Chat

Pořad ČT Pološero - Nezdařené operace

JUDr. Mario Švehelka

Záznam chatu z úterý 27. září 2011

SADAT 1...: „Jak se podle Vás povedl pořad Pološero s tématem Nezdařené operace?“

JUDr. Mario Švehelka: „Ještě jsem jej neviděl, pořad bude vysílán až dnes večer.“

Kateřina Votočková: „dobrý den, letos 21.4. jsem rodila ve FTN, porod neproběhl úplně nejlépe. Dcera si z porodu odnesla parézu brach. plexu, já jsem ještě následně musela na "čištění děložní dutiny" v narkoze a ATB jsem brala až do 18.6. Zaráží mě, že ani jedna zpráva od lékařů, nebyla pravdivá. Odtok plodové vody, afebrilní šestinedělí, kdo vedl porod, aplikovaná lečiva. To vše je na zprávě napsáno jinak, než to bylo ve skutečnosti. A o tom, že že po zákroku "čištění", jsem měla přijem jeden den a propuštění druhý, ale pustili mě v den zákroku( zaplatit 60 kč, jsem ale musela) ani nemluvím. Můj dotaz: Má cenu nepodepisovat "poučení" a trvat na přepisu zpráv dle pravdy? Lékaři jsou někdy velice arogantní a člověk se bojí jím oponovat, protože nikdy nevíte kdy k nim zas budete muset. Děkuji, Kateřina Votočková“

JUDr. Mario Švehelka: „Rozhodně nedoporučuji podepisovat cokoliv, co neodpovídá skutečnosti, zejména pak formulář souhlasu se zákrokem. Jinak jsou však Vaše možnosti jak dosáhnout opravy nepravdivých záznamů v dokumentaci velmi omezené, fakticky nejschůdnější je prokázání opaku svědecky.“

Petra Popovová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat jaká je odpovědnost nemocničního ústavu v době kdy klient na téměř veškerá vyšetření a zákroky podespisuje informované souhlasy ve kterých je srozuměn s riziky vyšetření či výkonu. Domnívám se, že pak když je nějaká komplikace je těžko prokazatelné zda došlo k chybě zdravotnického personálu či nikoliv.“

JUDr. Mario Švehelka: „Podpis písemného informovaného souhlasu s operací zdravotnické zařízení absolutně nezbavuje odpovědnosti za škodu, způsobenou Vám zákrokem, pokud za ni odpovídá z jiného důvodu (např. z důvodu chybného postupu, vlastností léčiva atd.).“

Veronika: „Dobrý den pane doktore, mám tento problém, v mých 30 letech mi už můj bývalí pan gynekolog nezjistil endometriozu, bylo to poté tak vážné, že jsem zkončila ve FN Motol, tam mi bylo zděleno, že je to rok zanedbání péče do zadu. Nacházím se ve 4 fázi tudíš nejhorší. Prožila jsem si opravdu krušné chvíle i co se týká financí, protože léčba je hormonální antikoncepci si hradím sama a teď řešíme umělé oplodnění a to nás už přišlo asi na 50000kč s tím, že se tato nemoc taky takto řeší. Chci se tedy zeptat jestli s tím můžu něco dělat. Děkuji moc za odpověď. Zdraví Vás Veronika“

JUDr. Mario Švehelka: „Neznám podrobnosti, tedy jen obecně - pokud došlo k opožděnémju zahájení adekvátní diagnózy či léčby, máte teoreticky nárok jednak na odškodnění bolesti, jednak na náhradu nemajetkové újmy. Dále je možné, že máte nárok na úhradu hormonální léčby zdravotní pojišťovnou, případně můžete žádat o úhradu hormonální léčby revizního lékaře zdravotní pojišťovny.“

prokopova: „po operci zhoubneho melanonu s meta v trislech v roce 2009 rok picham roferon. dotaz. lymfedem LDK sama si hledamzpusob lecby ,prase stim neda nic delat mam sanci ziskat inv. duchod. nyni mam l. stupen na tu rakovinu dekuji moc“

JUDr. Mario Švehelka: „Z Vašeho stručného líčení nemohu učinit jednoznačný závěr stran Vašeho nároku na invalidní důchod. Každopádně existuje zákon o důchodovém pojištění, jehož prováděcím předpisem je vyhláška, jež ve své příloze stanoví procentuální míry poklesu pracovní schopnosti. Doporučuji vyhledat uvedený zákon, prováděcí vyhlášku, a vyhledat v ní Vaše postižení a jeho tíži, a udělat si názor, zda máte na důchod nárok či ne.“

