Chat

Mgr. Libor Buchta
Záznam chatu ze středy 18. května 2011
olina: „Dobrý den,zjistila jsem že má manžel milenku a že koupil dum který napsal na ni nejsma rozvedeni ,tak se chci zeptat jestli mam na ten dum narok děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Na dům nárok určitě mít nebudete, ale pokud prokážete, že koupi financoval manžel z prostředků patřících do SJM, bude mít Vaše SJM pohledávku za onou milenkou a v rámci vypořádání SJM (po rozvodu) můžete požadovat, aby pohledávka připadla manželovi a Vám byla vyplacena polovina její hodnoty.“
Linda: „Dobrý den,prosím o odpověď.Můj ženatý syn bydlí v rodinné domku se svoji rodinou. Tento domek je v katastru nemovitostí zapsán jen na manželku syna.Pokud by došlo k zániku manželství rozvodem, měl by syn nárok na část domku nebo vyplacení poměrné částky? Údržba a opravy domku jsou placeny i z jeho peněžních prostředků.Děkuji za odpověď“
Mgr. Libor Buchta: „Záleží na tom, kdy a jakým způsobem bylo nabyto vlastictví k domu, tj. zda za trvání manželství, koupí, darem či jinak, v případě koupě, jak byla financována.“
Petra: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsem rozvedená a s bývalým manželem máme vypořádané SJM. Měli jsme nějaké úvěry, které jsme si rozdělili. Manžel nic neplatil a já jsem musela platit za něc. Měl ještě úvěry, které si zařizoval sám, na kterých já vůbec nejsem ani jako spolužadatel, ani jako ručitel. Všechny kde jsem byla nějak podepsaná jsem musela i za něj uhradit. Otázka zní tak, jestli mě ještě mohou kontaktovat kvůli placení dalších úvěrů. Exmanžel neplatí nic, exekuce šla už před rokem jen na jeho jméno. Znovu se před pár měsíci oženil. Děkuji za odpověď“
Mgr. Libor Buchta: „Můžete odpovídat pouze za ty úvěry, které si manžel vzal za trvání manželství.“
Iva Šťastná: „dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda peníze, které můj bývalý manžel dostal od rodičů během našeho manželství (peníze pak byly investovány do našeho společného domu), jsou také společným jměním nebo jeho výhradním majetkem. Děkuji za odpověď“
Mgr. Libor Buchta: „Pokud se jednalo o prokazatelný dar od rodičů, byly peníze jeho výlučným majetkem.“
Jan: „Dobrý den, chci se dát rozvést. Do kdy musím "živit" manželku, t.j. odevzdávat jí část platu ? Zanikne tato povinnost podáním žádosti o rozvod ? Děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Vzájemná vyživovací povinnost mezi manžely trvá po celou dobu trvání manžleství, tj. až do právní moci rozvodového rozsudku.“
Táňa Golková: „Dobrý den, jak je to při rozvodu s dluhy? Kamarádka se bude rozvádět, její muž, jednatel s.r.o., má velké pohledávky vůči dodavatelům i státu, dotkne se to nějak i jejího majetku? Děkuji za odpověď“
Mgr. Libor Buchta: „Kamarádka může být odpovědná pouze za osobní dluhy jejího manžela, které převzal za trvání manželství. Za dluhy, které má jeho s.r.o. neodpovídá. Stejně tak neodpovídá za dluhy, které manžel převzal bez jejího souhlasu a které přesahují majetkové poměry manželů.“
