Chat

PhDr. Marta Boučková
Záznam chatu z pondělí 27. března 2006
paní Katka,Praha Východ: „Dobrý den, pani doktorko, můj dotaz je trochu rozsáhlejší. Nikdy jsem neměla probémy s komunikací v partnerském vztahu, ale v současné době máme s mamželem oba problém se spolu bavit o tom co nám vadí a vždy to praskne až po nějaké době, kdy mi rupnou nervy a začnu bud křičet nebo brečet. Pak si teprve spolu promluvíme a mě tyto vypjaté situace vadí, nechci tak řešit problémy, protože se nám narodila dcera a tak, nechci dávat špatný příklad. Oba máme problémy s psychikou, způsobené před 2 lety, nezaměstnaností a úmrtím prvního dítěte. Od této chvíle se vše zhoršilo a hlavně nahromadilo, Chceme naše problémy řešit, kam se máme obrátit. Navzájem se opravdu milujem a chceme manželství naplnit,pohodou štěstím pro nás všechny. Děkuji za pomoc.“
PhDr. Marta Boučková: „Doporučuji obrátit se na manželskou nebo rodinnou poradnu, najdete v každém okresním městě a jejich služby bývají bezplatné. Určitě s pomocí psychologa najdete způsob, jak se řešit vypjaté situace, které prožíváte, zcela jistě i v důsledku prožitých stresů.Využijte času, kdy je Váš vztah pevný a láskyplný.“
_____-: „ma muz ptaka_“
PhDr. Marta Boučková: „ne - má penis!!!!!!“
Romana: „Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, můj manžel chce studovat soukromou placenou VŠ, já jsem na mateřské dovolené. On již 2x vzdal studium VŠ.Mám strach z toho, že studium také vzdá a tak doslova vyhodíme nemalé finanční postředky. Nechci ho podceňovat, ráda bych, aby studoval a jsem ochotna mu peníze poskytnout, ale bojím se zklamání, že to zase vzdá. Občas mu napíši nějaké příklady z matematiký, aby si procvičoval, protože vždycky ztroskotal na tom, že se sám nepřinutil se učit a ve zkouškovém období se sesypal z náporu látky. Mysím si, že na to má,jen se přinutit. Prosím poraďte jak mám postupovat? Nechci ho pořád kontrolovat, jestli se učí, opravdu nevím, jak na to, abych ho neodradila od učení a motivovala ho. Studovat se rozhodl sám od sebe,já jsem VŠ.Děkuji“
PhDr. Marta Boučková: „Možná neúspěchy Vašeho muže pramení z toho, že se neumí učit. Doporučila bych se zaměřit na získání informací o učení se jako o procesu. Spadá sem jak umění plánování, stanovování cílů, tak i zpracovávání látky pro učení, dopočinek i práce s trémou. Věda zabývající se učením dospělých se jmenuje andragogika.“
Pavel: „Přeji dobrý den. Jak přemluvit manželku k návštěvě nějaké manželské poradny nebo psychologa? Sama tvrdí, že to nepotřebuje, že je chyba ve mně a v dětech. Každá hloupost (dcera použije její kosmetiku, ...) ji vyprovokuje v nával vzteku a zuřivosti na obě děti, který si ale vybíjí na mně. Kam se obrátit o pomoc?“
PhDr. Marta Boučková: „Ikyž Vaše žena odmítá návštěvu v poradně, nenechejte se odradit od návštěvy Vy sám. I když paní nebude s Vámi, můžete s psychologem najít možnosti, jak s ní komunikat, aby komunikace nekončila křikem a výbuchy vzteku.“
Jája: „Dobrý den,mojí tchýni je 53let, zřejmě prochází menopauzou, bývá velmi podrážděná, náš vztah byl velmi dobrý, kamarádský, nyní po narození pro ni první vnučky 8.měs. - se náš vztah velmi zhoršil, o nějaké rady nestojí, trápí nás to s manželem, vyčítá nám např. "upírání" vnučky, jelikož ji vidí méně, než si představuje apod. Co byste nám poradila, jak se máme k ní chovat, její muž je už dlouho invalidní, celý život tvrdě pracovala a nadále pracuje...“
PhDr. Marta Boučková: „Moc možností nemáte, ale možná by uvítala trochu zájmu o svou osobu i poznání, že si všímáte, že se jí nedaří dobře a že Vás to trápí. Pokud budedobrá atmosféra můžete navrhnout návštěvu u gynekologa, který by mohl pomoci korigovat potíže spojené s menopauzou.“
