Chat

Veterinář radí

MVDr. Martina Načeradská

Záznam chatu ze čtvrtka 15. března 2012

Helena Motýlová: „Dobrý den, paní doktorko, jestli je to možné, upozorněte v souvislosti s vakcinací na možné komplikace. O postvakcinačním sarkomu se téměř nemluví. Děkuji a moc Vás zdravím“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, určitě to plánuji, hlavně v souvislosti s tím, že se kočky u nás stále očkují zbytečně často, protože kromě vztekliny není na trhu vakcína, která by registrací respektovala doporučení WSAVA (world small animal veterinary association), že se mají kočky proti infekčním nemocem kromě chlamydiózy očkovat jen jedenkrát za 3 roky. Sarkomy jsou opravdu závažnou komplikací. Ve studiích bylo zjištěno, že by se neměla aplikovat vzteklina zároveň s ostatními v jedné injekci. Když už musí být vakcína aplikována ve stejný den, mělo by to být alespoň na jiné místo.“

Iva Kaprálková: „Dobrý den paní doktorko, zaslechla jsem, jak jste říkala, že u dospělých koček se nemoci přeočkovávají v roce věku a poté po třech letech. Naše kočky jsou očkované čtyřkombinací Purevax (s FELV) a proti vzteklině. Vzteklinu nám veterinář nyní opravdu přeočkovává po třech letech, ale základní čtyřkombinaci vždy znovu po roce. Je to tak správně nebo by stačilo očkovat i tuto základní čtyřkombinaci po třech letech? Děkuji za odpověď. Iva Kaprálková“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, veterinář nemá moc jinou možnost. Na trhu v ČR není žádná vakcína pro kočky mimo vztekliny, která by měla registraci v souladu s moderními vakcinačními schématy. Výrobci se hájí tím, že o ně není zájem, proto registraci nemění.“

Iveta: „Dobrý den.,Chtěla bych se zeptat,zda je možné povinné očkování provádět v době hárání. Děkuji“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, v současné době jsou na trhu vakcíny, ukterých již hárání není jako kontraindikace. Lze tedy očkovat.“

Lenka Jemelková: „Dobrý den, v kolika měsících doporučujete štěně poprvé naočkovat proti vzteklině? Děkuji.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, v současnosti je to dle doporučení WSAVA (world small animal veterinary association) ideální ve věku 16 týnů nejdříve však ve 12ti týdnech. Další revakcinace pak v roce a pak 1x za 3 roky.“

Věra Bartůňková: „Dobrý den, mám dotaz ohledně očkování kočky na vzteklinu. Kočka pobývá venku i doma a mám malé děti. Vzteklina se prý u nás již nevyskytuje. S pozdravem Věra Bartůňková“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, je pravda, že se vzteklina na území ČR nevyskytla už mnoho let, ale nikdy nelze říkat nikdy. Kočku, která chodí ven doporučuji očkovat proti vzteklině 1x za 3 roky.“

Romana: „ockuji se vsechny zvirata a kam presne“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, není pravda, že se očkují úplně všecvhna zvířata. Z hlodavců např. jen králíci. Já ve své ordinaci očkuji psy, kočky, králíky a fretky. Místo aplikace vakcíny je obdobné - do volné kůže na boku za lopatkou. V žádném případě nedoporučuji intramuskulární aplikaci vakcín - jsou více prokrvené, vakcína se dostává do krve rychleji a může pak s větší pravděpodobností způsobit anafylaktický šok.“

František Kobeda: „Dobrý den,chci se zeptat na očkování psa proti vzteklině.Je nutné očkovat každý rok?Slyšel jsem totiž že očkovací látka je účinná i několik let.Díky za odpověď.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, není nutné očkovat každý rok,ale je potřeba vybrat vakcínu, která toto umožňuje. Ne všechny mají takovou registraci.“

Lenka: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je nutné očkovat kočku, která vůbec nechodí ven, pouze v létě na balkon, máme kočku a kocoura, odčervování nepočítám, to samozřejmě děláme. Děkuji za odpověď, hezký den“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, takovou kočku bych očkovala také. Setkala jsem se s případem, že i kočka, která byla pouze doma onemocněla kalicivirózou. Očkovala bych ji 2x v odstupu 3-4 týdnů, aby měla alespoň nějaké protilátky. Pak bych očkovala 1x za 3roky, ale s poslední vakcinací ve věku 8-9 let. Kolega histopatolog zjistil, že v pozdějším věku pak už kočky reagují na vakcínu jako na cizí těleso a zyvšuje se oravděpodobnost reakce na vakcínu v podobě postvakcinačního sarkomu. Nedoporučuji tedy očkovat starší kočky už vůbec.“

