Chat

ing.Anna Vojtěchová
Záznam chatu ze středy 28. listopadu 2007
lucie: „Dobrý den Co všechno je bioodpad?“
ing.Anna Vojtěchová: „Dobrý den, bioodpad je např. větve, tráva, listí, zbytky ovoce, zelenina, čajové sáčky, kávová sedlina apod. Mezi bioodpad patří i zbytky masa. Pak se jedná o živočný bioodpad, o kterém se zatím neuvažuje, že by s v rámci tříděného sběru komunálního odpadu sbíral. av“
Jana: „Je nutné omývat kelímky od jogurtů nebo jiné plastové nádoby či odstraňovat víčka od oleje než dáme k recyklaci?“
ing.Anna Vojtěchová: „V případě kelímku od jogurtů záleží na síle znečištění. Pokud je jogurt snězen a pečlivě "vybrán" kelímek lžičkou není nutné ještě kelímek vymývat. Plastové víčko ze skleněné láhve od oleje je dobré vždy odstranit před vhozem láhve do skla. V případě plastové láhve víčko jen povolte nebo vhoďte zvlášť, aby nádoba mohla být stlačena.“
Boris: „Dobrý den přeji, proč není třídění odpadu legislativně ošetřeno?Například ne u každého domu jsou k dispozici popelnice na tříděný odpad.Děkuji“
ing.Anna Vojtěchová: „Dobrý den, třídění odpadů je legislativně oštřeno a vyplývá ze zákona o odpadech. Povinnost mají jak obce (potažmo občané), tak živnostníci. Praha má veřejně přístupné stanoviště. Přesto občané si stěžují, pokud jsou moc blízko jejich obydlí. Většinový názor občanů je, že nechtějí mít popelnici (natož popelnice) v rámci svého objektu. av“
Jana: „Dobrý den, kam je možno dávat zbytky po dělání vlastního džusu?“
ing.Anna Vojtěchová: „Dobrý den, pokud nemáte vlastní kompost nebo nádobu na bioodpad, pak bohužel nezbývá nic jiného, než dát zbytky do nádoby na směsný odpad. Jinak nejlepší možnost je dávání zbytků po džusu do kompostu či zmíněné nádoby na bioodpad. av“
Pavlína: „Dobrý den, zajímalo by mě jak naložit s kořeny od stromů a zda mají být plastové obaly vymyté. děkuji“
ing.Anna Vojtěchová: „Dobrý den, kořeny jsou dost objemné, proto je těžko dáme do vlastního kompostu. Nejlepším řešením je odvoz kořene stromu na kompostárnu nebo na sběrný dvůr. Plastové obaly vymývejte pouze, když jsou velmi znečištěné. Např. kelímek po jogurtu, když jste jogurt řádně vyjedla, není nutné jej ještě vymývat. av“
Alena: „Je drtič odpadu ve dřezu přijatelnou alternativou tříděného sběru ?“
ing.Anna Vojtěchová: „Ne. Dokonce je to v rozporu s kanalizačním řádem. Je i snaha, aby drtiče byly legislativně zakázány.“
divačka z Prahy: „Můžete uvést, z které organizace jste a jaké máte www stránky?“
ing.Anna Vojtěchová: „Pracuji na Magistrátě hl.m. Prahy. Stránky o informacích o odpadech jsou: http://envis.praha-mesto.cz/odpady V budoucnosti bude i server věnovaný bioodpadu: www.biosance.cz“
E.Černá, Kdyně 70: „Dobrý den všem - Je- není vhodné dávat do bio odpadu slupky z exotického ovoce (např. citrusy, banány, ...)? Děkuji za odpověd“
ing.Anna Vojtěchová: „Do nádoby na bioodpad můžete dávat i slupky z exotického ovoce. Do svého kompostu jej můžete dávat taktéž, v množství normální běžné rodinné konzumace.“
Jakub: „Navážu na otázku s legislativou...pokud je povinnost třídění dána zákonem je možné někoho žalovat při netřídění?Děkuji“
ing.Anna Vojtěchová: „Na základě upozornění příslušného úřadu a při prokázení netřídění (při kontrole úřadem) se zahajuje správní řízení, kde je možné např. za neoprávněné využívání nádob na tříděný odpad (zdarma jsou v Praze určeny pouze občanům) dostat pokutu až do výše 300 tis. Kč.“
Tereza Hájková: „Dobrý den. Zajímalo by mě jestli podobnou kampan budete pořádat nejen v Praze , ale i v jiných městech ČR. Děkuji“
ing.Anna Vojtěchová: „Záleží to na aktivitě konkrétního kraje či jednotlivé obce. Vzhledem k současné legislativě lze tyto aktivity předpokládat. Nejlepší je obrátit se s touto otázkou na příslušný úřad obce.“
Lenka: „Dobrý den, pokud si budu chtít doma zřídit kompost a třídit bioodpad, najdu někde podrobné informace co do kompostu ano a co ne?Jak dlouho trvá, než v kompostu vznikne humus. Je potřeba o kompost nějakým způsobem pečovat?“
ing.Anna Vojtěchová: „Informace najdete např. na různých internetových stránkách: www.komposty.cz; www.ekodomov.cz atd. Praha uveřejní info-brožurku o bioodpadech na svých stránkách během měsíce prosince.“
Hana z Prahy: „Dobrý den, v naší chatové oblasti lidé sypou do směsného odpadu např. zeminu, hrabanku, spadlé ovoce (které by třeba sami mohli vykrájet na odšťavení a to je škoda) a další zahradní bioodpad. Nelíbí se mi to, protože popelnice jsou rychle zaplněné (zkompostování přece není takový problém). Co k tomu můžete sdělit. Děkuji.“
ing.Anna Vojtěchová: „Toto je skutečně velký problém. Vyhláška Prahy sice říká, že občané mají povinnost třídit bioodpad, ale pouze v případě, když je v místě systém zřízen. Pokud jsou chataři nějakým způsobem sdružení v organizaci, je možné požádat příslušný úřad o provedení kontroly. Pokud nejsou, je přesto dobré např. oslovit opět úřad s žádostí o pomoc, aby s dotyčnými zkusil promluvit a vysvětlit jim, že optimální způsob nakládání s bioodpady je kompostování. Někdy dojde i k dohodě, že městská část propůjčí pro kompostování svěřený pozemek.“
Helena: „Dobrý den, odpad třídíme docela dost, bohužel u nás ve městě Chrastava(Liberecko) je málo druhů kontejnerů na tříděný odpad. Máme akorát sklo, papír a plast. Na bioodpad a tetrapaky nemáme nic. Také u nás není zavedena možnost menšího poplatku za popelnice, když ji nenaplníme. Bude se tento problém řešit nějak celorepublikově a nebo je to otázkou jenom hlavního města?“
ing.Anna Vojtěchová: „Každá obec nakládání s odpady řeší ve své samostatné působnosti. Doporučuji Vám se obrátit na obecní úřad.“