Chat

Eva Bobůrková
Záznam chatu ze čtvrtka 12. dubna 2007
stanislav novák: „dobrý den je možné že oteplování zpúsobí že nebude sněžit?“
Eva Bobůrková: „Dobrý den, podle klimatických modelů by v nadcházejících desetiletích skutečně mělo i u nás ubývat sněhových srážek, neznamená to ovšem v žádném případě, že bude bez sněhu příští nebo přespříští zima, klimatické změny se budou projevovat zejména větším množstvím extrémů, podnebí bude rozkolísané, takže jedna zima může být teplá, druhá stuená, ale postupně by mělo převládat oteplení. Mluvíme ale o průměrech a změnách o jeden-dva stupně.“
Václa Malý, Brno: „Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, zda-li nás také čeká razantní oteplování (jako ČR) a zda-li se nás dotkne v příštích letech také nedostatek pitné vody? Předem děkuji za odpověď, s pozdravem Václa Malý, Brno“
Eva Bobůrková: „Dobrý den, změny budou spíš pomalé, pozvolné, nikoli razantní, vždyť vědci předpovídají průměrné oteplování na Zemi o dva až pět stupňů v průběhu příštího století, ale klimatologové skutečně očekávají, že na našem území se budou změny klimatu projevovati nedostatkem vláhy a v některých oblastech v některých částech roku nedostatkem vody. Ale to je situace, kterou známe z horkých lét, kdy se zakazuje například kropit zahrádky pitnou vodou...“
divak z usti: „Chtel bych se zeptat jestly během 20 LET bude v zime snih. Dekuji“
Eva Bobůrková: „Nikdo to takhle neumí říct, ale klimatologové předpokládají, že během dvaceti let bude přibývat zim s nedostatkem sněhu a menším množstvím sněhových srážek v zimě.“
Ivana Ježková JezkovaIvana@seznam.cz: „Dobrý den, jaký úsek se zaznamenává,abychom mohli říci, že nastala nějaká klimatická změna?A odkdy se tyto změny sledují?“
Eva Bobůrková: „Geologové zkoumají minulost Země miliony a miliardy let, ale konkrétní měření teplot například v České republice probíhá v pražském Klementinu od roku 1875, do té doby jim jako zdroj infomrací o klimatu sloužily kroniky. Nejpřesnější údaje mají naši klimatologové k dispizici od roku 1961 - ale to je příliš krátká doba, aby se dalo usuzovat na změny klimatu. Vědci také "čtou" vrty do ledovců, korálů, sledují sedimenty hornin, fosílie, letokruhy - a z toho všeho sestavují minulost klimatu Země“
Tomáš Barot: „V aplikované informatice jsme se učili, že klima na celém světě se - jako dynamický systém - se dá zobrazit jako "graf" kterému se říká Lorenzův atraktor. Tento graf se prý vlivem lidských zásahů do přírody nebezpečně svírá. Je to pravda že se tento graf vytvořený přírodou může zničit působením člověka a tím by nastala klimatická katastrofa ? :-) děkuji za odpověď“
Eva Bobůrková: „Klimatologové se víceméně shodují na tom, že kromě přirozených vlivů, které klima na Zemi mění (zejména Slunce) od zaátku průmyslové evoluce přichází lidský činitel, nikdo však neumí říci, jaký podíl má "příroda" a "člověk", nicméně se na posledním zasedání shodli, že pravděpodobnost, že člověk má vliv na klima planety je 90%, ale jak velký tento vliv je, nevíme. Každopádně klimatický systém je dynamický a špatně vypočitatelný, a proto je pro odborníky tak těžké říci, jak bude budoucnost vypadat.“
marek madžo: „prosím paní Bobůrková co říkáte na postoje prezidenta Václava Klause veřejně publikované nejenom v americkém Kongresu ke klimatickým změnám?“
Eva Bobůrková: „Skeptiků, jako je Václav Klaus, je více, já bych uvítala více "předběžné opatrnostiů i ve výrocích, jimiž zatracuje práci tisíců vědců na celém světě.“
Dalibor z Prostějova: „Je mi 12 let a chtěl bych se Vás zeptat co vědci čekají od globálního oteplování a co od něj můžeme čekat my...“
Eva Bobůrková: „dalibore, vědci nabádají, že je třeba se snažit snížit celosvětově množství skleníkových plynů, ale zároveň že je třeba se připravit na změny, které nastávají. To znamená připravit se na povodně, sucha, případně jim pokud možno čelit, například hospodařením a zacházením s krajinou.“
Radovan Abes,Česke Budeovice: „Dobry den ,chtel bych se vas zeptat jak se ptal divak z usti jestly za 20let bude v zime snih ,tak je mozne že děti mych vnoucat nebudou znat zimu se snehem?? Dekuji za odpoved“
