Chat

Co najdeme v potravinách - webový portál o potravinách

Petr Beneš

Záznam chatu ze čtvrtka 17. února 2011

Tomáš: „Máte přehled o stravování v restauracích?“

Petr Beneš: „Dobrý den, na Vaši otázku neumím odpovědět. Jednak je položená příliš obecně a potom za oblast veřejného stravování je zodpovědné Ministerstvo zdravotnictví a jeho orgány ochrany veřejného zdraví (hygiena). Ministerstvo zemědělství nemá související informace k dispozici. PB“

Maminka: „Moc by mne zajímalo, zda školní jídelny a školky se starají o vhodnosti potravin. Jste s nima v kontaktu? Zajímají se o užívání potravin?“

Petr Beneš: „Dobrý den, bohužel školní stravování je pod dohledem Ministerstva zdravotnictví a jeho dozorového orgánu (hygiena), takže na Váš dotaz neumím přesně odpovědět. Na druhou stranu musím říct, že obecně se kvalita stravování a jeho skladba zlepšuje a to i díky tlaku rodičů na vedení školek.“

Irena: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jsou nějak označeny potraviny nevhodné pro těhotné? Popřípadě jestli nevíte, zda se neuvažuje o zavedení takového značení. Děkuji.“

Petr Beneš: „Dobrý den, jsou látky, při jejichž přidání do potraviny musí být varování na etiketě uvedeno. Ale tato povinnost není obecně platná a zavedení se podle mých informací nechystá.“

7libuse7@seznam.cz: „Proc je dovolena vyroba a prodej tak nekvalitni sunky jiz druhy den je vazkava zakysla. Jedna se o tzv. kvalitni.drive se to nestavalo. Kde je kontrola,kvalita temer nedostupna?“

Petr Beneš: „Dobrý den, šunky by měly odpovídat požadavkům vyhlášky č. 326/2001 - to co popisujete není rozhodně výrobek odpovídající legislativě a prodej takového výrobku určitě není povolen. Kontrola je prováděna pravidelně, nicméně pokud máte konkrétní podnět, kontaktujte nejbližší inspektorát Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Obecně, pokud jde o kvalitu, čeští spotřegbitelé jsou bohužel hodně orientovaní na cenu a nízká cena kvalitu neznamená. Byť je výrobek zdravotně nezávadný.“

Andrea: „Dobrý den, ráda bych se zeptala: mám 5ti měsíční dítě a chystáme se na první pevnou zeleninovou stravu, jaký druh či případně od jakého výrobce mám zeleninu nakupovat a zda je vhodnější bio produkt či "normální" .“

Petr Beneš: „Dobrý den, všechny potraviny na trhu musí splňovat požadavky na zdravotní nezávadnost, takže z tohoto pohledu je jedno. Určitě doporučuji kupovat čerstvé produkty u svého známého prodejce, u kterého znáte původ zeleniny. POkud jde o bio, já osobně nejsem jeho zastáncem, v každém případě je dobré pozorně sledovat kvalitu kupované zeleniny.“

Štěpánek: „moc Ti to tatko sluší..posíláme pusinku“

Petr Beneš: „Dík, mám tu asi milion dotazů...“

veronika: „dobry den chtela jsem se zeptat zda je strava ze skolni jidelny vhodna pro 2lete dite?nebo je lepsi varit domaci stravu?“

Petr Beneš: „Obecně: Strava ve školní jídelně by měla být "šitá na míru" malým dětem a proto by měla být vhodná.“

Aleš Zikmund: „o E330 se tvrdí, že je rakovinotvorná, ale už se nepíše proč, prosím o vysvětlení.“

Petr Beneš: „Dobrý den, je to nesmysl, kys. citronová je přírodní látka, která je zcela bezpečná.“

Kateřina Khürová: „Pane inženýre,pokud synovi (21 měsíců) udělám Hami mléko a on ho nevypije a pak mu ho za několik hodin ohřeji v mikrovlnce,vzniká v mléce nějaká ,, hrozba,,?“

