Chat

Protikuřácká poradna

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.

Záznam chatu z pondělí 3. dubna 2006

Markéta: „Lze přesvědčit staršího člověka, který kouří více než 40 let, aby přestal?“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Rozhodne to neni jednoduche a vse zavisí na jeho vlastnich duvodech, proc be mel prestat kourit. V techto pripadech je vsak dulezite, aby takovy krok byl konzultovan s odbornikem, nebot po tak dlouhem a predpokladam i intenzivnim koureni muze byt prestavani kourit komplikovane i ze zdravotni stranky. Prave pro prevenci pripadnych komplikaci doporucuji postup konzultovat.“

jana: „Je pravda,že do některých příměsí cigaret se dává močovina a aceton?“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Bohuzel je fakt, ze v cigaretach a zejmena produktech horeni (ke kteremu pri koureni dochazi) se objevuje velke mnozstvi jedovatych latek a bohuzel mnohe z nich jsou jeste vice jedovate a nebezpecne, nez ty na ktere se ptate. Mimochodem cigarety obsahuji nekolik stovek ruznych chemickych latek.“

Pavel Beneš: „Dobrý den, rád bych se zeptal, mám přítelkyni, která kouří už zhruba 10let, a protože já jsem nekuřák, tak mi to poměrně dost vadí. Už jsme spolu o tom mluvili a ona by chtěla přestat kouřit, ale nevěří si a je přesvědčena, že jestli se to může nějak odnaučit, tak jen pomocí šoku vyslaného do mozku, ale tomu já osobně moc nevěřím. Proto bych se rád zeptal, jestli je nějaká šance, jak by se to mohla odnaučit. Co například náplasti, může to fungovat, když vykouří cca krabičku denně? Děkuji za odpověď.“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Rozhodne to neni nic az tak neobvykleho - zalezi ale jak moc skutecne chce ona a do jake miry se snazi vyhovet Vasemu prani. Naplasti mohou pomoci pomerne dosti ucinne, ale doporucuji k tomu navstevu odbornika a konzultace postupu s nim - bezpochyby by napr. podpurna terapie mohla zvysit sanci na uspesny vysledek.“

zuza: „dobrý den, chtěla jsem přispět svým přízpěvkem, na který jsem celkem pyšná, jako dcera dvou silný kuřáckých rodičů. Jezajímavé, že mám čtyři sourozence, z nichž je kuřákem jen jeden a to tedy svátečním. a přidám jednu otázku: jak vůbec lze přesvědčit dnešní mládež aby nekouřila, jsou-li právě dětmi kuřáků, kterým je jedno, jak dbají o zdraví svých dětí a spíš to berou jako "když mám zkažené zdraví já, budeš ty taky a hotovo".???“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „I kdyz je to tezke - melibychom zacit tim, co rikame do medii a tim co si mohou dovolit rikat politici no a vedle toho by mel kazdy rodic zvazit na cemmu vastne zalezi - skola ani prevence nanahradi rodinu - mohou pouze pomoci. V kazdem pripade jiz v CR postupne vznika take lepsi zazemi pro preventivni programy pro ruznevekove skupiny.“

posluchačka 21: „Dobrý den, je mi 21 let a kuřačkou jsem od 15. Nyní jsem dva měsíce přestala, ale radost z úspěchu mi zkazil váhový přírustek, takže jsem se znovu vrátila ke kouření, byť už jen příležitostnému. Kouřit nechci, teď vím že přestat jde. Ale jak s váhovými přírustky související s koncem kouření ??? Děkuji ..“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Ano, to je bohuzel pomerne caste a odpoved je sice jednoducha ale neni snadne se ji ridit v praxi - prestat kourit znamena obvykle kompletne restrukturovat svuj volny cas a zivotni styl = vice pohybu a strava jsou odpovedi. Je to ale opravdu tezke - zejmena prijmout fakt ze samotne cigarety byly a jsou jen cast problemu a tedje na Vas to horsi - zmenit svuj pristup ke svemu zdravi a jsem si vedom toho, ze kdyz Vam to pisu, tak ze to je soucasne to tezsi, nez je zavislost na samotnem nikotinu.“

antifast: „pomáhají nikotinové žvýkačky a náplasti proti závislosti na kouření ?“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Je to jen podpora, pomuze Vam - ale to nejhorsi je na Vas a Vasi vuli = funguje to, ale ma to jen omezene moznosti a to hlavni zustava na kazdem.“

ella: „Dobry den, pane docente, chtela bych se zeptat na vas nazor na obcasne koureni vodni dymky? dekuji“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Pokud stale jeste myslite koureni tabaku, tak samozrejme je to trochu jine tema = neni napr. tab. papirek, ktery obsahuje prave mnoho nebezpecnych latek. Lze tedy rici, ze vodni dymka je o neco mene rizikova - soucasne neni mozne rici, ze je bez rizika. Je otazkou zda to zvladate a v budoucnu i zvladnete takto drzet na uzde - coz vyloucit nelze, ale mela byste si byt vedoma, ze to uplne bez rizik take neni.“

Pavel: „Můžu se zeptat, co je pravdy na tom, po cigaretě by se nemělo aspoň 20 minut jíst či pít?“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Lze to doporucit. Nejhorsi je vsak jist a pit primo pri koureni - to je horsi vec. Bylo by to na delsi vysvetleni v cem vsem to spociva - ale obecne mohu odpovedet, ze je lepe pri koureni nejist.“

