Chat

Právnická rubrika - dohoda o vypořádání jmění

Mgr. Libor Buchta

Záznam chatu ze středy 20. dubna 2011

Irena: „Dobrý den. Mám švagra, který má dluhy kam se podívá, protože hraje automaty. Loni se oženil, jeho manželka za něj dosud platila , kdo si přišel pro peníze , ale už jí docházejí, protože lidi vyhazuje a říká , že jí manželovo dluhy nezajímají. On bydlí v jejím bytě. Jak by to bylo, kdyby přišli exekutoři, když nemůže doložit, že dluhy má již řádku let a dělá další...Přišla by ona o majetek , když nesepsali žádnou smlouvu ?“

Mgr. Libor Buchta: „V případě exekuce je možné postihnout veškerý majetek, který náleží do společného jmění manželů. Postihu za určitých okoloností nepodléhá pouze majetek, který je výlučným vlastnictvím manželky. I tak je ale exekutor oprávněn tento majetek sepsat a zabavit a manželka se pak musí domáhat žalobou u soudu vyloučení těchto věcí z exekuce.“

Marta: „Dobrý den,jak se vypořádat s hypotékou, kterou mají manželé na společný dům, když ani jeden nemá na vyplacení toho druhého? Je jediným řešením prodej domu a co když ho dlouho nikdo nechce? Lze se rozvést i bez vypořádání SJM?“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud ani jeden namá na vyplacení toho druhého, je to patová situace a lze ji v zásadě řešit pouze společným prodejem domu. Rozvod bez současného vypořádání SJM samozřejmě možný je, dům i hypotéka zůstanou nadále společné. Pokud do 3 let od rozvodu nebude uzavřena dohoda o vypořádání SJM nebo nebude podána žaloba k soudu, nastane zákonná domněnka vypořádání.“

Josef Žváček: „S manželkou jsme se rozvedi, majetek nemáme vypořádaný, manželce zůstalo vše, mě jen dluhy, ke kterým se dnes již bývalá manželka nehlásí a které exekučně splácím. Co mám dělat a jak mám postupovat?“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud jde o společné dluhy a hradíte je pouze Vy, můžete to uplatňovat vůči manželce v rámci vypořádání SJM. POkud se manželka nechce dohodnout, musíte do 3 let od rozvodu podat žalobu k soudu. POkud tak neučiníte, nastane zákonná domněnka vypořádání - majetek je v podílovém spoluvlastnictví se stejnými podíly, pro pohledávky platí obdobné.“

čenda: „před rozvodem jsme s exmanželkou uzavřeli dohodu o vypořádání majetku. Připadla mi v ní i nemovitost, která byla psaná jako společné jmění manželů. Na katastru mi ji odmítli onehdy přepsat na mě, protože SJM se musí přepisovat na jiném základě než dohodou. Dodnes jsem to zatím nevyřešil, poradíte mi další kroky?“

Mgr. Libor Buchta: „Myslím, že došlo k nedorozumění. Vypořádání SJM stran nemovitostí je samozřejmě možné provést dohodou, musí být v písemné formě s úředně ověřenými podpisy a musí v ním být řádně označeny předmětné nemovitosti. Pravděpodobně Vaše dohoda měla nějaké formální nedostatky.“

Kulhánková: „Dobrý den.Ve společném porozvodovém vyrovnání mám, že do dvou let bývalý manžel buď prodá byt nebo mne vyplatí. Dva roky jsou pryč a on má stále nějaké výmluvy, proč k tomu nedošlo. Máme střídavou péči o dceru, která tam s ním bydlí.Jak mám postupovat?“

Mgr. Libor Buchta: „Záleží na konkrétní formulaci dohody. Pokud se manžel zavázal k úhradě částky za vypořádání bytu a toto nesplnil, je třeba obrátit se na soud, nebude-li jiná dohoda.“