Petr Beneš: „Dobrý den, nic by se mu stát nemělo, nicméně určitě neuděláte chybu, pokud rozdělané mléko uložíte do lednice.“

VAleska: „VAzeny pane Benesi, rada bych se optala, jak je mozne, ze potraviny pr. listove testo chlazene je baleno v PVC? Narazila jsem na to v obchodech typu Albert, Billa apod. dekuji mnohokrat za odpoved VAleska“

Petr Beneš: „Dobrý den, pokud se jedná o materiál, který je schválený pro použití s potravinami, tak jeho užití nic nebrání. A PVC je běžně používaný obalový materiál.“

Ilona Pavlíčková: „Dobrý den, jak je to s hotovou dětskou výživou, v podobě přesnídávek, jako jsou například masozeleninové příkrmy apod. Jsou plnohodnotné, nebo je lepší vařit vše doma čerstvé.“

Petr Beneš: „Dobrý den, ty výrobky jsou především vyvážené z výživového hlediska a snadné na přípravu... Na druhou stranu já osobně jsem pro domácí stravu.“

Alena Jiříčková: „dobrý den, lze stručně vysvětlit, které aditiva jsou naprosto nevhodné pro malé děti?? děkuji. a.j.“

Petr Beneš: „Dobrý den, u každého aditiva je určeno, v jakých potravinách smí být používáno. Jsou i takové, jejichž použití se (např. v cukrovinkách) musí označit. ale obecně - všechna aditiva jsou schválené látky, které jsou při použití v povolených množstvích zdraví neškodá.“

Věra: „mám dítě alergické na potravinové přídavky, chtěla bych se zeptat na kde najdu úplný seznam tzv éček a kdy je budou muset všichni výrobci dávat na etikety děkuji“

Petr Beneš: „Všechna použitá aditiva musí být označena na obale. Seznam najdete na webu bezpecnostpotravin.cz a také třeba na webu Státního zdravotního ústavu.“

Gabriela Sedláková: „Dobrý den, jsou pod pravidelnou kontrolou potraviny, které se prodávají jako BIO? Podléhají kontrole potraviny na farmářských trzích, které jsou teď velmi populární. Děkuji za odpověď.“

Petr Beneš: „Ano, jsou. Tyto potraviny musí splnit stejné požadavky jako potraviny konvenční. Při koupi určitě sledujte jejich senzorickou kvalitu - hlavně plísně, hnilobu atd.“

Dáša: „Dobrý den, ročnímu synovi vařím, ale nemáme zahrádku a jsem plně odkázaná na obchody. Když je možnost, nakupuji na trzích, kde mi přijdou potraviny víc "přírodní", než v hypermarketech apod. Chci se Vás zeptat, kterým potravinám (ovoci a zelenině) je opravdu nejlepší se vyhnout, z hlediska dusičnanů, jiných hnojiv a dalších podobných látek. Velmi děkuji“

Petr Beneš: „Všechny potraviny prodávané v obchodě musí být zdravotně nezávadné.“

Marta: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na glutaman sodný, je opravdu tak škodlivý a kdy by ho děti mohli mít v jídle?“

Petr Beneš: „Pokud by byl skutečně tak škodlivý, bylo by jeho použití regulováno.“

Hana Dubová: „Dobrý den, existují nějaké www stránky kde by jsme našli složení potravin (třeba i stejných potravin,např. dětských přesnídávek od různé značky)a jejich vhodnost. Děkuji.“

Petr Beneš: „Ano, na webu je dostupná databáze složení potravin. Je to projekt, který je v zárodku, ale už dnes je v dtb několik set hesel. Bohužel si adresu nepamatuji, ale po zadání do vyhledávače by neměl být problém stránky najít.“

Jitka Coufalová: „Dobrý den, pane Beneši,zajímalo by mě, co je největším "prevítem" v hotových jídlech, které si můžu běžně koupit v marketu, pro organismus člověka?“

