Chat

Vaření - svačiny

Pavla Momčilová

Záznam chatu z úterý 16. ledna 2007

D.: „Dobrý den, mám od Vás knížku, která je opravdu super. Jen nevím zda z ní můžu vařit už pro 17 měsíční slečnu? Moc se v tom neorientuji. Přeji krásný den a děkuji. D.“

Pavla Momčilová: „Děkujeme za pochvalu. Pro dětičky do ě let vybírejte opatrněji, nedávaloa bych sóju a celozrnné juen pomalu“

Alžběta: „Co není vhodné na svačinu (do školy?“

Pavla Momčilová: „Věci, které se kazí, tučné pokrmy, uzeniny a slakosti. PM“

soňa konvičná, čas 1053, bohumín, 73581: „dobrý den. pokud partner - muž má fyzicky náročné zaměstnání, je lepší mu do práce chystat tučnější svačiny, nebo sladší, aby se zvýšil jeho energetický příjem? nebo jsou lepší lehčí jídla? děkuji za odpověď. Konvičná Soňa, čsa 1053, Bohumín, 735 81“

Pavla Momčilová: „Při vysoké fyzické námaze je potřeba dodávat více energie. To ale neznamená jen cukr a tuky, ale podstatné jsou kvalitní bílkoviny (méně tučné maso, sýry, vejce apod.) a kvalitní obilniny. Ty by měly činit asi 5O-6O procent z energetické spotřeby. A tak vydatně, ale zdravě. Také trochu zeleniny a ovoce. PM“

iveta: „Dobry den chtěla jsem se zeptat,jaka svačina je nejlepši do školy děkiji“

Pavla Momčilová: „Savčiny volíme podle věku a vytížení dítěte. Pro děti s velkou energetickou spotřebou podáváme celozrnné pečivo či chléb s másle, sýry, kousek ovoce a zeleniny, možno i něajé netučné musli tyč. a sušenky či domácí pečivo. Méně energeticky "vytížené" děti zásobíme ovocem, a lehkými svyčinkami, kousky zeleninkya nikdy nezapomeňtr na nápoje. PM“

Kateřina: „Dobrý den, jaká svačinka je nejvhodnější pro patnáctiměsíční dítě? Ovoce? A jaký je váš názor na dětské sušenky? Děkuji.“

Pavla Momčilová: „Doma bych dala kvalitní jogurt s kouskem pečiva, nebo žervé či tveroh s nastrouh. jabléčkem a kouskem sušenky... dětské sušenky opatrně, ale vpodstatě ano, ne moc. PM“

Lenka Charvátová: „Dobrý den, jak s výživou ročního dítěte? Je nějaké doporučení, kdy mléčné výrobky, kdy ovoce? Dávám synovi dopol. svačinu bílý jogurt a odpol. ovoce. Je to lepší změnit příp. co ještě přidávat? Děkuji.“

Pavla Momčilová: „Jogurt dopoledne je ok, nejlépe bio, možno střídat i s např. žervé s jablíčkem a nhebo kvalitní domácí buchtičkataké strouhané jablíčko se dětskou sušenkou. Odpoledne ovoce nebo strouhaná mrkvička s jablíčkem a jinaj podobně jako dopoledne, nejpozději v 17 hodin, aby stačilo vyhládnout.PM.“

Marcela: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, kdy a co mám dát na svačinku dítěti 22 měsíců, když chleba moc nechce jíst? Děkuji“

Pavla Momčilová: „Zkuste dětské sušenky nebo domácí dobrou buchtičku, ovoce, strouhanou mrkvičku... třeba je více na sladší pokrmy. Ale ne sladkosti. PM“

renata.smazikova@seznam.cz: „Dobrý den, syn 9 let, 4krát týdně hraje hokej je hodně hubený a málo jí. Poradila byste mi nějakou výživnou stravu? Děkuji“