Katka: „Dobrý den, bývalý manžel ještě před uzavřením manželství koupil dům (ruinu za 60 tis.). Během manželství jsme dům včetně zahrady kompletně zrekonstruovali. Dnes má hodnotu 2 mil. Manžel mi nechce nic vyplatit, tvrdí, že všechno oddřel on (svépomocí) a že materiál byl z vlastního lesa, lomu jeho rodiny, atd. Můžete mi poradit, jak bych měla postupovat a na co mám nárok? Bere se v potaz současná hodnota domu nebo pouze materiál, který se na domě při rekonstrukci během manželství použil (tj. bez práce, pokud jsme dům z větší části rekonstruovali sami). Děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Obecně určitě máte nárok na vypořádání toho, co bylo vynaloženo na výlučný majetek manžela z Vašeho společčného jmění manželů. V případě sporu však musíte Vy prokázat co konkrétně bylo tedy vynaloženo ze společného na výlučný majetek manželův, což může být samozřejmě komplikované, nikoliv však nemožné. Je to ale otázka důkazů a dokazování.“

Šárka: „Dobrý, den po pěti letech společného žití v rodinném domku (každý vlastníme 1/2), se se mnou přítel rozchází a vyhrožuje mi, že mě z baráku vystěhuje, že jsem do jeho rekonstrukce neinvestovala tolik jako on! Má na to právo! Musím souhlasit s cenou kterou on chce udat při prodeji našeho domku? Jaká mám práva, jak se mohu bránit? Moc děkuji Šárka F.“

Mgr. Libor Buchta: „Dotaz je sice mimo téma, nicméně pokud máte domek v podílovém spoluvlastnictví v poměru 50/50, máte stjená práva i povinnosti. Pokud nedojde k dohodě, je možné se obrátit na soud.“

Marie L.: „Dobrý den pane Mgr. Buchta, měla bych otázku na porozvodovém vypořádání. Manžel měl s byvalou exmanželkou dluhy a po jejich rozvodu jsme "my dva" museli zaplatit hrozící exekuci (ona nám nezaplatila ani korunu). Chtěla jsem se zeptat jak platí v tomto vypořádání (rozvod měli dohodou, o vypořádání nebyla u soudu zmínka). Dělí se i tyto dluhy napůl? Děkuji za odpověď.“

Mgr. Libor Buchta: „Záleží na obsahu majetkové dohody, kterou manžel se svojí ex uzavřel, obecně jsou však dluhy vzniklé za trvání jejich manželství odpovědni oba.“

Jaroslava Podnecká: „Dobrý den, můžete mi, prosím, sdělit, zda do SJM patří také produkty jako: životní pojištění, penzijní připojištění, stavební spoření? Děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Pojištění nikoliv, to obecně není majetkovou dohodou (pokud ovšem neobashuje vyloženě spořící prvek). Stavební spoření, běžné i vkladové účty určitě.“

Simona: „Dobrý den, od narození žiji v rodinném domě se svými rodiči. Rodinný dům je stále ve vlastnictví mého otce. Když jsem se vdala, manžel se přestěhoval ke mně do bytu v rodinném domě. Chtěla bych se zeptat, kdyby můj otec napsal dům do mého vlastnictví, měl by manžel po rozvodu nárok na nějaké vyplacení, vypořádání? Děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud Vám otec dům daruje, bude Vaším výlučným vlastnictvím a Váš manžel bude mít právo po dobu trvání manželství v domě bydlet. Po rozvodu bude mít nárok na vypořádání pouze v případě, že po dobu trvání manželaství budou na Váš výlučný dům vynaložen nějaké náklady ze společného majetku.“

Marcela Jeřábková: „Smlouvu o vzájemném vypořádání SJM pro dobu po rozvodu jsme uzavřeli 1.8.2007.Do dnešního dne se mi nepodařilo získat originál této smlouvy, který je důležitý pro vklad na katastr. Rozvod nabyl právní moci dne 20.5.2008. Jak postupovat ? Manžel měl u rozvodu právníka - já ne. Nikdo mě neupozornil na to, že je nutné dát originál na katastr - dnes bývalý manžel i jeho právník odmítají mi pomoci. Na koho se mám obrátit ? Děkuji za odpověď“