Petr Beneš: „tak na tuhle otázku opravdu neumím odpovědět, sám hotová jídla nekupuji.“

Barbora Holečková: „Dobrý den, mohl byste obecně říct, jak rozpoznat nebezpečné potraviny? Na co si při výběru máme dávat nejvíce pozor? Děkuji za odpověď Holečková“

Petr Beneš: „Dobrý den, při nákupu uričtě proveďte senzorickou kontrolu - prohlédněte, očichejte potravinu. Každá změna konzistence, barvy nebo třeba nafouknuté balení může znamenat porušení zdravotní nezávadnosti.“

Zlabas: „Zdar Benesaku, zrovna koukam, dobry!!! :-)“

Petr Beneš: „Jsi sama doma? :-))“

sona: „zajímalo by mě jestli a jak jsou kontrolovány potraviny v nemocnicích“

Petr Beneš: „Na tuto otázku nedokážu odpovědět, za kontrolu potravin ve veřejném stravování je zodpovědné Ministerstvo zdravotnictví.“

Michaela Drdová: „Je nějaký rozdíl mezi potravinářskými normami EU a CZ?“

Petr Beneš: „Pokud hovoříte o právních předpisech, tak víceméně ne, tato sféra je téměř kompletně harmonizovaná.“

Eva: „Dobrý den, zajímalo by mě, co přesně se skrývá pod označením "antioxidant". Je pro organismus skutečně příznivý? (v poslední době jsem se doslechla o negativním vlivu na lidský organismus). Děkuji za vysvětlení.“

Petr Beneš: „Jedná se o látku, která zabraňuje oxidačním procesům v těle (tedy negativnímu působení molekul kyslíku - kyslík je ohromně reaktivní), čili působení antioxidantů na organismus je pozitivní. Ale i v tomto případě platí obecné "všeho moc škodí".“

Eva Kostakova: „Vazeny pane Benesi, proc se pouzivaji zkratky E... a ne primo jmena jednotlivych primesi a aditiv? Dekuji.“

Petr Beneš: „Dobrý den, podle platné vyhlášky musí být aditiva označena skupinou (konzervant, antioxidant, regulátor kyselosti atd.) a číselným kódem, nebo plným názvem.“

Marta Benešová: „Dobrý den, slyšela jsem, že je pro děti (2roky)nevhodný tavený sýr. Proč? Děkuji za odpověď.“

Petr Beneš: „Je to kvůli vyššímu obsahu fosforu z tavících solí, použitých při tavení sýru. Fosfor je antagonistou vápníku - tedy zabraňuje využívání vápníku. Proto jsou vhodnější tvrdé sýry. Nicméně dnes už obsah fosforu v tavených sýrech tak vysoký jako dřív není.“

Katy: „Pane Beneši, díky za dnešní povídání a spoustu užitečných informací. Jinak jste moc pěkný muž :o))“

Petr Beneš: „:-)“

Kučerová Zdeňka: „Dobrý den, zajímalo by mne zda je dětská výživa více kontrolovaná než pro dospělé?“

Petr Beneš: „Kontroly jsou stejné, ale jsou jiné zákonné požadavky na tyto výrobky. Tzn. jejich výroba a použité suroviny jsou mnohem přísněji posuzovány a sledovány.“

Julie: „Lze věřit syrovým žloutkům a syrovému masu ve formě tataráku, který si připravíme doma?“

Petr Beneš: „Já si tatarák doma dělám a zatím jsem neměl problém. Základ je samozřejmě dodržovat v domácnosti hygienická pravidla.“

Jitka Kredvíková,Jitrava: „1.Neplánujete prodej níkokalorických /dietních)potravin k snižování hmotnosti.V Americe se prodávají potraviny,které jsou obodovány a tak víme,kolik bodů denně můžeme sníst a máme o tom přehled aniž by člověk musel denně počítat kalorie.Jsou zároveň bez E.2. Proč nejsou popsány uzeniny o složení v %.Nevědí to ani prodavačky.Hrubý nedostatek.3.Když je popis na obalech,tak jsou tak miniaturní,že to člověk nepřečte ani s lupou.Také hrubý nedostatek.Děkuji“

