Chat

Jak se motivovat v novém roce

Mgr. Irena Beranová

Záznam chatu z pondělí 9. ledna 2012

so many infant: „Souvisí motivace s novoročními předsevzetími?“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den. Motivace určitě s nov. předsevzetím souvisí. Pro každého z nás jsou důležité cíle, které si klademe, motivují nás v našem chování i jednání. Ale rovněž je velmi důležité, aby naše předsevzetí bylo více než pouhou vnější pobídkou, ay se stalo více naším vnitřním motivem. To znamená, abychom z našeho konání atd. měli potěšení, radost a uspokojení. Aby z našeho předsevzetí nebyl je "bič", abychom se nemuselo nutit a přesvědčovat. S přáním hezkého dne Irena Beranová“

so many infant: „Jak se nenechat demotivovat v novém roce?“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den. Myslím, že často demotivace,a to kdykoli během roku, souvisí s naším očekáváním. Počátek nového roku většinou není tak velkým předělem v běžném životě /vyjma účetních uzavírek apod.), v pracovním, školním atd. Většinou pokračuje běžný pracovní proces, učební výuka atd. Když tedy budeme fungovat naším běžným způsobem, jak nám vyhovuje, nebudeme klást zbytečně velké nároky na sebe, své blízké a nenecháme se tolik znervóznit tlakem okolí, neměl by být ani problém demotivace v novém roce. Přeji krásný den. Irena Beranová“

so many infant: „Jak se motivovat v novém roce?“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den. Jak se motivovat v novém roce, je velmi hezká otázka. Ale je velmi široká a neurčitá. Vždy je důležité klást si konkrétní cíle, konkretizovat své představy,v jaké oblasti- v práci, ve vztazích s blízkými atd. Aby byly vaše cíle i dosažitelné, například je rozdělit na postupné kroky atd., aby odpovídaly i Vašim možnostem. Krásný den. Irena Beranová“

Kristina Nuhálová: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,jak motivovat manžela,aby se více zapojil do péče o domácnost?Je to vůbec možné???Děkuji,Kristina“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den, Kristino. Vaše otázka je opravdu hezká a jak sama již tušíte, odpověď na ni je velmi obtížná. Velmi záleží i na povahových rysech každého z nás, na způsobech reagování atd. Faktem je, že vždy má lepší efekt tzv. pozitivní motivace. To znamená formulovat svůj požadavek a připojit i následnou odměnu (př. Pokud budeš tak hodný a vysaješ v ložnici a pokoji, mohla bych pak ve vyšetřeném čase upéci tvůj oblíbený koláč.....). Samozřejmě vždy záleží, jak jako rodina fungujete, co má manžel rád a co by pro něho byla odměnou atd. A vždy by měly být formulace i požadavky velmi konkrétní, srozumitelné. Mějte krásný den a hodně štěstí v motivování manžela. Irena Beranová“

Iva Pavelková: „Dobrý den, koncem léta přišla velmi smutná zpáva, mojí skoro švagrové umřel bratr (17let), měl nehodu na kole. A Je to přes 4 měsíce a rodina se s tím těžko vyrovnává. Všichni se velice snaží jít dál, ale její maminka, jao by nechtěla. Ztácí se před očima. měla by jste nějakou radu, jak ji motivovat?Jak dál?“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den, Ivo. Událost, kterou popisujete, je velmi tragická a těžká pro všechny blízké a zúčastněné. Zvlášť pro matku, která ztratí své dítě. Proces truchlení, jak se o něm regulerně hovoří odborně, může trvat delší dobu, má své fáze, provázené různými emocemi, postupným zpracováváním rozumovým, hledáním nových podnětů v životě, atd. Pokud trvá 4 měsíce a provázeno i úbytkem na váze a výrazným depresivní laděním, je na místě vyhledat pomoc odborníka- někoho nezávazného, s kým si otevřeně popovídat o všem, co se děje, co prožívá, co ji napadá, "pustit" svoji bolest, emoce, nebát se, odborník toto unese. Neváhejte vyhledat někoho, kdo může mamince zemřelého hocha pomoci, vždy to není v silách blízkých. Hodně síly. Irena Beranová“

Martina: „Dobrý den, mám pocit, že často jsem z nějakého dlouhodobějšího cíle nadšená, ale často ztrácím motivaci. Jak si motivaci udržovat ? A co je nejlepší pro dlouhodobou motivaci ?“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den, Martino. Popisujete velmi častou obtíž. Pokud je cíl dlouhodobý a velmi dlouho čekáte na nějaký výsledek, nepřichází uspokojjení atd. Proto je vždy lepší a efektivnější volit cestu postupných kroků, krátkodobějších cílů, které jsme schopni zvládnou a zvládnutí každého dílčího cíle nás motivuje jít dále a dále, až dospějete ke svému dlouhodobě vytyčenému cílu. S přáním hezkého dne Irena Beranová.“

