Chat

Partnerské vztahy

PhDr. Marta Boučková

Záznam chatu z pondělí 5. března 2007

divačka: „Hledám si po delší přestávce zaměstnání. Manžel si i přes moje vysvětlování myslí, že budu zajišťovat veškerý „servis v domácnosti“ jako byl zvyklý doposud, protože byl vytížený.“

PhDr. Marta Boučková: „Dobrý den, chápu, že máte pocit, že stále jen vysvětlujete a druhá strana nerozumí nebo v horším případě nechce rozumět. Vás nástup do práce bude velká změna nejen pro Vás, ale také pro manžela a zdá se, že se mu tato změna zrovna dvakrát nezamlouvá. Nebuďte z toho rozčarovaná, protože i Váš muž potřebuje trochu času, aby změnu vstřebal. Jinými slovy k vysvětlování se připojí i reálný život, který nebude snadný, ale po čase by si i Váš muž měl zvyknout na Vaší pracovní seberealizaci.Koneckonců pokud se Vám bude v práci dařit, věřte, že se to odrazí na Vaší spokojenosti doma.“

Hanka: „Dobrý den. Pořád se mluví o maminkách, které se vracejí po 4 letech po MD do práce- Ale jsou stovky maminek, které si hledají práci po 15, 18 letech, protože doposud pečovaly o zdravotně postižené děti. Patřím k nim, chystám se po 16 letech do práce a už dlouhé měsíce mě to tíží, co si vlastně najdu, když jsem byla dlouhá léta odtržena od všeho. Myslí na tyto matky někdo? Poradíte nám?“

PhDr. Marta Boučková: „To je otázka pro personalistu, a proto Vám neumím přesně odpovědět.Mohu doporučit např. internetové stránky www.ekinstitut.cz, kde najdete bezplatnou internetovou poradnu a kde Vám zcela jistě odpoví.“

Iva: „Dobry den, jak se divate na studium VS behem materske dovolene, je to "min" narocne pro dite nez predcasny nastup na plny uvazek do prace? Dekuji“

PhDr. Marta Boučková: „Studium VŠ při MD je dobré a přínosné, i když je třeba říci, že to není tak snadné, jak by se mohlo na první pohled zdát.Samozřejmě to také vyžaduje zvýšené úsilí, dobrou organizaci a nezanedbatelná samozřejmě není ani podpora rodiny.“

Jitka Marková: „Dobrý den, chtěla bych jít do práce v synových necelých dvou letech. Dělám správně ? Nemůžu tím dítěti nějak ublížit ? na rodičovnské dovolené cítím jakýsi "syndrom vyhoření" a myslím, že můj nástup do práce by mohl být snad řešením.“

PhDr. Marta Boučková: „Domnívám se, že pro děti je přínosem spokojená matka, a tak když cítíte, že se Vám po práci stýská a že by Vám přinesla větší životní spokojenost a optimismus, běžte. Syn není již tak malý, že by vyžadoval nutně Vaší osobní přítomnost 24hodin denně.“

Petra: „Co delat, kdyz jsem vdana, mam dite, prave jsem se vratila z dovolene, "prislo na me jaro" a zamilovala jsem se do jineho svobodneho muze?Jak si muzu od teto nezadouci situace pomoci?Jak zapomenout?“

PhDr. Marta Boučková: „Půjde to těžko, ale pomůže jen sebedisciplýna. Ale je-li to jen jarem, tak by to do léta mohlo přijít.“

iva: „Jsem na MD, mame 15-ti mesicni holcicku. Od zari se chystam do prace na castecny uvazek a mala pujde do jeslicek. Tatinek se do pece moc nezapojuje, rada bych to zmenila a od zari bych uvitala jeho velkou podporu. Bohuzel byl vychovan tak, ze o vse doma se stara zena a je tezke to zmenit. Snazim se uz par let,ale jde to ztuha:-).“

PhDr. Marta Boučková: „Věřím, že to je těžké, překonávat stereotypy, ale vydržte. Život se mění a partneské soužití také, i když to jde ztuha :-), ale je to jediný způsob,jak v měnícím se světě přežít.“

Vlasta: „Dobrý den,máme s manželem velký problém v komunikaci,jakékoli neschody končí několikatýdenní nebo i měsiční odmlkou v komunikaci.Manžel se uzavře a mlčí ,minimálně komunikuje a já nevím jak ten blok prolomit.Naším velkým problém je v oblasti sexu-jeho četnosti.V poslední době u manžela nastaly velké problémy v hygieně a já nevím jestli je to jakási forma protestu nebo se z něj stává "zanedbanec".U mě je problém v tom,že nedokáži s ním o tom hovořit - nevím si s tím poradit ,hrozně mě to deptá.Ještě bych chtěla uvést ,že se jedná o muže ve věku 40 let.Moc děkuji za Vaši radu. Vlasta“