Petr Beneš: „1.a3. Tyto věci jsou momentálně řešeny (stanovena min. velikost písma, forma nutričního značení), budou upraveny v novém nařízení o označování potravin. 2. Celkové množství masa musí být na obalu uvedeno. Prodavačky jsou povinné na dotaz říct složení masných výrobků. Pokud to neví, je to chyba.“

Kateřina Niklfeld: „Dobrý den, je dnes povinnost obchodníka označit geneticky upravené potraviny, zejména ovoce a zeleninu? Pokud ne chystá se takováto vyhláška?“

Petr Beneš: „Žádné GM ovoce a zelenina na trhu v současné době není (byť existují, ale u nás nejsou). Povinnost značit existuje, a to v případě, že potravina obsahuje více než 0,9 % GM složky.“

Jana Bílá: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda na Vašem webu lze najít také informace, co dělat když už jsme nějaké ty "závadné"potraviny snědli, případně zda je nutné pak navštívit lékaře nebo atd... Děkuji“

Petr Beneš: „Dobrý den, takové informace bohužel na našich stránkách nenajdete.“

M.Bartakova, Kolin: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na ona aditiva ("éčka"). ˇříkal jste, že nejsou zdraví škodlivá, mohou al enapříklad způsobovat alergické reakce či problémy s trávením?“

Petr Beneš: „Dobrý den, tyto reakce se u jednotlivců mohou objevit, ale jsou v takových případech následkem specifické reakce organizmu, nikoliv známkou škodlivosti dané látky.“

Tereza Lundáková: „Jsou geneticky modifikované potraviny závadné, pořípadně jak?“

Petr Beneš: „Ne, nejsou. Všechny GM potraviny, které jsou uváděny na trh, jsou zdravotně nezávadné. Dokonce jsou před uvedením na trh přísně posuzovány, což klasické potraviny nejsou.“

Martina Fojtíková: „Dobrý den, chci se zeptat na konzervační látky v potravinách pro kojence. Je jejich množství nějak kontrolováno? A nemůžou mít vliv na zdraví kojenců? Děkuji Martina“

Petr Beneš: „Dobrý den, myslím, že se výrobci snaží v "baby food" éčkům vyhnout. Pokud je použijí, tak to musí být schválená aditiva a v určitém max. povoleném množství. A pokud už jsou použita, tak negativní vliv na zdraví mít nemohou.“

Demetrová Kateřina: „Dobrý den, ráda bych se zeptala na šunku, zejména šunku dětskou. Ze zkušenosti je dětská šunka slanější a dětem nechutná a chtějí "obyčejnou". Jsou dětské šunky svým složením opravdu vhodné dětem? A jaký názor máte na párky pro dětičky? kdysi jsem se zaříkávala, že párek svému dítku nikdy nedám, ale protože tatínek je párkový, nelze odolat. Děkuji za odpověď“

Petr Beneš: „Dobrý den, tyto výrobky nelze považovat za skutečně "dětské" - je to marketing, nic jiného. V lepším případě je omezené množství soli a přidán vápník, ale často zůstává stejný počet éček... Potraviny pro děti jsou speciální kategorie potravin a jsou definovány vyhláškou jako potraviny pro děti do 3 let. Když se podíváte na balení rádoby dětských výrobků pozorně tak se většinou dočtete, že "výrobek není vhodný pro děti do 3 let". Pro děti párky a podobné výrobky vhodné nejsou.“

Zdeňka Kučerová: „Dobrý den, peču dorty a samozřejmě barvím marcipán potravinářskými barvami, které éčka v sobě mají. Můžete mi říct, jestli vůbec existují barvy bez nich? Děkuji“

Petr Beneš: „Dobrý dne, přírodní barviva samozřejmě existují, ale pochopitelně jsou dražší, než syntetická.“