Mgr. Libor Buchta: „Asi jedinou možností je podat žalobu k soudu, a to nejpozději do 20.5.2011, jinak nastoupí zákonná domněnka a nemovitosti spadnou dpo Vašeho podílového spoluvlastnictví. Pokud ovšem do té doby manžel nepodá ke katastrálnímu úřadu stávající dohodu. Doporučil bych konzultaci s právníkem.“

Procházková: „Je možné bezplatné převedení bytu po rozvodu na dospělého syna-nebo za symbolickou cenu? DĚKUJI PROCHÁZKOVÁ“

Mgr. Libor Buchta: „Ano, darovací smlouvou, pokud jde o dar synovi, nepodléhá darovací dani.“

Jana Kabátová: „dobrý den. ráda bych se zeptala na řešení mého problému: mí rodiče se rozvedli v 70. letech. matka získala při majetkovém vypořádání rekreační chatu. po té ale o této skutečnosti nedala na vědomí KÚ, takže majetek je zde stále jako SJM. můj otec ale před 4 lety zemřel a jelikož se nikdy o této skutečnosti nedozvěděl, neprojednával se tento majetek jako pozůstalost - což byla chyba -jak mě informovali na katastru. ptám se tedy, jestli musí skutečně proběhnout dodatek k dědickému řízení a vypořádávání s bratrem (dědicem po otci?) nebo existuje nějaké jednodušší řešení? - jako doklad máme rozhodnutí soudu o vypořádání majetku. moje matka se doposud domnívala, že je jediným vlastníkem rekreačního objektu. vzhledem k jejímu věku a zdravotnímu stavu (nar.1933) vyřizuji všechny náležitosti já, hledám tedy nejjednodušší řešení. děkuji za odpověď“

Mgr. Libor Buchta: „Situace je poměrně komplikovaná. Nicméně pokud pokud po rozvodu manželství nadošlo do 3 let k vypořádání dohodou ani k podání žaloby k soudu a následnému soudnímu rozhodnutí, stala se chata podílovým spoluvlastnictvím bývalých manželů v poměru 50/50, i když tento stav není zapsán v katastru nemovitostí. Váš otec tedy ke dni úmrtí zřejmě vlastnil 1/2 chaty, která by měla být předmětem dědického řízení. Každopádně doporučuji odbornou pomoc.“

jitka jirakova: „dobry den,maminka chce rodinny dum presat na me ,ale problem je v tom,ze bratr je ve vykonu trestu ,muze mit pak nejake naroky ,kdyz si opyka terst a na uvedene adrese ma trvaly pobyt ,dekuji a preji pekny den“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud Vám chce maminka za trvání jejího života dům darovat, není v tom žádný problém a ení v ničem omezena.“

Iveta: „Dobrý den,v r. 1990 jsme se s manželem rozvedli,měli jsme ve spoluvlastnictví dům.Nedošlo k vypořádání spoluvlastnictví,manžel odešel a od té doby v domě nebydlí. Bylím tam já se svými dětmi a také po celou dobu sama financuji veškerý provoz,opravy,rekonstrukce (kotel ÚT 2x,střecha,koupelna,radiátory,atd.).Býv.manžel má dalšího potomka z jiného vztahu.Chtěla bych se zeptat,zda v případě jeho smrti se bude dělit jeho majetek v momentální hodnotě mezi jeho všechy 3 děti,nebo bude přihlženo k tomu,že v podstatě od rozvdu nepřispěl na údržbu domu ani korunu. Děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud do 3 let od rozvodu nebyla uzavřena dohoda o vypořádání ani nebyla podána žaloba k soudu, pak je dům podílovým spoluvlastnictvím bývalých manželů a podíly jsou stejné.“

Michaela V: „Dobrý den, co se stane, když jeden z manželů tuto dohodu nedodrží? Např.Zavázal se v ní, že splátky půjčky, kterou měli bude splácet,ale nesplácí je. Co může poškozený dělat?A druhý dotaz: Jak dlouho dohoda platí,respektive-může se stát, že se tzv.promlčí? Děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Majetkové závazky jsou vymahatelné soudně a majetková práva se obecně promlčují ve 3leté lhůtě. Záleží ovšem na konkrétní fomrulaci uzavřené dohody.“

