Chat

Veterinář radí - stres u psů

MVDr. Martina Načeradská

Záznam chatu ze čtvrtka 10. března 2011

Irena: „Dobrý den, mám 12-ti letého zdravého psa. Křížence labradora-vlčáka. Je citlivé povahy, za 2 měsíce se nám narodí 2 potomek. Když bylo prvnímu dítěti půl roku, pes z ničeho nic dostal úporný průjem, u kterého se nezjistila příčina. Proběhla všechna možná vyšetření. Trvalo to půl roku! Pes to naštěstí přežil. Pak to samo ustalo ze dne na den. Veterinář mi řekl, že to může být i stresem, protože je pes citlivější povahy. Chci něčemu podobnému předejít, ale nevím jak. Můžete mi prosím poradit?“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, bohužel nevím jaká přesně vyšetření byla porvedena, takže se mi těžko vyjadřuje k tomu, jestli příčinou byl stres nebo ne. Některá parazitární onemocnění se projeví ve stresu a mohou spontánně odeznít, když si pes na podnět zvykne. Pokud chcete předejít tomu aby byl Váš pes stresovaný poiřiďte před příchodem dítěte do domácnosti psí feromony ať již v podobě obojku nebo difuzéru. Poté, co dítě přijde pozorujte psa a respektujte jeho potřeby. Velmi dobrou knihou o psích dorozumívacích signálech je kniha Konejšivé signály od paní Turid Rugaas.Přeji hezký den.“

Lucie Leirich Landsmannová: „Dobrý den pan doktorko, v sobotu jsme si domů přivezli tříměsíční kotě kočky domácí a nyní jsme zjistili, že kočička neskyší. Mohla byste mi poradit, jak kočičku vychovávat. Děkuji“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, v první řadě by bylo potřeba udělat test BAER, který skutečně prokazuje jestli kočka slyší nebo ne. Pokud skutečně neslyší tak to není pro kočku až takový hendikep jak byste si mysleli. V případě, že bude POUZE doma a vy budete respektovat, že Vás neslyší nic jí nehrozí. Naučí se číst řeč vašeho těla, nechte ji všechno očuchat, sebe i krmení, ukazujte jí, co děláte, když se má krmit, ke hře sluch až tak moc nepotřebuje, vnímá hlavně pohyb hraček. Dospělé kočky se řídí hodně podle řeči těla, na tu sluch nepotřebují.“

jitka: „dobry den,jak nesresovat psa,kdyz fena hárá,bydlim v panelaku,fenka,vzdy kdyz zacne hárat,pes se zacne strasne trepat,jsou na to nejake tablety dekuji za odpoved jitka jirakova“

MVDr. Martina Načeradská: „Pokud se nejedná o psa na chov tak jedině kastrací doicílíte toho, že nebude stresovaný, když fena hárá.Když ho nechcete kastrovat, lze mu aplikovat pod kůži čip - Suprelorin, po půl roce bude zase použitelný do chovu. Bylinkové přípravky budou příliš slabé, co se týče jeho přirozeného pohlavního pudu. Možná by se daly doporučit bachovy esence.“

Fridrichová: „Vážená paní doktorko, můžete mi, prosím, poradit co mám dělat s naším pejskem, který venku štěká na psi? Dá se s tím něco dělat? Jsou mu dva roky. Moc děkuji za odpověď.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, je velmi těžké říci porč pes štěká, když nemohu vidět situace, ve kterých to dělá. Doporučuji vám knihu Štěkot zvuk psí řeči od Truid Rugaas, popisuje tam jednotlivé případy a řešení.“

PERNIČKOVÁ JIŘINA: „Dobrý den mám maltenzáčka fenku Nellinku a máme problém tečejí pořát z očiček hnede a delá jito fleky na srsty pod očičkama čistíme to vodičkama na odstraněni ale moc to nepomáha děkuji za odpovět Perničková“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, bohužel tento dotaz na chatu nevyřešíme. Měla byste navštívit veterináře, nejlépe oftalmologa specialistu. Tato plemema často trpí na vady slzného aparátu, řešitelné v krajním případě operací.“

Alena: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jak nejlépe uklidnit psa? Náš pes nemá rád retvívry jemu podobné pejsky. Bohužel, před pár lety na něj jeden zaútočil(naštěstí bez následků, jen vytrhané chloupky). A venku na procházce, když nějakého potkáme dostane "záchvat" (štěká , táhne a různě škube na vodítku). Je to cirkus na celý park. Chtěla bych ho uklidnit a pomoct a nevím , jak na to.“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, je těžké odnaučit psa negativní nebo strachové reakci po špatné zkušenosti. Pokud je to možné, najděte si známého, který má retrívra a zkoušejte je postupně seznamovat, musíte však začínat na dlouhé vzdálenosti a na místě, kde nikdo jiný není. Je to povídání velmi dlouhé jak přesně postupovat, hodně věcí popisuje ve svých knihách paní Turid Rugaas, na svém webu i doporučuje další literaturu, která by Vám mohla pomoci.“

Radim: „Jak se jmenují knihy o kterých jste před chvilkou mluvila? Zívání psů - stres???“

MVDr. Martina Načeradská: „Konejšivé signály aneb na jedné vlně s naším psem od paní Turid Rugaas“

Hana: „dobrý den paní doktorko, prosím o radu jak postupovat při extrémní bázlivosti pesjka k ostatním pejskům-je možné, že povahou založený bázlivec se toho navždy úplně zbaví?“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, pes se obvykle bopjí toho, co nezná. Budete si muset najít někoho, kdo má dobře socializovaného pejska a trpělivě ho po malých krůčcích navykat na jiného psa. Je to záležitost na několik měsíců, možná bude potřebovat i Feromonový obojek,aby se nebál tolik. Víc konkrétně Vám bohužel na základě informací, které mám nemohu poradit.“

Dvořáková: „Dobrý den, chci se zeptat můj pes (shiba inu-12 let) si neustále olizuje nohy. Na zadních nohách z toho olizování má vypadanou srst a jde tam vidět kůže. Nevím z čeho to má jestli je to ze stresu nebo třeba ze špatných granulí. Děkuji“

MVDr. Martina Načeradská: „Dobrý den, bude potřeba aby jste navštívila veterináře. Bez vyšetření nelze určit, jaký problém ho trápí.“