Chat

Mgr. Petra Vitoušová
Záznam chatu ze středy 21. září 2011
S: „DOBRÝ DEN, NAŠE SOUSEDKA JE LÉKAŘKA ORTOPEDIE NAPADÁ SVOJÍ MAMINKU KTERÉ JE CCA 80 LET A POŘÁD NA NÍ KŘIČÍ,MLÁTÍ JI, ZAMYKÁJI V POKOJI, APOD. JEJÍ MAMINKA MÁ ASI ALZ.CHOROBU. DÁ SE S TÍM NĚCO DĚLAT? NEDÁ SE TO UŽ POSLOUCHAT.“
Mgr. Petra Vitoušová: „Rozumím, jak znepokojující pro vás musí být pocit bezmoci. Zřejmě máte se svou sousedkou - seniorkou osobní kontakt. Usuzuji tak podle vaší informace "mlátí ji, zamyká ji v pokoji". To se pouze podle zvuku nedá přesně určit. To málo, co sdělujete by mohlo svědčit i o tom, že v sousedním bytě dochází k týrání blízké osoby nebo dokonce k týrání svěřené osoby (s přihlédnutím k věku a nemoci je možná seniorka odkázaná na pomoc své dcery). A to jsou velmi závažné trestné činy. Svou informaci máte možnost předat (telefonicky nebo písemně) jako podnět k prošetření situace sociálnímu odboru v místě vašeho bydliště nebo přímo policii. Postupovat můžete i diskrétně, tj. anonymně nebo požádat, abyste byla jako zdroj informací chráněna.“
Markéta: „Dobrý den, ráda bych se zeptala od kdy (jakého věku) začínat s výchovou? Mám 10 měsíční holčičku :-) Děkuji“
Mgr. Petra Vitoušová: „Pravděpodobně se ptáte na takovou výchovu, která rozvine u vašeho dítěte potřebnou imunitu před domácím násilím. Tu dítěti poskytujete už dnes svým vzorem chování ve vztahu mezi rodiči a širší rodinou. V předškolním věku by měly všechny výchovné aktivity směřovat k tomu, aby si dítě uvědomovalo svou lidskou důstojnost, zodpovědnost za své činy a toleranci k jinakosti. Tyto tři pilíře jsou podstatné pro jeho zdravé fungování ve společnosti a v budoucím vztahu.“
as: „Kolik ma pobocek BKB a lze se mu dovolat zdarma?“
Mgr. Petra Vitoušová: „Přesné informace získáte na www.bkb.cz Dnes máme dvě nonstop linky krizové pomoci (volání není zdarma, platí běžný tarif), centrálu a osm poraden. Od 1.1.2012 připravujeme otevření další, tedy deváté poradny, která bude v Jihlavě.“
as: „Kdo financuje BKB?“
Mgr. Petra Vitoušová: „Prostřednictvím dotací stát, města, městské části. Prostřednictvím grantů tuzemské a zahraniční nadace. Prostřednictvím darů fyzické a právnické osoby. Rozhodující částku tvoří dotace MPSV ČR. Financování je tedy vícezdrojové.“
Sapon: „Dnes jsem si všiml - pokud se nemýlím - že BKB vydává časopis, mohla byste o něm něco říci?“
Mgr. Petra Vitoušová: „BKB vydává čtvrtletní "Zpravodaj BKB" specializovaný na problematiku pomoci obětem kriminality v ČR i v zahraničí. Zpravodaj je registrován jako periodikum ministerstvem kultury a povinné výtisky jsou zasílány do velkých knihoven. Zpravodaj si můžete předplatit a bude vám zasílán poštou. Toto periodikum vydáváme již 20 let.“
Kateřina: „Dobrý den.Mám špatné zkušenosti v tomhle ohledu s policii.Když jsem útok nahlásila na policii tak mně obvinily s toho že jsem násilníka vyprovokovala a po celou dobu výslechu jsem se se cítila jako ten viník.Takže nakonec jsem musela odejít protože v tomhle směru policie selhala.“
