Chat

Návrat z porodnice - poruchy sluchu

MUDr. Ivan Jedlička

Záznam chatu z úterý 23. února 2010

Iva: „prosím chtěla jsem se zeptat jak pomoci dceři 6let od chrapotu při jakekoliv namaze chraptí vlastně pořad mandli ma venku u oniatra jsme byli diky moc“

MUDr. Ivan Jedlička: „Vaše dcera pravděpodobně buď přetěžuje hlasivky, třeba nadměrným křikem nebo velmi častým mluvením, nebo může mít drobnou poruchu na hlasivkách, které nedokáží při mluvení správně uzavírat hlasovou štěrbinu a hlas je tak zastřený. Při větší zátěži pak hlasivky otékají námahou a hlas je chraptivý. Nejdůležitější je zamezit přetěžování hlasivek - nekřičet, nemluvit nadměrně nahlas a příliš mnoho. Foniatr nebo krční lékař by měl zjistit, zda jsou na hlasivkách již případné změny z přetěžování hlasu a podle toho zahájit léčbu, nácvik vhodných hlasových cvičení zajistí foniatr. Každopádně je první a zásadní krok šetření hlasu.“

Jana J.: „Dobry den pane doktore, mam dvoumesicni dite. Je mozne v domacich podminkach nejak vysetrit jeho sluch? Zkousim obcas za jeho zady tlesknout ci vydat nejaky silnejsi zvuk. Obcas se moje dite lekne, zvedne rucicky, obcas mrkne a nekdy nereaguje vubec. Je to tak v poradku, ze nekdy jeho reakce nejsou zadne? Velice dekuji za odpoved.“

MUDr. Ivan Jedlička: „Děláte přesně to, co je potřeba. Sledovat reakce dítěte na zvuky, jestli reaguje úlekem či mrknutím na silný zvuk, jestli ho příjemný zvuk (chřestítko) ukonejší při pláči apod. Každopádně nečekejte, že takto malé dítě zareaguje vždy, nebo vždy stejně. Asi za 3 měsíce by se již mělo točit i po Vašem hlase. Z Vašeho dopisu vysvítá , že dítě reaguje správně, takže lze předpokládat, že sluch je v pořádku.“

Zuzana Hrnčiříková: „Má 11 měsíční dcera má již podruhé zánět středního ucha.Může to mít nějaký vliv na její sluch?Děkuju moc za odpověď.“

MUDr. Ivan Jedlička: „Většina dětí si zánět středního ucho prodělá, a to i několikrát, a to bez následných komplikací nebo zhoršení sluchu. Jen ve vyjímečných případech, kdy je průběh zánětu velmi prudký a těžký, a mnohokrát opakovaný, může ke zhoršení sluchu dojít. Takže můžete být klidná.“

Roman Labedz: „Dobrý den, měl bych na Vás dotaz k nejmenšímu příčně pruhovanému svalu v těle, čímž je sval třmínkový. Zabezpečuje tento sval, podílí se na přenosu zvukových vln? Děkuji za odpověď. Roman Labedz Email.: roman-modano@volny.cz“

MUDr. Ivan Jedlička: „Třmínkový sval zvuky nepřenáší. Je součástí obraného reflexu při velmi silných zvucích, zmenšuje rozkmit ušních kůstek, aby nedošlo k poškození sluchu.“

Romana Řezníčková: „Syn ve 3 letech byl operovan.Vyndávali mu nosní mandle.Důvod nedoslíchal a nemohl smrkat.Je už rok po operaci a opět mám pocit,že není něco v pořádku.Když mu něco povídám,optává se co mu říkám.Zvišuji hlas a zjišťuji,že už začímám křičet.Můžou mandle po tak krátké době opět vyrůst a způsobit špatnou slyšitelnost? Děkuji Roma Řezníčková“

MUDr. Ivan Jedlička: „Nosní mandle vskutku může po roce dorůst. Doporučuji navštívit ušního lékaře, ve 4 letech by se již sluch nechal u Vašeho syna vyšetřit.a samozřejmě i nosní mandle.“

Martina: „Dobrý den, chci se zeptat, kdy se dá u novorozence poznat porucha sluchu? Odkdy je dítě schopno reagovat na zvuk?“