Lucie Sobociková: „Dobrý den. Ptám se kvůli mé sestře. Manželství je rozvedeno již několik let /6 let/, byt je napsán na manžela, ale oba se podíleli rovnou polovinou na koupi bytu., ale ještě za svobodna. V rozvodové smlouvě je napsáno, že pro sestru a jejich dvě děti, musí manžel koupit byt 2+1. Zatím se tak nestalo. Sestra s dětmi bydlí nadále v jejich společném bytě 3+1, on byt opustil již před léty. Stále je , ale majitelem bytu. Jaké má možnosti s tím něco udělat? Je možné vysoudit byt ve kterém bydlí pro sebe a děti, bez toho , aby musela vyplácet manžela? Děkuji za drahocennou radu. Lucie Sobociková“
Mgr. Libor Buchta: „Pokud oba koupili byt ještě před uzavřením sňatku, není byt vůbec součástí jejich společného jmění manželů, ale mají jej v podílovém spoluvlastnictví. I podílové spoluvlastnictví je možné zrušit a vypořádat, a to dohodou či soudně. V případě přikázání bytu do vlastnictví jednoho ze spoluvlastníků je ovšem třeba počítat s tím, že bude muset toho druhého vyplatit.“
Markéta: „Dobrý den, otec se znovu oženil a sestěhoval se s manželkou do svého domu. V případě jeho smrti, kdo zdědí jeho dům? Jeho současná manželka nebo děti? Není sepsána žádná předmanželská smlouva. Děkuji za odpověď.“
Mgr. Libor Buchta: „Pokud otec nabyl dům před uzvařením současného manželství, je jeho výůlučným vlastnictvím. Nestanoví-li závěť jinak, dědí po Vašem otci rovným dílem manželka a všechny jeho děti.“
Anastázia: „Dobrý deň. Mám dotaz.Pred uzavretím manželstva som kupila byt,ktorý sme v manželstve predali.Ostali nám nejaké peniaze z neho.Musím pri rozvode dat polovinu manželovi?Ďakujem za odpoveď.Príjemný deň“
Mgr. Libor Buchta: „Pokud koupila dům před uzavřením manželství, byl ve Vašem výlučném vlastnictví a stejně tak i finance nabyté jeho prodejem jsou výlučně Vaše. Manžel může mít při rozvodu nárok na vyrovnání pouze v případě, že by z Vašeho společného majetku bylo něco investováno do Vašeho výlučného bytu.“
Lichtenberková: „Dobrý den Jsem rok po rozvodu, mám se vypořádat s bývalým mažel, o dva domy a chalupu. Jeden dům bývalý manžel koupil za svobodna, ale já do jsem do domu za manželství investovala peníze které my zaslala mám matka. Cca 1000000,- Další dům jsme koupily za manželství na hypotéku, a do něj jsem též investovala cca 1000000,-. Dále jsem koupila za jednu korunu od mého bratra chalupu. Bohužel jsem se dostala do situace že veškeré peníze jsem proinvestovala do nemovitostí a momentálně jsem na sociálních dávkách. Vím že musím podat žalobu ale nemám na právníka ani na soudní poplatky, a bývalý manžel se dohodnout na vypořádání nechce. Můžete mi prosím poradit zda v tomto případě mi soud určí advokáta? A odpustí mi soudní poplatky? Mockrát děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Doporučuji obrátit se na Českou advokátní komoru s žádostí o právní pomoc prostřednictvím bezplatného právního zástupce.“
Vanessa: „Dobrý den p.magistře, měla bych dotaz. V době manželství jsme postavily dům a máme 2 děti. Jelikož exmanžel je osvč a v době manželství udělal neskutečné množství dluhů (1 500 000,-Kč), tímto nás dostal do velmi tíživé situace a já se s ním rozvedla. Doposud platím dluhy jen já. Žaloba k soudu o vypořádání SJM byla podána do 3 let od rozvodu.Nyní jsem v takové situaci, že řešíme vypořádání SJM soudně. Několikrát se exmanžel nedostavil, nebo opakovaně mění advokáty. Soudce se víceméně nechce situací zabývat, jelikož to exmanžel jen protahuje a soudce řekl, pokud se nedomluvíme, tak nechá věc ve lhůtě, že jsme se nedomluvily tudíž ve lhůtě 3 let. Má na to právo, ikdyž jsme podali žalobu již do 3 let od rozvodu? Představa mého exmanžela je, abych jej vyplatila z domu a ještě zaplatila dluhy. Jsem bezradná, pomozte prosím. DĚKUJI VANESSA“