Hana: „Dobrý den, je mi 20 let a vždy jsem byla velmi snaživá. Na střední škole jsem patřila mezi nejlepší studentky. Zvykla jsem si na stav být nejlepší a mám pocit, že nyní jsem přemotivovaná. Nechci už se naučit učební látku jen pro sebe, ale chci všechno umět perfektně (aby mě také pochválil i profesor) a mám pocit, že něco na mě velice tlačí. Pokaždé, když se začnu učit, mě do 15 minut začne bolet hlava a jsem nesoustředěná. Poraďtě mi prosím, jak tuto přemotivovanost odstranit (P.S. Také zpívám, ale ve chvíli, kdy mám zpívat veřejně, chci podat perfektní výkon, tak mě přepadne taková tréma, že se mi výkon vůbec nepovede.) Děkuji Hana“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den, Hanko. To co popisujete je už pro Vás velmi náročný stav, a nejsem si jistá, jestli je možné, abyste sama našla cestu z tohoto bludného kruhu. Ve vašem věku už bych volila pomoc odborníka, pořádně se podívat, co se děje, popovídat si, jak fungujete, co se děje, když se máte učit atd. Přeji hodně štěstí. Irena Beranová“

maja.fialová: „Dobrý den,chtěla jsem se zeptat,jak motivovat svou 8letou dcerku,je velmi citlivé povahy,učí se dobře,ale poslední dobou je úzkostná,mívá špatnou náladu.Sama přijde za mnou,že je jí zase smutno a neví co dělat...Děkuji Maja“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den, Majo. U Vaší dcery by bylo potřeba zjistit mnohem víc- jak funguje mezi dětmi, hraje si s kamarády, má sourozence, kolik času spolu trávíte, kolik a jaké má kroužky atd. Obecně lze jen těžko něco více poradit. Pokud dceru jako úzkostnější znáte odmala, vždy Vás jako rodiče více vyhledávala, tak bych nebyla tolik znepokojena, zřejmě potřebuje častější a bližší kontakt s Vámi. Ale pokud by byly stížnosti na špatnou náladu častější, hůře by fungovala mezi dětmi, celkově by byla staženější, nedokázala si najít zábavu... bylo by vhodné zajít k odborníkovi, celou situaci probrat, aby viděl i dceru. Aby se zachytily možné signály depresivního ladění či jiných potíží a zavčasu a v klidu a ve spolupráci s rodiči se začalo vše řešit. S pozdravem a přáním hezkého dne Irena Beranová.“

Lenka: „Dobry den, rada bych se zeptala jak motivovat dite k chozeni na nocnik. Dceri je skoro 2,5 roku, mluvi, umi si sundat obleceni, rekla bych ze je pripravena naucit se tomu, ale ma nejaky psychicky blok, a kdyz spomenu nocnik, zacne mluvit o necem jinem a snazi se odpoutat od toho tematu pozornost, uz jsem skousela snad vsechno i motivovat odmenou i pokarat, no nic nezabira. Mam cekat az ji to dojde samo nebo jak ji mam k tomu motivovat? Dekuji.“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den, Lenko. Dlouhodobě se mluví o tom, že není třeba na děti tlačit s chozením na nočník. Trend je již jiný, než dříve- děti seděly na nočníku již v šesti měsících věku, kdy se ještě samy často ani neposadily a nerozuměly ani tomu, co se děje, jen se jim vypěstoval určitý reflex. Dnes se již hovoří o tom, počkat, v klidu zkoušet chodit na nočník, ale pokud to dítě odmítá, netlačit na něj. Mnohem výhodnější by bylo počkat i na letní měsíce, nechat dítě běhat bez pleny, aby vůbec vědělo, co se děje, když čůrá apod. Postupně se bude učit rozeznávat, kdy se mu začíná chtít a kdy už čůrá apod. Pomočování se dnes řeší s pediatrem cca po pátém roce věku, a pokud je opravdu velmi časté, nebo i přes den, řeší se již dříve, kolem 4 roku věku. Pokud je Vaše dítě jinak čilé a šikovné, a nemáte jako maminka pocit, že by se dělo něco víc, nechejte tomu ještě čas. Přeji hodně trpělivosti. Irena Beranová“

marta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat máme 11letého syna je možné ho ještě výchovou ovlivňovat a nebo už je v tomto věku pozdě?“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den. U 11 letého syna určitě není ještě pozdě ho výchovně ovlivňovat. Je pravda, že v mnohém už má takový člověk své jasné názory, postoje a směrování. Vy je ale můžete korigovat, pokud se Vám něco nelíbí a nesouhlasíte s tím, říci svůj názor, i když je odlišný apod. Je třeba počítat, že v tomto věku jsou velmu důležité vlivy vrstevníků. A rodiče mají v tomto období často pocit, že je děti již nepotřebují. Ale není tomu tak. Jste stále pro ně jistotou a důležitým záchytným bodem, i když to tak často nevypadá. Krásný den. Irena Beranová“

Lucie: „Dobrý den, mám 2 malé děti 9měs. a 2,5 roku a už se několik týdnů cítím opravdu vyčerpaná, v noci vstávám na kojení po 1,5 až 2h. Cítím se na všechno sama, manžel hodně pracuje, babičky nepomáhají. Nic mě netěší, necítím se šťastná a přitom mě hned napadne, abych se nerouhala a byla ráda, že mám zdravé děti. Ale opravdu už nevím, jak si sama pomoci. Potřebovala bych si odpočinout. Nevím, kde najít motiv. Myslíte, že by mi pomohl nějaký pohovor s psychologem? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Irena Beranová: „Dobrý den, Lucie. To co pipisujete, prožívá mnoho maminek, které jsou doma s malými dětmi a jsou na to hodně samy. Myslím, že popovídání s někým nezávislým by bylo na místě, mohli byste najít možnosti, co udělat jinak apod. Přeji hodně síly. Irena Beranová“