Mgr. Petra Vitoušová: „Souhlasím, že toto není profesionální přístup k oznamovatelce, která hledá u policie pomoc. Zlehčování a zpochybňování není na místě. Naopak. Metodika ukládá policistům vyslechnout si verzi oznamovatele a v případech podezření na incident se znaky domácího násilí se důsledně vyptat na délku, intenzitu, konkrétní projevy násilí. Máte možnost oznámení učinit znovu, například písemně a adresovat je nejlépe státnímu zastupitelství podle místa, kde k domácímu násilí dochází. V oznámení uveďte, kdy a kde jste tuto věc oznamovala policii a s jakým výsledkem.“
gabina: „Mam velmi hodneho manzela a mame se velmi radi, vztah nam vsak stoptocentne klape jen pokud je vsechno podle neho. Jinak je smutny a nemluvi se mnou a ja abych temto situacim predesla radeji ustupuju ze svych zajmu, je jiz toto patologicke? Manzela mam velmi rada a vim ze i on me, zivot bez nej si neumim predstavit.“
Mgr. Petra Vitoušová: „Váš manžel je emocionální vyděrač. Vztah vám klape, dokonce na 100 %, pokud .... Jinak vás trestá mlčením. To je dost sobecké. V ideálním vztahu by měl manžel respektovat i vaše potřeby, zájmy, plány. Je to téma k rozhovoru. Zkuste to. Nečekejte na nějakou fatální událost, která by mohla změnit jeho hodnotový žebříček a váš manžel by se stal pokornějším. Vždyť má tolik, že by mu mnozí naopak mohli závidět. Omlouvám se za stručnou přímost. Držím vám palce.“
Ivana: „Dobrý den,chci poděkovat za všechny oběti kterým jste pomohli změnit život k lepšímu.Před pár lety jsem byla taký obětí,a díky své rodině jejich podpoře a samozřejmě i organizacím jako je ta vaše jsem dnes štašně na začátku nového života. Mám dvě dcery a teprve po deseti letech jejich života si užívám jejich smích.Moc děkuju za nás tři:-)“
Mgr. Petra Vitoušová: „Děkujeme za nejkrásnější zprávu. Zprostředkuji vaše poděkováním kolegům. Přeji vám krásné dny plné radosti ze života.“
Pi.p: „Dobrý den,pokud mě partner hrubě uráží a nadává mi-běžně i před synem,jedná se o domácí nasilí?Před 3 lety mě fyzicky napadl,tenkrát jsem odešla a řekla vše okolí,od té doby si dává pozor,ale mám pocit,že poslední dobou-jsem po druhé těhotná-se to opět zhoršuje.Mohu něco udělat pro to,aby to dále negradovalo?Křičí na mě občas už i před lidmi,je mi to opravdu trapné,do hádky s ním už raději nejdu pokud je v takovém stavu,abych ho více nerozčílila...děkuji“
Mgr. Petra Vitoušová: „Určitě hledejte pomoc, nejlépe konzultaci v osobním kontaktu. Zkuste zavolat na nonstop DONA linku 2 51 51 13 13, popovídat si diskrétně a domluvit se o návštěvě některé z poraden. Zatím je čas, ale k eskalaci násilí může dojít velmi rychle. Stud, pocit viny a strach by vás mohly zcela zahnat "do kouta".“
m: „Dobry den, rada bych se zeptala, zda za psychickymi problemy v dospelosti muze stat to ,ze byla tato osoba v detstvi svedkem domaciho nasili.“
Mgr. Petra Vitoušová: „Nepochybně. Stojí za to vyhledat psychologa nebo terapeuta.“
klára: „Dobrý den, ráda bych jen řekla, že sem odešla z manželství, kde sem zažila spoustu psychického násilí, které je někdy horší než fyzické. Ač to tomu člověku říkáte jak chcete, že vám jeho chování ubližuje, on jen konstatuje, že už je takový. Dlouho sem uvažovala zda odejít /sem katolička/, ale už sem to psychicky nedávala.“
Mgr. Petra Vitoušová: „Souhlasím a oceňuji vaše rozhodnutí a sílu, kterou jste v sobě našla. Přeji vám zdraví a štěstí.“
