Chat

Pracovní právo

JUDr. Gabriela Vendlová

Záznam chatu ze středy 13. dubna 2011

Jana: „Končí mi RD, PP na dobu neurčitou, zaměstnavatel mě propustí pro nadbytečnost, nabízí dohodu. Mám nárok na 5ti násobek odstupného? 3+2 výpovědní lhůta? Musím během těchto 2 měsíců vykonávat práci neodpovídající mé prac. smlouvě, když zaměstnavatel jinou práci pro mě nemá? Pokud skončím na dohodu pro nadbytečnost, mám po 3 měs. nárok na podporu? děkuji Jana“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, nárok na odstupné máte, ať již skončíte dohodou, nebo dostanete výpověď. Práci ve výpovědní době musíte vykonávat pouze v případě, že odpovídá druhu práce, který máte v pracovní smlouvě. Ve výjimečných přpadech vás zaměstnavatel může převést na jinou práci i ve výpovědní době, ale z vašeho dotazu nejsem schopna určit, jestli je to i váš případ. Nárok na podporu máte skutečně až poté, kdy přestanete pobírat odstupné.“

Zuzana: „Vážená paní doktorko, ráda bych se zeptala, zda pokud budu na rodičkovské dovolené 4 roky - 2 děti po sobě, mám nárok na práci u původního zaměstnavatele?Nebo pokud nebude mít zaměstnavatel volnou pracovní pozici stávám se automaticky nezaměstnanou a to bez odstupného? Děkuji Zuzana“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, pokud jste na rodičovské dovolené max. 3 roky u jednoho dítěte, máte po návratu do práce nárok na práci, která je pro vás vhodná. Nárok na práci podle pracovní smlouvy, tj. na stejnou židli, bohužel nemáte. Měla byste dostat práci, která je pro vás vhodná, která odpovídá vaší kvalifikaci a dovednostem. Pouze pokud taková práce není, je to důvod k výpovědi ze strany zaměstnavatele pro nadbytečnost a vy máte nárpk na odstupné.“

Alena H: „Dobrý den, jak nejlépe ukončit pracovní poměr po RD a kdy? Vím, že se po skončení RD na své pracoviště nechci vrátit - zaměstnavatel mi nenabídne pracovní dobu tak, abych zvládla zajistit děti; a pracovní vztahy nebyly zrovna ideální. Děkuji a přeji hezký den Alena H aja.hyblova@seznam.cz“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, zkuste se vrátit alespoň na nějakou dobu, pokud to jen trochu půjde. Pokud byste ukončila pracovní poměr před návratem z RD, měla byste nárok jen na minimální podporu v nezaměstnanosti. Pokud byste se vrátila do práce a dostala jste výpověd po několika týdnech, nebo měsících, vyměřila by se vám podpora z měsíčního příjmu, a to by bylo asi více. Pokud nebudete moci pracovat podle pokynů zaměstnavatele, je to důvod k výpovědi, ale nemáte nárok na odstupné. Alternativně se můžete zkusit se zaměstnavatelem dohodnout na změně pracovní smlouvy a zkusit u něho vykonávat jinou práci.“

Petra: „Dobrý den paní Vendlová,na mateřskou jsem odešla v říjnu 2010, a šéfová mi jasně dala najevo,že s dětmi takovou práci, co jsem dělala,dělat dál není možné.Já si mysím,že se zvládnout dá (i s podporou mého manžela). Nevím,jestli se vůbec mám snažit za 2,5 roku zkoušet vrátit,když tohle dopředu vím.Bohužel ta pozice, kterou jsem dělala,je jen jedna a o jinou nabídnutou nestojím,protože nemám odbornost.Kdy je vhodné se se šefovou domluvit, případně dát výpověď? Děkuji Vám za odpověď“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, váš přístup je určitě správný, nenechte se odradit a buďte vůči své šéfové proaktivní, komunikujte s ní a snažte se ji přesvědčit o tom, že za pomoci rodiny budete schopna podávat dobrý pracovní výkon. Pokud se vám nepodaří dohodnout se, rozhodně nedávejte výpověď, neměla byste nárok na odstupné. Navíc by vaše výpověď mohla být ne dobře zhodnocena na úřadu práce - v případě, kdy k ukončení pracovního poměru bez vážných důvodů se krátí podpora v nezaměstnanosti.“

Lenka: „Dobrý den, zaměstnavatel se vymlouvá, že reorganizoval firmu, přestože moje funkce zůstala a dokud firma bude zůstane. Já vím, že nárok na pozici mám (v současnosti jsem na RD s druhým děckem, obě varianty 3 leté). Pracovně se mnou byli spokojení, jen nedrží ženám na mateřské místo (prý nejsou státní podnik!!!). Když bych se s nimi šla soudit, vyhraji zaměstnání, kde by asi pak nešlo vydržet. Myslíte, že by bylo reálné žádat a příp. vysoudit větší odstupné než 3+2 platy?“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, po ukončení rodičovské dovolené máte nárok na práci odpovídající pracovní smlouvě, ale ne na konkrétní pracovní místo, které jste měla před nástupem na mateřskou. Měla byste se zajímat o to, jakou vhodnou práci v rámci pracovní smlouvy (zařazení), nebo jinou vhodnou práci by vámn zaměstnavatel mohl nabídnout. Pokud by takovou práci neměl, bylo by to důvodem pro ukončení pracovního poměrupro nadbytečnost.“

