Chat

UNICEF

Pavla Gomba

Záznam chatu z pondělí 11. prosince 2006

alena: „Pomaha Peceni pro deti i ceskym detem?“

Pavla Gomba: „Ano. Na ruzne projekty - detske domovy, ustavy soc.pece, obcanska sdruzeni...“

Lenka: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, jestli při posílání dárcovské SMS ze zahraničí mám přidat nějakou předvolbu. Děkuju a přeju hezký den.“

Pavla Gomba: „Žádná speciální předvolba není nutná. Ale možná se to liší, jste li na roamingu nebo v cizí síti.“

P: „Vím že nepotřebuji k životu počítač, video,houpacího koně pro dceru ale co dělat když žena přispět chce manžel je proti ? Rve mně to srdce že kvuli přispívání na nadace jsou u nás doma hádky . S pozdravem P“

Pavla Gomba: „Tak to je opravdu těžká otázka...leda nějak obměkčit jeho srdce nebo přispívat tajně...tady je každá rada drahá.“

lucie: „je možné se nějakým způsobem přímo podílet na pomoci dětem, resp. některé z poboček jako dobrovolník?“

Pavla Gomba: „Ano, kontaktujte, prosim, www.unicef.cz, budeme moc radi...“

Vojkovská Ilona: „Dobrý den, nevím, zda se zabýváte i adopcí na dálku, pokud ano, můžete mi dát bližší čí kontaktní informace? děkuji“

Pavla Gomba: „Dobry den, adopci na dalku UNICEF neorganizuje - soustreduje se na pomoc vsem, ne jen vybranym - i kdyz samozrejme, kazda pomoc je uzitecna..., Unicef ma jiny princip pomoci... PS : Adopce na dálku dělá např Arcidiecézní Charita nebo Humanitas Afrika“

Veronika: „Lze pohlednice,o kterých jste mluvily, zakoupit v běžných obchodech? Děkuji“

Pavla Gomba: „Pohlednice Unicef lze zakoupit v Tesco a před Vánocemi i v IKEA.“

alena: „jeste mam jeden dotaz. Radi bychom si koupily pohlednice unicefu. Pripada nam ze je problem je poridit. Nehodi se nam pro ne jezdit do Unicefu, a jinde nejsou, neni to trochu odbyta distribuce, pokud je to doluzity zpusob ziskavani penez?“

Pavla Gomba: „Pohlednice můžete koupit i přes internet, na adrese www.unicef.cz“

Veronika Vavrečková: „Dobrý den!Moc Vám děkuji za dnešní téma!Je mi 18 let a už od dětství se snažím pomáhat potřebným.Ráda bych se chtěla zeptat, co mohu udělat proto, abych směla přiložit ruku k dílu. Myslím si, že pomoct i jedinci je neskutečný dar, a malým dětem obzvláště.Moc Vám děkuji.“

Pavla Gomba: „Kontaktujte nás prosím na adrese www.unicef.cz, uvítáme každou pomoc.Děkujeme.“

Renata: „Dobrý den,moc ráda bych adoptovala panenku,ale nevim kde ji sehnat.Mohla by jste mi poradit? Děkuji a přeji co nejvíc prostředků pro děti...“

Pavla Gomba: „Panenku koupíte buď přes internet www.unicef.cz nebo v obchodech Tesco, Ikea...“

Mirka: „Dobrý den,nechci být protivná a myslím to dobře,ale chtěla bych se zeptat,jakým způsobem je Unicef chráněn před "vytunelováním" Ráda se připojuji k různým akcím,přiznávám nikdy ne velkou částkou,ale třeba právě dárcovskou SMS nebo podobnou drobností.Ale potom mě mrzí,když slyším,že peníze které se vybraly jdou do kapsy nějakému soukromníkovi.Jinak držím všechny palce a přeji co nejvíce pomocných rukou, vybraných peněz,které přijdou tam,kam patří a zachráněných životů a zdraví.“

Pavla Gomba: „Unicef má spoustu kontrolních orgánů, které zabraňují zneužití peněz. Má svou vlastní revizní komisi, podléhá růrným auditům, vše kontroluje výkonná rada atd. Pokud ovšem stejně máte pocit, že nevíte, co se s Vašimi penězi děje, pak doporučujeme pomáhat nějaké malé nevládní organizaci přímo. Ovšem zatímco u nás se spíše řeší životní úroveň dětí nebo jejich speciální potřeby,Unicef řeší otázky života a smrti, takže jde o pomoc velmi potřebnou.“

petra: „ahoj jmenuji se petra a je mi 15 let. je možné pomoct i jiným způsobem než penězi?“

Pavla Gomba: „Petro, můžeč pomoct např tím, že pro Unicef ušiješ panenku nebo přijdeš na Pečení pro děti. Více se dozvíš na www.unicef.cz Děkujeme!“

JM: „Jak jsou placeni lide, pracujici pro UNICEF? Prece to nemuzou byt vsechno dobrovolnici.. nebo ano? Jen pro mou predstavu, jestli se da v UNICEFu udelat kariera. Diky, J.“

Pavla Gomba: „Unicef v ČR má osm pracovníků a asi 560 dobrovolných spolupracovníků. Po celém světě pro UNICEF pracuje 8 tisíc lidí.“

jitka: „Nezlobte se,ale mam dotaz...četla jsem rozhovor s jedním známým českým fotografem,který se často pohybuje mezi nemocnými, chudými... a on se o českém unicefu vyjádřil, že je to jako byste vyhodili peníze...co si o tom myslet...pak si člověk hodně rozmyslí,kam své peníze poslat,aby opravdu pomohly...“

Pavla Gomba: „Administrativní náklady UNICEF jsou 7% - to znamená, že z darované stokoruny jde přímo na programy pomoci dětem 93 korun. Naše programy zachrání každý rok 3 miliony dětí- asi nejlépe je přesvědčit se o tom, jak to ve skutečnosti je, přímo na místě! A nebo sledovat, co všechno UNICEF dělá a udělat si závěr sám.“

Honza: „Dobrý den, kdo se stará o kontrolu Unicefu? Z Afriky mám totiž nepříliš lichotivé zprávy o působení Unicefu (krádeže,utrácení fondů atp.) například v Súdánu...“

Pavla Gomba: „UNICEF kontrolují každý rok externí auditoři - a každý rok posílá své auditory jiná dárcovská země - loni to bylo např. Nizozemí. V zemích, kam jde velká část prostředků, např. loni po tsunami v Indonésii, chodí kontroly dokonce dvakrát ročně.“

Hana: „V některých (afrických) zemích jsou i velké sociální rozdíly. Jaká je spolupráce Vaší organizace s místními vzdělanými či majetnými lidmi např. při organizaci školství pro děti nebo pracovních příležitostí pro jejich opatrovníky? Přeji vše nejlepší Unicefu.“

Pavla Gomba: „Smyslem práce UNICEF je ukázat lidem, jak to dělat, aby poté mohli pokračovat sami. UNICEF není spasitelem světa - na to by nikdy nebylo dostatek prostředků. Velká část našich dlouhodobých projektů jsou projekty pilotní, které potom převezmou místní organizace nebo dokonce stát - např. školství, zdravotnictví. Žádný charitativní program totiž nikdy nezajistí možnost chodit do školy všem dětem - pokud ale budou v rozvojových zemích zrušena povinnost nosit uniformy a bude zrušeno školené na základních školách, bude vzdělání dostupné všem.“