Marie: „Nemám ani tak problémy s klimakteriem, jako s tím, že mi bude příští měsíc 50 let a s tím se nemohu srovnat, stále mám tendenci bilancovat a stále mám pocit, že jsem toho v životě stihla velice málo. Jak se tato skepse dá řešit. Děkuji.“
PhDr. Marta Boučková: „Bilancování v tomto životním období je normální, ale pokud trvá příliš dlouho a je doprovázeno skepsí, doporučuji rozhovor s psychologem, při kterém si můžete své myšlenky a závěry utřídit a najít další životní perpektivy.Zároveň tak i předejdete možnosti zhoršování stavu, pokud by Vaše pocity směřovaly do deprese.“
Eliška: „Dobrý den, mé mamce je 44let a trpí pocity méněcenosti.Studuje vysokou školu, angažuje se v práci, ale v ničem prý není dobrá.Je se vším nespokojená, na nic nemá čas ani peníze, jak bychom jí mohli pomoci.Děkuji“
PhDr. Marta Boučková: „Pocity nedostatečnosti a méněcennosti jsou hnacím motorem, který dokáže hnát člověka hodně dopředu, ale bohužel mu neumožní cíle a úspěchy, kterých dosáhl a dosáhne, si užít a těšit se z nich. Je to spíše záležitost pro psychologa než pro členy rodiny, pokud se týká Vaší matky. Vy sami ji můžete stále povzbuzovat s tím, že nikdy nebudete plně vyslyšeni. Podporlu Vaše matka bude potřebovat, pokud se nerozhodne se svým sebevědomím pracovat, a to nejlépe v ppsychoterapii.“
Bílá: „Dobrý den, matka má 61 let a v noci, v posteli, konzumuje sladké (sušenky, čokolády atd.) Je to normální? Dá se s tím něco dělat? Je to totiž pro okolí nepřijmné a pro mé malé děti značně nevhodné - příklady totiž táhnou...“
PhDr. Marta Boučková: „Můžete s matkou promluvit, ale předpokládám, že jste to již učinila. Jiný námět nemám, protože Vaše matka je dospělá žena a pokud jí konzumace sušenek v ničem neomezuje a nekomplikuje život, pak to bude asi dělat dál. To, že se Vám to nelíbí, nebude určující pro to, aby to nedělala.“
Mirka: „Paní doktorko před 8 měsíci se nám narodil syn a manžel ztratil zájem o sex, když začnu rozhovor o tom co mi vadí v sexuální oblasti, tak se sebere a odejde z místnosti a nehodlá se semnou o tom bavit. Co s ním?“
PhDr. Marta Boučková: „S ním zatím nic. Doporučuji návštěvu v poradně a pokusit se najít s pomocí psychologa možné důvody manželova chování a pak zvolit vhodnou komunikační strategii, aby se mohl problém začít řešit.“
tom: „dobrý den paní doktorko, zabýváte se jako psycholožka i mentálními aspekty léčby anorgasmie u žen a vlivem orgasmu na fyzické a psychické zdraví ženy? V kontextu s klimaktériem, jak může sex. uspokojení ženy ovlivnit průběh, resp. začátek jejího klimaktéria? díky“
PhDr. Marta Boučková: „Doporučuji konzultovat Vaše otázky se sexuologem.“
Zdena: „Dobrý den paní doktorko. Mám doufám, že jeden problém. Po velkém a rychlém zamilování se (6-ti měsíční vztah), jsme se s přítelem domluvili, že si založíme rodinu. Hned následující měsíc jsem otěhotněla. Trápily mě velké celodenní a celonoční nevolnosti, přítelovi se to nelíbilo (prý jsem simulovala) a ve 2. měsíci těhotenství jsem přišla na "čachry machry s penězi", které měl za mými zády jak se svojí maminkou, tak s kamarády. Navíc se začal zadlužovat. Ve 3. měsíci těhotenství jsme se domluvili, že budeme každý zvlášť, ale nadále se budeme stýkat. Odešel a já o něm již neslyšela. Proto jsem ho neuvedla ani jako otce. Nyní mám 5-ti měsíční zdravou a krásnou holčičku. TRÁPÍ MĚ TO, ŽE NEJSEM SCHOPNÁ SI NAJÍT NOVÝ PROTĚJŠEK, ze začátku spíš kamarádský a později pro rodinu. Nějak mě to nic neříká. Přitom mi druhá polovička schází. Nevím čím to je, navázání nových známostí mi nikdy problémy nedělalo, ale nyní ano.“
PhDr. Marta Boučková: „Netrapte se sama a zkuste své pocity zkonzultovat s psychologem. Přece jen máte za sebou emočně vypjaté a citlivé období, které ještě lehce přetrvává a proto by Vám mohl pomoci i pohled někoho, kdo stojí trochu stranou.“