Ondra: „Dobrý den, na dlani se mi pod kůží udělala jakoby bulka. Nemá žádné zabarvení, ani zvlášť nebolí, zajímalo by mě, zda to nemůže být nádor.“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „S timto neni dobre prilis otalet - pokud mate takove podezreni, urcite vyrazte co nejdrive na kozni a nechejte si provest vysetreni - zde je cas hodne dulezity!“

Marika: „Kouření mi nechutná pokud nejsem ve stresu, když jsem doma, nezapálila bych si, ale jakmile mám někam jít, přechody do práce, do školy, kouřím jednu za druhou a dělá mi to dobře, pomáhá mi to uvolnit se a nedokážu najít ani si představit jinou alternativu, jak se uvolnit.“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Ano, pro to mam pochopeni a s timto jevelmi tezke se srovnat. Odpoved neni jednoducha - i kdyz se jednoduse pise - najit si jiny zpusob relaxace a zamyslet se nad svymi prioritami - to je ale oprvadu tezke a myslim, ze nic nepokazite, kdyz se obratite na nejakeho obdornika v miste, kde zijete.“

Milan: „Je normální, že mám stále po téměř roce, co jsem přestal kouřit, tak jednou dvakrát do měsíce nezvladatelnou chuť na cigaretu?“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Ano, to je bohuzel naprosto normalni - ta chut je horsi nez u mnoha jinych navykovych latek - a povazuje se za jeden z nejtezsich faktoru ovlivnujicich vysledek lecby. Je nutne tyto situace zvladnout a pocitat s nimi - budou Vas doprovazet pravdepoddobne jeste hodne dlouho, bohuzel.“

Hana z Prahy 8: „Dcera /VŠ nekuřačka/ musí chodit do ateliéru, kde se intenzivně kouří i přes napomínání vedoucího i nekuřácké menšiny. Co s tím? Existuje nějaká bezplatná linka či poradna pro odvykání vhodná pro studenty?“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Ano, zkuste se podivat na www.dokurte.cz nebo poodbne stranky. Kazdy univerzita ma take sve psychologicke poradny - i tam lze hledat pomoc. Ta situace je ale celkem neprijemna a nutno dodat - take porusuje predpisy univerzity.“

Jana Molavcova: „Zdravim, ktery z prostredku pro odvykani koureni povazujete za nejucinnejsi. Konkretne mam na mysli naplasti, zvykacky atp. Diky“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Hlavni a nejdulezitejsi prostredek je Vase vule - vse osttani je jen podpora - ale mene ucinna a i kdyz v necem pomoci muze - bez Vasi silne vule je to k nicemu.“

Jarka: „Jsem ve 42 letech operovaná na zhoubný nádor dělohy, 4 roky užívám octodiol. Je to nutné? A proč? Co se stane, když ho vyřadím? Děkuji, Jarka.“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Na to bohuzel nelze takto odpovedet bez dukladne znalosti vsech souvislosti. Myslim si, ze tuto otazku byste mela takto otevrene a jasne polozit osetrujicimu lekari a ten by Vamna to mel odpovedet.“

Lenka cheb: „DOrý den rok jsem nekouřila po mateřské jsem se vrátila do práce a kolemně jsou lidé kteří kouří už zase pul roku opět kouřím ale mám stoprocentní jistotu ,že nemusím tu cigaretu třeba celýden mít ale jak se dostanu někam tak si zapálím jak tu mou chut ventylovat a odolat prosím o radu děkuji Lenka“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Neni moc lehke dat univerzalni radu - neb neni - ale po technicke strance se je mozne vyhybat rizikovym situacim, kde si sama se sebou jista byt nemuzete. Dobre by bylo ujasnit si, proc jste chtela prestat kourit a zda krome Vaseho zdravi - byste to nemala zvladnout uz kvuli detem - moc dobry priklad to pro ne nebude a je to vicemene na Vas co jim v tomto predate a Vase zkusenost muze prone byt jak podpurna aby nekourili, tak opacne.“

Vojtek: „Jak je to s doutníky? Jak moc jsou škodlivé oproti běžným cigaretám a kdy na nich lze být závislý?“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Ano je to mozne - zvlaste pokud jsou kvalitni a maji vyssi obsah nikotinu. Je ale zase fakt, ze pokud jich neni moc - tak jsou o neco mene rizikove nez bezne cigarety - diky papirkum a latkam v nich obsazenych.“

posluchačka A.R.: „Dobrý cen pane docente, můj přítel (27-letý sportovec) přibližně rok kouřil průměrně asi 5 cigaret denně, není to mnoho, ale negativní účinky kouření pocítil. Nyní už 4 měsíce nekouří a nechce s tím začít, ale ta chuť na cigaretu se občas dostaví. Kompenzuje to cvičením, ale v poslední době se chuť zvyšuje. Je možné tuto pořebu již v zárodku nějak účinně potlačit? Děkuji.“

Doc.PhDr.Michal Miovský,CSc.: „Je mozne to podporit naplastmi atd. - ale dulezite jeaby se ty rizikove situace naucil zvladat - uplne v pohode to nebude a tak chut se vraci a je dost silna. Jetreba s tim pocitat.“