Chat

Optimální hubnutí po porodu

Mgr. Renata Větrovská

Záznam chatu z úterý 12. června 2012

Jana Marešová: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na vhodné cvičení po císařském řezu. Nyní končím šestinedělí a moc chci začít sportovat, je vhodný běh a tenis? A co třeba jumping? Děkuji“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Běh a tenis bych zpočátku nedoporučovala. Lepší je začít s rychlou chůzí a postupně zátěž přidávat. Je dobre se řídit vlastními pocity, jestliže nebudete mít problémy, můžete pomalu z chůze přejít na jogging. Až poté bych zkusila běh či tenis. Samozřejmostí je od začátku cvičit hluboko uložené svaly a svaly pánevního dna - aby tělo zvládlo zátěž spojenou s otřesama. To platí i v případě jumpingu.“

Lenka: „Dobrý den, jaký sport je nejvhodnější po porodu.. slyšela jsem, že při běhání se ztrácí mléko na kojení.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Ihned po porodu bych určitě běhání nedoporučovala. Lepší je začít rychlou chůzí a pak teprve zátěž zvedat na jogging a běh. Jestliže žena je už v kondici a běhá v tzv. aerobní zoně - ve střední intenzitě, nemělo by to mít vliv na množství i kvalitu mléka.“

Lenka Šneiderová: „Dobrý den, mám opačný problém. Tři měsíce po porodu jsem měla ještě o 4 kila méně než před otěhotněním. Nyní je chlapečkovi 10 měsíců, stále 3x denně kojím...Mohla byste mi poradit, jak naopak přibrat. Děkuji Šneiderová“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Ač se to nezdá - také začněte s pohybovou aktivitou - je potřeba zvýšit množství svalové hmoty,která má výrazný podíl na vaší hmotnosti. Co se týká jídelníčku - můžete si přidat ještě jednu svačinku kolem 1000 - 1500 KJ,abyste vyrovnala energetický deficit z kojení.“

Tereza: „Dobrý den, tento týden končím s šestinedělím a už teď jsem sice na své původní váze,ale ráda bych se několika kil ještě zbavila.Je vhodná jízda na kole,cvičení břišního svalstva a chůze na tzv. "běžkách" ?“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Určitě nepospíchejte. Všechny tyto pohybové aktivity jsou vhodné. pozor dávejte na posilování břišního svalstva - přímý břišní sval začněte posilovat minimálně až 3 měsíce po porodu. Důležité jsou šikmé břišní svaly a hluboko uložené břišní svaly.“

Olga: „Dobrý den, jaký je ideální denní příjem KJ pro hubnutí po porodu v případě, že jsem 4 měsíce po porodu a plně kojím? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Je to kolem 8 tisíc KJ. Určitě by příjem neměl klesnout pod 6400 KJ.“

Kateřina: „Dobrý den, poradíte, jakou rychlostí tedy hubnout po porodu? jsem tři týdny po porodu a nahoře mám stále 7 kg. děkuji.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Ideální je 1- 2 kg za měsíc. Ne rychleji.“

Renata Hörstová: „Dobrý den, v těhotenství jsem přibrala 21 kg a nyní jsem 4 měsíce a kousek po porodu a jsem téměř na své váze, kila na víc bych viděla zřejmě jen v prsou, která se mi s laktací hodně zvětšila. Nicméně mi zůstalo hodně povadlé bříško, je nějaký vhodný sport, který je možné dělat při kojení? Četla jsem, že sportovní aktivity mají negativní vliv na laktaci. Co byste mi doporučila. Já sama se cítím dobře, ale manžel si neustále stěžuje, že by chtěl, abych vypadala zase jako předtím.Nikdy jsem nebyla žádná vyzáblice, ale to bříško mi zůstalo hodně. Dále bych se chtěla zeptat, zda rychlé zhubnutí, ač jsem pro to nic nedělala, pouze kojila, může mít negativní vliv na množství mléka? Díky. Přeji krásný den.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Sportovat můžete, jen v určité intenzitě - dobre pro zpevnění v oblasti břišních svalu jsou cviky například z pilates, jogy, cvičení na míči, flowin...při kojení můžete dělat téměř všechny sporty - jen o nízné a střední intenzitě. Rychlá redukce může mít vliv spíše na kvalitu mléka než na množství- kojení je energeticky náročné proto redukujete - důležité je, aby matka přijímala dostatek živin, aby spíše ona nebyla ohrožena podvýživou.“

Eva Bartošová: „Dobrý den, paní magistro, jsem 6 měsíců po porodu 2 dítěte. Chtěla bych se zeptat, jelikož jsem hodně přibrala na spodních partíích těla (stehna, hýždě),zda jsou vhodné pro kojící maminu lymfodrenážní nohavice nebo masáže. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. tyto procedury můžete absolvovat, nicméně k samotné redukci nevedou - pouze ji díky lepšímu prokrvení a odplavení škodlivin podpoří. Důležitý je aktivní pohyb.“

Eva: „Dobrý den, lze po porodu provozovat Nordic Walking (chůze s holemi) a od kdy se může začít? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Ano, tato aktivita je velmi vhodná - můžete začít ihned po šestinedělí pomalejší intenzitou a pak si přidávat.“

HELENA VAJDAKOVA: „DOBRY DEN, PO PORODU JSEM ZHUBLA VSECHNA NABRANA KILA 11KG,ALE ZUSTALO MI BRISKO A BOKY. NA BRISKO ASI CVICENI,ALE CO BOKY VRATI SE ZPET DO PUVODNIHO STAVU NEBO MI ZUSTANOU?“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Na obojí pomůže cvičení -zpevňování šikmých břišních svalů pomůže vytvarovat oblasti boků.“