Mgr. Libor Buchta: „Pokud byla podána žaloba, nemůže ohledně majetku, který jejím předmětem, nastat po 3 letech zákonná domněnka vypořádání. Pokud nejste s postupem soudce spokojena, je možné podat stížnost k předsedovi soudu.“
Helena: „Dobrý den, jsem vdaná, bydlíme v domku, který patří rodičům manžela. K domku jsme provedli přístavbu, která začala ještě předtím, než jsme se s manželem vzali. Hodnota domku touto renovací významně vzrostla.Měla bych v případě rozvodu právo na investice, které jsme do domku vložili nebo případně i na rozdíl hodnoty domu před a po investici? Děkuji za odpověď“
Mgr. Libor Buchta: „V případě rozvodu určitě nebudete mít žádný nárok, dům patří rodičům manžela a nikoliv jemu. Můžete pouze po rodičích manžela požadovat tzv. bezdůvodné obohacení za zhodnocení domu, to se ovšem promlčuje ve 2 leté subjektivní lhůtě. Každopádně s rozvodem a s vypořádáním SJM to nemá nic společného.“
Marta: „Dobrý den.M?ám dotaz,spada do společného vlastnictví manželů firma,kterou si vybudoval jeden z manželůza trvání manželství?Fyzická osoba.“
Mgr. Libor Buchta: „Ano, spadá, jedná o tzv. podnik fyzické osoby.“
Jana: „dobrý den, moje dcera s manželem zařizují novostavbu za fin.pomoci rodičů jejího manžela. Výstavba byla zahájena v době trvání manželství. Měla by dcera v případě zániku manželství nárok na majetkové vyrovnání, nebo tím, že její jméno nikde zatím nefiguruje, tedy ani v katastru ani jako stavebník, nárok mít nebude? Nebo je nárok automatický, i když není uvedena nikde jako vlastník ani spoluvlastník. Stavba zatím nebyla kolaudována. Děkuji velice za odpovědˇ“
Mgr. Libor Buchta: „Dcera bude mít nárok na vypořádání toho, co bylo investováno z jejich společného majetku.“
prokopova1blanka@seznam.cz: „Dobrý den mám dotaz. S druhem jsem žila 11 let máme spolu dvě děti,ale druh mi nechce nic z bytu dát.Mám možnost požádat o majetkoprávní vyrovnání,když jsme nebyli manželé? děkuji Blanka“
Mgr. Libor Buchta: „V tomto případě můžete žádat pouze vydání věcí, které jsou prokazatelně pouze Vaše, nebo můžete požadovat vypořádání podílového spoluvlastnictví k věcem, které jste s druhem v tomto režimu prokazatelně pořídili (tj. půl na půl). Vypořádání majetku v režimu SJM nárokovat nemůžete.“
Mahulena: „Manžel si postavil za trvání manželství autoopravnu ,bude tato při rozvodu předmětem vypořádání mezi manželi?Nebo je majetkem pouze manžela.Děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Pokud opravna nebyla pořízena z prostředků, které byly výlučným majetkem manžela, spadá do Vašeho společného jmění manželů.“
Zdenka: „Zajímalo by mě když je rozhodnutí o vypořádání majetku rozhodnuto do kdy mohu uplatnit částku je-li nejaká promlčecí doba.Děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Lhůta pro výplatu bude určena rozsudkem soudu. Právo přiznané rozhodnutím soudu se promlčuje v 10 leté lhůtě.“