káťa: „dobrý den mám přítele, který má pocit že vše co se kolem něj děje ať je to v jeho práci nebo mezi náma je jen pouze má vina a snaží si to na mě vybít tim že se se mnou zhádá občas dojede i k tomu že něco romlátí a říká že jsem to rozbila já ať mu to zaplatím.chtěla bych se zeptat co s tím děkuji“
Mgr. Petra Vitoušová: „Doporučuji vám vyhledat pomoc, konkrétně poradenství v osobním kontaktu. Zřejmě to není zdaleka všechno, k čemu ve vašem vztahu dochází. Zavolejte například na DONA linku 2 51 51 13 13, v rozhovoru s konzultantkou můžete odstartovat cestu do poradny.“
Ráďa: „Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda se dá považovat za domácí násilí to, že mi muž říká: "pořiď si notýsek a zapisuj si co říkám, nebo zase jsem tě něco naučil. Nebo mi není příjemné s ním být mezi lidmi, třeba ve větší skupině na dovolené, protože je strašně nervozní a zdá se mi, že mě shazuje. Myslíte, že to už je čas obratit se o pomoc? Předem moc děkuji, R.“
Mgr. Petra Vitoušová: „Minimálně "předpolí" domácího násilí tady shledávám. Zajděte si o tom popovídat s odborníkem. Určitě.“
Lenka: „Je domácím násilím i hádka typu - manžel na mně křičí nadávky, dokonce mi dal i facku a já mu to vrátila, ale on se stáhl a v ataku už nepokračoval? Manžel je velmi dominantní, okamžitě křičí, nedokáže brát v potaz to, že je poblíž 5 letá dcera...“
Mgr. Petra Vitoušová: „Jste schopna obrany a vaše reakce byla účinná. Pokud si tuto kompetenci zachováte, nestanete se obětí domácího násilí. Maximálně budete mít hlučnou domácnost, kde výměna názorů nemusí vždy probíhat pouze na verbální úrovni. Váš manžel by si měl osvojit nějakou jednoduchou metodu, jak "nevybuchnout" a raději na chvíli odejít. Stresuje dceru, ubližuje vám.“
Anna: „Dobrý den, mám už přes rok přítele.Ze začátku jsem byla přesvědčena, že máme dokonalý vztah bez hádek a všeho toho zlého.Poslední dobou jsou naše hádky vyvolané když se přítel napije.Je hrubý, agresivní, párkrát něco rozbil, hází kolem sebe věcmi.Nikdy mi neublížil, ale není příjemné, když kolem mě lítají věci a on křičí.Většinou si druhý den moc nepamatuje a diví se, proč se bojím nebo jsem naštvaná.Toto se stalo asi 3 krát za poslední 4 měsíce.Myslíte si, že mohu čekat i něco horšího? Děkuji“
Mgr. Petra Vitoušová: „Pokud bude váš přítel stále častěji nahlížet na dno skleničky, tak určitě. Tvrdě trvejte na tom, že přestane pít, zmiňte, že jinak ze vztahu odejdete. Pokud bude dál pít, udělejte to - odejděte.“
S.: „Dobrý den, jako dítě mě sex. zneužíval bratr, šlo i psychické vydírání a nátlak pod pohrůžkou násilí. Matce jsem to řekla až tento rok. Jsem dospělá a mám děti. Rodina funguje. Ale mám v sobě pořád nějakého červíka co hlodá a touží po satisfakci, omluvě atp. Bylo mi 12 a bratrovi 14let. S matkou a bratrem se nevídám, nedělá mi to dobře. Poradíte mi? Díky“
Mgr. Petra Vitoušová: „Odpověď byste nalezla v kontaktu s terapeutem, který by spolu s vámi určil i míru trvalého poškození zážitkem v dospívání. Poté spolu pojmenujete potřebu satisfakce, možná bude jiná, než jak to cítíte dnes. Rozumím, jak těžké je s takovým traumatem fungovat.“