Chat

Výchova dětí nesezdaných párů

JUDr. Jana Dvořáková Závodská

Záznam chatu z úterý 19. ledna 2010

Panáková, Dolní Němčí 321: „Dobrý den, čekáme miminko, nejsme sezdáni, je nutné mít dítko zapsané v občanském průkaze?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „V občanském průkaze ne, ale musíte zajít s otcem na matriku, kde prohlásíte, kdo je otcem dítěte. Po narození zapíše matrika otce do rodného listu. Pokud by otec neplnil své finanční povinnosti k Vám nebo dítěti, bylo by třeba podat návrh u soudu.“

Jiřina: „Dobrý den,máme s přítelem společný spořící účet (je vedený na naše obě jména). Kdyby se někomu z nás něco stalo dědili by peníze i děti z našich předchozích vztahů? Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pokud jste neurčili písemně podíl, platí, že máte každý jednu polovinu. Polovina peněz by tedy patřila do dědictví.“

Alena: „Dobrý den,stýkám se s přítelem (nemáme společnou domácnost) a máme spolu jedno dítě které je svěřené do mé péče a přítel má určené výživné které má hradit,dále mám dítě z prvního manželství,taktéž svěřené do mé péče,které se se svým otcem nestýká.Zajímalo by mě když je mám svěřené do své péče,jsem teda jejich zákonný zástupce,jak je to s otcem-může o nich nějak beze mě rozhodovat?Myslím například souhlas s operací,podepisování různých prohlášení ve škole atd?Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Jestliže máte rozsudek o svěření dětí do Vaší péče, jste jejich zákonnou zástupkyní a rozhodujete o všem. Otec však může podat návrh u soudu, pokud by s Vaším konkrétním rozhodnutím nesouhlasil.“

Eva Tlustá: „Vážená paní doktorko, zdravím Vás, ráda bych se zeptala, zda nesezdaný pár při výchově dětí čekají nějaké problémy v běžném životě (úřady, návštěvy v nemocnici, školka atd.), i když je muž zapsán jako otec dítěte? Dítě bude mít příjmení po otci. Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „V běžném životě určitě ne, rodičovství prokážete rodným listem.“

Jana: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na nesezdaný pár, který spolu nežije, ale před 14-ti dny se jim narodila dcera. Jaké jsou povinnosti a práva otce vůči dítěti?! Má také nějaké povinnosti vůči matce? Případně pokud si není jistý, že je otcem, jak nejlépe postupovat? Velice děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Otec si může nechat zpracovat test DNA. Poté je třeba na matrice prohlásit s matkou, že je otcem. Vyživovací povinnost má otec k dítěti a 2 roky i k matce.“

lucie Křápková: „dobrý den, žiji s přítelem u něho doma, oba jsme rozvedeni a nyní mám před porodem druhého dítětě, obě jsou naše společné, co mám udělat pro přídat že by se my něco stalo (smrt) aby otec dostal děti do výchovy nebo jak to funguje v praxi když nejsme manželé, děkuji Lucka“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Stačí, když na matrice učiníte prohlášení o tom, kdo je otcem dětí a otec bude zapsán v rodném listě.“

Martina: „Vážená paní JUDr. Dvořáková-Závodská, ráda bych se zeptala, jaký máte názor na předmanželské smlouvy a popř. jak vše zařídit. Mám přítele, který se ke mně nastěhoval - do bytu, který mám v osobním vlastnictví a splácím úvěr. Dělíme se o placení sipa a ostatních společných výdajů, ale úvěr platím sama. Během příštího roku plánujeme svatbu a ráda bych věděla, jak se připravit z hlediska právního, popř. zda se dá zabezpečit tento majetek v případě rozvodu. Velice děkuji za odpověď. S pozdravem a přáním hezkého dne. Martina F.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Byt je jen Váš, proto smlouvu příliš nedoporučuji. V případě rozvodu by však manžel mohl požadovat polovinu splátek hypotéky zaplacených v době manželství.“