Jaroslava: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak je to v případě vypořádání SJM, kdy byt byl sice nabyt před manželstvím na jeho jméno, jsem pouze ručitel, žijeme spolu od začátku, ale za manželství se dělalo nejvíce rekonstrukcí. Veškeré doklady schoval. Navíc našetřené peníze za manželství se svou novou přítelkyní zdárně utrácí. A já ted nevím, co mohu požadovat, jak to doložit a vlastně ani jestli mám nějakou šanci na náhradu. Děkuji za odpověď“
Mgr. Libor Buchta: „Při vypořádání SJM můžete žádat v zásadě polovinu toho, co bylo investováno z Vašeho společného majetku do výlučného majetku manžela. Vše samozřejmě musíte prokázat a to každou jednotlivou investici, kterou budete nárokovat. Je třeba si opatřit doklady a eventuálně i svědky.“
Alena: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na následující: manželé se rozvádějí, na začátku manželství koupili nemovitost, která je zapsaná na oba. Záleží na tom, kdo na ni dal větší část peněz? Manžel tvrdí, že manželka nic nedostane.“
Mgr. Libor Buchta: „Záleží na tom, kdo dal kolik a hlavně, co to bylo za finance, tj. zda patřily do SJM nebo výlučné. Pokud byly výlučné, je možné žádat vypořádání jako vnos do SJM.“
Alena Křížová: „dbrý den manžel mi za manželství daroval chatu před rozvodem jsme uzavřeli dohodu o majetkovém vypořádání kde vše bylo zapsáno, teď 1 rok po rozvodu mám dojem že by chtěl darovací smlouvu zpochybnit může mi být chata odebrána ? prosím nutně to potřebiju vědět.... děkuji moc že mi odpovíte“
Mgr. Libor Buchta: „Záleží na tom, zda byla chata skutečně ve výlučném vlastnictví manžela a darovací smlouva je tedy platná. Jinak dárce se může domáhat po obdarovaném vrácení daru, pokud by se choval vůči dárci či členům jeho rodiny tak, že by to bylo v rozporu s dobrými mravy.“
martina: „dobry den jak je to u lidi kteri spolu ziji v jedne domacnosti, a nejsou sezdani a maji spolu dite a majetek a rozchazeji se a nedohodnou se na rozdeleni majetku, ktery nabily za spolecneho souziti? dekuji“
Mgr. Libor Buchta: „Komplikované, musí se prokazovat co patří komu a co je eventuálně jejich podílovým spoluvlastnictvím. Majetek nabytý za společného soužití nikdy není automaticky společný.“
Iva: „Majetek po rozvodu Dobrý den,jak se dělí majetek po rozvodu když se prokáže že jeden z manželů neměl žádný příjem,nepracoval,neregistrován na ÚP,žádné dávky.A druhý z manželů podnikal.Z prostředků z podnikatelské činnosti zakoupil nemovitost pro podnikání(druhý manžel spoluvlastník).Manželka(lenoch)veške rý majetek z domácnosti odvezla ještě před rozvodem.A jak je to s dluhy z manželství.Děkuji a přeji všem hezký den“
Mgr. Libor Buchta: „Veškeré příjmy manželů nabyté za trvání manželství jsou součástí SJM bez ohledu na to, že je vydělal pouze jeden z manželů. Při vypořádání však soud může k této skutečnosti přihlédnout a činorodému manželovi přiznat větší podíl na společném majetku.“
Jana: „Hezký den, můžete mi prosím říct, kolik zhruba stojí přepis domu v hodnotě cca 2,5mil. do SJM? Dům jsem zdědila během manželství a teď ho chceme dát do SJM. A ještě jeden dotaz, v případě rozvodu bych pak měla manželovi vyplatit polovinu hodnoty domu nebo jenom společně vložené peníze do oprav atd? Děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Rozšíření SJM je možné učinit pouze formou notářského zápisu, cenu za jeho sepis Vám sdělí kterýkoliv notář. V případě rozvodu pak platí, že dům je standardní součástí SJM a oba manželé na něm mají pro účely vypořádání stejný podíl.“