Eva Bobůrková: „Dobrý den, to nikdo neví, ale bílé zimy budou patrně vzácněšjí.“
Pavla V: „Dobrý den, viděla jsem Americký film Nepříjemná pravda, od pana Al Gora. Byl celý o globálním oteplování a budoucnost zde byla velmi nepříjemná. Je opravdu situace tak vážná?“
Eva Bobůrková: „Viděla jsem jej také. Myslím, že některá fakta byla použita trochu účelově, že tobylo hodně pateticky podané, ale v zásadě se asi dá říci, že upozornil přesně na problémy, které planetu čekají.“
Karel D., Brno: „Dobrý den paní Bobůrková, čekají nás nějaké nálety kobylek nebo podobné "zvířecí" katastrofy?“
Eva Bobůrková: „Myslím, že nálety různých nových škůdců se dají skutečně očekávat, i kyž snad nebudou mít zrovna podobu náletů kobylek,spíš nás budou trřápit nové druhy plísní , parazitů, nebo větší množství těch známých - pokud bude například zima mírná, škůdci nevymrznou a na jaře se na své oblíbené plodiny mohutně vrhnou. Na druhou stranu zemědělci a rostlinní vědci na to určitě budou reagovat - budou vymýšlet nové druhy postřiků, nebo i vyšlechtěné či geneticky upravované plodiny, které by škůdcům lépe čelily.“
Ivan Hořčak, Plzen: „Dobry den, jek moc se planeta zahřivala v poslednich leteh. Dekuji“
Eva Bobůrková: „Za posledních stopadesát let se planeta oteplila průměrně o 0,6 procenta, pro příštích sto let vědců předpokládají průměrný nárůst teplot o dva až pět stupňů.“
Jarka.: „Dobrý den, je možné klimatický vývoj změnit a vrátit ho k původnímu - ledovce budou tam kde mají být, v zimě bude sníh a vlétě teplo?“
Eva Bobůrková: „To asi nikdo neví, jisté je, že oxid uhličitý, který je v atmosféře teď, tam jště sto let vydrží, takže snížení emisí skleníkových plynů se projeví až za dlouhou dobu. Mnoho vědců je přesvědčeno, že musíme změny klimatu alespoň zbrzdit.“
Ondra: „Proc se "kimatismus" mní?“
Eva Bobůrková: „Myslíte, proč se klima mění? KLima Země se měnilo mnohokrát i v minulosti Země, projevovalo se střídáním dob ledových a meziledových, ale v posledních stopadesáti letech se zřejmě začala kombinovat přirozené změny klimatu a činnosti člověka - spalování uhlí, ropy, při němž se dostává do atmosféry mj. CO2 - skleníkový plyn.“
Markéta, Písek: „Dobrý den paní Bobůrková, chtěla bych se Vás zeptat, jak to vidí odborníci v budoucnosti s povodněmi, jestli nás čekají povodně jako v letech 1997 a 2002...Dekuji“
Eva Bobůrková: „Dobrý den, to nikdo neví, ale musímke s tím počítat.“
Mája: „Co všechno nás vlastně "čeká"? Více povodní, hurikánů, suché zimy, ....?“
Eva Bobůrková: „A také více období such, lokálně nedostatek vody, zktázka, extrémy všeho druhu.“
Adela Nova: „Dobrý den, někde jsem se dočetla, že do konce století mohou lesy ve středních a vysokých zeměpisných šířkách oteplit oblasti o více než 3°C, než kdyby stromy ve stejných lokalitách nebyly. Je to skutečně možné?“
Eva Bobůrková: „Odborníci soudí, že bude skutečně třeba změnit smrkové monokultury, pokud chceme, aby se lesy zachovaly.“
Renata: „Jaké letní teploty nejvyšší můžeme očekávat“
Eva Bobůrková: „To nikdo přesně neumí říci, ale horké suché léto by nemělo být takovou vyjímkou. TRakžre toznamenávíce ní s tropickými teplotami, více prudkých bouří a náhlých masivních srážek“
Martina: „Jak to bude v dalších letech s pitnou vodou??“
Eva Bobůrková: „V někerých suších oblastech republiky a při vlnách veder by jí mohl do budoucna být nedostatek, do té doby ale mají vodohodpodáři, energetici aj. se připravit - třeba výstavbou přehrad, čističek...“
Petra Suchánková, Kunovice 1274, 68604: „Prosím Vás, chtěla bych se zeptat, jestli i další zimy budou takové jaká byla tento rok, děkuji“
Eva Bobůrková: „Výhledy, o kterých mluvím, jsou dlouhodobé - a to nevylučuje, aby příští zima byla stejně eplá jako ta letošní, ale i pravý opak, že bude příští zima mrazivá. Jisté je, že v dalších letech bude patrně takových "letošních" zim přibývat - vždy´t ze všech teplých zim za posledních třista let se jich většina vyskytla v posledních třiceti letech.“