Zuzana: „V tom případě u dvou dětí po sobě jdoucí rodičovské - celkem 4 roky doma již nemám nárok na pracovní pozici ani odstupné? Děkuji s pozdravem Zuzana“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Máte nárok na pracovní zařazení podle pracovní smlouvy a není-li taková k dispozici, na jinou vhodnou práci, která odpovídá vaší kvalifikaci a zkušenostem. Pouze kdyby taková práce nebyla k dispozici, je to výpovědní důvod pro nadbytečnost a vy byste měla nárok na odstupné ve výši 3 měsíčních platů.“

Martina: „Dobrý den, paní doktorko, měla bychtak trochu jiný dotaz. Mateřskou končím příští rok a zřejmě se nemám kam vrátit do zaměstnání (cestovní kancelář se změnila na agenturu a jak funguje nyní, nevím, žřejmě jen papírově). Nekomunikuje a já nevím na čem vlastně jsem. Co to pro mě znamená? Mám nárok na nějaké odtupné či nějakou finanční komepnzaci? Smlouvu mám na dobu neurčitou, nevím, kdo mi dá zápočtový list, co mě vlastně čeká? Na co mám nárok, co mám žádat, co z toho pro mě plyne.... Děkuji za odpověď.“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, určitě byste měla vypátrat, co se u zaměstnavatele děje. Pokud se vám to nepodaří, počkejte, až vám skončí RD a nahlašte (nějakou dobu dopředu), že se vracíte. Zaměstnavatel vám musí nabídnout práci, která odpovídá vašemu pracovnímu zařazení (tj. ne nutně přesně to, co jste dělala předtím), nebo jinou vhodnou práci. Pokud taková práce není, je to výpovědní důvod pro nadbytečnost a vy máte nárok na odstupné. Zápočtový list vám zaměstnavatel musí dát. Doporučuji se zaměstnavatelem komunikovat písemně, nejlépe doporučený dopis s dodejkou.“

Veronika: „Dobrý den,již jsem psala, ale nevím, zda správně :-( je možné požádat zaměstnavatele o poskytnutí neplaceného volna na dobu max 2měs po skončení RD? (jsme tak předběžně domluveni, ale je to právně možné?). Je nutné se přihlásit na tuto dobu na sociálku, nebo to hlásit jinde? Děkuji“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Na poskytnutí neplaceného volna nemáte sice právní nárok, ale dohoda se zaměstnavatelem je právně vpořádku. Váš pracovní poměr bude dále trvat, takže do evidence úřadu práce se hlásit nemůžete, ani jinde se taková skutečnost nenahlašuje.“

Lenka Kučerová: „Jsem na mateřské dovolené. Předtím jsem pracovala v kanceláři jako obchodní asistentka. Mám středoškolské vzdělání s maturitou. Může mi zaměstnavatel nabídnout náhradní zařazení u výrobní linky, nebo je to pod mou úroveň vzdělání a zkušeností a měla bych si stát na odstupném? Děkuji“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, přikláním se k tomu, že nabízená práce opravdu neodpovídá vaší kvalifikaci a zkušenostem. Ve vašem případě bych trvala na tom, že vám náleží práce v administrativě. Pokud taková práce není, pokuste se dohodnout na ukončení pracovního poměru pro nadbytečnost.“

Míša F.: „Dobrý den paní doktorko, jsem na RD na 3 roky s prvním dítětem od 7/2010. Chtěla bych mít ještě druhé dítě bez nástupu do zaměstnání, kde mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou. Za jakých podmínek mi musí zaměstnavatel držet místo i v případě druhého dítěte?“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Máte nárok na pracovní místo podle druhu práce, který máte v pracovní smlouvě - ne to konkrétní, ale odpovídající pracovnímu zařazení. Pokud taková práce není k dispozici, měla byste nárok na práci, která je pro vás vhodná - odpovídá vaší kvalifikaci a zkušenostem.“

Alena: „Vážená paní doktorko, po tříleté rodičovské dovolené bych měla nastoupit zpět do zaměstnání (pracovala jsem jako občanský zam. u PČR), ale loni bylo ředitelství v Brně, kde jsem pracovala, zrušeno a vznikl nový odbor. Od firmy mně přišlo oznámení, že jsem vedena v zálohách města Prahy. Zajímalo by mě, jestli mi zaměstnavatel musí nabídnout opět místo v Brně. Obávám se, aby mi nenabídli misto v Praze, což bych vzhledem k rodině nemohla příjmout a přišla bych tak asi i o odstupné, že? Nárok na místo v nově vzniklém odboru asi nemám, že? Moc děkuji za Vaši odpověď a přeji pěkný den.“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Ve vašem případě by se jednalo o přeložení, ke kterému byste musela dát souhlas. Podle toho, co píšete, se mi ale spíš zdá, že se jedná o zrušení zaměstnavatele, nebo jeho přemístění, což je výpovědní důvod s nárokem na odstupné. Podívejte se ještě jednou do písemného sdělení zaměstnavatele, měl by tam být vysvětlen nějaký důvod té změny.“

