Chat

Domácí násilí

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková

Záznam chatu ze čtvrtka 29. září 2011

Marie: „Dobrý den, zajímalo by mě, jaké kompetence má policie v případě opakovaného domácího násilí a jaká opatření je možno aplikovat proti násilníkovi. Děkuji. S pozdravem Marie marie.machu@centrum.cz“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den. Při opakovaném násilí opakovaně kkontaktujte Policii ČR, která opět vykáže v případě, že jsou splněny podmínky pro vykázání násilné osoby. Co se týče trestního řízení, je samozřejmě přihlédnuto k opakování a je zde vyšší trestní sazba, kdy toto ale zváží soud.“

Soudce B: „Existují specialisté na domácí násilí mezi psychiatri, psychoterapeuty ci psychology v ČR?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Ano ...“

Soudce B: „Existuje případ, že se domácí násilník napravi - ať už sám od sebe, nebo kriminálem, terapií?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Ano, i takové případy jsou zaznamenýny. Důležitá je zejména psychologická péče o násilnpou osob. Záleží však také na profilu a charakteru dané osoby s tím, že on sám přijme odppovědnost za své jednání“

Denisa: „Dobry den,ctyri roky jsem byla obeti domaciho nasili od ted jiz byvaleho pritele.za ty ctyri roky jsem to ani jednou nikde nehlasila.mohu to nekde nahlasit ted kdyz uz s pritelem nejsem?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobbrý den..... Samozřejmě že můžete, abvšak tam by se posuzovala pouze trestní odpovědnost násilné osoby a institut vykázání zde nepřichází v úvahu, pokud spolu nebydlíte. Doporučuji, aby jste se obrátila na specializované pracoviště, která se zabývají obtmi domácího násilí, zejména v Praze Rosa, Bílý kruh bezpečí apd. ... Např. dále Intervenční centrum, které má své pobočky po celé ĆR.“

Katka: „dobrý den, chtěla jsem se zeptat na hranici mezi výměnou názorů a domácím násilí. Co se považuje za domácí násilí? děkuji“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den . Běžná, např. i častější výměna názorů motivovaná oběmi stranami není domácím násilím v pravém slova smyslu. U domácího násilí je nutno, aby jedna strana byla stále v roli oběti a strana druhá je pouze ta násilná. Jedná se zde o jasnou nerovnováhu moci. Musí zde být ale i znak dlouhodobosti.....ZM“

Jana: „Vážená paní majorko, je domácí násilí u pražské policie jenom v gesci žen, nebo se na boji s ním podílejí i muži“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den.... samozřejmé je, že je i v gesci mužů.... :-)“

Martina: „Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat paní policistky, zda jsou u policie určeni specialisté na vykazování, nebo to může dělat každý policista?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den ...Na vykazování musí být policista proškolen tak, aby mohl objektivně posoudit riziko dalšího nebezpečného útoku, byl psyvhicky zdatný a hrozilo co nejmenší, nejlépe žádné, riziko špatného úsudku. Školení jsou průběžná a to znamená, že jednotliví policisté jsou proškolováni opakovaně tak, aby byli řádně seznamováni i s novými informacemi a metodami v dané oblasti...“

Zuzana: „Dobrý den, můžete mi prosím sdělit, kolik je v Praze vykázaných osob, je možné získat k tomuto bližší údaje (píši bakalářskou práci)?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den... Určitá přesná čřísla naleznete na stránkách MV CR statistiky, nebo Bílého kruhu bezpečí. Nicméně: Letošním rokem je do dnešního dne v Praze vykázáno 78 osob. Přeji mnoho úspěchůve studiu :-)“

Monika: „Dobrý den, má policie (nebo chystá) nějaké besedy se seniory k domácímu násilí?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den .... Takové besedy již byly realizovány a jsou v plánu i do budoucna, nicméně je možná ještě vhodnější v případě zájmu obrátit přímo na neziskové organizace zaobýrající se touto problematikou, nebo pak preventivní odd. Policie ČR..“

Zdeněk: „Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda policie řeší také domácí násilí u národnostních menšin a etnik?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Ano..... je to v menší míře, zejména s ohledem na kulturu a historii dané osoby.“

Zdeněk: „Ještě jednou dobrý den. Jestli správně rozumím Vaší odpovědi, tak pokud je násilník z etnika, kde je násilí historickým zvykem, tak to policie neřeší?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Ne, to v žádném případě ne... Myšlono to bylo tak, že Policie se tyto incidenty zpravidla nedozví, neboť oběti, zejména tedy v těchto případech ženy, toto přijjímají už historicky jako "normální".“

Mirka H.: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat, co dělat s manželem,který mi neustále vyčítá bývalé partnery a v podstatě mi neustále připomíná,že jsem byla kurva. Znovu a znovu vytahuje moji minulost,dost mě tím trápí. Je to trochu jiná forma násilí,ale já mám strach mu cokoliv říct,aby za tím něco neviděl a neobrátil proti mě.“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den. Dporučujeme Vám se obrátit na rodinnou poradnu (www.amrp.cz), kde situaci mohou probrat a poradit jak dál toto řešit.“