Martina Vybíralová: „Dobrý den chtěla jsem vás poprosit o radu s bývalým manželem jsem se rozvedla před necelými 3 roky koupili jsme si za manželství dům který bohužel zadlužil a hrozí exekuce nyní v tom domě žiji se součastným manželem a dětmi a nevíme jak postupovat dále aby jsme nepřišli o střechu nad hlavu předem moc děkuji za odpověď“
Mgr. Libor Buchta: „Abyste skutečně nepřišli o střechu nad hlavou, je jedinou možností vyplacení exekucí a dohoda s bývalým manželem.“
Monika: „Dobrý den, může soud přikázat prodej nemovitosti, dle dohody měl manžel dům prodat, zatím jej užívá, ale prodat jej nechce, vyplacení mého podílu neproběhlo, tíletá lhůta zatím nevypršela, můžu dům prodat i přes jeho nesouhlas? Děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Ne, při vypořádání SJM nemůže soud rozhodnout o prodeji nemovitosti. Současně nelze dům prodat bez souhlasu býv. manžela. Nejdříve je třeba vypořádat SJM.“
Eva: „dobrý den, musí být oba manželé zapsaní v katastru jako vlastníci domu postaveného za dobu trvání manželství, aby měli stejný nárok na vyrovnání v případě rozvodu? Děkuji“
Mgr. Libor Buchta: „Nemusí.“
Jarka: „Dobrý den, lze si smlouvou a následně na katastru rozdělit nemovitost při trvání manželství. Koupi domu i materiál na rekontrukce jsem investovala já, ale nechtěla jsem, aby manžel měl pocit, že "dře" na cizím. Dodatečně jsme si ale oba uvědomili, jaké by byly problémy s děděním - tj. že by jeho dcera zdědila polovinu a moji synové druhou, což by bylo naprosto nespravedlivé. Jak to tedy napravit?“
Mgr. Libor Buchta: „Pokud je možné v domě vymezit alespoň 2 samostatné bytové jednotky podle zákona o vlastnictví bytů, pak je možné notářským zápisem zúžit SJM tak, že každý z manželů bude mít ve výlučném vlastnictví jednu z těchto jednotek.“
Jana: „Za trvání manželství jsem si koupila domek do 100%ního vlastnictví. Manžel již měl svůj domek (zděděný po rodičích), tak s tím souhlasil. S manželem už nežijeme pět let, když bylo dceři 18 a půl let, domek jsem jí darovala a na katastru nemovitostí je tedy zapsána jako jediná majitelka. Teď se budeme rozvádět - v červnu bude rozvodový soud. Žádost podal manžel, ale budu s rozvodem souhlasit. Můj dotaz - bude mít manžel nějaký nárok na domek, který jsem dala dceři?“
Mgr. Libor Buchta: „Záleží na způsobu nabytí "Vašeho" domku, souhlas manžela, o kterém se zmiňujete ještě nemusí znamenat, že domek nebyl součástí Vašeho SJM. Pokud ovšem Váš manžel souhlasil s převodem domku na dceru, příp. uběhly 3 roky od tohoto daru, nemůže jej manžel již napadat.“
Petra: „Dobrý den,jsem s manželem v rozvodovém řízení.Máme pozemek,který jsme pořídili za manželství za 400.000kč a jsme na smlouvě psaný oba dva.Na jaký podíl z toho pozemku mám já nárok,když manžel to stále splácí?Já pozemek nevyužívám a ani ho nechci,zůstane tak po rozvodu manželovi.Slyšela jsem,že mám nárok na půlku z částky,která se splatila do doby,než nás rozvedou.Předem děkuji za odpověď.“
Mgr. Libor Buchta: „V zásadě na polovinu hodnoty pozemku, mínus finance, které manžel na pozemek prokazatelně vynaložil se svého výlučného majetku.“
