Chat

Eva Bobůrková
Záznam chatu ze čtvrtka 1. února 2007
František: „Dobrý den, myslím že vaše poradna je právě pro mě. Hraji na počítači deset hodin denně. Maminka tvrdí že je to moc, ale kamarádi hrajou víc. Co myslíte, jsem závislý?“
Eva Bobůrková: „Deset hodin denně je opravdu hodně, jak stíháte práci, vztahy? Závislost se pozná podle toho, zda vás hraní na počítači ovládá. Vaši mysl i eškeré konání. Zda máte abstinenční příznaky, když hrát nemůžete- tedy jste-li podrážděný, máte-li špatnou náladu . Zda jste schopný se radovat a cítit štěstí i u jiných činností, zda se stýkáte s lidmi a nebo jen s počítačem...Na internetu je k dispozici test závislosti, udělejte si ho - tam poznáte víc.“
Kamila Němcová: „Dobrý den, přítelova mamka je na mateřské a je závislá na icq, počítač máme v ložnici, ráno v 7 hodin už ho musí pustit a za celý den neodejde, nejde ani nakupovat ani s malým na procházku, nevaří a když nemůže k počítači, tak s nikym nemluví a je na všechny naštvaná, situace začíná být neúnosná. co dělat?“
Eva Bobůrková: „Hlavní asi je, aby si ten problém připustila i ona - a chtěla situaci řešit - s psychologem nebo s psychiatrem. Bylo by dobré si s ní o tom promluvit, ukázat jí, že už je to oprvadu problém, který jí brání v normálním životě a fungování. podle toho, jak to popisujete, vypadá to, že splňuje kritéria závislosti.“
Miloš Gruškovský: „Jakým spůsobem je prováděna léčba těchto závislostí?“
Eva Bobůrková: „Psychoterapie, léky (někdy pomáhají antidepresiva). Například gambleři se léčí na psychiatrických klinikách stejně jako závislí na drogách.“
Marek Valenta: „dobrý den. Chtěl bych se zeptat jak se pozná závislost na PC nebo na internetu?Souvisí to s časem stráveným u počítače a nebo s nějakými pocity co u toho člověk prožívá? Děkuji“
Eva Bobůrková: „Souvisí to s časem, s pocity, které člověk u toho prožívá i s pocity, které naopak má, když k počítači nemůže, s tím, zda mu to narušuje vztahy, práci či studium atd, zda jeho okolí to vidí jako problém, na www.idnes.cz je test závislosti na počítačích - ten napoví.“
nela 20: „Dobrý den. prosím vás, nevím si rady, jsem závislá na jídla. začne to vždy, když se mi nedaří nebo jsem smutná, nebo si něco přeju a vím, že to nemůžu mít...nebo když se cítím sama...strašně se přejídám vším možným co najdu a hrozně trpím, když není po ruce něco sladkého, přejím se tak až se nemůžu hnout a mám křeče, ale další den to klidně udělám znovu. Co mám dělat, stydím se za sebe.Chtěla jsem jít k psychiatrovi, ale všichni byli placení a to si nemůžu dovolit. Děkuji“
Eva Bobůrková: „myslím, že byste se skutečně měla obrátit na lékaře, můžete klidně začít u obvodního, ať vás doporučí tam, kde nemusíte platit. Obraťe se na centrum adiktologie (www.adiktologie.cz), tam vám jistě poradí, na koho se obrátit.“
Tereza K.: „Dobrý den, je závislost na vitaminových dolpňcích (tablety B komlex a pod) možná? a je spíše Psychizkého nebo fyzického rázu? Pokud si ráno svou "dávku" nevezmu, jsem celý den špatná, nic se mi nedaří..“
Eva Bobůrková: „Myslím, že v tomto případě je označení závislost trochu silné, ale vidíte-li to jako problém, omezte konzumaci vitsmínových tablet (jezte raději potraviny, které vitamíny obsahují) , dokud je čas - nebo se poraďte s lékařem.“
Hanka: „Existuje závislost na uklízení? Moje maminka každý den vytírá, lítá s hadrem a utírá prach po celém bytě, i když je to často zbytečné.“
Eva Bobůrková: „Tuto "úchylku" má mnoho maminek, ale necharakterizovala bych ji jako záilsto, je to spíš přehnaná činnost, která může být okolí nepříjemná...“
Lucie z Prahy: „Můj manžel (35-podnikatel) rád hraje PC hry, tvrdi že se tím uklidňuje po celodenním stresu. Mě se zdá že to není normální. Hraje skoro každý večer a chodí spát až po půlnoci. Je tohle už závislost a co s tím dělat? Děkuji“
Eva Bobůrková: „Jestli tomu dává přednost být s vámi, jestliže už dává PC hrám přednost před sexem, před povídáním s dětmi, jestliže je podrážněný, když hrát nemůže atd, jistě už to něco signalizuje.“
Miloš Gruškovský: „Chci se zeptat jak poznat mez kdy koníček přerůstá v závislost(např. adrenalinové sporty) děkuji.“
Eva Bobůrková: „myslím, že ta hranice je někdy nezřetelná, hlavní charakteristika je, že ovládá člověka a už mu škodí---- trpí sociální vazby, práce, rodina, ...“
Jana: „Dobry den,vazena pani Boburkova, zavislost na nakupuvani, pocitaci apod. nejsou "zavislosti". Proc na toto tema promlouvate prave Vy? Jana“
Eva Bobůrková: „Jsou to ůzávislostiů v uvozovkách, odborníci je nazývají raději návykovými poruchami nebo nutkavém chování. Pojem závislost není odborně medicínský,nicméně je výstižný. V Sama doma často hovořím o tom, co píšu ve vědeké příloze MFDnes, takže jsem na toto téma s odborníky hovořila a přečetla mnoho odborných článků , samozřejmě, pokud má někdo vážný problém, musí se obríátit na adiktology, psychology či psychiatry“
