Chat

Přijímací zkoušky

PhDr. Václava Masáková

Záznam chatu ze středy 21. března 2007

Milena Nekolová, Písnické zahrady 423, Praha 4, tel. 261912453: „Mají příjímací zkoušky skládané v páté třídě na víceletá gymnázia opravdu tak velký význam? Nestačilo by vysvědčení ze základní školy?“

PhDr. Václava Masáková: „Určitě by to bylo šetrnější.To by ale´nesměl být takový převis zájemců o přijetí. Školy mají - tedy základní,rozdílná kriteria při klasifikaci žáků a přijímací zkoušky vedou ke sjednocení pohledu na děti .“

petra: „Dobrý den,co přijímačky na vysokou školu?jak se připravit? jaká je úspěšnost přijetí?Mají smysl přípravné kurzy?“

PhDr. Václava Masáková: „Těžko jednoznačně odpovědět - záležína oboru, který chcete studovat.Přípravné kurzy určitě význam mají v tom smyslu, že se rámcově zorientuje uchazeč v tématech pro přijímací řízení a také si nanečisto zkusí svou schopnost studovat v rámci kriterií vysokoškolskéhostudia;“

Tereza: „Dobrý den, je výtečné že je v pořadu někdo kdo by mohl poradit ohledně příjimacího řízení! Moje dcera se hlási na gymnázium , myslíte si že je třeba ty děti na to nějak speciálně připravovat ? nebo je to individuální a jestli mají diplomy a samé jedničky výhody ??? Děkuji Tereza a pozdravte všechny ze sama doma tento pořad miluji !!!“

PhDr. Václava Masáková: „Většina gymnazií bere v potaz i výsledky ze školy základní, stejně tak výsledky z různých soutěží.Připravit se alespoň rámcově už jen proto, aby dítě byloklidné, že udělalo pro přikjetí vše, co mohlo.Něměl by to být stres, ale opakování a uložení všech vědomostí s dovedností.“

Alena Joštová, Kašmírová 1120/3, Liberec, 46001: „Dobrý den, zajímalo by mě, zda je nutné se na přijímací zkoušky na SŠ nějak zvláštně připravovat nebo zda by to měl žák ZŠ zvládnout bez problémů z učiva ze školy? Děkuji za odpověď“

PhDr. Václava Masáková: „bylo by dobré, aby to žák zvládal bez další přípravy, ale některé děti potřebují ujištění jen pro sebe, že znají většinu učiva a k tomu by rámcová příprava mohla docela dobře posloužit.“

Jana Kocurová: „Kdy přijde žákovi vyrozumění že byl přijat bez přijímacích zkoušek nebo že se má dostavit na přijímací řízení?“

PhDr. Václava Masáková: „Nemusí, vyrozumění je současně i dokladem o přijetí.je však potřeba potvrdít ředitelství školy, že žák skutečně nastoupí, protože se jedná i o právní úkon v rámci správního řízení.“

Tereza: „dobrý den , maslíte si že má šanci dítě které se absolutně nepřipravuje ( na to aby se dostalo )? děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „Pokud si je jisté a má dobře zvládnuté učivo, je to možné.“

Jana Kocurová: „Kdy přijde žákovi vyrozumění že byl přijat bez přijímacích zkoušek nebo že se má dostavit na přijímací řízení?“

PhDr. Václava Masáková: „Přide v co nejbližší době pozvánk.Vyrozumění obvykle přijde v dodě termínu přijímacích zkoušek,které jsou b dubnu.“

karpatinova: „dobry den chtela bych se zeptat jestli se budouv pristim roce delat statni maturita dekuji“

PhDr. Václava Masáková: „Zatím to nevypadá, je to i politické rozhodnutí a určitě víte, že ministerstbo školství se státními maturutami dosud váhá.“

dana pešková: „Pěkný den, paní doktorko. Jak mohou pomoci dítěti bez přilišného sebevědomi rodiče s tímto problémem. Děkuji.“

PhDr. Václava Masáková: „věřit mu, že je toněkdy těžké se prosadit a nezlobit se příliš, když se mu občas nezdaří.Je to hodně těžké,protože právě tyto děti nevchtějí zkla´mat rodiče.“

Petra: „dobrý den chtěla bych se zeptat je dobré jít z 5. třídy na gymnázium??“

PhDr. Václava Masáková: „Pokud je dítě hodně šikovné a psychicky odolné proč ne.“

Markéta Krásová: „Dobrý den. Jdu na šestileté gymnázium a chtěla bych se zeptat. Jak často a dlouho se mám připravovat(učit) ??????“

PhDr. Václava Masáková: „Příprava se odvíjí od toho, kolik toho umíš ze základní školy.nejlépe je sednout si každý sen na předměty,které jsou základem přijímacích zkoušek a systematicky si zopakovat učivo z minulých ročníků.“

Barbora: „Dobrý den.Chtěla jsem se zeptat jestli nějak výrazně vadí ,že moje dcera opravdu s připravou na přijimací zkoušky začala před týdnem,předtím se učila tak nějak nárazově,ale ve škole má jedničky stačí ji trochu ale obě dvě se obáváme matematiky,.nni pozdě?“

PhDr. Václava Masáková: „Proč by bylo pozdě, pokud je šikovná, ještě má čas nedostatky dohonit.Dobré by bylo zeptat se i ve škole,kde učitelé nedostatky vidí.“

Jarka K.: „Dobrý den! Mylstíte, že VOŠ jsou něco "méně" než VŠ? Dceře ve škle tvrdí, že po absolvování VOŠ z ní nebude bic. Jak to tedy je? Děkuji, pěkný den“