Erika Závrská: „Prosím o informaci,když se manželé rozvedou,do kdy po rozvodu se musí majetkově vypořádat,jestli je na to určená nějaká doba?děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Viz některé předchozí odopovědi - pokud nebude dohoda o vypořádání SJM uzavřena do 3 let od rozvodu manželství ani ve stejné nebude podána žaloba k soudu, platí, že movité věci, které užívá každý z amnželů pro svoji osobní potřebu, náleží do výlučného vlastnictví toho kterého manžela. Ohledně ostatních movitých věcí a nemovitostí platí, že se stávají podílovým spoluvlastnictvím býv. manželů a jejich podíly jsou stejné. Ohledně závazků platí shora uvedené obodobně.“

Netrdová: „Dobrý den. Jak se posuzuje u soudu (po 3 letech)při dělení nemovitého majetku situace, kdy jeden z bývalých manželů prodá bez vědomí družstevní byt a peníze si ponechá. A jak se určuje při dělení cena majetku ( byt, zahrada apod.) Jedná se o rozdělení společ.majetku až po více jak 3 letech po rozvodu soudní cestou.Žalobou. Děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Postupuje podle ustanovení o vypořádání podílového spoluvlastnictví, pokud nedojde k dohodě, je pravidelně cena určena znaleckým posudkem jako tzv. obyvklá cena.“

Martina: „Dobrý den, v loňském roce jsme se rozvedli s manželem. Rozvod proběhl v Británii. Podepsali jsme dohodu o vypořádání majetku. Dohoda byla se týkala pouze bytů uvedena pouze adresa. Nebyla řešena hypotéka ani jiné půjčky. Dohoda byla zaslána soudu ve VB. Doposud jsme nedostala zpět žádné potvrzení od soudu. Musím tedy sepsat další dohodu zvláště pro řešení majetku v ČR ? Co potřebuji pro převod hypotéky. Jak postupovat v případě, že manžel dostal půjčku nebo kreditní kartu ještě za doby trvání manželství (žili jsme odděleně 2 roky)? Jsem za to odpovědná? Jak postupovat? Děkuji M“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud jste do dohody zahrnuli pouze některý Váš majetek, pak zbývající část SJM (majetek v ČR) zůstává nevypořádána a je třeba tak učinit, jinak nastane zákonná domněnka vypořádání. K převodu hypotéky potřebujete souhlas banky, co se týče kreditních karet, záleží na výši úvěrů a Vašich konkrétních majetkových poměreně. Obecně ale platí, že pokud dluh vznikl za trvání manželství je součástí SJM.“

Gabriela Koutná: „Dobrý den,momentálně čekám na soud s bývalím manžel o majetkovém vypořádání. Jedná se mi o to,že můj manžel si za mé dědictví po mé zemřelé mamince zařídil firmu a auto. Auto prodal bez mého vědomí,firma jako by zkrachovala.Mám nárok na vrácení pěněz co se do firmi investovalo za stroje atd...a za auto?Vše bylo hrazeno z mého dědictví. Dohoda s bývalím manželem byla pouze ústní,že mi vše vrátí. Mohou mě to dosvědčit i pár mých přátel. Děkuji Koutná“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud se jednalo o investici z Vašeho výlučného majetku na majetek společný, pak obecně máte nárok na vypořádání, zálaží ovšem na konkeértních okolnostech. Pokud je ale vše postaveno pouze na ústní dohodě, může být obtížné Váš nárok prokázat.“

Martina: „Dobrý den,zajímalo by mě, zda by měl manžel nárok na dům, ve kterém bydlíme, v případě rozvodu, když jsem dům dostala od rodičů před svatbou a veškeré úpravy v něm se dělaly taky před sňatkem s manželem. Děkuji M. L.“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud nebude provedena investice do domu ze společného majetku, pak nikoliv.“

Lucie P.: „Dobry den, chtela bych se zeptat co delat, kdyz vlivem financni tisne (krize-krach firmy) neni clovek schopen dodrzet dohodu o vyporadani. Existuje mimosoudni cesta, kdyz protistrana odmita jakoukoliv dohodu? Dekuji!“

