny. Pak je to nedodržení požadavků na složení zmrzlin, ale to se dá prokázat až laboratorním stanovením.“

Jana Š.: „Dobrý den paní inženýrko, ráda bych znala Váš názor na opětovně zamražované zmrzliny, ať už je rozmražení výrobku způsobeno výpadkem elektřiny či převozem výrobku z obchodu domů. U kterých typů zmrzlin je opětovné zmražení bezproblémové bez vlivu na naše zdraví a hlavně zdraví dětí, anebo naopak je něco přímo zdraví škodlivé ? Děkuji mnohokrát.“

Ing. Jana Pospíšilová: „Opětovné zamražování zmrzůlin není povoleno. Vždy je poškozena jakost zmrzliny a větší riziko kontaminace mikroorganismy - rozmnožení bakterií.“

Katka: „Dobry den, je nejaka zmrzlina vhodna pro 18 mesicni dite? Dekuji za odpoved.“

Ing. Jana Pospíšilová: „Bylo by lepší poradit se s lékařem, ale obecně bych doporučila zmrzliny balené, ovocné, tvarohové. Nedoporučují se příliš zmrzliny sa rostlinným tukem z důvodu obsahu nasycených tuků.“

Kelen: „Co zmrzlina ze zmrzlinář. vozíků a zmrzlina přivážená auty - kdysi Family Frost - přímo spotřebiteli?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Zmrzlinu z vozíků považuji za nejvíce rizikovou z pohledu dodržování hygienických požadavků. Zmrzliny Family Frost jsou zhruba stejně bezpečné jako ty z obchodů.“

Kelen: „Co je v ČR v pořádku ohledně zmrzlin?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Zejména průmyslově vyráběné zmrzliny jsou bezpečné, SZPI provádí rozbory a nebezpečné baktérie ve zmrzlinách nebyly za poslední období zjištěny.“

Kelen: „Jak je nejlépe konzumovat zmrzlinu - z papíru, plastu, kornoutku, který se dá jíst?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Bezpečnější po stránce hygienické je konzumace zmrzlin balených v nepoškozených a čistých obalech, které se samy nekonzumují. Ale spíše záleží na výběru zákazníka. Při prodeji nebalených zmrzlin do kornoutků si určitě všimnout, jak jsou zajištěny hygienické požadavky, kornoutky musí být chráněné před vnějšími vlivy, obsluha kornoutky nesmí brát přímo do rukou.“

Jana Kamarádová: „Dobrý den, můžete mi doporučit zaručeně bezlepkovou zmrzlinu, popř. mě odkázat na jiný zdroj. Mnozí prodejci tuto informaci neznají.“

Ing. Jana Pospíšilová: „V obchodech je hodně bezlepkových zmrzlin, protože zmrzlina je obvykle přirozeně bezlepkový produkt. Všímejte si informací na obalu, na obalu by měla být uvedena informace "BEZ LEPKU", výrobce pak zodpovídá za obsah lepku ve zmrzlině. Bezlepkové zmrzliny má ve své nabídce například český výrobce NOWACO a SZPI tuto skutečnost ověřovala.“

Kelen: „Tak jak to dopadlo se zmrzlinami v testu?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Zmrzliny, které byly zkoušeny na přítomnost nebezpečných bakterií dopadly dobře - bakterie způsobující onemocnění z potravin nebyly zjištěny. Byly zjištěny výrobky, u kterých nebylo dodrženo množství alergenních arašídů ve složení. Přítomnost jiných nedovolených látek nebyla v laboratoři prokázána.“

Miloš: „Jsou v česku vyrábené zmrzliny porovnatelné v kvalitě a chuti se zahraničními? Můžete zveřejnit pořadí tří nejlépe hodnocených?“

Ing. Jana Pospíšilová: „České zmrzliny jsou určitě minimálně srovnatelné. Český výrobce musí dodržovat požadavky stanovené českou vyhláškou na složení zmrzlin, které jsou určitou zárukou dodržení předepsané jakosti.“

sonax: „Dopadly v testu lépe zmrzliny domácí provenience nebo zahraniční?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Pokud je zmrzlina nejakostní v důsledku nedodržení podmínek skladování a nešetrného zacházení při distribuci a prodeji, nezáleží na tom, jestli je domácí nebo zahraniční. Z nevyhovujících laboratorních rozborů to byla zmrzlina privátní značky řetězce, vyrobená v zahraničí.“

