Chat

Placení výživného

JUDr. Jana Dvořáková Závodská

Záznam chatu z úterý 11. března 2008

majka: „Mal by platit otec dietata platit vyzivne ked byva v inom štate?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Určitě.Tuto povinnost upravuje řada mezinárodních smluv.“

Jitka Slánská Národní 1080 Úpice 54232: „mám 12 letou dceru,byla jsem samoživitelka a výživné je celou dobu 1000.dnes mám přítele a 2 dítě.Je šance na zvýšení výživného,nebo bych mohla o výživné přijít,pokud by si otec zažádal o snížení?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na výdělkových a majetkových poměrech otce a na počtu vyživovacích povinností. 1000 Kč si mi zdá velice málo. Návrh na zvýšení bych podala.“

Jitka Slánská Národní 1080 Úpice 54232: „mám 12 letou dceru,byla jsem samoživitelka a výživné je celou dobu 1000.dnes mám přítele a 2 dítě.Je šance na zvýšení výživného,nebo bych mohla o výživné přijít,pokud by si otec zažádal o snížení?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na majetkových a výdělkových poměrech otce a na počtu jeho vyživovacích povinností. 1OOOKč se mi zdá málo, návrh na zvýšení bych podala.“

Paní Ája: „Soudíme se o dceru. Otec nic od června 2007 (kdy je dcera pouze se mnou) neplatil (podala jsem tehdy tr.ozn.), nyní se soudkyně "uráčila" dát předběžným opatřením 1000,-Kč/měsíc. Od září 2007 jsem jen za školní pomůcky, kroužky, družinu a stravné dala cca 12.000,-Kč, to nepočítám mimoškolní aktivity, stravování doma a oblečení. Odvolala jsem se proti výši a dodnes se nic neděje. Co s tím? Tisíc korun je uboze málo - nyní jsem jen za rovnátka dala 1001,-Kč. Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ofoťte doklady o platbách a zašlete je odvolacímu soudu. Originály pak předložte při jednání okresního soudu. Po rozhodnutí odvolacího soudu můžete nařízení jednání urgovat písemně.“

petra: „Máme s manželem společný byt-hypotéku platí manžel.Je při rozvodu toto zohledňováno,kdo co platí,jsem na md.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, soud přihlíží k platbám. Při rozvodu však budete muset řešit další osud bytu i hypotéky a tuto věc konzultovat s bankou.“

Alena: „Dobrý den jsem samoživitelka a na 8 letou dceru mi bylo stanoveno výživné do 6let 0 kč,od 6let 200kč a teď od 8 let má stanoveno 1000kč,co můžu dělat když více mi to soud zvýšit nechce neboť otec se záměrně vyhýbá práci a platí jen občas,tak prý by zvýšení dle soudkyně nemělo smysl.Já jsem na mat.dov, s druhým dítětem,na které mi jeho otec(jiný)řádně platí.Na kontaktním místě mi po reformě snížili dávky,ale s rodičákem nedosáhnu na hmotnou nouzi,takže musím platit i poplatky u lékaře a dcera bývá často nemocná a teď ji čeká pobyt v lázních,takže její životní nároky jsou vysoké.Proč tedy není možno stanovit výživné od určitého věku na přiměřenou výši,když otec nepracuje záměrně,dělá dluhy takže nemá ani plat ani majetek na který by šla uvalit exekuce.Co mi poradíte?“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Navrhněte u soudu vyžádání zprávy úřadu práce a ministerstva práce a sociálních věcí o tom, kolik je průměrný příjem v oboru, v němž je otec nezletilého vyučen. Soud je povinen vycházet z tohoto fiktivního příjmu.“

Lenka: „jsem rok rozveden ,až tet jsem se dozvěděla ,že pokud nemůžu bít zaměstana kvůli synkovi který je nemocný mám na něj péči o osobu blízkoudříve se to tak jmenovalo musí na mě bývalí manžel platit i mě výživné ale mám strach že mi sebere nábytek který mi nechal a platí společné pujčky nebo nemusím mít strach Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Záleží na výši dluhů z doby vašeho manželství. Můžete podat žalobu u soudu a požadovat výživné rozvedené manželky, avšak pouze ode dne podání žaloby do budoucna.“

Marcela: „Dobrý den, právě jste říkala, že je neopomenutelný nárok na dědictví (byt) u nezletilého dítěte v případě, že rodiče nejsou sezdáni. Týká se to i rozvedených rodičů, kdy dítě žije jen s jedním znich? Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, pokud je dědicem pouze toto nezletilé dítě.“

Jana B.: „Dobrý den, do kolika let je dítě nuceno chodit na návštěvy s otcem. Kdy se mohou sami rozhodnout. (Dcery styk odmítají,nechtějí s ním odejít 6 a 2 roky). Děkuji.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Styk s otcem je možné soudem upravit do 18 let.“

Hanka: „Dobrý den, manžel má nemanželskou dceru, na kterou platí výživné. Máme společně koupený byt, společnou hypotéku atd... Jak se bude jednou řešit otázka dědění. Bude toto nemanželské dítě dědit, přestože například větší část rodinného rozpočtu zajišťuji já? Děkuji“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, jestliže má manžel jediné dítě, do 18 let musí dítě zdědit celý zákonný podíl, tedy ve vašem případě 1/2, tj. 1/4 z vašeho společného majetku. Po dosažení 18 let bude mít nárok na 1/2 zákonného podílu, tj. 1/8 celého majetku, pokud manžel sepíše závět.“

Petra a Dagmar: „Dobrý den, naše kamarádka je v částečném invalidním důchodu a nezaměstnaná. Manžel si našel novou partnerku a vyhrožuje tím, že od rodiny odejde a ona zůstane bez prostředků. Má manžel vyživovací povinnost k nemocné manželce i po rozvodu? Děti již mají dospělé, samostatné a dům je napsán na manželku. Děkujeme za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, pokud není schopna se samostatně živit, a to na neomezenou dobu. Doporučuji prokázat u rozvodu, že manželka rozvrat manželství nezapříčinila a že jí rozvodem vznikla vážná újma, pak může požadovat po 3 roky výživné jako nerozvedená manželka, tj. vyšší. Nebo nemusí souhlasit s rozvodem a podat žalobu na výživné manželky.“

Olda: „Dobrý den, co potřebuji, když chci darovat nemovitost. Děkuji za odpověď. O.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Označení nemovitosti a účastníků. V rodině není třeba ani znalecký posudek.“

Veronika: „Dobrý den, otec na mě platil výživné až do ukončení VŠ. Jinak se se mnou nestýká. Mám jako dcera z prvního manželství nárok na dědictví po svém otci i přesto, že má z druhého manželství další dvě děti? Děkuji za odpověď“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, máte právo na polovinu zákonného podílu, ale měla byste se s otcem stýkat, jinak by vás mohl vydědit.“

Jana B.: „Dobrý den, jsme od ledna letošního roku rozvedeni a mám v péči dvě naše děti.6a 2 roky.Jsem na rodičovské dovolené.Můžu si zažádat o placení výživného na sebe?Bývalý manžel mi odmítá jakoukoliv částku přispět. Děkuji za odpověď.“

JUDr. Jana Dvořáková Závodská: „Ano, co nejdříve podejte žalobu u soudu, výživné lze požadovat jen do budoucna od podání návrhu.“