Sylva: „Doufám, že se lékaři ze svých chyb dokáží také poučit, nejen je "tutlat". U mně si zapoměli mezi sebou říci, že mi při převozu z okresní do fakultní nemocnice zastavili porod. Zjistil to až po 8. hod. mého utrpení, lékař na nové směně.“

JUDr. Mario Švehelka: „Jsem spíše skeptický.“

Pavla: „Dobrý den , chtěla bych se zeptat zda se zabýváte i případy dětí? děkuji“

JUDr. Mario Švehelka: „Ano, samozřejmě“

RadT: „Dobrý den pane Doktore, minulý rok jsem rodila CS. Po týdnu mě propustili podle standardního postupu domů, i když jsem měla špatné krevní testy a necítila se dobře. Po dvou dnech doma, kdy jsem se nemohla bolestí pohnout, ani se o dceru starat, jsem se do nemocnice vrátila, a po celodenních vyšetřeních mě vzali na operační sál s tím, že musím podstoupit další operaci, zřejmě z důvodu nějaké infekce. Nakonec se ukázalo, že jsem měla v břiše velký hematom po CS (cca 1/2 l krve) a bylo třeba udělat revizi břicha. Při propouštění domů mi lékař pouze sdělil, že to někdy stává, že se cs "nepodaří".Chtěla jsem se zeptat, zda je vůbec možné v tomto případě hledat viníka a kde- u operujícího, který CS prováděl (primář oddělení) nebo lékařky, která mě propustila z poporodního ve špatném stavu? Bylo to pro nás všechny velmi těžké období, i když šlo dohromady jen o 14 dní v nemocnici. Moc děkuji za odpověď.“

JUDr. Mario Švehelka: „Pooperační krvácení samo o sobě není důvodem odškodnění. Bylo by třeba zjistit, co konkrétně bylo jeho příčinou, například zda nedošlo k nechtěnnému poranění cévy operatérem.“

Milena Komendová: „Dobrý den chtěla jsem Vás poprosit o radu,byla jsem těhotná a od šestého měsíce jsem měla vysokej tlak cca 170 na 109 muj gynekolog mě poslal k internisce aby mi nasadila léky,ta mi předepsala Dopegyt,ale tlak se pořád nesnížil tak mi předepsala Betaloc SR 200 takže jsem brala Dopegyt 1-1-1 a Betaloc 1-0-1.A kdeyž jsem šla na kontrolu ke gynekolegovy v 35 týdnu těhotenství,zjistlil že dítě je mrtvé a poslal mě do nemocnice,kde mi porod vyvolali až druhej den.Muj gynekolog mi za celou dobu dělal pouze tři ultrazvuky.A když jsem došla do nemocnice,kde mi udělali ultrazvuk,tak hnet zjistili že dítě je opožděné o měsíc a že mám špatnou placentu.Kdyby muj gynekolog mi dělal ultrazvuk pravidelně,tak by to taky viděl a mohlo být vše jinak.A proto Vás prosím o radu zda mám podat trestní oznámení za zanedbání péče.Moc děkuji Komendová“

JUDr. Mario Švehelka: „Trestní oznámení rozhodně nedoporučuji. Je třeba porovnat postup gynekologa s doporučenými postupy České gynekologicko - porodnické společnosti pro dispenzarizaci v těhotentsví, ve Vašem případě spíše rizikovém. Pokud lékař adekvátně nepostupoval, ohrozil Vás i Vaše dítě a můžete mít nárok na náhradu nemajetkové újmy.“

Eva Michenková: „Dobrý den pane doktore,před dvěma roky jsem měla úraz na kole a měla jsem tříštivou zlomeninu lokte levé ruky. Operovali mi to ve Frýdku-Místku,hned druhý den jsem zjistila,že nehýbu prsty a lékaři mi předělávali asi 4krát dláhu všelijak a nic nepomohlo a vůbec to nezrevidovali.CHodila jsem na rehabky a pořád nic na EMG taky nic. po třech měsících mi to revidovali v Ostravě Porubě na neurochirurgii a řekli mi že ve Frýdku mi přišili nerv k jizvě a tím zrušili radialis. Třikrát byla vyšetření EMG a pořád žádné zlepšení.už je to skoro 2 roky po druhé operaci a žádné zlepšení. Chci se zeptat jestli mám nárok na nějaké odškodnění. Děkuji za odpověd.“