Pavla Momčilová: „Tak to potřebuje dotovat energii - doporučuji celozrnné pečivo s něajkou pomazánkou, netučné maso k tomu, méně tučné sýry a třeba i nějaké ty musli tyčinky, netučné sušenkyna "doražení", nezapomeňtena dostatek tekutin - ředěné mošty a ovocné šťávy, větším dětem i lahev kvalitní vody, ne koly. PM“

Zuzana: „Dobrý den, mám roční holčičku a zajímalo by mne, jak často by měla dostávat maso, já masová moc nejsem/jen kuře a ryby a né často/ a nechtěla bych něco zanedbat.Děkuji.“

Pavla Momčilová: „Maso jen několikrát týdně , j--inak bílkoviny z mléčných výrobků u tak malého dítěte mohou být i plnotučné), 1x týdně dobře vařené vejce, tofu 1x t., sója jinak zatím ne.Luštěniny opatrně.PM“

Lucie Jungová z Prahy: „Dobrý den, může sójové mléko mahradit kravské mléko a mléčné výrobky? Homeopat mi doporučil vynechat kravské mléko z výživy synů (4r a 1,5r), co si o tom myslíte. Z důvodu častých rým a zahleňování horních a dolních cest dýchacích. Děkuji“

Pavla Momčilová: „Někteří alternativní lékaři i léčitelé doporučují vynechat mléko. Ale má tospoustu "ale". Pokud vegan nepije mléko a nejí mléčnévýrobky, pak je to o něčem jiné,než normálně" se stravující rofina. Chce to hlubší znalosti o skladbě potravin. Takže pokud Vám lékař toto vše neporadí, s vynecháním mléka opatrně. Nám se v rodině osvědčilo u exematuických holčiček mléko kozí. Jinak doplňujte Ca podle váživových tabulek. PM“

Petra Šišáková,ocelkova 677,Praha 9,19800: „Dobrý den,zajímal by mě Váš názor na Polévkové směsy HOPI např.Siesta,Ontario atd. Kupuji je ve zdravé výživě a dceři (21měsíců) moc chutnají. Mám za to, že je to zdravé-nepletu se? Děkuji“

Pavla Momčilová: „Ano,jsou zdravé. M“

Ludmilka: „Dobrého dne Vám přeji, můj syn Jakub - dobrý sportovec, velice dobry sportovec, nestačí mu svačiny které mu dělám. Jeho oblíbená činnost je atletika, jakou svačinu bych mu měla dělat? Děkuji Ludmila“

Pavla Momčilová: „Pokud dáváte klasické svačinky, pak řpidejte něco z obilnin, např. musli tyčinky, netučné celozrnné sušenky, ale nedávala bych tataranky apod., mají mnoho nepříliš kvalitních tuků. PM“

A. Šillerová: „Dobrý den, je Melta, popř. Vitakáva vhodná pro děti?“

Pavla Momčilová: „Od 1 roku ano, nejlépe v bio provedení, např. špaldové "kafe",přidávejte do mléka, nedělejte moc silné, raději řidší. PM“

lenka baršová: „dobrý den, paní Momčilová mám 7 letou dceru. jí celkem všechno,ale od malička odmítá maso. z každého pokrmu jej vybere. je to velký problém? předem díky, pěkný den“

Pavla Momčilová: „Nevadí, pokud jí sýry, vejde a v tom věku i luštěniny, sójové profukty, tofu, jodurty, pak má vše, co potřebuje. Pokud by byla vegan, pak byste se tím museli v tom věku zabývat: Zdrvaí Pavla“

Martina: „Dobrý den, chtela bych se zeptat, jestli je pravda, ze kdyz v rannich hodinach kunzumuji tavene syry pak uz se pry za cely den v tela nevstrebava vapnik? Pry se takovym zpusobem zadelava uz v mladem veku na kloubni nemoci. Dekuju“

Pavla Momčilová: „Nejsem příznivcem tavených sýrů pro děti. jednak nejsou zcela kvalitní, a o tom vstřebávání vápníku jsem tohop taky už hodně četla a slyšela. Tak tedy jen - občas. Pavla“