Helena: „Dobry den!Chtela bych se zeptat,na jak dlouho je treba nastoupit do prace po MD,abych po odchodu z prace mela narok na podporu?Bylo me receno,ze staci byt zamestnana pouze na 1 den.Z duvodu pece o deti nemohu momentalne nastoupit do prace-skolku mame zarizenou az od zari,tudiz nemame hlidani pro deti.Dekuji za odpoved“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, předpokládám, že se vracíte po rodičovské dovolené. Jeden den by pro pracovní poměr po návratu asi nestačil, to by mohlo být považováno za obcházení zákona. Zkuste si dohodnout zkrácený pracovní úvazek nebo pružnou pracovní dobu.“

Klára K.: „Dobrý den, před nedávnem jsem nastoupila na MD, můj pracovní poměr je na dobu určitou, která v průběhu MD vyprší, jak je to s volbou délky RD (2-3-4 roky) a jak by to bylo v případě, kdyby se mi v průběhu této lhůty narodilo další dítě? děkuji předem za odpověd a jsem s pozdravem“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Pokud jste zaměstnána na dobu určitou, váš pracovní poměr skončí. Pokud budete bez práce, máte nárok se jít evidovat na úřad práce a požádat o podporu v nezaměstnanosti. Vedle toho můžete pobírat rodičovský příspěvek.“

Daja: „Dobrý den, tento rok mi končí RP, jsem doma už 6 let s dvěma dětma.Mám smlouvu na neurčito a zaměstnavatel už mi dal najevo, že už mě nebude potřebovat.Musím ještě odpracovat 2 měsíce ve firmě, abych měla nárok na odstupné??nebo mi může dát výpověď hned po RP a nedostanu odstupné?děkuji“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, pokud pro vás zaměstnavatel nemá práci, v době výpovědi je to překážka na straně zaměstnavatele - vy můžete zůstat doma a náleží vám celkem pět platů.“

Petra: „Dobrý den, jsem na mateřské, předtím jsem učila na 2. stupni ZŠ. MD mně končí v únoru 2012, ale škola se kvůli nenaplnění kapacity od příštího školního roku zavírá. Budu mít nárok na odstupné? Děkuji za odpověď.“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Toto je výpovědní důvod s nárokem na odstupné.“

Horáková Hana: „Dobrý den,chtěla bych se zeptat,nyní my končí PPm a zaměstnavatel po mě chtěl žádost o RD,kterou jsem podala na tři roky a na to mi bylo zděleno že mě dřív jak za ty tři roky vzít nemusí.Je to možné?Pracuji ve zdravotnictví na JIP.Děkuj“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Dobrý den, po skončení mateřské dovolené máte nárok vrátit se do práce a zaměstnavatel vám musí vrátit vaše původní místo. V žádném případě vás nemůže nutit, abyste šla na rodičovskou dovolenou.“

Lucie: „Dobry den, jsem cerstve na uradu prace a jelikoz jsem jeste nikdy nebyla nezamestnana tak nevim na co mam pravo pokud jsem nahlasena na uradu prace. Pri druhe navsteve jsem cekala, ze mi nekdo neco potrebneho rekne, ale pouze mi bylo dano rozhodnuti o castce na podpore v nezamestnanosti a dalsi termin navstevy a to az za 2 mesice. Mohla by jste mi rici co mi ma pracovnice uradu poskytnout vse za informace a co ocekavat za pomoc pri hledani zamestnani? Dekuji za odpoved“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Určitě by měl být úřad práce více aktivní, já bych se aktivně snažila o častější konzultace o možných pracovních místech. Je samozřejmě také nutné, abyste si práci hledala i jinde - na úřad práce se v tom spolohat nelze.“

Wendy: „Dobrý den,mám pracovní smlouvu na dobu určitou,ale ve smlouvě nemám datum,kdy mi končí,když jsem se zeptala vedoucího,odpověděl mi,že mám smlouvu na rok (končí mi tedy 30.4.2011) a pak se automaticky převádí na smlouvu na dobu neurčitou.Před nedávnem jsem zjistila,že jsem těhotná a jelikož čekám dvončata,doktor mi dal hned neschopenku,teď něvím jak se mám k vedoucímu zachovat.Že jsem těhotná ještě neví.Mám tedy 30.04. skončit pracovní poměr a jít se nahlásit na ÚP?A jak a kolik mi vypočítají mateřskou?Děkuji moc.“

JUDr. Gabriela Vendlová: „Být vámi, nechala bych si smlouvu prodloužit na smlouvu na dobu neurčitou. Váš pracovní poměr bude zachován po celou dobu těhotenství, mateřské a po dobu rodičovské do tří let vašich dětí. Nechte si otevřenou možnost vaši situaci řešit s odstupem.“