Marketa: „Dobry den pani doktorko,jsem rozvedena 15let,synovi je sestnact a muj byvaly manzel plati na syna 1OOOkc/mesícne, mimo alimenty synovi dá maximálně 500kč na narozeniny, příjem má okolo těch 13tis. Dalo by se s tím něco dělat? Tvrdí mi, že mu jeho advokát tvrdil, že nemáme právo na zvýšení alimentu, poněvadž platí vysoký nájem. Děkuji za odpověd“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Výživné činí obvykle 20 procent netto příjmu při 1 dítěti, 3O procent na 2 děti. Záleží však na konkrétní situaci.“

Gabriela: „Dobrý den paní doktorko, ráda bych se zeptala, jak velkou šanci na získéní dítěte do střídavé péče má otec, který splňuje vyživovací povinnost, na které jsme se vzájemně domluvili, ale jinak o dítě zájem příliš nejeví. Jezdí ho navštívit jednou za týden, je příliš zaměstnaný, takže nemůže ani s naším synem jezdit k lékaři, z práce se vrací pozdě odpoledne. Synovi jsou tři měsíce, já stále kojím a s partnerem jsme nesezdáni, žijeme každý zvlášť, já u svých rodičů, kde máme se synem svůj vlastní pokoj, vhodně zařízený. Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „U kojence je střídavá péče vyloučena. Není v zájmu dítěte.“

Renáta: „Dobrý den paní doktorko, jaký právní význam má "svěření dítěte po rozvodu do péče jednoho z rodičů"? Mám po rozvodu syna ve své péči. Mám za syna stejnou zodpovědnost (a právo podepisovat různé dokumenty) jako můj bývalý manžel? Nebo jsou má práva a povinnosti za syna "posíleny" právě oním svěřením do péče?Děkuji za odpověď a přeji krásný den.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Pouze Vy jste zákonnou zástupkyní syna.“

petra: „dobrý den, chtěla bych vědět, jak ve společné domácnosti nesezdaného páru hospodařit s financemi, když je žena na mateřské dovolené“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na Vaší dohodě. Do 2 let věku dítěte máte právo na výživné i Vy.“

mila: „dobrý den,žiji s partnerem a mame spolu dceru,partner má z předchozího manželství dosplého syna.podílím se finančně na rekonstrukci domu,kde mi nic nenáleží. jak by to bylo v případě dědictví v poměru já a obě děti?děkuji za odpověd přeji hezký den“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Vaše investice se za 2 roky promlčí. Dědili by pouze děti, každý polovinu. Partner Vám může závětí odkázat čtvrtinu, neboť má zletilého syna, který by zdědil také čtvrtinu.“

Jana Burešová: „Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat: Do kdy musí platit přídavky můj bratr na svoji dceru, když jí bude 22 let a již je vyučená. Akorát ještě studuje další školu. Musí na ní platit dokud nedostuduje? Předem moc děkuji. S pozdravem Jana Burešová, Praha 3“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Vyživovací povinnost rodičů k dětem trvá do doby, než jsou schopny se samy živit, tj.do doby, než se řádně připraví na své povolání. Nejsou vyloučeny ani 2 vysoké školy. Na druhé straně dítě nesmí propadnout, musí řádně studovat.“

Anna: „Dobrý den,po rozvodu mám ve své péči dceru,se kterou se chci v létě odstěhovat ke svému příteli,který žije v jiném městě. Dcera se stěhováním souhlasí. Může otec dcery bránit přestěhování? S předstihedm jsem mu o přestěhování řekla,má i novou adresu. Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Dítě máte ve své péči, můžete se stěhovat.“

Dana: „Dobrý den, ráda bych věděla, jak spořit nevlastnímu vnukovi. Syn žije s přítelkyní, která má z minulého vztahu chlapečka, který se narodil až ve vzahu s mým synem. Chlapečka jsme s manželem přijali velmi rádi mezi ostatní vnoučata, aproto bychom mu rádi spořili také stejně jako ostatním dětem, ale dozvěděli jsme se, že jeho biologický otec má rozhodovací právo stejně jako matka. Otec se o dítě nestará a nebere na vědomí ani vyživovaví povinnost. Bojíme se, aby chlapeček pak o peníze nepřišel. Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Když založíte účet na jméno dítěte, budou peníze nezletilého a rodiče s nimi budou moci disponovat jen se souhlasem soudu.“