Veronika D.: „Dobrý den, ráda bych se Vás zeptala co mam dělat. Po porudu jsem kojila a kila šli rychle dolu, po šesti měsících jsem začala s příkrmy, dále ještě kojim, ale poslední dobou jsem dost přibrala.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Ano, kojení znamenalo větší energetickou spotřebu, tzn. po jeho ukončení a nezměnění stravovacích zvyklostí můžete začít přibírat. Je dobré upravit jídelníček, tak aby se váš příjem malinko snižoval. plus je dobré přidat pohybovou aktivitu například v podobě intenzivní chůze s kočárkem.“

Vendy: „Dobrý den.Jsem 6 týdnů po druhém porodu přibrala jsem 21 kg.Bohužel nemohu kojit a zatím váha nechce klesat-spíš mám pocit že stoupá.Mohla byste mi poradit jak na to abych se vrátila zpátky na váhu jako před otěhotněním?Popřípadě doporučila nějaké vhodné cvičení?Děkuji za odpověd....“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Začněte postupně s rychlou chůzí, pak si můžete pomalu přidávat jogging, kolo, brusle a další aktivity. Jestliže nekojíte můžete i dobře hlídat jídelníček - jezte pravidelně, menší porce, vyvarujte se sladkým a tučným potravinám. Váš příjem by měl být kolem 6 tis KJ, ne méně.“

Katka D.: „Dobrý deň, rada by som sa Vas spýtala, čo možem ešte urobiť pre dosiahnutie povodnej váhy po porode. Som 12 mesiacov po porode, 5 kg naviac od povodnej váhy, stále kojím a 1x týždenne hodinu cvičím (cvičení po porodu-fitball, bosa atd.)V jedle sa neobmedzujem, jem pravidelne cca 5-6 krat denne. Ďakujem za odpoveď a prajem pekný deň!“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. 1x týdně je málo - chtělo by to alespoň dvakrát týdně aerobní pohybovou aktivitu - tzn. vytrvalostní aktivitu o střední intenzitě. Fitball nebu Bosu doplňte například chůzí, jízdou na rotopedu...“

Glass Inferno: „Kolik obvykle nabere rodička kvůli porodu?“

Mgr. Renata Větrovská: „Je to samozřejmě individuální - průměrný přírustek váhy se pohybuje od 8 do 15 kg. Záleží na kondici a konstituci matky před otěhotněním.“

Lenka Bilkova: „Dobry den. Jaka je nejvhodnejsi denni doba na cviceni, v zavislosti i na jidlu? Dekuji.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Není jedna nejvhodnější doba pro všechny - každému vyhovuje něco jiného.Určitě je dobré být alespoň 1,5 hodiny po jídle.“

Glass Inferno: „Pokud se po porodu nehubne, je to chyba?“

Mgr. Renata Větrovská: „Tak samozřejmě už v porodnici žena nějaký kilogram nechá,poté v šestinedělí dochází ke ztrátě nahromaděné vody (zaleží, jak hodně byla žena zavodněná,na zavinování dělohy) poté je to velmi idividuální. Ale jestliže žena vyšší výdej spojený s kojením vyrovná větší energetickou spotřebou redukovat nemusí.“

Jitka: „Dobrý den, jsem měsíc po porodu mám stále oteklé nohy a vysoký tlak , nejenom po lécích jsem velmi unavená ,ale i tak bych ráda zhubla . Jak na to ?“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Nechte to mu ještě čas, začněte pomalu a postupně. Začněte se cvičením pánevního dna a proti otokům nohou (střídavé pohyby v kotníku), doplňte rychlou chůzí. Postupně nastolíte režim a únava bude ubývat. Cvičení proti únavě také pomůže.“

Martina Vodičková: „Dobrý den, jsem 6 měsíců po porodu. Mám rozestouplé břišní svaly. Jaké druhy sportu jsou pro mě vhodné? Kg už mám méně než před porodem. Vím jen, že nesmím posilovat přímé břišní svaly. Děkuji za odpověď.“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Důležité je cvičení hluboko uložených svalů - pilates, flowin, trx i napříkad některé cviky z jogy...Kromě přímých břišních svalů můžete všechny - hlavně šikmé a ty nejhlubší...“

Radka: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jestli je vhodné cvičení večer,např.kolem 19 hod.až uložím dítě ke spánku.Je to jediná doba během dne,kdy mám na cvičení čas.Cvičím doma aerobic,asi 1 hodinu,jenže po cvičení mám tolik energie,že pak zase nemůžu usnout.Děkuji za odpověď“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Ano je to vhodné a většina matek to takto praktikuje - je dobré si pak dát něco na sklidnění - horkou koupel , dobrý ovocný čaj...“

Kamila: „Dobrý den, mám od porodu 3měsíce - při těhotenství jsem přibrala 20 kg, 11 kg mám dole, ale zbytek mám nalepený na zadku, břiše a stehnech, denně sice nachodím cca 10000 kroků (jak všude doporučují), ale váha stojí...určitě to bude i nadměrnou spotřebou čokolády, ale čím jí nahradit?“

Mgr. Renata Větrovská: „Dobrý den. Určitě je dobře, že chodíte. Zkuste se obklopit něčím jiným, než čokoládou - oříšky, zelenina, ovoce...když přijde chuť sáhnete po něčem vhodnějším.“