Chat

Mgr. Marek Odrobina
Záznam chatu ze středy 7. dubna 2010
Martina: „Dobrý den, jaké jsou podmínky pro pěstounskou péči? Od jakého do jakého věku můžu vzít dítě do pěstounské péče? Děkuji“
Mgr. Marek Odrobina: „Dobrý den, to je docela široká otázka. zjednodušeně lze říci, že pěstoun musí splňovatosobnostní,duševní a materiální předpoklady pro to, aby se o dítě dobře postaral. konkrétní podmínky je dobré konzultovat s odborem péče o dítě u vašeho obecního úřadu. Minimální hranice věku dítěte není dána.“
Gabriela: „Dobrý den, mám pocit, že známí si vzali děti do pěstounské péče spíše z finančních důvodu, než přímo ze zájmu o děti. Pokud se tedy o děti nepřihlásí rodiče, zůstanou děti v péči pěstounské? Děkuji“
Mgr. Marek Odrobina: „Spíše je pravděpodobné, že dítě bude postupem času osvojeno (adoptováno) Pěstounská péče je obvykle dočasná náhradní péče.“
Čenda: „Pane Advokáte, chtěla jsem se zeptat, jak pečujete o svou novorozenou dcerku a kdy se s ní pochlubíte veřejnosti! :) Nás by totiž s Amálkou mooooc zajímalo, jak vypadá - chceme seznámit! pozdravuj rodinku a těšíme se snad brzy naviděnou, což?!“
Mgr. Marek Odrobina: „Paní, ten čas se již blíží, neb již byly učiněny první pokusy o styk s veřejností a ty dopadly na výbornou. Dcerka se učeně zapojila do diskusí a ostudu neudělala. A tudíž myslím, že přibližně příští víkend by mohla nastat diplomatická schůzka s vaší Amálkou. Taky se na to těšíme!“
Lenka: „Dobrý den, nevíte, zda se uvažuje o novelizaci zákonů, aby se urychlil proces náhradní rodinné péče-adopce, pěst.péče? Děkuji“
Mgr. Marek Odrobina: „Dobrý den, v rámci rekodfikace občanského zákoníku by mělo dojít k jistým změnám i v oblasti rodinného práva. Domnívám se však, že ani pak nebudou určeny nějaké lhůty, které by urychlily, či zpomalily proces pěstounské péče a adopce“
Petra: „Dobrý den, zjsem osoba zdravotně postižená.Od narození mám vrozenou vadu, né však dědičnou. O vlastním dítěti uvažuji, avšak jsou u mě určitá rozika v těhotenství a porodu. Proto mne zajímá, zdali si i člověk zdravotně postižený může adoptovat nebo vzít dítě do pěstounské péče. Děkuji za odpověď“
Mgr. Marek Odrobina: „DObrý den, samozřejmě zdravotně postižení a priori z pěstounské péče vyloučeni nejsou. Záleží na konkrétních zdravotních problémech. Přeju hodně štěstí“
Monika: „Dobrý den. Chtěla by jsem se zeptat, proč pěstounské rodiny mají mnohem více výhod proti rodinám, které si dítě nebo děti adoptujou? Děkuji.“
Mgr. Marek Odrobina: „Nejsem si vědom, že by pěstouni měli nějakou výhodu před osvojením. Když tak mi napište, v čem spatřujete výhody.“
Hana Voláková: „Poslouchala jsem Váše povídání k Pěstounské péči,mám kamarádku ,která měla a má dodnes v pěstounské péči 3 děti a dvě děti s manželem adoptovali.Děti i když dospělé jsou na ní stále závislé.Pěstounka je sama připravuje do života a je pro ně jediným blízkým člověkem,děti jsou postižené a jejich biologické rodiče ani stát tyto děti nezajímají.Máte informace o dětech ,které už jsou dospělé a byly vychovány v pěstounské péči?“
Mgr. Marek Odrobina: „Bohužel nerozumím, kam Váš dotaz směřuje.“