Dana Laura8: „DD, prožila jsem 30 let v manželství s člověkem, jehož chování bylo možné označit jako domácí násílí. Zažila jsem zejména manipulaci, citové vydírání,nadávky, ponižování, psychické násílí až k občasnému násilí fyzickému. Dokázala jsem odejít až ve 53 letech, nyní probíhá jednání o maj.vyrovnání. Protože jsem prošla snad všemi možnými situacemi,ráda bych se zapojila do pomoci ženám či jiným obětem, které jsou na tom podobně. Pěkný den vám všem Dana Laura“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den. Děkujeme za reakci i ochotu spolupracovat. Pokud jste z Prahy či blízkého okolí, můžete se obrátit na organizaci ROSA, kde se s Vámi případně doluví o jaké možnosti spolupráci kje možno hovořit, nicméně by se jednalo zejména o kampaně a další obdobná aktivity... Děkujeme“

Gabriela S.: „Je mi 24 let, před 2 týdny se otec hádal s mojí mamkou a zbil ji, já se jí zastala a tak zbil i mě. Již od dětství u nás bylo násilí téměř na denním pořádku,otec byl alkoholik. Posledních 8 let byla situace dobrá až do zmíněné situace. Otec přes týden pracuje mimo a bývá doma pouze o víkendu. Já jsem na víkendy nyní u přítele,bojím se s otcem potkat.Bydlím ale u rodičů, protože v červnu jsem dokončila vysokou školu a nyní si hledám práci, nevím jak situaci dále řešit. Mamka vše nechává být.Děkuji za radu.“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den... Maminka by měla vyhledat ůpomoc v některých z neziskových organizací či Intervenčních center, jakož můžete i Vy. Rozhodn toto otci nesdělujte, alespoň prozatím. Je možné, že začal opet pít a tedy stoupá jeho agresivita (neboť jste psala, že BYL alkoholik, paK vše ustalo ) ? Důležité je vyhodnotit případné nebezpečí hrozící Vaší mamince... Proto je vhodné se co nejdříve obrátit, jak jsem výše psala, nebo rovnou na policii ČR.“

MUDr.Hana Ziková: „Dobrý den,rozhovor s vámi je pro mě nyní velmi zajímavý. Potýkáme se v rodině s velkým problémem.....bratrova žena utekla 15.10.2010 z domu s dětmi do azylového domu Acorus,kde oznámila,že ji i jejich děti můj bratr psychicky a fyzicky týral,děti (3,5 a 5,5 roku) jí byly okamžitě svěřeny samosoudkyní do výhradní péče. Soudili jsme se o svěření dětí do péče otce(mého bratra). Ten je celou situací naprosto ohromen,protože psychický nátlak spíše byl ze strany jeho ženy k němu a celé naší rodině. Vždy se chovala velmi podivně a agresivně,byla velmi konfliktní a i její lékařka měla podezření,že by se měla nechat vyšetřit a léčit,což švagorvá odmítla- toto jsme ovšem zjistili až poté,co utekla i s dětmi. Nyní čelí můj bratr několika obviněním z domácího násilí, i když není toto možné objektivně dokázat,děti jsou již rok pryč,nyní bydlí i s matkou v azylovém bydlení zprostředkovaném od magistrátu Phy 9. Psychicky je na tom bratr velmi špatně, se svojí ženou nemůže jakkoliv komunikovat, stále lže a snaží se ho ( i nás,jako rodinu) všemožně pošpinit. Než odešla,řekla mu,že se chce rozvést,načež bratr řekl,že chce děti vychovávat alespoň ve střídavé péči. Odvětila mu,že děti radši zabije,než by mu je dala. Můj dotaz zní: Když nastane taková situace,kdy žena evidentně zneužívá možnosti pro týrané ženy, využívá služeb státu,které pro ni nejsou určeny, je podezření,že není psychicky v pořádku a děti má ve výhradní péči......existuje pro nás jako rodinu a mého bratra,jakožto otce dětí, nějaká účinná rychlá pomoc? Můžeme se vůbec nějak bránit,než táhlými soudy a nezúčastněným přístupem sociálních prcovnic? Děti do odchodu do azylového domu žily ve šťastném domově,( bratr se k ženě před dětmi choval slušně a normálně,i když s ním jako žena intimně nežila od narození 2.dítěte ) jistě vůbec nechápou,proč musí být jinde a bez všeho,co doposud znaly. Měli jsme s nimi jak rodina krásný vztah. Nyní jsme naprosto zoufalí, švagrová pořád jen lže i do vyjádření pro soud, veškerá obvinění jsou naprosto smyšlená a vše směřuje k tomu,aby bratr své děti nevídal. Zvažujeme i žalobu na azylový dům Acorus, který této ženě poskytl azyl na základě lží a vůbec nezjišťoval,jestli je tato žadatelka normální,nebo psychopat. Obhajují její lži a na děti snad ani nikdo nebere ohled. Děti jsou nyní podrobovány nejrůznějším psychotestům a léčení odbornými pracovníky,i když jsou to normální děti,které nic takového nepotřebují. Velmi nás to trápí. Děkuji za odpověď.“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den. Na takto složitý případ zde nelze odpovědět a bbohužel vůbec ne bez potřebných kompletních informací z obou stran. Využijte, prosím, všech zákonných prostředků / využije bratr práva na advokáta apd... /. V současné dobe nemůžeme pomoci více....“

