Chat

Eva Kiedroňová
Záznam chatu z úterý 16. května 2006
Marek Novotný: „Dobrý den, netuší, zda se obracím správně, ale chci to zkusit. Máme 3 měsíce starého syna, který se narodil kom 24 hodiny. Cca poslední měsíc se začal pravidelně, po půlnočním krmení budit po dvou hodinách. Chci se zeptat, jak tuto situaci řešit a eventuelně, kam se máme obrátit? Předem děkuji za odpověď“
Eva Kiedroňová: „V prvních měsících děti spočívají především ve flekčním držení, adaptují se a hodně spí. Postupně jsou stále orientovanější a daleko lépe vnímají okolní svět. Baví je rozhlížet se kolem sebe a sledovat veškeré dění. To může být také dočasnou příčinou nočního buzení, především po půlnoci. Nabídnete-li synovi v noci dobré podmínky a informace, pak se po velmi krátké době začlení a bude klidně spát celou noc. Podmínkou je, nerozsvěcovat světlo, nepovídat si s nim, nenabízet mu žádné zaměstnání. Pouze je tiše a pouze s nejjednodušší komunikací přebalte, popř. nakrmte a položte zpět do postýlky. Do postýlky vložte ruku, aby cítilo Vaši přítomnost.Pokud dítě vyloženě dlouhodobě a bolestně nepláče, pak není potřeba se z této situace více znepokojeovat.“
Andrea Fousková: „Dobrý den, chtěla bych se zeptat- uznáváte Vojtovu metodu?? Děkuji“
Eva Kiedroňová: „Ano, velmi. Máme s ní jenom ty nejlepší zkušenosti. Přestože u ní děti pláčou, je velmi účinná. Co však považuji za důležité, nerušit účinky tohoto cvičení nevhodnou a pro dítě neadekvátní a náročnou manipulací během dne. Správná manipulace a tudíž i správná stimulace s dítětem během dne je pro všechny děti, které potřebují cvičit Vojtovou metodou na přednímm místě.“
A.K. Ostrava: „má šestíměsční holčička již leze a začíná si sedat přes bok, můžu ji posazovat v kočárku? Vleže už začíná být nespokojená.“
Eva Kiedroňová: „I když Vaše šestiměsíční holčička se jeví jako velmi šikovná a aktivně projevuje zájem o sezení, rozhodně nedoporučuji ji ještě v tomto věku posazovat. Na sed je vyspělá psychicky, je zvídavá a má zájem se rozhlížet. To však neznamená, že je již na vertikalizaci zralá. Její snaha posadit se je pro ni daleko prospěšnější než samotný sed. Když se snaží, tak zapojuje svaly, rozvíjí rovnováhu, koordinaci pohybů i orientační dovednosti. Když už sedí, tak by mělo umět tyto svaly, které se vlastně ještě nestihly za tak krátkou dobu nácviku vytvořit, staticky použít.“
Jana J.: „Dobrý den paní Kiedroňová, děkuji za váš seriál o manipulaci s miminky. Jste moc sympatická a děláte to opravdu hezky. Zajímalo by mě kolik máte dětí vy?“
Eva Kiedroňová: „Mám tři skvělé děti - dceru a dvy syny (21,17,5 a 10,5).“
Lucie, Ostrava: „Přeji Vám krásný den, ráda bych se zeptala, je-li normální, když devítiměsíční miminko se vleže na bříšku neopírá o ručičky, ale naopak je dává dozadu za záda, přičemž hlavičku drží, jakoby bylo ručičkama opřeno. Dělá to kamarádčina dcera, ale paní dr pediatr je na poradně odbyla, že je vše v pořádku (měla prý na ně jen pár minutek). Mnohokrát děkuji.“
Eva Kiedroňová: „Dítě v devíti měsících by se mělo minimálně pokoušet o lezení po čtyřech, což obnáší dovednost opírat se o natažené horní končetiny, zvednout pánev nad podložku a lozit po kolínkách. Převládá-li u vašeho devítiměsíčního dítěte pozize s rukama za tělem a neumí-li se o ně pravidelně opírat, pak vřele doporučuji obrátit se na dětského neurologa, popřípadě rehabilitačního pracovníka, který se věnuje Vojtovou metodou. Rozhodně doporučuji tuto situaci řešit a cvičit.“
hana: „dobrý den,mám 6.měsíčního chlapečka,váží 9,5kg/75cm a je velký problém udržet ho,tak jak ukazujete(jsem drobná).je nějaký podobný způsob,jen odlehčenější??“
Eva Kiedroňová: „Šestiměsíční děti je již možno nosit v pozici "Klokánka", která je popsaná v knize "Něžná náruč rodičů" a pro děti v tomto věku velmi oblíbená.“
Karin: „Dobrý den, zdravím maminku, která má syna Kristiana. Můj je již 10tiletý. Mám 4 děti a 3 syn v 7 letech špatně mluví - je nevyzrálý.Jak ho podpořit? Dalo by se něco využít, co děláte s miminky?Moc děkuji“
Eva Kiedroňová: „Určitě se dá použít i u sedmiletého dítěte celou řadu technik a přístupů jako u miminka. Například se k Vám jistě velice rádo schoulí do klubíčka. Doporučuji věnovat mu individuální pozornost, povídat si s nim a přitom se na něj neustále dívat, popř.se ho dotýkat nebo ho držet za ruku, často mu zpívat nebo číst knížky a dokonce masírovat. Velmi užitečné pro ně může být vaše výva, aby ono namasírovalo Vás. A Vám to bude jistě také velmi příjemné.“
Linda: „Pěkný den, srdečně Vás zdravím, Vaši knížku jsem si pořídila už v těhotenství a je skvělá :-). Máme 4,5měsíčního synka a zdědili jsme klokanku,ve které je možné ho nosit na břiše dospělého obličejem k sobě.Hlavičku už drží hodně dobře,nemusíme ji už téměř jistit.Od jakého věku je možné ji používat?Chtěli bychom ji použít v červenci na dovolené-bude mu přesně 6měsíců. A jak dlouho je možné, aby v ní seděl? Ještě prosím o odpověď - je normální teplota 38,7 po očkování? Mohu dávat panadol po celou dobu teploty každých 6hodin (dle návodu) nebo je lepší větší pauza mezi dávkami? Předem moc děkuji za odpovědi.“
Eva Kiedroňová: „Přestože bude v létě Vašemu dítěti již šest měsíců, nedoporučuji plánovat na dovolonou nošení dítěte v klokánce. Hlavičku drží dítě ve svislé poloze již ve třetím měsíci věku, přesto nejméně do devátého měsíce není zralé v ní přetrvávat delší dobu než pár minut. Aby se mohla vyvíjet páteř správně, pak je nebytné, aby dítě mělo hodně příležitostí posilovat zádové a břišní svaly, které jsou schopné udržet páteř ve správném postavení. To se děje především v poloze na zádech a na bříšku a mezi osmým a desátým měsícem při častém kvalitním lezení po čtyřec. Poté je dítě zralé a samo se pouští do vertikalizace. Vydržte. Nabídněte mu raději hodně příležitostí k aktivnímu pohybu.“