Madaléna (12): „Dobrý den, chtěla bych vás poprosit...vždy, když přídju ze školy né, že bych se šla věnovat sportu nebo nějké lepší věci, ale hned zasednu k počítači a trávím tam skoro celý čas, svého volného času a to samé s mím bratrem, Příjdeme ze školy a jsme tam např: od 15:00 do 20:00, ale můj bratr je na počítači třeba až do 23:00....co s tím?...máma se na nás moc zlobí a nemůže s tím nic udělat. Škola jde tím pádem trošku stranou“
Eva Bobůrková: „Je dobré, že si uvědomuješ, že to není v pořádku. nezapomínej na školu, na kamarády, na sport - vyhra´d si pro počítač třeba hodinu denně a tu dodrž, odbornmíci také adí například nemít počítač ve svém pokoji, aby člověka pořád nelákal...“
Zuzka: „Dobrý den, mám zvláštní otázku - Existuje něco jako závislost na sladkém? Obávám se, že je to přesně můj případ... Děkuji.“
Eva Bobůrková: „odborníci jsou myslím toho názoru, že je to spíš nestřídmost, nedostatek silné vůle, že by člověk měl sledovat, v jakých náladách se ta chu´t dostavuje, ale nejsem lékař, pokud to vidíte jako problém, konzultujte to s odborníkem.“
Věra Kučerová: „Dobrý den, chci se zeptat da se zbavit zavislosti na cukru? mam s tim docela problem, jim hodne sladkeho. Dekuji“
Eva Bobůrková: „myslím, že byste měla hledat radu spíš u odborníků na výživu, STOB a podobně, jíst sladké není "závislost" v pravém slova smyslu.“
Kamila Němcová: „To je právě ten problém, ona si to připustit nechce a zlobí se ,když se někdo jen zmíní“
Eva Bobůrková: „Víte, jako u léčby závislostí je vždy potřeba hlavně aby ten nemocný chtěl se svým problémem něco dělat. Zkuste se poradit s obdborníkem - možná najdete potřebné informace i na www.adiktologie.cz“
Petr: „Jak se pozna ze uz jde o zavislost na pocitaci, odvozuje se zavislost jen ze mnozstvi casu prosezeneho u pocitace. Spoustu lidi sedi u pocitace zkratka pro to, ze nemaji nic nepsiho na praci.“
Eva Bobůrková: „Máte pravdu, utloukání nudy není závislost. na to, jak odborníci charakterizují závislost, jsem již odpověděla“
Marie: „dobrý den. na počítači jsem skoro 6h denně. jak s tím mám přestat? chci chosit na počítač ale né tolik....prosím poradíte mi?“
Eva Bobůrková: „Já bych zapojila vůli. Prostě bych si řekla, že hodina-dvě stačí a dodržela bych to. nebo se podra´dte v psychologické poradně, existují i na internetu, potřebné informace najdete na www.infodrogy.cz, www.adiktologie.cz apod.“
Lada: „Je možné být závilý/á na lásce?“
Eva Bobůrková: „Slovo závislost bych nepoužívala.“
Magdalena: „Zdravím! Jaká myslíte, že je nejrozšířenější závislost...na čem? Já mám v poslední době pocit, že to bude snad počítač- skrytá, nenápadná, všudypřítomná....Sdílíte tento názor?“
Eva Bobůrková: „Ano, sdílím. Ještě horší však jsou hrací automaty a hazardní hry na PC - ve studii, kerou jsem četla, předpovídají američtí odborníci, že závislý na počítači je možná až pět procent uživaelů a obavy jsou, že vbzrku bude na počítačovém hazardu závislý každý desátý Američan.“
Honza: „Může vzniknout závislost na onanii ?Onanuji denně(někdy i několikrát)“
Eva Bobůrková: „Laicky se domníám, že je to skutečně příliš a že byste měl přemýšlet o tom, co vám to nahrazuje a za byste se neměl snažit spíš o kontakt s někým blízkým...pokud se však chcete dozvědět více, určitě se radši obra´tte na odborníky.“
Petr: „zajímalo by mě jak může být zavislý dítě na internet“
Eva Bobůrková: „Odborníci odhadují, že závislých na poítači může být v ČR padesát tisíc lidí až čtvrt milionu. Jak se to pozná,už jsem zmiňovala - je to středobod jeho myšlení a konání, je to prblém doma, dělá to problém ve škole, nestýká se s jinými dětmi, nemá žádné zájmy, hraje třeba i po nocích, kyž nemůže hrát, je podrážděný, nesvůj...atd.“
Veronika: „Dobry den, velmi se mi líbil Váš článek o závislostech v Mladé frontě Dnes,bohužel mám tatínka, který propadl práci natolik,že v ní tráví i 20 hodin denně a někdy v ní i přespí. Nejdříve se o tom odmítal bavit a v poslední době,když někdo z rodiny na toto zavede hovor,tak odvětí, že je tedy zřejmě blázen a magor a že je to stejně jeho věc, ať ho necháme být. Nevíme si s ním rady,protože veškerou pomoc odmítá,ale jeho psychický i fyzický stav se neustále zhoršuje. Chtěla bych se Vás proto zeptat, zda nevíte, kam bychom se měli obrátit nebo zda je možné např. ho nechat hospitalizovat proti jeho vůli. Děkuji za odpověď“
Eva Bobůrková: „určitě to prohovořte s někým buď z léčebny závilostí nejbližší vašemu bydlišti, hledejte informace na www.adiktologie.cz, tak jsou kontakty na odborníky, přeji mnoho štěstí!“