Mgr. Libor Buchta: „Mimosoudní cesta = dohoda, pokud jí nebude dosaženo, riskujete soudní vymáhání a následnou exekuci.“

Roman: „Zdravím,manželka zdědila po své babičce rodinný dům ještě před svatbou,byl v původním stavu. Po svatbě jsme vyřídili hypotéku na celkovou rekonstrukci(splatnost 20 let),kterou jsme právě dovršili,dům jsme mnohonásobně zhodnotili. Chtěl bych vědět,v případě rozvodu,jakou část bych si směl nárokovat.Děkuji.“

Mgr. Libor Buchta: „V zásadě by se mělo jednat o polovinu uhrazených hypotečních splátek, pokud byly všechny hrazeny ze SJM. Praxe ale v takových případech ení úplně jendotná.“

Lada: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda mám nárok na peníze z dědictví matky mého manžela, které dostal během našeho manželství, v případě rozvodu. Děkuji.“

Mgr. Libor Buchta: „Ne, nemáte, dědictví se stává výlučným majetkem manžela.“

Marta: „Dobrý den, prodejem bytu PŘED uzavřením manželství jsem nabyla jistou finanční hotovost. Z těchto penez zakládám různé spořící produkty, již po uzavření manželství. Jak se to posuzuje z hlediska SJM?Děkuji moc“

Mgr. Libor Buchta: „Finance jsou Vaším výlučným majetkem, pokud je investujete do společného majetku, máte po zániku manželství nárok na vypořádání.“

Martina: „Dobrý den, chci se zeptat, zda se do vypořádání majetku po rozvodu zahrnují i nemovitosti, které manžel získal darovací smlouvou, jednu před uzavřením manželství a jednu v době manželství. Děkuji Martina J.“

Mgr. Libor Buchta: „Majetek nabytý darem je výlučným vlastnictvím manžela.“

Jiří: „Dobrý den, mám s manželkou koupený byt, na který máme vyřízenou hypotéku, kterou splácím jen já. Nyní se rozvádíme a zajímalo by mě, jakým způsobem by se byt dělil. Děkuji.“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud jste schopni se dohodnout, záleží na na Vás a manželce. Je potřeba počítat s tím, že k převodu hypotéky pouze na jednoho z Vás je třeba souhlas banky. V případě vypořádání soudem je možné, že byt připadně právě tomu z manželů, který bude ochoten převzít práva a povinnosti z hypotečního úvěru. Pokud ale dosud byla splácena hypotéka ze SJM, může mít druhý manžel na vypořádání již uhrazených splátek. Zde je třeba mít na paměti, že součástí SJM jsou i Vaše běžné příjmy.“

Jana V: „Dobrý den,můj ex se v SJM zavázal splácet půjčky a já, že mu přepíšu chalupu.Ale když jsme ji šli přepsat na katastru nám bylo řečeno,že je na chalupě exekuce,takže se přepsat nemůže. On nesplácí půjčky,půlka chalupy je stále moje,protože ji nemůžu přepsat. Je tato smlouva platná?“

Mgr. Libor Buchta: „Pokud byla dohoda uzavřena v době, kdy Vašemu ex již bylo doručeno usnesení o nařízení exekuce, je dohoda tzv. relativně neplatná. Každopádně doporučuji vypořádat exekuci a poté řešit převod chalupy.“

dagmar: „hezký slunný den Všem, mám letitý problém, byla sepsána u advokáta smlouva o vypořádání společného jmění manželů, nedodržel podmínky o vyplacení, dala jsem požadavek k soudu, rozsudek vynesen, ale bývalý manžel se odvolal proti rozsudku na kraj, po rozvodu jsem 5 let a kdy dojde ke spravedlnosti? děkuji“

Mgr. Libor Buchta: „Zde mám pouze jedinou radu - urgence + trpělivost.“

Jana: „Syn se rozvedl, byt ve spol.vlastnictví s býv.manželkou chtěl připsat na dvě dcery. Bývalá nesouhlasí, má tedy právo syn na vypořádání 50% hodnoty bytu?“

Mgr. Libor Buchta: „Ano, určitě má.“