Miloslava Žáčková: „Dobrý den , já mám zakrslího králíka a chci se zeptat jestli se taky zakrslí králíci očkují . Děkuji za odpověď“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, očkují se proti myxomatóze a moru. Přenáší je komáři, takže může onemocnět i králíček, který je jen doma.“

Lenka: „Dobrý den, jak poznám otravu zvířete? Sežere kočka otávenou návnadu nebo pozná čichem, že to není v pořádku? pokud máme podezření na otravu, co dělat? Děkuji.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, NAVŠTÍVIT VETERINÁŘE a to ihnbed! Pokud je zvíře otrávené a vy čekáte, snižujete tím jeho šanci na přežití ať je příčinou otravy cokoliv.“

Lenka Podivínská: „Dobrý den paní doktorko, omlouvám se, že můj dotaz se netýká očkování, ale možná že jste se setkala s problémem, který nás teď trápí. Máme 3letou kastrovanou kočičku, které v poslední době hodně líná srst na ocásku. Naše p. doktorka ji nejprve dala prášky na odčervení, to nepomohlo. Prohlédla jí srst, jestli nemí nějakého parazita - také nic neobjevila. V současné době s ní nic nedělá. Chtěla jsem se zeptat, zda jste se ve své praxi s něčím takovým u kočiček setkala a jestli Vás nenapadá, čím by to mohlo být. Ještě jednou se omlouvám a děkuji za odpověď. Podivínská“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, bohužel bez vyšetření bych mohla jen tipovat a co by se mohlo jednat a to není správné. Bylo by potřeba,abyste s kočičkou navštívila veterináře dermatologa.“

Věra Pírková: „Dobrý den ,mám dotaz na revakcinaci po třech letech(tedy kromě vztekliny která se už po 3 letech dává)Vakciny ,které jsou u nás dostupné tedy nejsou ty-po třech letech? .Tedy nezbývá ,než kočky nadále revakcinovat po roce? .Jaká je tolerance-v měsících,když na revakcinaci zapomenu -u koček které neopouští byt .Ještě prosím o Váš názor na vakcinaci proti chlamidioze.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, ano u nás nejdou dostupné vakcíny pro kočky, které by měly takocou registraci. Kočky, kzteré chodí na výstavy se musí tedy očkovat každý rok, protože to vyžadují regule. Kočky, kzteré jsou doma doporučuji očkovat 1x za 3 roky i když to není v souladu s registrací,ale je to alespoň v souladu s doporučeními WSAVA (world small animal veterinary association) a šetrnější k organismu kočky. Úspěšnost vakcinace proti chlamydióze je 60%, doporučuji očkovat jen u koček ohrožených touto infelkcí, rozhodně ne plošně všem.“

Lenka: „Dobrý den, paní doktorko, můj jorkšírský terier po očkování má skoro po každé bouli, několiktrát jsme byli nuceni ji řezat, nebo ji musíme masírovat a používáme různé mastičky od veterinářů.Není jiná možnost očkovat?Děkuji za odpoveď“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, pokud má pes reakci na očkování, měla by se v první řadě změnit vakcína, kterou se očkuje a zvážit proti čemu všemu se očkuje, jestli opravdu musí dostávat vše. Dále bych Vám doporučovala mu dávat spůíše vakcíny umožňující vakcinaci 1x za 3 roky, pokud by to zvládl.“

Petra: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, doma máme zakrslého králíčka jemu asi 9 týdnů je naočkovaný proti moru i myx. ale není přeléčený proti kokcidióze, což jsem zjistila nedávno tak se chci zeptat zda ještě přeléčit nebo už ne a pokud mu můžu už dávat ovoce a zeleninu, když není přeléčený. Děkuji za odpověď“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, pokud máte obavu z toho, jestli nemá kokcidioźu, nechte mu vyšetřit stolici na jejich přítomnost, když tam nejsou králíček žádnou léčbu nepotřebuje. Pokud není vůbec zvyklý ovoce a zeleninu žrát, musíte ho na ně zvykat pomalu a postupně.“

Eva: „Dobrý den, v minulosti jsme dali sterilizovat kočku. Po zákroku nemohla močit. Znovu dostala narkózu aby se zprůchodnila močová trubice. Po probrání z narkózy náhle kočička uhynula a byla pod ní louže moče. Nechápu co se mohlo stát? Nyní máme kastrovaného kocoura. Nikdo neupozornil dopředu na možné komplikace. Opakovaně měl potíže s močením a musel na zákrok. Nyní musí dostávak okyselené granule, které prý lze koupit jen na vet. středisku? Ve zverimexu jsou ale k dostání granule Royal Canin sterilised 37. Myslíte, že jimi mohu nahradit ty kupované přímo od veterinářů? Děkuji...“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, granule, které popisujete nemohou nahradit veterinární dietu. Hrozilo by Vám, že by kocour mohl mít opět problémy s močením.“

