Chat

Právnická rubrika - zúžení společného vlastnictví

JUDr. Jana Dvořáková Závodská

Záznam chatu ze středy 6. dubna 2011

Dáša: „Dobrý den, mám opačný problém. Manžel koupil před uzavřením manželství byt v OV, který je psaný pouze na něj. Nyní, abych se mohla angažovat ve Společenství vlastníků potřebujeme, abych část bytu vlastnila či spoluvlastnila. Je lépe jít cestou rozšíření SJM nebo darovací smlouvou? Co je k tomu zapotřebí. Mnohokrát děkuji za radu Dáša“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji rozšíření SJM, neboť vyloučíte možnost, že by manžel mohl žádat vrácení daru, kdyby prokázal, že se k němu nebo členům jeho rodiny chováte hrubě v rozporu s dobrými mravy. Dohodu sepíše notář a Vy podáte návrh na vklad do katastru nemovitostí. Byt bude ve společném jmění manželů.“

Jana: „Dobrý den paní doktorko, jsem s manželem vlastníky bytu, resp. členy bytového družstva (bytovka má 24 bytů). Lze zúžit společné jmení manželů i v tomto případě, aby byl byt výlučně jednoho z manželů? Resp. aby členem družstva byl jen jeden z nás? V případě, že by nebyl prostor, mohla byste mi odpovědět na mejl? jancavr@seznam.cz Ptala jsem se na více místech a názory se různí, tedy nevím na čem jsme a zda to bude platné když se u notáře toto sepíše. Děkuji J.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „U družstevních bytů SJM zúžit nelze, leda v případě, že by byly převáděny do vlastnictví.“

Hana: „Syn s přítelkyní si pořídili byt. Úhrada byla z části hypotéčním úvěrem, z části příspěvky rodičů, prarodičů. Jak ošetřit částku, kterou jsme darovali pouze synovi. Postačí prohlášení s vyčíslením částky a ověřené notářem? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nejedná se o manžele, takže by bylo možné stanovit podíly v různé výši, pokud budou souhlasit s tímto řešením.“

zuzana: „dobry den, mam pred rozvodem a chtela bych se zeptat, zda mam nejaky narok na dům. manzel koupil pozemek a započal stavbu domu jeste za svobodna, ale kolaudace domu byla az dva roky po svatbe. jedna se o společne jmeni? mam narok na nejake vyplaceni? dekuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na tom, kdy stavba vznikla, tj. kdy bylo patrné dispoziční uspořádání 1. nadzemního podlaží. Nezáleží na datu kolaudace. Pokud ke vzniku stavby došlo před svatbou, máte právo po rozvodu požadovat polovinu investic, vynaložených po sňatku. Nejedná se o zhodnocení. Investice musíte prokázat, např. fakturami. Vaše práce se však nepočítá.“

Jitka: „Dobrý den, moje 61 letá maminka již 11 let nežije společně s otcem, jsou stále manželé, nyní otec po dohodě s matkou prodal byt, který nabyli v manželství, vyrovnali se i finančně, ale otec má nějaké půjčky a bojím se , aby maminka neměla v budoucnu problémy, co se týká jeho dluhů. Zatím neměla potřebu se rozvádět, ale otec se nyní odstěhoval, nevíme, kde je a co má v plánu, vztahy s ním nemáme dobré. Může si maminka dát žádost o rozvod i bez jeho podpisu a adresy? jak máme postupovat, děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Doporučuji podat žalobu na rozvod.“

Petra Šafránková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na převod majetku. Jsem vdaná a bydlíme v bytě, který je napsán na moji matku. Ta by chtěla byt převést na mě, ale s tím, aby byt nebyl ve společném majetku manželů. Jakým způsobem bychom měli postupovat? Předem Vám děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Matka Vám může nemovitosti darovat. Nyní se neplatí daň darovací. Nepotřebujete ani znalecký posudek.“

Mrázková Ilona: „Pokud vlastním před vstupem do manželství byt,je potřeba to nějakým způsobem právně ošetřit?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Není.“

Andrea: „Dobrý den, jsem vdaná a budou nám předávat do osobního vlastnictví družstevní byt, který jsem měla před uzavřením manželství. Budu do katastru nemovitostí zapsaná pouze já jako vlastník nebo automaticky společně s manželem? Případně jakým způsobem zajistit, aby byl byt stále pouze v mém vlastnictví? Moc děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pouze Vy , jinak by byla smlouva neplatná.“

Rosslerová: „Dobrý den. Hypotéka byla uzavřena před manželstvím jen na jednoho z manželů. Kdo po rozvodu manželství splácí zbyvající dluh? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Jedná se o dluh toho, kdo smlouvu uzavřel. Druhý manžel může po rozvodu požadovat polovinu splátek hypotéky, zaplacených v době manželství.“