Svatava: „Dobrý den, mám dotaz který není přímo k pěstounské péči, ale chtěla jsem se zeptat mému synovi jsou 2 roky a od narození nežije se svým otcem.Vychovávám ho pouze já.Otec syna naštěvuje.Protože momentálně čekáme na soud o svěření do péče,otec syna začal dělat problémy a chce zažádat o střídavou péči.Bylo mi řečeno že pokud nebydlíme ve stejném městě nemá na střídavou péči nárok.Je to pravda? Moc vám děkuji pokud budete moct odpovědět na muj dotaz“
Mgr. Marek Odrobina: „Dobrý den, pokud rodiče žijí v jiných městech, je šance pro střídavou péči malá. D9tě by totiž muselo navštěvovat např. dvě školy, což je docela zásadní zásah do jeho vývoje.“
Malá Jana: „Pokud bude mít dítě v pěstounské péči úraz nebo popř. akutní apendix kdo podepíše souhlas s operací? budou se hledat biologičtí rodiče?“
Mgr. Marek Odrobina: „V akutních případech o zdravotních zásazích zastupuje samozřejmě dítě pěstoun.“
Monika: „Výhody spatřuji hlavně ve financích, kdy pěstouni mají různe dotace a příspěvky. Mnohdy mi přijde, že pěstouni berou děti do pěstounské péče hlavně pro tyto výhody.“
Mgr. Marek Odrobina: „Aha, už tomu rozumím. Musíte si ale uvědomit, že byť nejsou zvlášť vyjmenovány v zákonech žádné speciální dávky pro osvojené děti a osvojitele, jsou pro ně určeny ty standardní dávky a příspěvky sociální péče. V případě osovjení jde totiž právně o nromální rodinu a pokud tato splňuje podmínky pro příjem sociálních dávek, tak je dostane. Pokud se týče zneužívání dávek ze strany pěstounů, žijeme v Čechách, takže takový jev rozhodně nevylučuji. Nechť to ale posoudí kompetentní lidé na základě faktů.“
Hana Voláková: „Posílám Vám kontakt na paní Šimkovou,velmi obětavou pěstounku,která by Vám mohla sdělit jaké potíže má,jelikož tyto děti nejsou a nikdy nebudou úplně samostatné,mají rodiče,ale Ty ani neznají,nikdy na ně nepřispívali,ani se nezajímají ,kde a jak žijí.te.-603706623.Můžete paní kontaktovat přímo nebo uveďte kontakt kam by se mohla na Vás obrátit.Problematika se týká velkého množství dětí ,tak by se měla i právně řešit,aby jim stát ulehčil život.“
Mgr. Marek Odrobina: „Za kontakt děkuji, byť z profesního hlediska nepovažuji za úplně vhodné na tomto místě uvádět její telefonní kontakt. Stejně se ale úpřímně přiznám, že jsem dosud nepochopil v čem tkví Váš dotaz. Pokud jde o to, že děti jsou fixovány na pěstouny, nebo že biologické rodiče nemají o děti zájem, jde o problém spíše sociální či psychologický a v tom já bohužel nejsem vzdělán.“
Vyhnálek z H.: „DD, jak je to s manžel jeden z nich je nevidomá a druhý ještě něco vidí. Může? Děkuji a přeji hezké jaro“
Mgr. Marek Odrobina: „Dobrý den, jak jsem uvedl, je nutno posoudit konkrétní případ nejen co do zdravotního postižení pěstounů, ale i možnosti a stav dítěte, které by do péče mělo jít. Doporučuji obrátit se na orgán péče o dítě, který vám poradí“
Jana: „Dobrý den, chtěla jsme se zeptat zda si mohu vzít svého sourozence do pšstounské péče. Je to novorozenec.“
Mgr. Marek Odrobina: „Pokud je to sourozenec, je dle mého názoru velice vhodné, aby se jej ujal příbuzný. Pokud jste již plnoletá, doporučuji to zkusit. Na internetu je k přečtení příběh mladíka, který vzal do péče své synovce. Myslím, že to bylo na www.adopce.cz“