Kristýna Palečková: „Dobrý den. Ráda bych se zeptala... mám psa biškonka 11 let který při konci čůrání "kapá" krev a kůlhá na levou zadní nohu. Děkuji za odpověď“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, navštivte veterináře, není možné toto vyřešit přes internet.“

Saxová: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli se musí pravidelně očkovat i kočky,které jsou převážně venku..odčervuji pravidelně.Chodí spát večer domů:-) ale to očkování to jsme byli jen když byli koťata. Děkuji za odpověď.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, pro ně smrtelné infekční nemoci člověka neohrozí. Ale já bych svou kočku, která chodí ven určitě očkovala pravidelně, abych ji ochránila, alespoň 1x za 3 roky.“

alena: „Dobrý den, co dělat, když najdu v noci zraněnou kočičku nebo psa po kolizi autem? Kde na jižní Moravě fungují veterináři i v noci? nebo jakým způsobem ukrátit její trápení, pokud vidím, že je to vážné? Děkuji za odpověď.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, podívejte se na internetu do databází veterinárních lékařů, tyto ifomrace najdete velmi snadno.“

Zuzana: „Dobrý den paní doktorko, máme doma westíka, který letos oslaví už 16.narozeniny. Je stále veselý, už ale déle spí, bývá unavený,hůř vidí za šera, ale stále je naše radost. Při vyšetření na veterině mu před půl rokem zjistil pan doktor, že mu méně pracuje štítná žláza, ale prý se na to nic pejskům nedává. Jelikož mám také "línou"štítnou žlázu vím, že než mi toto onemocnění diagnostikovali, bývala jsem hrozně utahaná a spavá. Není možné, že náš pes je proto tak unavený, nebo je to už fakticky jeho stářím? Je možné mu na zlepšení funkce štítné žlázy podávat nějaký doplněk stravy či lék? Denně mu dávám Gelacan,Canvit senior a občas B-komplex. Děkuji za Vaši radu, Zuzana“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, pokud pes skutečně trpí sníženou funkcí štítné žlázy, měl by se léčit. Léčí se prakticky stejnými látkami jako u lidí. Je možné, že je pejsek unavený kvůli tomu,ale bylo by potřeba zkontrolovat krev, jestli nemá ještě jiný problém. Vitamínové přípravky porblém hypothyreózy vyřešit nemohou.“

Heda Jiroušková: „Dobrý den, pořad jsem otevřela v okamžiku, kdy jste mluvila o sarkomu a držela kočku v náručí. Mám 10ti letou kočku z Chorvatska, v posledním půlroce po 3 operacích postvakcinálního sarkomu, první rozsáhlý, celá půlka těla. Denně ji kontroluji, děsím se, co mne čeká. Má moje kočka šanci na další a dobrý život? Děkuji za odpověď, Jiroušková.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, bohužel ne. Jakmile se objeví - diagnostikuje je prognóza špatná. Ojevuje se stále dokola. Zatím neexistuje léčba, která by dokázala kočku tohoto typu nádoru zbavit.“

Květoňová: „Dobrý den,máme perského koucoura kastrovaného,10 let starý,pobývá pouze doma,ven nechodí a nepřijde do styku s jinými zvířaty,je očkován v roce 2008 vakcínou biofel PCh-panleukopenia,herpesviral,caliciviral a zároveň odčerven,měl by být ještě jiná očkování?děkuji“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, v tomto věku už nedoporučuji kočky dále očkovat. ALe měly by se pravidelně odčervovat, protože i když kočka ven nechodí tak Vy ano a neznám nikoho, kdo by měl doma hned za dveřmi dezinfekční rohože.“