Petra: „Je na trhu od Vás také kniha týkající se výživy 1-2letých dětí? Děkuji“

Pavla Momčilová: „Pro miminka máme Polévky a kašičky pro nejměnší. Vaříme dětem je cca od 18 měs., ale opatrně vybírat, ne sóju, možno čerstvé máslo, plnotučné mléčné výr. apod. PM“

Iveta Krahulcová: „Dobrý den, jaký máte názor na zařazování luštěnin do jídelníčku dětí? Nedávno jsem četla článek jedné nutriční terapeutky a ta radí jíst luštěniny až od 4 let, protože prý obsahují látky ovlivňující činnost štítné žlázy. Děkuji za odpověď“

Pavla Momčilová: „Dětem so 3 let bych dávala luštěniny jen opatrně, stejně tak i celozrnnou stravu. Ze sójo od 18 měs. jen TOFU, luštěniny bez slupek - viz naše knihy. PM“

Monika: „dobrý den. jsou vhodné pro roční dítě aktivia jogurty?Děkuji“

Pavla Momčilová: „Rději bych dávala jogurty BIO. Danone je příliš komerční.PM“

míša v.: „dobrý den, měla bych jeden obecný dotaz, dcera má 4 a půl roku, obecně je velký nejedlík i když poslední dobou se ve školce mírně zlepšila, je velmi hubená, obzvlášť poslední dobou kdy se ještě vytáhla. existuje zdraví způsob jak docílit přibírání, nechci ji samozřejmě přecpávat sladkostmi :) předem děkuji.“

Pavla Momčilová: „Asi je to vývoj dítěte, hlavně neopomeňte všechna vyšetření, aby nebylanějaká porucha vstřebávání, např. celiakie“

Lenka Kladno: „Dobrý den, mám 1,5 letou dceru , které se po 1 roce objevil exém pod kolínky a v ohbí lokte.... Dr říká, že je tocitlivou pokožkou. Jíme zdravě a používáme přírodní prostředky a kosmetiku. Mohou to ovlovňovat potraviny? (ne BIO zelenina a pod..)“

Pavla Momčilová: „Mohou, máme tov rodině také, zkuste vylučovací metodou zvistit, co by to mohlo být. Bývá to krav. mléko, kako, některé sýry, také pšenice (možno nahradit špaldou) aj. PM“

Katka V.: „Dobry den,mam vnuka 5 a pul roku,narodil se s down.syndromem a dodnes mu musim ovoce rozmackavat,jako batolatum,jinak ho nesni a cerstvou zeleninu,napr,rajce nebo okurku ke chlebu odmita uplne.co s tím?“

Pavla Momčilová: „Při tom postižení se dítěti musí vyhovět, až bude větší, pak zkuste pomalu celé kousky. Lépe dát nějak, než vůbec. PM“

Renata: „Dobrý den,žiju v cizine,kde ve školce dávají dětem jednou týdně,pravidelně v pondělky k obědu jen mléčnou rýži a toustový chéb(bílý) s nějakým máslem,sýrem,ap.k tomu okurku,rajče.Ani jiné dny nevidím plnohodnotné jídlo.Vždy mají buď polévku,nebo druhé jídlo.Polévky většinou masové nebo zeleninové,jinak vařenou ci pečenou rybu,masové kuličky v různých omáčkach,např.rajská,kari,hnědá,bešamel,ap.Mívají i pizzu,špagety,ap.Když čtu jídelníček,točí se tak 10-13jídel neustále dokola.Zelenina sice nechybí,ale presto se mi to nezdá jako plnohodnotná strava pro děti od 1roku do 6let.Já jim to vynahrazuji doma,ale místní děti dostanou klidne na večeři hamburger,nebo kus chleba s nečím a docpou se sladkostma a chipsama......co si o tom myslite?dekuji“

Pavla Momčilová: „I když je na západě lepší osveta, než unás, je tam zdravá výživa velký problém. Děkuji za připomínku a držte se zdravé výživa. PM“