Chat

Genová terapie

Eva Bobůrková

Záznam chatu ze čtvrtka 26. října 2006

ilona.n@email.cz: „Dobrý den paní Bobůrková, chtěla bych se zeptat,zda je genová terapie jak u (nádorů, nádorů kůže) hrazena či bude-li hrazena pojišťovnou.Děkuji Němcová“

Eva Bobůrková: „Dobrý den, zatím je to asi předčasná otázka, genová terapie je dnes pouze ve stadiu klinických studií, které probíhají v zemích jako je Francie či USA a do praktické medicíny se určitě nedostane dříve než za pět, deset let. Zda bude hrazena pojišťovno, tedy dnes těžko říci. Mějte se hezky Eva Bobůrková“

Adam Zvonař Rpety: „Co dělat s nepoužitými léky? Mohou se volně vyhodit , nebo je nutno je odevzdat v lékárně ? Dají se dále používat ?“

Eva Bobůrková: „Léky po vyznačené době použitelnosti by se měly skutečně vyhodit, je to stejné, nebo dokonce nebezpečnější, než požívat prošlé potraviny. Nikdo vás nenutí je odevzdat v lékárně, ale jen tak zajistíte, že nebudou škodit životnímu prostředí a že budou příslušným způsobem ekologicky zlikvidovány. Pokud se ptáte na nepoužité léky, které ještě nesjou prošlé, pak si je můžete zanechat na příště - a nebo je vrátit také do lékárny, aby je mohl využít někdo jiný (ale jen nenačaté balení).“

Markéta Weiss: „Dobrý den, ráda bych se zeptala, dají se léky používané při genové terapii nahradit jinýhmi léčebnými prostředky? Děkuji“

Eva Bobůrková: „Dobrý den, například u bublinových dětí je to transplantace kostní dřeně, no a u nádorových onemocnění pochopitelně všechny dosavadní metody jako ozařování, chemoterapie a další protinádorové léky“

Lenka: „Bude se moci použít genová terapie i pro léčení cukrovky typu jedna (trvale závislý na inzulínu)?“

Eva Bobůrková: „Nejsem odborník, určitě by vám odpověděli lépe diabetologové nebo právě odborníci na genovou terpaii, ale teoreticky lze použít genovou terapii všude, kde je podstata nemoci známa na molekulární úrovni a teoreticky by bylo možné "vpašovat" do buněk instrukci k tvorbě inzulínu. O žádné klinické studii jsem však zatím nečetla.“

sandra: „da se zlepsit oslabeny im.stem i v dospelem veku, deuji sandra“

Eva Bobůrková: „určitě, ale jak, to vám musí poradit buď váš lékař a nebo odborník imunolog, který může vyšetřením zjistit, jak váš imunitní systém funguje a zda případná častá onemocnění mají skutečně příčinu v imunitním systému. Naprosto laicky však lze zlepšit oslabená imunita i zdravým životním stylem, otužováním atd - a to platí pro jakýkoli věk.“

martasek: „dobrý den, moc moc vám to dneska sluší;)“

Eva Bobůrková: „No já vám děkuji za pochvalu, mějte se hezky, EB“

Pavel Rýdl: „Dobrý den, 21 letá dcera trpí Stadgartovou chorobou (údajně vadný gen postupně likviduje oční sítnici). Údajně je léčba nemožná, nemáte nové poznatky o možné léčbě této choroby?“

Eva Bobůrková: „Pavle, bohužel o léčbě této choroby jsem nic neslyšela, ale to neznamená, že nějaké nové metody se ve světě zkoušejí - asi byste měl zkusit se dotázat na některé naší špičkové oční klinice, nebo v genetické poradně, nebo si zkuste vyhledat informce na internetu, například americké univerzity velmi často výsledky svých výzkumů na internetu zveřejňují. Přeji mnoho štěstí vám i vaší dceři, EB“

jiri.k@email.cz: „Dobrý de, Vážená paní Bobůrková, velice se omlouvám zda můj dotaz bude snerozumitelný, prosím jaká procentuální pravděpodobnost je ta, že potomkovi po rodičích, kteří prodělali rakovinu, se rakovina projeví. Děkuji vřele za odpověď.“

Eva Bobůrková: „Dobrý den, to nelze takto obecně říci, u některých nádorových onemocnění se dědičnost projevuje jako velmi silný faktor, například u rakoviny prsu, zde každá příbuzná v rodině s touto diagnózou zvyšuje podstatně riziko stejného onemocnění, u jiných typů rakovin, například plic, se zase větší role přičítá působení vnějšího prostředí - například kouření.“