Eva P.: „Dobrý den, zjišťovali jste kvalitu polských a německých zmrzlin a nanuků, které se prodávají např. v Lidlu? Na základě informací z médií, jak "kvalitní" jsou často potraviny z Polska, jsem přestala kupovat i jejich zmrzliny.“

Ing. Jana Pospíšilová: „Ano, i zmrzliny z LIDLU, vyrobené v Polsku, byly odebrány do laboratoře. Přítomnost nedovolených látek v laboratoři prokázána nebyla. I tady by bylo dobré připomenout, že řada informací, které chceme o zmrzlině vědět a poví nám hodně o její kvalitě, se dočteme na obalu.“

Jitka: „Dobrý den, můžete napsat, které zmrzliny prošly testem nejlépe? Děkuji“

Ing. Jana Pospíšilová: „Bohužel jako státní kontrola nehodnotíme lépe - hůře, ale buď je vše správně nebo je něco špatně. Pokud chcete kvalitní zmrzlinu, kupujte ty, v jejichž složení jsou uvedeny kvalitní suroviny: podle chuti smetana, tvaroh, jogurt, ovoce, čokoláda, pravá vanilka, ořechy ..., nekupujte ty, kde je ovoce nahrazeno aromaty a barvivy, čokoláda tukovými náhražkami a barvivy, místo pravé vanilky je použito jen vanilkové aroma, část ořechů je nahrazena arašídovým olejem apod.“

Gábina R.: „Dobrý den, je někde zveřejněn výsledek testu zmrzlin? Třeba na internetu? Děkuji za odpověď. Rindová G.“

Ing. Jana Pospíšilová: „Výsledky testů zmrzlin SZPI běžně nezveřejňuje. Zveřejňují se především informace o zjištění zdravotně závadných výrobků, případně klamavě označených. Za SZPI můžete informace z oblasti kontroly potravin najít na webových stránkách SZPI. V poslední době se provádělo testování polských zmrzlin k ověření tvrzení, které uvedla některá média, o údajném obsahu nepovolených látek ve zmrzlinách, ale tato informace se u zmrzlin prodávaných u nás naštěstí nepotvrdila.“

Jana: „Dobrý den, podle čeho poznat kvalitní zmrzlinu? Děkuji“

Ing. Jana Pospíšilová: „Zákazník má možnost vyvodit si informace o kvalitě zmrzliny z údajů o složení, které jsou uvedeny na obalu. Tam je vždy uvedeno, o jakou skupinu zmrzliny se jedná a jaké složky obsahuje. U zmrzlin, kde je ve složení na 1. místě uvedena voda moc velkou kvalitu neočekávejte. Pokud se u zmrzliny uvádí, že obsahuje některé složky - např. jahodová, tvarohová ...., musí být uvedeno i množství té určité složky. Když bude u jahod uvedeno třeba 1%, moc "jahodová" zmrzlina nebude. Takže podle toho, jakou zmrzlinu máte ráda, u smetanové hledejte na prvním místě ve složení smetanu, u tvarohové tvaroh, u ovocných zmrzlin a sorbetů ovoce. V ovocných zmrzlinách by mělo být ovoce 10% - 15% podle druhu ovoce, u sorbetů 15% - 25%.“

Luzz: „Dobrý den, je možné, že ještě loni v létě neobsahovaly některé z těch dražších zmrzlinových dortů (nanukáčů) rostliné tuky?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Pokud máte na mysli klasické nanukové dorty v "čtvercových" plastových krabičkách, pokládám to za velmi nepravděpodobné. K přesnější odpovědi by bylo nutné mít více informací. Smetanových a mléčných zmrzlin je v nabídce našich obchodů podstatně méně než těch z rostlinnými tuky.“

sonax: „Šidí se hodně na zmrzlinách - ingredience...?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Je snahou výrobců ty kvalitnější suroviny nahrazovat méně kvalitními -levnějšími. Nejedná se o látky zakázané, použít pro výrobu se můžou, ale na obalu tato skutečnost musí být uvedena, vždycky to tak není.“

sonax: „Jsou nějaká jakostní ocenění - značky na zmrzkách?“

Ing. Jana Pospíšilová: „Několik českých zmrzlin je ohodnoceno českou značkou kvality A KLASA, značku hledejte na obalu. Zmrzliny oceněné touto značkou musí splňovat požadavky na vyšší standard jakosti, který definují a doloží v žádosti o udělení značky. Dodržování stanovených požadavků pak kontrouje SZPI.“