Chat

Partnerské vztahy

PhDr. Marta Boučková

Záznam chatu z pondělí 4. září 2006

Tereza V.: „Dobrý den paní doktorko. Můj problém se nazývá žárlivost. Jsem se svým partnerem 3 roky a na začátku vztahu, asi půl roku, měl mimo mě ještě několik dívek, samozřejmě jsem o tom nevěděla, ale později mi to došlo. Nakonec se rozhodl pro mě a vím, že už je mi věrný a má jen mě, ale nemůžu se zbavit pocitu, že když jde ven s kamarády, tak že tam nebude s nějakou jinou! Snažím se se sebou něco v tomto ohledu dělat a být pro partnera přitažlivá a když už to vypadá, že mě nic nerozhází, že už mu úplně věřím, tak se ve mě něco zlomí a já ho ve svých žárliveckých představác vidím s jinými. Přitom mi říká, že má jen mě a pokud toho nenechám, že si vážně nějakou slečnu najde, abych měla důvod. Chci mu věřit a věřím mu a chci s ním zůstat, jenže ta žárlivost je silnější než já. Myslím si, že na to má vliv i mé znamení, jsem štír. Prosím Vás, poraďte mi, jak nežárlit, jak se to naučit. Moc Vám děkuji.“

PhDr. Marta Boučková: „S žárlivostí je třeba bojovat a věřte, že i když je to boj úporný a těžký, stojí za to ho nevzdávat, protože žárlivé scény jsou zcela jistě tím, co dokáže sebetolerantnějšího a sebechápajícího partnera otrávit a partnerský vztah zahubit. Nejjednodušším receptem proti žárlivosti je mít dostatek vlastních zájmů a zábavy pro dobu, kdy nejste s partnerem. Dostatek příjemné a zábavné aktivity Vám pomůže "žárlivě nepřemýšlet". Nicméně i přesto je možné, že budete mít v životě chvíle, kdy Vám nežárlit půjde lépe a kdy se Vám to nebude dařit. Ale pokud i přesto, že víte, jak je Vaše žárlivé chování pro vztah zničující, ho nedokážete usměrňovat a ovlivňovat, vyhledejte psychologa.“

Hanka: „Dobrý den,je mi 25, delší dobu už nemůžu najít toho pravého partnera,vhodni muži v okruhu znamých a přátel jsou již zadaní a pomalu ztrácím chut seznamovat se s novými muži...cítím se osamělá a méněcenná a nevim jak z toho ven.“

PhDr. Marta Boučková: „Hledání životního partnertnera může někdy trvat déle než by si člověk přál. Bohužel žádný zaručený recept, jak najít toho pravého není. Asi proto, že velkou roli hraje i štěstí, resp. fakt být ve správnou dobu na správném místě. A tak lidem nezbývá nic jiného než chodit štěstí, tedy potencionálním partnerům naproti a stále si rozšiřovat okruh lidí, které potkává. Pokud teď cítíte únavu z hledání a se seznamování, věřte, že je to přirozená reakce, a tak se nebraňte tomu dát si chvíli oddech (pár týdnů) v cíleném hledání partnera.“

Tomáš Mitka: „Dobrý den nemám sice otázku na téma partnerské vztahy ale ohledně školy. Navštěvuji střední soukromou školu s oborem Výchova dětí předškolního a mladšího školního věku, již třetím rokem. Vím že se touto profesí živit nebudu a chtěl bych přestoupit na učiliště (kuchař číšník) moje matka o tom nechce ani slyšet. Co si o tom myslíte vy? A jak by jste mi poradila jak to mám mojí matce říct?“

PhDr. Marta Boučková: „Matce své přání i svou představu o budoucí kariéře prostě jasně a klidně řekněte. Požádejte jí, zda by s Vámi navštívila pedagogickou-psychologickou poradnu, kde jsou i specialisté-poradci pro volbu povolání a plánování kariéry. S jejich pomocí byste se mohli s matkou domluvit a najít způsob, jak Vaše přání splnit.“

Honza: „Dobrý den,můj syn jde do první tříídy ale nelíbí se mu tam co máme dělat?“

PhDr. Marta Boučková: „Dejte tomu ještě trochu času, intenzivně komunikujte s pedagogem a hlavně se snažte zjistit, proč se synovi ve škole nelíbí. Můžete se o pomoc obrátit i na pedagogicko-psychologickou poradnu.“

johana vychytova: „dobry den ja sem se dostala na gymnazium,ktere je v poradku ale neco prece jen ne a to ze se tam dostali dve holky ktere cely minuly skolni rok predstirali ze semnou kamaradi a premlouvali me abych tam na ten gympl sla ale pak najednou se semnou prestali bavit a ja sem z toho nestastna a nevim co s tim!!??“

PhDr. Marta Boučková: „Nevěšte hlavu, na štěstí budou i nové třídě i další holky a kluci. Když nesložíte ruce do klína a nezačnete smutnit, místo abyste se začala seznamovat s novými spolužáky, máte velkou šanci najít nové přátele. Jen se nebojte, poznat někoho nového.“

Klára a Lucka: „Můžu se zeptat ???Moji rodiče se neustále hádaj a já mám strach že se rozvedou moji kamarádky rodiče se mlátej kamarádka rači ani nechodí ven když sou doma samy můžeme se zeptat ... co máme dělat objě se bojíme moje kamarádka že ji její táta její mámu zabije pomozte nám děkujeme“

PhDr. Marta Boučková: „Tento chat není tím nejlepším místem, kde by se dalo o Vašem problému dobře mluvit. Proto zkuste spíše telefon. Zavolejte na Linku důvěru nebo Linku bezpečí. Konkrétní telefonní čísla Vám řeknou na informacích o telefonních číslech.“

Jitka M.: „Dobrý den,je mi 30let,jsem sama s 2 dětmi,mažel je stále na cestách,chtěla bych aby změnil zaměstnání,ale je to jeho kariéra.Poradíte mi jak ho přesvědčit,nechci ho vydírat tím,že mu dám na vybranou,buď my,nebo kariéra.děkuji“

PhDr. Marta Boučková: „Pokud už jste zkusila s manželem o Vaší nespokojenosti promluvit a na ničem jste se nedohodli, doporučuji zkusit návštěvu manželské poradny. Ale stavět řešení problému do pozice buď rodina nebo kariéra, není nejšťastnejším řešení. Věřte, že i kariéra se dá s rodinou skloubit. je-li vůle hledat možnosti a řešení. Pokud je Vy sama ani Váš muž nevidí, tím spíše doporučuji poradnu.“