PhDr. Václava Masáková: „BC nebude, VOŠ jsou orientovány spíše prakticky, není však vyloučeno, že v příštím roce se student VOŠ rozhodně prostudium vysoké školy a přitom bude kvalitně připraven na přijímací řízení“

Jitka: „Dobrý den,prosím Vás jak se mohu dobře připravit na VŠ,když už jsem více jak 10let po maturitě.Děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „Většina vysokých škol má k dispozici krom seznamu povinné literatury i testy z minulých ročníků.Tam se můžete zorientovat, co je třeba oprášit, co se naučit.Držím Vám palce“

Eva Němcová: „Dobrý den,dcera se hlásí na 6ti leté gymnázium.Přijímací zkoušky jsou i z učiva,které se probírá až na konci šk.roku,myslíte,že je dobré dělat si testy,které jsou přístupné na internetu,nebo dítě zbytečně nestresovat,že test nezvládne.“

PhDr. Václava Masáková: „Pokud víte, že při zkouškách je i učivo, které děti neprobíraly, potom Vám nezbývá, než dceři pomoci to zvládnout.Testy jen napoví a mohou Vás i uklidnit.Když to dceři předložíte jako zajímavou hru a nebudete ji strašit neúspěchem, může Vám to pomoci právě k úspěšnému zvládnutí zkoušek.“

Jana Kocurová: „A kdy se žák o přijetí dozví?“

PhDr. Václava Masáková: „Obvykle hned druhý den visí na šklolách seznamy uchazečů s předpokládaným přijetím, popř. řada škol už má i Webové stránky,na kterých to může být vyvěšeno.“

JANA: „Dobrý den pani doktorko poradte nam jak pomoci dceři která se hodně stresuje a čekaji ji příjmačky nasš děkuji Jana z ostravy“

PhDr. Václava Masáková: „Hlavně ji uklidnit, že opravdu nejde o život, že nebudete příliš zklamáni, když se něco nezdaří a co je nutné, uklidnit sebe.“

divakuv spolubydlici: „Jsou masáky jedovaté? A jestli ne, je Masák sám doma? Mám hlad :-)“

PhDr. Václava Masáková: „Masáky jsou lehce jedovaté.“

divak: „neměl bych přidat ve škole?“

PhDr. Václava Masáková: „určitě!!!!!“

Jana Kunstmuellerová,Žďár nad sázavou: „Dobrý den paní doktorko, od kdy bych měla dítě připravovat na přijímací zkoušky-od začátku roku nebo uz o letních prázdninách? děkuji Jana kunstmuellerová“

PhDr. Václava Masáková: „To snad ne.Stačí tak tři měsíce před předpokládanými přijímacími zkouškami.I ve šklole děti opakují a nemá smysl stresovat od začátku školního roku dítě.“

Mgr. Zdena Vladařová: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat na kolik víceletých gymnázií lze poslat přihlášku z páté třídy. Děkuji.“

PhDr. Václava Masáková: „na jedno - zatím.“

Petr: „jste tam?“

PhDr. Václava Masáková: „Ano“

Jana Kocurová: „Kdy přijde žákovi vyrozumění že byl přijat bez přijímacích zkoušek nebo že se má dostavit na přijímací řízení?“

PhDr. Václava Masáková: „V co nejkratší době - přijde pozvánky, vyřízené přijetí kolem /většinou/ 20.dubny“

kopretinova: „dobry den jak se ma dite pripravit na maturitu dekuji“

PhDr. Václava Masáková: „Příprava na maturitu probíhá samozřejmě na kmenové střední škole, existuje i řada kurzů ,které j možné navštevovat.Ale v tomto případě je to hlavně o rozhodnutí studenta, odiče u dospělých nebo téměř dospělých dětí už tomo moc nezmůžou.Mohou pouze poradit a pomoc.“

Majka.sous@seznam.cz: „Gymnázium Ve Vysokém Mýtě si vypsali mirná kritéria pro přijetí bez přijímaček,ale před deseti dny nás obvolali,že se přijímačky nebudou vůbec konat, že mají dost samo jedničkářů a my s průměrem 1,15 nemáme ani šanci dělat zde přijímací zkoušky,museli jsme si přendat přihlášku do dost vzdáleného města,je nám to líto,protože jsme z výběrové třídy a známky se nedají z jednotlivých škol porovnnat.Dá se s tím něco ještě dělat?“

PhDr. Václava Masáková: „Bohužel toto je poze v rukou ředitele,který rozhoduje o způsobu a formě přijímacího řízení.Ale můžete se obrátit ještě na školský odbor zřizpovatele - u Vás je to snad Pardubický kraj s dotazem, zda se s tím dá ještě něco dělat.“

Simona Hlásná: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda by nebylo daleko lepší přihlédnout na celkový prospěch dítěte za celou školní docházku a zkoušku spíš koncipovat jako osobnostní test, zda je dítě schopno studovat? Vždyť většina dětí se rozhoduje pro další studium, výběr povolání v období puberty. Vždyť všichni víme ze života, že spousty lidí dělá něco jiného než vystudovalo, popřípadě zakrněli, protože jim nebylo umožněno studium...Děkuji“

PhDr. Václava Masáková: „Určitě, ale bohužel školy nemají možnost dosud tak slitou proceduru realizocvat - k osobnostnímu testu je třeba ještě rozhovor, odborník - psycholog, který má specifickou přípravu.Ale souhlasím s Vámi, že zkoušky nebývají někdy súpravedlivé.“