JUDr. Mario Švehelka: „Pokud došlo k zavzetí nervu do stehu, potom na odškodnění nárok máte. Pokud došlo k útalku nervu např. nejprve pooperačním otokem a následně jizvou, potom nikoliv. Záleží zejména na operačním protokolu, případně i foto či video dokumentaci, z revizní operace na ostravské neurochirurgii.“

Karla: „Dobrý den, je nutné se k Vám do kanceláře objednat?Jak dlouhé jsou čekací doby? děkuji“

JUDr. Mario Švehelka: „Nejjednodušší je mi zavolat - 777 258 669, nebo napsat e-mail na svehelka@quick.cz“

Blanka: „Dobrý den,po zdařené operaci tenisového lokte se část problémů po třech letech vrátila.Lékař tvrdí,že to není možné,co mám dělat,jak postupovat dál?Děkuji“

JUDr. Mario Švehelka: „Z medicínského hlediska doporučuji navštívit ortopeda. Z právního hlediska jsem skeptický, že by po třech letech bez potíží bylo možno činit nějaké zařízení odpovědné.“

Marie S.: „Dobrý den, rodila jsem v chebské nemocnici a porod byl velice komplikovaný díky tomu, že personál nebral ohled na nalezenou bílkovinu v moči, otoky a obrovsky vysoký krevní tlak - vše znakem preeklampsie, a přesto mě rodili přirozenou cestou - výsledek, oživovaní dítěte i mě - dle slov porodní asistentky jsme mohli i zemřít. Prožila jsem neskutečný strach o život svého dítěte i sebe, skončila jsem v péči psychiatra. Ve zprávě a porodopisu nebyla jediná zmínka o komplikacích během porodu, lživý protokol! Jediné pravdivé údaje se objevily v propouštěcí zprávě mého syna. Nemám dovolání, por.asistentka, která byla ochotná dosvědčit, co se odehrálo na sále, byla propuštěna a lékaři se tváří, že se nic nestalo. Má cenu jít do sporu? Vždycky se budou doktoři krýt a důkazy vlastně žádné - jen mé tvrzení a mého manžela proti zdr. personálu. Děkuji za Váš názor.“

JUDr. Mario Švehelka: „V pravé řadě je třeba získat a posoudit kopii zdravotnické dokumentace, bez ní se nemohu vyjádřit, zda nějaké šance máte či nikoliv. Např. laboratorní výsledky z dokumentace obvykle nemizí, navíc to, že nějaké vyšetření bylo provedeno, obvykle dokládá účet zdravotní pojišťovny. Nepravdivá dokumentace bývá častá, ale ne vždy jsou provedené úpravy k dobru zdravotnického zařízení.“

Apolena: „Dobrý den, lékařka v Chebu na porodním zpackala porod - dítě narozené s asfyxií, dodnes srdeční obtíže, já si vytrpěla velmi nepříjemné poporodní deprese - dokonce nasazena antipsychotika - cítím křivdu. Jak mám, pane doktore postupovat? Podat žalobu? Děkuji. Pěkný den.“

JUDr. Mario Švehelka: „Nejprve je třeba získat kopii zdravotnické dokumentace, tu posoudit, a teprve poté uvažovat o nějaké žalobě.“

Bohuslav Skoupý: „dobrý den, mohl by jste připomenout základní právní předpisy, které by měl znát uchazeč o přiznání invalidity a o přiznáná mimořádných výhod (ZTP a ZTP-P). Děkuji“

JUDr. Mario Švehelka: „Zákon o důchodovém pojištění plus jeho prováděcí vyhláška, jejíž příloha obsahuje procentuálnmí stanovení míry poklesu pracovní schopnosti. Obojí najdete na internetu. Nepamatuji si bohužel čísla obou předpisů.“

Alena: „Dobrý den pane doktore,manžel byl ,,na banální" ambulantní operaci šedého zákalu,kde ho (jak jsme pak zjistili)operoval lékař,který jezdí za víkendovým výdělkem z Prahy až do jižních čech.Při zákroku ,,prý"zapadla čočka do oka ,následoval převoz a komplikovaná operace....14 dní po operaci trpí světloplachostí ...jestliže se zrak a další potíže neupraví jak postupovat? Moc děkuji.“