Michaela Stromšíová: „Dobrý den, paní doktorko, právě jsem Vás zahlédla v televizi a musím Vám pochvalit britku - krásná, je to kocour či kočka? Můj dotaz nesouvisí s očkováním. Pokud je to úplně mimo téma, tak ho prosím ignorujte. Chci se zeptat, jaký máte názor na kočičí antikoncepci ve formě injekcí. Naší Matyldě (také britka) nedávno tato injekce přestala působit a teď je u kocoura na námluvách :), po koťatech se rozhodujeme zda je lepší kastrace pro kočku či zase injekce. Co byste doporučila Vy? Děkuji Vám za odpověď a přeji hezký den.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, děkuji. Velmi záleží na tom o jakou "injekci" se jedná. Pokud se jedná o injekce hormonálního typu, působící přímo na pohlavní žlázy, tak ty nedoporučuji vůbec. Viděla jsem případy pyometry, nebo dokoce akcelerace růstu tumorů na mléčné žláze po těchto inejkcích. Momentálně používám přípravek v podobě implantátu, který vydrží u kočky působit cca 1 rok a působí na úrovni mozku, takže nepodoporuje rozvoj vedlejších příznaků jako výše popsané injekce.“

Hana Kozlíková: „Dobrý den, mám 12ti letého kastrovaného kocoura, který chodí ven na zahradu, jinak žije v bytě, ale na naši zahradu se ale dostanou i cizí kočky. Zatím je přeočkovaný každý rok. Je tedy lepší už u něj očkovat po třech letech? Děkuji za odpověď, Kozlíková“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, z výsledků kolegy histopatology vyplývá, že takto starý kocour už by se očkovat neměl. Pokud chodí ven, doporučila bych Vám alespoň 1x za 3 roky, jak doporučuje WSAVA (world small animal veterinary association). Bohužel toto nemůže být oficiální postup, protože v ČR není registrovaná vakcína na 3 roky.“

RAdim: „mám psa a chci se zeptat jaký jsou poviné očkování.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, v ČR je povinné očkování pouze proti vzteklině.“

lena: „nechávám očkovat svoje kočky každý rok - je jedno v jakém období? jde o dvě základní očkování proti vzteklině a kočičí rýmě.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, je to jedno v jakém období. U Boreliózy u psů je lepší očkovat v měsících, kdy se klíšťata nevyskytují.“

Milena Faitová: „Hezký den, mám dotaz, které očkování by se mělo provádět každý rok“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, dle doporučení WSAVA (world small animal veterinary association) je to u psů borelióza, leptospiróza a psincový kašel (parainfluenza a bordetella) - vše jsou to nepovinné vakcíny. U koček je to nutné pouze u Chlamydiózy,ale ta by seměla očkovat, jen u koček, které ji skutečně potřebují. Bohužel v ČR není pro kočky registrovaná vakcína proti infekčním nemocem (kromě té proti vzteklině), která by umožňovala dodržovat doporučení WSAVA. Výrobci argumentují tím, že o ně není zájem.“

Jana: „Dobrý den paní doktorko. Můj dotaz se netýká očkování, ale budu ráda, když mi odpovíte. Co to znamená, když se pejsek před druhým pejskem strašně naježí? Úplně naježený jak dikobraz. Děkuji Vám za případnou odpověď a přeji hezký den.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, nelze se vyjadřovat k něčemu, co nemohu vidět,ale obecně to může znamenat, že mu něco vadí na tom druhém pejskovi. CO to je, to opravdu takto říci nejde.“

Tomáš a Petra Reslovi: „Dobrý den, chceme se zeptat našemu 13letemu kocourkovi trhali zoubek a od te doby nemuže jíst granule tak dostává maso v konzervě ale nemusí ho tak nás zajímá co dělat mužete nám poradit děkujeme Reslovi Česká Lípa“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, nemyslím si, že by kočka po vytržení 1 zubu nemohla granule a mohla jen maso. Vím o několika desítkách koček v útulku, kterým jsem vytrhala téměř všechny zuby a do 2 dnů od zákroku začaly všechny žrát granule úplně normálně. Pokud nechce žrát bude potřeba navštívit veterináře, může mít ještě jiný problém.“

Petra Kocourkova: „Dobry den, jestli jsem tedy dobre slysela tak i vzteklina staci jednou za tri roky? Stacilo by to i pro cesty do zahranici? Mam S. husky a ockujeme kazdy rok vzteklinu, trojkombinaci a borelie. Dekuji za odpoved Petra a max a fik“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, pokud veterinář použije vakcínu, která má takovou registraci a napíše do kolonky další očkování datum za 3 roky, tak by s cestováním neměl být problém. Po evropské unii určitě ne, pokud jedete do jiného státu je dobré si ověřit jaké má požadavky. Ale obecně se dnes řídí všichni tím jak je vakcína registrovaná (jestli na 1,2 nebo 3 roky).“

slavkov: „Co delat s trpaslicim pudlem, kteremu se zvetsuje jedno varle - je to uz stary pes - je mu pres 16.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, musíte ho vzít k veterináři,aby ho vykastroval. Pokud se varle zvětšuje bude v něm pravděpodobně nádor.“