w: „Co poradit me kdyz byvala manželka pachala na me domáci nasili a cim se mam branit jako muž když u soudu staci zene rict jako v mem pripade se to stalo ze jsem vetsi nez byvala manželka a je jasne ze soud prohraju. Muži jsou diskriminováni jak policii tak soudy to by jste meli řesit.“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den... Takto to snad není, neboť společnost odsuzuje násilí na komkoli bez ohledu na pohlaví, což je i zadokumentováno. Nicméně obraťte se, prosím, na Intervenční centrum, či Bílý kruh bezpečí: zde Vám jistě pomohou situaci řešit...“

MUDr.Hana Ziková: „Ještě bych ráda vznesla jeden dotaz obecnější....zákony na ochranu žen před domácím násilím plně schvaluji.....tento systém je ovšem velmi snadno zneužitelný ze strany vypočítavých rozzlobených žen,které se chtějí svému muži jen pomstít.....jak chcete tyto případy rozeznat a neubližovat nevinným lidem....v tomto případě hlavně zúčastněným dětem?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Je mnoho nástrojů, jak odhalit lež: tuto problematiku zpracovávají vyškolení a kompetentní pracovníci. Opravdu tento problém je hlubší.....“

iva.mamulova@seznam.cz: „Hezký den přeji všem do studia .Také já mám za sebou několik let života s domácím tyranem. Byla jsem týraná psychicky i fyzicky před očima naší tehdy dvouleté dcerky.Jen díky pomoci Policie ČR a vlastní rodiny jsem již vyčerpaná dospěla k rozhodnutí své " manželství" ukončit. Bohužel pomoc skončila na úrovni práce Policie ČR.Poslední ataka domácího násilí proběhla v r 2006, v té době jsem podala žádost o rozvod manželství a též trestní oznámení na týrání mé osoby.Do dnešního dne nejsem rozvedená, ačkoliv již několik let s tímto tyranem nežiji, " navíc byl "manžel" zproštěn vinny po té, co se odvolal a nakonec nebyl potrestán ani podmíněným trestem, který mu přiznal okresní soud...soudnímu řízení jsem osobně přítomna nebyla, v té době jsem byla na MD, kojila jsem svého pětiměsíčního syna. Soudkyně měla říci, že pokud bych měla " něco zlomeného", rozsudek by podpořila..Ačkoliv nyní žiji já i má dcerka v klidném rodinném prostředí a těšíme se všichni z dalšího člena rodiny, neustále mne manžel písemně i slovně napadá a to nyní hlavně i před dcerkou, která k němu dle rozsudku nedobrovolně dochází na víkend a část prázdnin. Mám za to, že pokud se opravdu nestane závažný trestný čin vůči členu rodiny, nikdo vám nepomůže.Jsem sama lékařka a s domácím násilím se setkávám stále častěji, neboť ženy, které utrpěly poranění v obličeji ošetřuji.Prosím o diskrétnost a všem přeji hezčí dny. MUDr.Ivana Mamulová“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den... Institut vykázání je v ČR aplikován a využíván od r. 2007. Jak jsem zde hovořila, opravdu před tím situace řešena dostatečně nebyla. Nicméně, jestliže cokoli pokračuje, obraťte se na buď příslušné nez. organizace nebo Policii ČR. Může třeba jedna o jiný trestý čin nebo přestupek. Je možno také u příslušného soudu podat žádost o zákaz styku s Vámi či dítětem. Doporučuji ale pr. zástupce. Jen se nebojte vše řešit. POkud jste z Prahy, obraťte se přímo na kolegyni ze spol. ROSA. Tato org. je velice rychlá, diskrétní a přinejmenším Vám dobře a kvalitně poradí. Hezký den i Vám a mnoho štěstí“

Verča: „Chtěla bych se zeptat jestli je týrání i to ,když přítel mé kamarádky jí nadává nustále kvůli nepořádku.Její přítel je puntičkář,mají spolu mimčo,ona stále uklízí ,doma mají naklizeno.On příjde domů a už kouká co kde je v nepořádku a když něco najde začne jí nadávat ,že je neschopná,že celej den nic nedělá atd...může se i stim někam obrátit?“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den. Doporučujeme v první fázi zkusit rodinnou poradnu, případně pak další organizace zaobírající se domácím násilí.... Mnoho štěstí“

Martina Žáčková: „jak prokázát psychycké týrání a ponižování“

Zdena Prokopová a Mgr. Zdena Malíková: „Dobrý den. Z hlediska polici se toto těžce prokazuje a v např. trestním řízení k tomu slouží zejména znalecké posudky z příslušných oborů. Ale první znaky dokáží rozpoznat i pracovníci nez. organizací či olicisté.“