PAvel: „Jak zajistit rozdělení dluhu vzniknuvšího před vznikem manželství za účelem pořízení společného statku tak, aby i po zániku manželství byl tento dluh k tíži oběma manželům? Díky pavel“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Uzavřít novou smlouvu s věřitelem.“

Petra: „Dobrý den paní doktorko, chtěla jsem se zeptat. Před manželstvím jsem měla dům, ve kterém v současné době s manželem bydlíme i hypotéku na tento dům - můj výlučný majetek. A můj dotaz zní, pokud se stále splácí hypotéka v době manželství, v případě rozvodu budu muset svému manželovi vyplatit polovinu zaplaceného dluhu z hypotéky, která se splácí v době manželství? Děkuji P.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano.“

Petra: „Dobrý den paní doktorko,žiji s manželem 10let.Žili jsme v podnájmech a před 5lety jsme koupili byt do osobního vlastnictví.Byt jsme zaplatili pomocí stavebního spoření.Z jeho stavebního spoření jsme vzali úvěr(větší část peněz z ceny bytu ) a z mého stavebního spoření jsme vybryli peníze,kterými jsme doplatili zbytek ceny bytu.Bylo vše narychlo a aby to bylo jednodušší,tak jsme byt napsali na něj (takže v otázce bytu ,vlastně vůbec nikde nefiguruji ).To bylo v době,kdy jsme ještě manželé nebyli.Nyní se asi budeme rozvádět.Máme dceru 3roky(ještě před manželství).Chtěla bych vědět,jaký nárok na byt mám v případě rozvodu nebo jaký nárok na ,,odstupné,, z bytu-pokud vůbec nějaký nárok mám? Předem moc děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Bohužel můžete požadovat pouze polovinu splátek úvěru, zaplacených v době manželství.“

Šárka: „Má manžel,který sám podnikal, právo po rozvodu žádat e xmaželku o vyrovnání dovolené jeho zaměstnance?Děkuji za odpovědˇ.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na tom, zda podnik patří do SJM či nikoliv.“

Petra Šafránková: „Omlouvám se, ještě bych chtěla doplnit svoji otázku, byt o který se jedná je družstevní. Platí i v tomto případě Vaše odpověď, nebo je nutné byt nejprve převést do osobního vlastnictví? Ještě jednou děkuji. (Dobrý den, chtěla bych se zeptat na převod majetku. Jsem vdaná a bydlíme v bytě, který je napsán na moji matku. Ta by chtěla byt převést na mě, ale s tím, aby byt nebyl ve společném majetku manželů. Jakým způsobem bychom měli postupovat? Předem Vám děkuji za odpověď.)“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nejprve je třeba převést byt do vlastnictví.“

Elena: „Dobry den, mela bych na Vas dotaz ohledne druzstevniho bytu, ktery vlastnim ja. V lete mame svatbu a byt pujde do osobniho vlastnictvi nejdriv za rok. Je potreba mit predmanzelskou smlouvu, aby tento byt zustal i nadale v mem vlastnictvi? Dekuji za odpoved..“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Smlouva není potřeba.“

Zina: „Dobrý den, manžel úspěšně podniká, ale na domácnost mi přispívá velmi malou částkou, dpmluvy a prosby nepomáhají, jak mám postupovat když bych chtěla zvýšit tento příjem soudní cestou? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Můžete podat žalobu na výživné manželky, ale riskujete rozvod.“

anna: „Dobrý den,mám dotaz.V době manželství jsme si pořídili r.dům. Po čase jsme se dohodli nazúžení spol.vlast. na mě.Po našem rozvodu,manžel chtěl polovinu domu vyplatit.Nesoudila jsem se a vyplácím ho.Jen chci vědět,zda by tato dohoda tehdy obstála u soudu v můj prospěch.Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Obstála by.“

Tomas: „dobry den, ciste nahodou jsem zapnul vas porad a tak bych se zeptal. S manzelkou jsme manzele 5 let a ja se nyni rozhodl koupit pozemek a postavit RD. Vse kupuji na me jmeno a manzelka nikde nefiguruje. Je potreba nekde sepisovat jeste smlouvu, kde si rozdelim epodily na dane nemovitosti nebo to plyne jiz z toho, ze jsme manzele? Vse je na me jmneo kvuli podnikani na ZL.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Nemovitosti mohou být součástí Vašeho podniku, ale reinvestované zisky by mohla žena po rozvodu požadovat. Pokud nejsou součástí podniku, jde o společné jmění manželů, i když jste v katastru zapsán pouze Vy.“