PhDr. Marta Boučková: „Nemám jednoduchou a rychlou radu, ale doporučiji uvažovat o návštěvě v manželské nebo rodinné poradně. Navštívit jí můžete nejdříve sama a pak se může připojit i manžel,pokud o to bude stát.“

Dana: „Přeji hezký den,chtěla bych se zeptat,zda by jste mi mohla poradit.Poznala jsem strašně hodného kluka nebo se tak spíše choval na začátku,ale začalo se to stupňovat hádkami až se mnou jednoho dne i praštill o zeď, když jsem mu něco řekla a mu se to nelíbilo v zápětí jsem se s ním rozešla.Ale neustále mi volá a pronasleduje mě a vyhrožuje mi a tvrdí jak moc mě miluji a že si kvůli mě sáhne na život trvá to již déle jak 2 měsíce.Je možné nějak tuto situaci vyřešit,jak by se s touto osobou dalo domluvit,aby pochopil,že to nemá cenu a jen mi tím ubližuje.Předem moc děkuji.“

PhDr. Marta Boučková: „pokud se Vám nedaří se od vztahu oprostit a stále uvažujete o možnosti příteli situaci vysvětlit, doporučuji vyhledat odbornou pomoc psychologa nebo manželského poradce v manželské poradně.“

Klára: „Dobrý den, mám problém se svým přítelem. Máme se velmi rádi a jsme spolu již čtyři roky. Mě je 22, jemu 24 let a oba studujeme. On ale měl již v minulosti sexuální styky s muži, řekla jsem mu, že jej mám tolik ráda, že i jeho sexuální záliby jsem ochotna tolerovat, myslela jsem že to vezme jako gesto a nic se nestane, ale stalo se a on se vyspal s mužem. Nevím jak mám tuto situaci řešit, on se mnou chce zůstat, ale myslím, že když tato náklonnost v něm zůstane. Mám z toho velký strach, cítím k němu svým způsobem i odpor. Stalo se to sice poprvé, ale dlouho o tom uvažoval. Tvrdí, že je raději s ženou, ale proč to tedy opakovaně podniká?Předem velice děkuji za odpověď. S pozdravem Klára“

PhDr. Marta Boučková: „Doporučuji zvážit společnou konzultaci v sexuologické poradně, aby se Vaše případné obavy mohly rozplynout.“

Petra: „Dobrý den, paní doktorko, je třeba se bát obsedantním myšlenek? Jsem zjistila, že když se jich nevšímám a nebojím, nic se neděje a zmizí to. Díky za odpověď.“

PhDr. Marta Boučková: „Pokud se daří na ně nemyslet, pak je to v pořádku. Obsedatní myšlenky se objevují i v běžném životě a právě že úspěšnost v jejich zahánění je určující pro normální fungování v běžném životě. Pokud by zanánět nšly, je třeba vyhledat terapeuta - psychologa nebo psychiatra.“

Jana: „Vážená paní doktorko,chtěla bych Vás požádat o radu/doporučení jak dál.Jsme (já 30let,manžel 33let) s manželem třetí rok svoji,máme ročního chlapečka. Malému se plně věnuji,máme i dost bohatý program,abychom neseděli stále doma. Jednou týdně chodím do práce. Již nějaký měsíc mám velký problém v komunikaci s manželem,vadí mi hlavně jeho neustálé upoutávání pozornosti,dožadování po kontaktu,vyptávání zda ho ještě miluji.Nejdříve jsem to přecházela,ale v poslední době to ve mě vyvolává smíšené pocity (ne-li vztek nebo odpor?,i nezájem o intimno).“

PhDr. Marta Boučková: „Je možné, že Váš muž má větší potřebu vyjadřování náklonosti než máte Vy nebo jde jen o způsob jejího vyjadřování. Nicméně pokud jeho přání začínáte pociťovat negativně, doporučuji navštívit manželskou poradnu a podrobněji si o tom pohovořit, aby se Vaše "averze" (možná i zbytečně) nezesilovala a neupevňovala.“

Peťule: „Dobrý den.Mám dotaz který se netýká dnešního tématu a potřebovala bych větší prostor pro vysvětlení - o co se mi jedná.Chci se zeptat, zda Vám můžu napsat na e-mail. Vaše názory a rady se mi zdají být objektivní a srozumitelné, proto bych ráda kontaktovala právě Vás.Děkuji“

PhDr. Marta Boučková: „Můžete mi napsat na e-mail: martabouckova@seznam.cz“

Roman-Brno: „Lze plynule a bez emocí přejít z partnerského vztahu na čistě kamarádský?S přítelkyní jsme si nijak neublížili,ale myslí si,že vše bude stejné a budu ji pomáhat (půjčka peněz,auta,atd.)Já potrěbuji čas a ona tvrdí,že jsem se změnil a že mě takového nezná.“

PhDr. Marta Boučková: „V zásadě ano, pokud to obě strany cítí stejně. Pokud ne, bývá častější alespoň na čas odpoutání se od sebe nebo přerušení bližších kontaků.“