Chat

JUDr. Jana Dvořáková - Závodská
Záznam chatu z pondělí 26. března 2007
divačka z Prahy: „Může být VŠ v době zahr. stáže (jinak trvale bydlící v družstevním bytě u rodičů) osvobozen od společných poplatků družstvu jako paušál voda, společ. osvětlení, odpad magistrátu ap? Stáž má trvat od podzimu 2007 do léta 2008, tj. v průběhu dvou kalendářních roků. Je nutno písemné oznámení pro SBD? Děkuji“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Ano, platit nemusíte, ale tuto skutečnost musíte družstvu písemně oznámit, případně doložit dokladem o stáži.“
Linda: „Dobrý den, může nastat nějaká komplikace v případě, že "vlastník" družstevního bytu v něm není trvale přihlášen?“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Trvalý pobyt je záležitostí evidenční, nezakládá právní vztah k bytu. Občan má být přihlášen k trvalému pobytu v bytě, který si zvolí, tedy tam, kde má byt, rodinu. V družstevním bytě však nemusíte být přihlášena k trvalému pobytu.“
David: „Dobrý den, jmenuji se David a táži se: přítelkyně se rozvedla a za manželství nabyla družst.byt společně s manželem, kde oba jsou členy družstva. Po rotvodu odmítá manžel vypořádání ohledně tohoto byu a tvrdí ji, že nebude mít na vyplacení nárok. Je to pravda? V jaké výši může jeden po druhém požadovat vyplacení - tržní cena či cena drust.podílu? Děkuji D.“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Samozřejmě bude mít právo na vyplacení, avšak bez dohody bude třeba podat po rozvodu žalobu na zrušení společného nájmu a poté žalobu na vypořádání společného jmění manželů.“
Malá: „Pokud jsem nabyla dr. byt před manželstvím a v manželství převedu byt do osobního vlastnictví, spadá byt poté do společného jmění manželství?“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Pokud budete ve smlouvě o převodu butu uvedena pouze Vy, tak bude Vaším výlučným majetkem.“
Jarmila: „Je mozne po odkoupeni obecniho bytu do druzstevniho vlastnictvi byt "prodat" (resp. predat druzstevni clenstvi)? Na co si pripadne dat pozor?dekuji“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Ano, můžete uzavřít dohodu o převodu členských práv a povinností. Doporučuji žádat o placení předem, nejlépe o poukázání předmětné částky do advokátní nebo notářské úschovy.“
Jana Modráková: „Sourozenci zdědili druž.byt.Mohou ho společně prodat.Oba souhlasí.Díky“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Ano, mohou.“
Martin: „dobry den, chtel bych se zeptat. Chtel bych doplatit anu. dr. bytu protoze ho chci prodat a prodej bytu v OV je snadnejsi, ale preceda druzstva tvrdi ze musim sepsat zadost a jeji vyrizeni trva rok nez se byt prevede do ov. Dekuji za odpoved.“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Převod družstevního bytu je levnější než prodej bytu ve vlastnictví, neplatí se daň z převodu ani znalecký posudek. Nadto je rychlejší, neboť postačí doručení dohody družstvu, není potřeba řízení u katastrálního úřadu.“
Romana B.: „Lze uskutečnit výměna obecního bytu za byt družstevní ? (v Praze). Děkuji“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Lze, pokud dají souhlas oba pronajímatelé.“
divačka z Olomoucka: „Dobrý den, můj otec, se kterým se nestýkám, neplatí nájem a hrozí mu exekuce. Mohu jako jeho dcera bez jeho souhlasu přepsat byt na sebe a tím pádem platit nájem, aby neskončil na ulici?“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Bohužel ne, můžete pouze platit za otce nájem.“
vladimir: „Dobrý den,může dr.byt.zdědit vnuk? děkuji.V“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Ano, může.“
Nejedlá: „Dobrý den,paní Dvořáková.Zajímám se o situaci,kdy manžel nabyl družs.byt 3 týdny před svatbou,kde jsme potom společně žili 15 let,tedy platili společně nájem.Mám po rozvodu nárok na finanční vypořádání za byt?Děkuji za odpověď. Irena“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Pokud manžel nabyl právo na uzavření smlouvy o nájmu před sňatkem, je členem družstva pouze on.Po rozvodu byste mohla požadovat započtení částek, které jste na byt vynaložili v době manželství ze společných prostředků.“
petra nováková: „RODIČE JSOU 3 ROKY ROZVEDENI,NEMĚLI UDĚLANÉ MAJETKO PRÁVNÍ VYROVNÁNÍ.OTEC V BRUŽS.BYTĚ UŽ ROK NEBYDLÍ.PŘI PRODEJI BYTU BUDE MÍT NÁROK NA POLOVINU Z CENY?DĚKUJI ZA ODPOVĚDˇ.“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Ano, pokud nedošlo k dohodě ani neexistuje rozsudek o zrušení společného nájmu.“
divačka z liberce: „v našem domě dojde k výměně oken za plastová (po předchozím hlasování, kdy samozřejmě nebylo pro 100%, ale většina). následně nám bude zvýšen nájem, který ale nebudu asi schopna už platit. můžu se nějak bránit?“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Bohužel v družstvu rozhoduje většina. Řešením je půjčka od osoby, které byt odkážete závětí. Nebo můžete byt "prodat" a "koupit" si menší.“
Petr Mlčuch mail: p.trener@seznam.cz: „Paní doktorko,máme v domě 2 neplatiče ze 32partají a na družstvu mi stále odpovídají,že čekají na rozhodnutí soudu .Jelikož mají dluhy na nájmech kolem 200.000,- chci se zeptat jak docíleme toho,aby tito neplatiči byli vystěhování z bytů a místo nich mohli bydlet v bytech jiní nájemníci,kteří by rádi užívali byt.Chceme totiž měnit okna dřevěná a nemůžeme je měnit,jelikož tito neplatiči se nemůžou do budoucna podílet na splácení úvěru.Jsou s nimi stále problémy a nájemníci si stěžují víc a víc.“
JUDr. Jana Dvořáková - Závodská: „Neplatiče v družstvu je třeba vyloučit a poté podat žalobu na vyklizení u soudu. Družstvo tak patrně již učinilo. Pak přijde na řadu exekutor.“