MUDr. Ivan Jedlička: „již od druhého měsíce by mohlo reagovat např. úlekem na silný zvuk - rozhozením rukou, mrknutím, pláčem.... Odborným vyšetřením při vážném podezření již v prvních dne po porodu, je ale nutné speciální přístrojové vybavení pracoviště.“

mamina: „Dítě trpí odmala na záněty středního ucha, manžel to jako malý měl také často, může to být dědičné? Děkuji“

MUDr. Ivan Jedlička: „Určité dispozice ano, ale těžko to prokázat, protože záněty středouší trpí velké množství dětí.“

Majka Bartošková: „Dobrý den pane doktore, náš roční vnouček onemocněl před dvěma dny poprve laringytidou. Můžete prosím poradit jak se chovat až pomine akutní onemocnění, případně jakým způsobem "nadstandartně" pomoci, myslím tím zda nekoupit zvlhčovač vzduchu apod. Omlouvám se, ale nemáme zatím chválabohu v rodině podobný problém proto sháníme informace kde se dá. Děkuji a přeji hodně zdraví.“

MUDr. Ivan Jedlička: „Zvlhčování vzduchu je u laryngitidy velmi vhodné, ani není nezbytný zvlhčovač, dobře poslouží i mokré froté ručníky přes noc na tělesech topení. Zánět, se hojí naprostou většinou bez jakýchkoli následků.“

Markéta: „Dobrý den,viděla jsem pořad,že v Německu chtějí zkoušky sluchu provádět už v porodnici,dle zvukových rezonancí,je to vůbec možné?“

MUDr. Ivan Jedlička: „Ano, provádí se i v našem státě, u rizikových noorozenců, jinak při podezření na poruchu sluchu pak kdykoli později. V několika našich městech již provádějí toto vyšetření u všech novorozenců ve své porodnici.“

Dana: „Dobrý den, máme 3,5 letého chlapečka a asi před vánoci jsme začali pozorovat problémy se sluchem. Byl na vyšetření v Hradci Králové kde mu jedno ouško naměřili úplně v pořádku a druhé jim nešlo pravděpodobně bylo zalehlé. Máme přijet na kontrolu někdy na jaře. Dále máme problémy s hlasem už od malička chraptí. Je fakt, že je hodně upovídaný a hlučný tak jsme byli teďka na foniatrii a tam mu samozdřejmě měřili i ouška a zjistili, že se mu uši špatně provzdušňují. Myslíte, že to provzdušnění je díky tomu, že měl pár dní před tím rýmu, a že je to přechodné a nebo se máme obávat, že se mu skutečně zhoršuje sluch. Spolupráce s ním je těžká na sluchátkách při odpovědi na to zda slyší či neslyší chvíli odpovídal, ale pak už bylo pro něj těžké udržet pozornost tak ty grafi nám tam nevyšli nic moc. Mluví hezky. Zajímalo by mne jestli jsou vhodná dechová či jiná cvičení na odstranění problému s hlasivkami. Děkuji moc“

MUDr. Ivan Jedlička: „Speciální hlasová cvičení na zlepšení kvality hlasu Vám předvede a s dítětem nacvičí foniatr, každopádně prvořadé je šetření hlasu. Uvedené potíže se sluchem by měly po nějaké době při správné péči ušního lékaře odeznít, pokud jsou způsobené zaléháním uší.“

Marcela: „DObrý den, je možné, že syn 5 let, vývojová dysfázie by měl problém se sluchem, i když nám připadá, že slyší dobře. Když na něj totiž promluvíme, tak jeho první reakcí je "cože?" a my to musíme znovu zopakovat. Děkuji za odpověď.“

MUDr. Ivan Jedlička: „dysfatické děti mohou mít problémy s rozuměním obsahu slova, které se netýká přímo stavu sluchu. Ale je samozřejmě možné, že k vývojové dyfsasii se nezávisle přidružuje i porucha sluchu. Doporučuji odborné vyšeření sluchu u ušního lékaře nebo foniatra.“

Richard: „Muže byt ditě hluche i když řika Mama Tata“

MUDr. Ivan Jedlička: „je to málo prvadpodobné, ale může, protože to mohou být pouze nacvičené slabiky podle pohybu úst, také může rychle dojít ke zhoršení předtím slabší sluchové vady.“