JUDr. Mario Švehelka: „Nejprve je třeba posoudit dokumentaci, zda nějaký nárok na náhradu škody či nemajetkové újmy existuje či nikoliv.“

Eva Michenková: „Ještě jednou se chci zeptat jestli můžu ještě žádat odškodné a kolik je lhůta nebo doba do kdy se může žádat odškodné Dekuji“

JUDr. Mario Švehelka: „Nevím, kterého případu se Váš dodatečný dotaz týká, tedy jen obecně, promlčecí lhůta u nároku na náhradu nemajetkové újmy je tříletá, u nároku na náhradu škody je dvouletá, přičemž tato obvykle neběží již od tzv. škodné události, ale například v případě trvalých následků až od stabilizace stavu.“

Radka: „Vážený pane doktore, volám už na všechny možné strany o pomoc, takže píšu i Vám. Dle mého názoru lékaři zanedbali péči a před dvěma lety mi zemřela dvojčata, ve 36. tt. Nyní se navíc ztratila část zdrav. dokumentace. Lék. komora, kam jsem podávala stížnost, mi nemůže tudíž sdělit výsledek šetření. Mám dojem, že je to běžný postup nemocnic nebo lékařů. Část dokumentace chybí, takže nikdo neponese vinu, a jede se dál. Samozřejmě celou věc ještě řeším s právničkou, ale nemocnice není ochotná se jakkoliv dohodnout, mimosoudně vyrovnat, přiznat vinu atd. Můžete mi prosím poradit, co mám dělat? Ještě zvažuji trestní oznámení. K soudu to dávat nechci vzhledem ke stavu našeho soudnictví a postoji lékařů - že jsou neomylní, navíc je to už promlčené. Velmi děkuji za odpověď. S pozdravem Radka.“

JUDr. Mario Švehelka: „1) podle judikatury Nejvyššího soudu nemohou jít nedostatky ve zdravotnické dokumentaci k tíži pacienta 2) promlčecí doba u náhrady nemajetkové újmy je tříletá 3) promlčecí doba u náhrady škody je dvouletá, běží však mj. až od okamžiku, kdy se dozvíte, kdo za škodu odpovídá, tedy proč odpovídá, tedy co se vlastně stalo špatně“

Eva Davidova: „Dobry den, prosim o radu. Stezovala jsem si rediteli UPMD-Podoli na postup jeho pracovniku. Doporucili mi potrat z genetickych duvodu, za 24hod zmenili nazor, odeslali me na kordocentizu do Motola a rekli, ze se mnou "jiz nechteji mit nic spolecneho". Myslim tim, s ukoncenim meho tehotenstvi v 23. tydnu. Byl to strasny stres, dite jsem porodila v Motole, vse v poradku. Chtela jsem jenom vysvetleni a snad i omluvu, ale pan reditel nereaguje ani na email, ani na doporuceny dopis. Kam muzu jit dal? Dekuji predem za tip:-)). Hezky den, Eva Davidova“

JUDr. Mario Švehelka: „V prvé řadě je třeba posoudit zdravotnickou dokumentaci a zvážit, zda můžete uplatnit nárok na náhradu nemajetkové újmy“

Hana: „Dobrý den, při osteosyntéze paže byla paže rozříznutá a kosti fixovány drátem svrchu. Při zákroku byly poškozeny nervy tak, že paže byla silně ochrnutá.Navíc mne poškodila anestézie - svalové křeče, kyslíkový dluh, zhoršení zraku. Zajímá mne, jaké jsou promlčecí lhůty pro mimosoudní vyrovnání. Stížnost jsem nemocnici podala písemně, ale na moje podání odepsali nepravdivě s tím, abych přišla jednat osobně a dál písemně nekomunikují. Já tam osobně jít nemohu, tělo si pamatuje ohrožení života a když se k nemocnici přiblížím fyzicky, je mi velmi špatně, nastartují poruchy dechu a křeče v břiše. Děkuji.“

JUDr. Mario Švehelka: „Nejprve je třeba prostudovat zdravotnickou dokumentaci a zvážit Vaše šance. Budou-li vysoké, lze nemocnici vyzvat, a neodškodní-li Vás, lze ji žalovat“