Jana Dušková: „Dobrý den, chtěla bych se prosím zeptat, jak se nazývá látka obsažená v mražených hranolkách a která údajně škodí astmatikům. Děkuji“

Petr Beneš: „Dobrý den, bohužel nevím, kterou látku máte na mysli. Možná máte na mysli akrylamid, který se v hranolkách tvoří při smažení. Tato látka je považována za potenciální karcinogen, o negativním působení na astmatiky jsem neslyšel.“

Lucka: „Dobry den chci se zeptat jestly je bio dobra znacka“

Petr Beneš: „Dobrý den, bio v souvislosti s potravinami znamená produkt vypěstovaný/vyrobený za specifických podmínek.“

Zachova: „Je nutne kupovat pro deti plastove nadobi, ktere neobsahuje BPA? Cemu BPA skodi? Je lepsi pit vodu balenou nebo z kohoutku?“

Petr Beneš: „BPA je považován za potenciální karcinogen a v některých zemích je jeho použití zakázáno. Rozhodně z kohoutku.“

Lucie: „Jak by měly být správně označeny potraviny?“

Petr Beneš: „Musí být uveden název potraviny, její zařazení dle příslušné komoditní vyhlášky, výrobce nebo distributor nebo dovozce, hmotnost/objem, složení, datum spotřeby nebo min. trvanlivosti. Pak existují další specifické požadavky platné jen pro určité skupiny výrobků...“

Katka Pechová: „Dobré odpoledne pane Petře, jsem Vaše dlouholetá fanynka a obdivovatelka. Mám na Vás dotaz : Obejde se EU do budoucna bez geneticky modif. rostlin tak aby se uživila? děkuji za odpověd a posílám pusu...“

Petr Beneš: „Dobré odpoledne, Katko, neobejde. Ale některé země si to ještě neuvědomují. Pozdravuj doma“

Markéta: „Dobrý den, kupuji mléko z automatu. Je toto " tučné" mléko po převaření vhodné i pro 3 leté dítě? Neobsahuje příliš mnoho bílkovin, na tak malý organismus?“

Petr Beneš: „Dobrý den, pokud jde o bílkoviny, mléko z automatu je stejné, jako to, co si můžete koupit v obchodě.“

elena: „dobrý den, ráda bych se zeptala, zda jde skutečně věřit popisu na pečivu např v hypermarketu či diskontu, obchodních domů. Zda žitné pečivo je skutečně žitné- z žitné mouky a ne obarvené. Děkuji Vám“

Petr Beneš: „Dobrý den, pokud je pečivo obarvené, tak by to na obale mělo být uvedeno (a tady bývá). Je zodpovědností výrobců, aby uváděli správné údaje a spotřebitele neklamali.“

Jana Č.Budějovice: „Kdo kontroluje zda jsou z prodejny skutečně staženy potraviny označené jako závadné. Děkuji vám.“

Petr Beneš: „Příslušný dozorový orgán (většinou SZPI), který stažení výrobků nařídí.“

Eva Votoupalová: „Dobrý den,mám skoro 2 letou dceru a má ráda ovocné výživy.Zaráží mne,že kupované výživy mají trvanlivost třeba i 3 roky,což mi pro děti nepřijde zcela v pořádku.Jaký je Váš názor???Děkuji Eva“

Petr Beneš: „Data spotřeby a min. trvanlivosti výrobci stanovují na základě dlouhodých testů a sledování, během této doby se nemění zdravotní nezávadnost, samozřejmě může poklesnout obsah některých důležitých látek.“

Dana: „Dobrý den, když maso má takovou až smradlavou vůni? je zkažené? (je to pár týdnů, měli jsme debatu, že tomu nic není, mě přišlo, že to je už na vyhození a radši ho vyhodila) konkrétně to bylo kuře z kauflandu :(“

Petr Beneš: „Odsud to nemohu posoudit :-) POkud si nejste jistá, že je maso v pořádku, raději jej nekonzumujte.“