Ivona: „Dobrý den pane Buchto. Manžel podal žádost o rozvod, který proběhl 22.2.2011, ale doposud ještě nenabyl právní moci. Mám ale následující problém. Jelikož máme s manželem ve SJM 2 osob. auta. Jedno 17 let staré a jedno 6 let staré. Manžel se odstěhoval v říjnu 2009 a odvezl si s sebou to novéjší auto a mi "přenechal" to staré. Loni 24.3. sepsal tuto dohodu: DOHODA O PŘEVEDENÍ VOZIDLA Já níže podepsaný Petr Kantor r. č. ....., bytem ......., v rámci majetkoprávního vyrovnání souhlasím s přepisem osobního automobilu Škoda Octávie........, výr. číslo: ........ na nového majitele Ivona K......... r.č........., bytem .......... Tato dohoda zároveň slouží jako předávací protokol. Neuvědomila jsem si do jakých problémů se mohu podpisem této " dohody" dostat a přesto jsem podepsala. Vešker doklady o tomto automobilu jsem měla v držení od doby, co se zakoupil nový autom. Oba automobily jsou vedeny na manžela. Můžete mi říct prosím, jestli má takto sepsaná dohoda právní platnost ? Manžel auto z registru neodhlásil a ani mi nedal zplnomocnění, abych auto převedla na své jméno. V květnu 2010 se odhlásil ze zákonného pojistného, neplatil jej. Já jsem se přihlásila k placení zákonného pojistého i přesto, že jsem bez práce a manžel mi žádné peníze na mou obživu a ani na platbu tohoto pojistného nezasílal. Po 3 měsících jsem tuto pojistku vypověděla a řekla pojišťovně, že nejsem vlastně majitel toho auta. Doklady jsem manželovi přenechala v jeho pracovní buňce, který je jeho, s tím aby dál do depozitu SPZ a udělal odhlášku. Nic z toho však neudělal. Veškeré doklady včetně klíčů byly od podzimu až do letošního jara v této jeho prac. buňce. Když jsem se letos na jaře dívala, zda je odhlášen, nic s tím neudělal. Proto jsem všechny doklady s klíči převzala a zaslala mu to poštou na dodejku s tím, že mu vše zasílám a souhlasím s tím, aby auto prodal a polovinu financí dal mi. Načež si zásilku vyzvedl, ale hrozí mi, že mám dluhy za toto auto a že na mě pošle exekutory. Nevím, nakolik to mýslí vážně nebo mě jen zastrašuje. Děkuji za odpověď. Kantorová“
Mgr. Libor Buchta: „Uvedená dohoda podle mého nemá náležitosti dohody o vypořádání SJM. Pokud neuzavřete dohdou řádnou, je auto součástí Vašeho nevypořádaného SJM a za auto jste odpovědni oba společně.“
Silva * silvielev@seznam.cz: „Dobrý den. Za manželství dostal manžel darem 1/2 domu a zahrady, začaly se rekonstruvat místnosti v 1patře, byly přistavěny dvě místnosti a větší vchod se sklepem. Mám nárok na vypořádání a z čeho se to počítá, stačí paragony nebo jde o nějaké zhodnocení té nemovitosti? Na druhou stranu mám byt v OS, zděděný a byla zde rekonstruována koupelna - nové kachličky, kotel a sprchový kout. Otázka stejná - paragony nebo zhodnocení bytu. Děkuji.“
Mgr. Libor Buchta: „V rychlosti - v případě investic při vypořádání SJM vždy konkrétní investice, nikoliv zhodnocení - to znamená paragony, faktury, smlouvy, svědci, std.“
Leona: „Dobrý den, s partnerem nejsme oddáni, koupili jsme si byt (splácíme hypotéku), který je psaný na něj. Chtěla bych se zeptat, když by jsme se rozešli, mám právo na nějaký podíl? V bytě bydlíme 4 roky. Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.“
Mgr. Libor Buchta: „Na podíl na bytě určitě ne. Můžete teoreticky pouze žádat o vrácení toho, čím jste mu přispěla, ovšem pozor na 2 letou promlčecí lhůtu.“